Προς το περιεχόμενο

Diablo IV [PC]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 hours ago, BlurayMoviesGreece said:

Απο τη στιγμη που μιλαμε για υλικα αγαθα που τα αγορασε και δεν τα κερδισε με την αξια του ειναι φλεξαρισμα.

Πως κερδίζεις υλικά αγαθά με την αξία σου? 

Ενδιαφέρομαι για ένα σπίτι αυτή την περίοδο. Που μπορώ να το κερδίσω με την αξία μου? Και ποια αξία θα μετρήσει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NickTG είπε

Πως κερδίζεις υλικά αγαθά με την αξία σου? 

Ενδιαφέρομαι για ένα σπίτι αυτή την περίοδο. Που μπορώ να το κερδίσω με την αξία μου? Και ποια αξία θα μετρήσει? 

Δεν καταλαβες τι ενοω, αναφερομαι σε πραγματα που δεν αγοραζονται.
Πραγματα που θελουν ικανοτητα και οχι χρημα.
Αν βγεις πρωτος στο κοσμο σε καποια κατηγορια δεν ειναι φλεξαρισμα αν το πεις οτι βγηκες πρωτος.
Ενα χρυσο ρολοι που το δειχνεις στους περαστικους ειναι φλεξαρισμα γιατι εχει τη Χ αξια, δεν ησουν καλος στο 5αθλο ή στο σκακι και το πηρες.
Οποιος εχει το ιδιο ποσο στη τσεπη του το αγοραζει.
Αντιστοιχα και στο HC εισαι καλος σε αυτο που κανεις και αξιζεις να φτασεις εκει που εφτασες,δεν ειναι φλεξαρισμα.
Αν αγορασεις ενα 100ρι HC και το προβαλεις ειναι φλεξαρισμα.
Το ενα το εκανες με την αξια σου και το αλλο το αγορασες.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Πραγματα που θελουν ικανοτητα και οχι χρημα.
Αν βγεις πρωτος στο κοσμο σε καποια κατηγορια δεν ειναι φλεξαρισμα αν το πεις οτι βγηκες πρωτος.
Ενα χρυσο ρολοι που το δειχνεις στους περαστικους ειναι φλεξαρισμα γιατι εχει τη Χ αξια, δεν ησουν καλος στο 5αθλο ή στο σκακι και το πηρες.
Οποιος εχει το ιδιο ποσο στη τσεπη του το αγοραζει.

Ειναι λιγο μπερδεμενα ολα αυτα που λες. Αν καποιος προβαλλει το κατορθωμα του που ειναι απορροια μιας ικανοτητας δεν ειναι φλεξαρισμα. Αλλα αν δειξει στους περαστικους ενα χρυσο ρολοι , που το αγορασε με τα λεφτα που εβγαλε επειδη ηταν καλος στην δουλεια του , π.χ. λογιστης , αθλητης , streamer , δημοσιογραφος , ηθοποιος , τραγουδιστης , που απαιτουν ικανοτητα , ειναι φλεξαρισμα ?
Δηλαδη η προβολη της ικανοτητας δεν ειναι φλεξαρισμα , αλλα τα υλικα αγαθα που ειναι απορροια μιας ικανοτητας ειναι ? Επειδη μπορουν να αγοραστουν με ποσοτικα μετρησιμο υλικο αγαθο , τα χρηματα ? Γιατι οποιος εχει το ιδιο ποσο στην τσεπη του το αγοραζει ? 

Ε και οποιος εχει την ιδια ικανοτητα με καποιον αλλον , καταφερνει το ιδιο πραμα. Αρα το να πω εγω , παιδια εχω φτιαξει lvl100 hc char , ειναι φλεξαρισμα , γιατι οποιοσδηποτε με την ιδια ικανοτητα με εμενα ... μπορει να το κανει. Και σιγουρα υπαρχουν και αλλοι με την ιδια ικανοτητα. 

