Προς το περιεχόμενο

Diablo IV [PC]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ και γω με τη σειρά μου την παρέα.

Μόλις χθες βράδυ ολοκλήρωσα το campaign στο 2ο tier με σχετική ευκολία. Σε όλο το τελευταίο act δηλαδή δεν δυσκολεύτηκα καθόλου και όλα τα "boss fights" τα πέρασα με την πρώτη προσπάθεια. Έχω έναν sorcerer στα 52 level. Να σημειώσω επίσης πως έχω κάνει αρκετά side quests και αν δεν κάνω λάθος έχω ολοκληρώσει τα 3 επίπεδα των rewards σε 4 από τα 5 regions. 

Μετά από το campaign όμως άρχισαν οι δυσκολίες. Δυσκολεύτηκα πολύ στο να μαζέψω 10 grim favors στην πρώτη επαφή που σου δίνει το παιχνίδι με το tree of whispers. Δοκίμασα επίσης να κάνω κάποιο stronghold, αλλα δεν το κατάφερα. Εκεί όμως που ήταν η πλήρης απογοήτευση ήταν στην προσπάθειά μου να κάνω το Cathedral of light Capstone Dungeon. 

Δεδομένου ότι το campaign το έβγαλα έυκολα και δυσκολεύομαι τόσο πολύ στα γύρω-γύρω, σημαίνει ότι έχω κάνει κάποιο λάθος στην πορεία; Μου έχει διαφύγει κάτι μήπως ή έχω παραλείψει κάτι; 

Οποιαδήποτε βοήθεια/πρόταση είναι ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 minutes ago, InspectoR95 said:

Δυσκολεύτηκα πολύ στο να μαζέψω 10 grim favors στην πρώτη επαφή που σου δίνει το παιχνίδι με το tree of whispers.

Προσωπικα , κανω δυο (whisper) dungeons , που δινουν 5αρια. Αρα με δυο , καθαρισες. Αρα λες οτι δεν μπορεις να βγαλεις τα dungeons ? Αλλος τροπος ειναι να κανεις τα 1x και 3x που ειναι στον χαρτη , αλλα ειναι πιο χρονοβορα. Επισης το world boss συνηθως δινει 5αρι. Αν λοιπον εννοεις οτι δεν μπορεις να βγαλεις dungeon , τοτε κατι γινεται με το gear/build σου.
 

5 minutes ago, InspectoR95 said:

Δοκίμασα επίσης να κάνω κάποιο stronghold,

Δες το υπογραμμισμενο απο πανω. Γενικως και εγω οταν πρωτοπηγα σε stronghold εφαγα το ξυλο της αρκουδας. Οταν αρχισα να στρωνω gear/build , εβγαιναν ευκολα.
 

6 minutes ago, InspectoR95 said:

Εκεί όμως που ήταν η πλήρης απογοήτευση ήταν στην προσπάθειά μου να κάνω το Cathedral of light Capstone Dungeon. 

Tier 2 -> Tier 3 ε ? Με τον βλακα τον Elias . Εγω το εβγαλα με βοηθεια (παιζω sorc). Και ημουν γυρω στο 60κατι level οταν το προσπαθησα. Δεν ειναι ευκολη μαχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα dungeons ήταν απαγορευτικά. Δεν μπόρεσα να βγάλω κανένα. Οποτε πήρα το χρόνο μου και την πάλεψα οντως με 1Χ και 3Χ. Και γω στο gear μου το εντοπίζω το πρόβλημα αλλα δεν έχω κατά νου κάποιον τρόπο να το βελτιώσω στην παρούσα φάση. Το πλάνο ήταν να πάω tier 3 όσο το δυνατόν γρηγορότερα και εκεί να αρχίσω να φαρμαρω για gear. 
Δεν έφτασα καν στον Elias σκέψου! 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, InspectoR95 είπε

Τα dungeons ήταν απαγορευτικά. Δεν μπόρεσα να βγάλω κανένα. Οποτε πήρα το χρόνο μου και την πάλεψα οντως με 1Χ και 3Χ. Και γω στο gear μου το εντοπίζω το πρόβλημα αλλα δεν έχω κατά νου κάποιον τρόπο να το βελτιώσω στην παρούσα φάση. Το πλάνο ήταν να πάω tier 3 όσο το δυνατόν γρηγορότερα και εκεί να αρχίσω να φαρμαρω για gear. 
Δεν έφτασα καν στον Elias σκέψου! 😜

Το Cupstone ξεχνα το ειναι για οταν θα εισαι κοντα στα 65 lvl με legendary items κτλπ.