Τι φαση ζω ? Millennial λογικη ειναι ολο αυτο ? Τοσο πολυ εχω γερασει ? Το κουρασαμε το θεμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mphxths είπε

Ειναι λιγο μπερδεμενα ολα αυτα που λες. Αν καποιος προβαλλει το κατορθωμα του που ειναι απορροια μιας ικανοτητας δεν ειναι φλεξαρισμα. Αλλα αν δειξει στους περαστικους ενα χρυσο ρολοι , που το αγορασε με τα λεφτα που εβγαλε επειδη ηταν καλος στην δουλεια του , π.χ. λογιστης , αθλητης , streamer , δημοσιογραφος , ηθοποιος , τραγουδιστης , που απαιτουν ικανοτητα , ειναι φλεξαρισμα ?
Δηλαδη η προβολη της ικανοτητας δεν ειναι φλεξαρισμα , αλλα τα υλικα αγαθα που ειναι απορροια μιας ικανοτητας ειναι ? Επειδη μπορουν να αγοραστουν με ποσοτικα μετρησιμο υλικο αγαθο , τα χρηματα ? Γιατι οποιος εχει το ιδιο ποσο στην τσεπη του το αγοραζει ? 

Ε και οποιος εχει την ιδια ικανοτητα με καποιον αλλον , καταφερνει το ιδιο πραμα. Αρα το να πω εγω , παιδια εχω φτιαξει lvl100 hc char , ειναι φλεξαρισμα , γιατι οποιοσδηποτε με την ιδια ικανοτητα με εμενα ... μπορει να το κανει. Και σιγουρα υπαρχουν και αλλοι με την ιδια ικανοτητα. 

Τι φαση ζω ? Millennial λογικη ειναι ολο αυτο ? Τοσο πολυ εχω γερασει ? Το κουρασαμε το θεμα....

To να πεις οτι παιζεις HC ή το να εχεις 100αρι HC σημαινει οτι το προβαλεις;
Eσυ γινεσαι triggered και προσπαθεις να υποβιβασεις τη προσπαθεια και τις επιλογες του αλλου οταν λες οτι το HC δεν ειναι τιποτα και οποιος παιζει πρεπει να εχει ψυχολογικα η να ειναι μαζοχας.
Μπες πρωτα στα παπουτσια του, φτασε τα 100 και μετα πες μας οτι δεν ειναι τιποτα.

Συνεχιζεις να μην καταλαβαινεις τι ειναι το φλεξαρισμα θα στο εξηγησω για τελευταια φορα.
Ειμαστε και οι 2 πετυχημενοι στη δουλεια μας οπως λες και αγοραζουμε το ιδιο ρολοι που εχει 10.000€.
Εγω το φοραω οπως θα φοραγα ενα ρολοι των 100€ και παω στη δουλεια μου , στο καφε μου, για ποτο σαν να μη συμβαινει τιποτα, οι γυρω μου δεν θα καταλαβουν οτι πηρα καινουριο ρολοι.
Εσυ μολις το αγορασεις το λες σε 100 φιλους σου, το ανεβαζεις στο Fb, το δειχνεις επιδεικτικα οταν πινεις ποτο κτλ κτλ
Εσυ λοιπον φλεξαρεις με αυτο το τροπο ειτε το αγορασες τιμια ειτε παρανομα, ειτε εισαι καλος στη δουλεια σου ειτε ο χειροτερος στο κοσμο.

Εγω θα γυρισω σπιτι και θα παιξω HC θα χασω 2 χαρακτηρες αλλα τελικα θα παω 100lev.
H ικανοτητα να πας ενα HC 100 lev δεν αγοραζεται.
Eσυ θα γυρισεις σπιτι θα παιξεις SC γιατι καθε μερα ψοφας στο SC 10 φορες.
Θα μπεις στο G2G θα δωσεις 2000€ και θα αγορασεις 1 account με ενα 100αρι HC γιατι δεν μπορεις να τον πας 100.
Kαι οι 2 θα εχουμε 100αρι HC απλα εγω θα το παω με την αξια/ικανοτητα μου ενω εσυ θα το αγορασεις με τα τιμια 2000€ της τιμιας δουλειας σου και μετα θα φλεξαρεις ανεβαζοντας φωτογραφιες στο fb με τον 100αρι και λεγοντας στους φιλους σου οτι εχεις λιωσει και εφτασες 100lev ΗC.

Eλπιζω να καταλαβες....

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Εγώ θα πω ότι ακόμη και σε αυτή την περίπτωση που  (που με την αξία του ο αλλος πήγε 100HC, είτε είναι ο καλύτερος ποδοσφαιριστής στον κόσμο κτλ κτλ μπορεί και πάλι να φλεξάρει με τον τρόπο του).
Φλεξάρισμα = επιδεικνύω κάτι που έχω/έκανα/κάνω κτλ κτλ 

Τωρα καλώς ή κακώς δεν νομίζω ειναι το μέρος να τα αναλύσουμε.


Οσον αφορα το HC , θα συμφωνήσω με τον @BlurayMoviesGreece δεν υπάρχει λόγος να το μηδενίσουμε.

Και θα μιλήσω απο προσωπικη εμπειρια σε ARPG που έχω παιξει εξίσου SC & ΗC.

Το HC σου προσφέρει μια τελείως διαφορετική εμπειρία στο παιχνίδι.

Σου προσφέρει ντοπαμίνη και thrills κάθε στιγμή που παίζεις και είσαι ζωντανός, γιατί αυτό μπορεί να αλλάξει ανα πάσα στιγμή.
Δεν παίζεις για να φτάσεις απλά 100 BIS παντού και να grindareis μέχρι θανάτου.
Ευχαριστιέσαι κάθε στιγμή, ακόμη και το level up.

Παρολα αυτά, στην παρούσα φάση θεωρώ αρκετά κακο το HC στο D4.
Αρκετά laggs/Pc perfomance issues/ one shot off screen mobs (για εσένα μιλάω σκελοτομένη βαλίστρα).

Με το επόμενο mega patch λογικά θα τα φτιάξουν.  

Εγω θα πω οτι απο ενα σημείο και πέρα για κάποιους ειναι ο μονος τρόπος να διασκεδάζεις σε τετοια παιχνίδια.

Από την άλλη πιστεύω οι  περισσοτεροι δεν εχουν κανέναν λόγο να παιξουν HC.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, BlurayMoviesGreece said:

Δεν καταλαβες τι ενοω, αναφερομαι σε πραγματα που δεν αγοραζονται.
Πραγματα που θελουν ικανοτητα και οχι χρημα.
Αν βγεις πρωτος στο κοσμο σε καποια κατηγορια δεν ειναι φλεξαρισμα αν το πεις οτι βγηκες πρωτος.

Αυτό δεν είναι υλικό αγαθό όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες ερώτηση. Πως δουλεύει το leveling των mobs σε party?

Μπήκα με ένα φίλο 30lvl εγώ 51lvl και σε main quest boss τον εμφάνισε 45lvl και στους δυο. 

Σε stronghold το main boss εμένα μου το εμφάνιζε 53lvl και στο φίλο τον εμφάνιζε 33lvl. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, BlurayMoviesGreece said:

Συνεχιζεις να μην καταλαβαινεις τι ειναι το φλεξαρισμα θα στο εξηγησω για τελευταια φορα.

 

7 hours ago, BlurayMoviesGreece said:

Αν βγεις πρωτος στο κοσμο σε καποια κατηγορια δεν ειναι φλεξαρισμα αν το πεις οτι βγηκες πρωτος.
Ενα χρυσο ρολοι που το δειχνεις στους περαστικους ειναι φλεξαρισμα γιατι εχει τη Χ αξια, δεν ησουν καλος στο 5αθλο ή στο σκακι και το πηρες.

Μαλλον εσυ δεν καταλαβαινεις τι ειναι το φλεξαρισμα. Το φλεξαρισμα ειναι η επιδειξη ανευ λογου του ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. Ειτε ειναι ικανοτητα , ειτε ειναι υλικα αγαθα. Εσυ , στο παραπανω που παρεθεσα , διεχωρισες την επιδειξη της ικανοτητας απο τα υλικα αγαθα. Για μενα , ολα εγκειται στην προθεση. Δηλαδη αν πω "τα καταφερα στο hc mode , πηγα 100" , αλλα το πω με ικανοποιηση και περηφανια για τον εαυτο μου , προφανως δεν ειναι φλεξαρισμα. Αν επισης πω "παιδια , μετα απο 20 χρονια δουλειας , καταφερα και πηρα το αμαξι των ονειρων μου , μια φεραρι" , παλι δεν ειναι φλεξαρισμα.

Στην αντιθετη περιπτωση , δεν εχει διαφορα αν μιλαμε για ικανοτητα ή υλικο αγαθο... το ιδιο και το αυτο. Επιδειξη ειναι. Φλεξαρισμα.
 

3 hours ago, silenoz66 said:

Οσον αφορα το HC , θα συμφωνήσω με τον @BlurayMoviesGreece δεν υπάρχει λόγος να το μηδενίσουμε.

Και θα μιλήσω απο προσωπικη εμπειρια σε ARPG που έχω παιξει εξίσου SC & ΗC.

Το HC σου προσφέρει μια τελείως διαφορετική εμπειρία στο παιχνίδι.

Σου προσφέρει ντοπαμίνη και thrills κάθε στιγμή που παίζεις και είσαι ζωντανός, γιατί αυτό μπορεί να αλλάξει ανα πάσα στιγμή.

Δεν το μηδενισα. Ισα ισα επιβεβαιωνεις οταν μιλησα για "ψυχολογικους" λογους που καποιος επιλεγει το hc mode.
 

3 hours ago, silenoz66 said:

Ευχαριστιέσαι κάθε στιγμή, ακόμη και το level up.

Καλα , οχι και καθε στιγμη. Για ρωτα αυτους που πεθαναν :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, NickTG είπε

Αυτό δεν είναι υλικό αγαθό όμως. 

Eμμ αυτο ειπα, οτι συνηθως φλεξαρουν αυτοι με τα υλικα αγαθα και οχι αυτοι που καταφερνουν κατι με την ικανοτητα τους.

 

6 ώρες πριν, silenoz66 είπε

Καλημέρα σε όλους.

Εγώ θα πω ότι ακόμη και σε αυτή την περίπτωση που  (που με την αξία του ο αλλος πήγε 100HC, είτε είναι ο καλύτερος ποδοσφαιριστής στον κόσμο κτλ κτλ μπορεί και πάλι να φλεξάρει με τον τρόπο του).
Φλεξάρισμα = επιδεικνύω κάτι που έχω/έκανα/κάνω κτλ κτλ 
 

3 ώρες πριν, mphxths είπε

 

Μαλλον εσυ δεν καταλαβαινεις τι ειναι το φλεξαρισμα. Το φλεξαρισμα ειναι η επιδειξη ανευ λογου του ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. Ειτε ειναι ικανοτητα , ειτε ειναι υλικα αγαθα.

Η συζητηση ξεκινησε γιατι υποθηκε οτι οποιος παιζει HC το κανει για Flexαρισμα.
Τσουβαλιασε δηλαδη ολους τους HC players και πανω σε αυτο απαντησα.
Το να παιζεις HC η το να εχεις 100αρι HC ΔΕΝ ειναι flexαρισμα.
Οταν ο SC/Casual προσπαθει να υποβιβασει τη προσπαθεια των HC players και του εξηγεις τι παιζει , ΔΕΝ ειναι flexαρισμα.
Οταν σε topic του D4 μιλας για ΗC δεν ειναι flexαρισμα.
Flexαρισμα ειναι οταν προσπαθεις στο ασχετο να πας τη συζητηση εκει που θες εσυ και να προβαλεις αυτο που αγορασες ή αυτο που κανεις.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Eμμ αυτο ειπα, οτι συνηθως φλεξαρουν αυτοι με τα υλικα αγαθα και οχι αυτοι που καταφερνουν κατι με την ικανοτητα τους.

Συνηθως , γιατι τα υλικα αγαθα ειναι πιο χειροπιαστα. Αλλα απο την αλλη εχουμε και αυτο ...
 

Spoiler

spacer.png

 

5 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Η συζητηση ξεκινησε γιατι υποθηκε οτι οποιος παιζει HC το κανει για Flexαρισμα.
Τσουβαλιασε δηλαδη ολους τους HC players και πανω σε αυτο απαντησα.
Το να παιζεις HC η το να εχεις 100αρι HC ΔΕΝ ειναι flexαρισμα.
Οταν ο SC/Casual προσπαθει να υποβιβασει τη προσπαθεια των HC players και του εξηγεις τι παιζει , ΔΕΝ ειναι flexαρισμα.
Οταν σε topic του D4 μιλας για ΗC δεν ειναι flexαρισμα.
Flexαρισμα ειναι οταν προσπαθεις στο ασχετο να πας τη συζητηση εκει που θες εσυ και να προβαλεις αυτο που αγορασες ή αυτο που κανεις.

1. Εκτος απο καποιες περιπτωσεις , που προφανως αναγνωριζω ,  ναι ειναι φλεξαρισμα. Κατα κυριο λογο προς τον ιδιο τον εαυτο του. Να δες (λεγοντας προς τον εαυτο του) , εισαι θεος , παιζεις hc , δεν εισαι πλεμπα softcore-ακος. Παιζεις χιλιαδες χρονια Diablo , σιγα μην καταδεχτεις να παιξεις softcore. Το πιανεις το εσωτερικο φλεξαρισμα ?
2.Οχι δεν τους τσουβαλιασα. Οπως ειπα , υπαρχουν περιπτωσεις που η ενασχοληση με το hc , εχει καποιο νοημα.
3.Το να παιζεις hc ή να εχεις 100αρι hc ΕΙΝΑΙ φλεξαρισμα υπο προυποθεσεις και υπο συγκεκριμενες συνθηκες και περιστασεις. Δεν μιλαω για το εσωτερικο φλεξαρισμα που γραφω στο (1). Ο streamer φλεξαρει οταν παιζει hc mode στο stream του , για παραδειγμα. Ειναι αυτονοητο. Ειδικη περιπτωση θα μου πεις ο streamer. Εσυ δεν εγραψες οτι στην clan , σου ελεγαν να παιξεις hc , και οτι ο αλλος δεν καταδεχτηκε να παιξει σχεδον καθολου softcore mode ? Δηλαδη καπου χαλαρωσε ρε τυπε (αυτος που τα ειπε αυτα). Νεο παιχνιδι , παιξε softcore , δες το , διασκεδασε και μετα κατσε να παιξεις hc mode στα σοβαρα αφου το γουσταρεις. Ηταν ενα ειδος εμμεσου φλεξαρισματος , ασχετως αν αυτος ειλικρινα μεσα του ενοιωθε ετσι. Ισως ανηκει στην κατηγορια του "εσωτ. φλεξαρισματος".
4. Δεν θυμαμαι να ειπα , οτι επειδη μιλαει καποιος για hc mode στο D4 topic , φλεξαρει.

Tελος να πω και το εξης για το hc mode , αν και δεν εχω παιξει σχεδον καθολου σε κανενα Diablo. Απο ο,τι καταλαβαινω , απο την φυση του , σε ωθει να παιζεις πιο προσεκτικα , με πιο αμυντικογενη builds. Για παραδειγμα , εγω χτες με την μαγισσουλα , μπηκα μεσα σε ενα μπουγιο , βαρεσα τρια frost nova , γεμισε η οθονη χρωματα απο τα spells , και στο τελος , αφου τους ειχα φαει ολους ... πεθανα. Το διασκεδασα ομως , ειχε την πλακα του. Τετοιες πλακες δεν τις ζεις στο hc mode. 

Δεν ξερω δηλ , αν υπαρχει διασκεδαση στο hc mode , περα απο την ντοπαμινη και το thrilling του ... πεθαινω δεν πεθαινω ανα πασα στιγμη. Γινεται περισσοτερο επαγγελμα , παρα διασκεδαση. Ειδικα σε ενα ειδος παιχνιδιου , που οι ωρες που σπαταλας , μενουν ως αποτελεσμα , με τους chars που φτιαχνεις. Δεν ειναι κατι που εχει πιστες , κλεινεις το πισι , τελειωσαν ολα , οποτε χεστηκες. 

Τεσπα , οπως ειπα και σε αλλο ποστ ... περι ορεξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Eμμ αυτο ειπα, οτι συνηθως φλεξαρουν αυτοι με τα υλικα αγαθα και οχι αυτοι που καταφερνουν κατι με την ικανοτητα τους.

ΟΚ. 

Με μπέρδεψε λίγο η αρχική σύνταξη. 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρήνη μην θα πω εγώ.!

Σήμερα θα κάνω απαραίτητες ενεργειες για να προσπαθήσω Uber Lilith .

Οταν τα καταφέρω και εάν, θα ξεκινησω HC μέχρι να βγει το νεο σεζον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, silenoz66 said:

Σήμερα θα κάνω απαραίτητες ενεργειες για να προσπαθήσω Uber Lilith .

Απο μερικα βιντεος που εχω δει , αν δεν σκας 7ψηφια νουμερα dps , μην πας. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, mphxths said:

Απο μερικα βιντεος που εχω δει , αν δεν σκας 7ψηφια νουμερα dps , μην πας. :) 

Νομιζω το χειρότερο ειναι οτι σε κανει oneshot, οποτε αναγκαστικά θα πρέπει να μάθω το fight.
Πάλι καλα που παιζω SC :D και εχω και 50 μυρια ετοιμα για repairs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...