Καποια ευκολα πραγματα για να ανεβεις ειναι να κανεις upgrade οπλα/πανοπλια μεχρι lvl 3 που δεν κοστιζουν πολλα Mats και να βαλεις τα σωστα για το build σου aspect απο τα dungeons. Φυσικα πρεπει να φορας items που κανουν στο builds σου. 

Τελευταιο tip, ξαναγυρνα στο Tier 1 το World καθως το Tier 2 δεν εχει νοημα, σε δυσκολευει χωρις λογο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, InspectoR95 said:

Το πλάνο ήταν να πάω tier 3 όσο το δυνατόν γρηγορότερα και εκεί να αρχίσω να φαρμαρω για gear. 

Παραυτα , ακολουθα ενα πλανο (=build) και κρατα gear σχετικο με αυτο. Και καντα upgrade ολα , να παρεις το κατι παραπανω απο αυτο.
 

10 minutes ago, InspectoR95 said:

Δεν έφτασα καν στον Elias σκέψου!

Καλα ναι , και εγω στην αρχη που μπηκα εκει μεσα , την ιδια τυχη ειχα. Ειχε κατι mobs που πηδουσαν πανω σου , και ετρωγα τους ψοφους της αρκουδας. Επαιζα με τα πιξελς , να βλεπω τι αιωρειται στον αερα απο spells και να αποφευγω το παραμικρο :) Πηγαινα εκει μονο και μονο για να τσιμπησω κανα gem , που επεφταν μεγαλυτερου level απο ο,τι εξω στον χαρτη και απλα εφευγα μετα !

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Το Cupstone ξεχνα το ειναι για οταν θα εισαι κοντα στα 65 lvl με legendary items κτλπ.

 

ωπα, μπερδευτηκα με το World Tier 4...Το 3 λογικα στα 52-55 πρεπει να το βγαζεις ευκολα σχετικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, dalan2007 said:

Ουτε καν. Απλα το goblin εβγαλε ενα "explosion" οταν πεθανε λογω του dungeon modifier προφανως και απο αυτο πεθανε ο παιχτης. Δεν ειναι οτι τον βαρεσε το goblin. Δεν βαραει το goblin. Ας ηταν πιο συγκεντρωμενος ο τυπος ...

Μην πεταχτει κανενας και πει ... ας μην επιανε το goblin το modifier...

YΓ : Απορω γιατι παιζει ο κοσμος hardcore chars. Ειδικα σε online παιχνιδι. Για φλεξαρισμα ? Ποτε δεν βρηκα λογο να παιξω hardcore. Μιση μαλακια να γινει , θα σε πιασει καταθλιψη σαν τον τυπο στο βιντεο.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, dalan2007 είπε

Δεν βλεπω κατι περιεργο...ειδε την κοκκινη εκρηξη και πηγε ευθεια ο τυπος. Ξενερα σιγουρα αλλα...

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, Αλεξανδρος A.92 said:

Δεν βλεπω κατι περιεργο...ειδε την κοκκινη εκρηξη και πηγε ευθεια ο τυπος. Ξενερα σιγουρα αλλα...

Εχω φαει τετοιες εκρηξεις στην μαπα απειρες φορες... και η πλακα ειναι οτι δεν μπορουσα να κανω κατι να τις αποφυγω. Σκεψου να σκαω teleport μεσα σε μπουγιο , να φευγουν ολοι με ενα hit και να βγαζουν ολοι αυτη την κοκκινη εκρηξη... teleport σε cd ... το space θα σε παει πολυ λιγο πιο περα... Μεχρι που σοβαρευτηκα και δεν το ξανακανα αυτο το σκηνικο σε τετοιο modifier :)

Α και δεν επαιζα hardcore !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mphxths είπε

YΓ : Απορω γιατι παιζει ο κοσμος hardcore chars. Ειδικα σε online παιχνιδι. Για φλεξαρισμα ? Ποτε δεν βρηκα λογο να παιξω hardcore. Μιση μαλακια να γινει , θα σε πιασει καταθλιψη σαν τον τυπο στο βιντεο.

To Hardcore ειναι next level gaming, ειναι η επομενη δυσκολια.
Ειναι για αυτους που παιζουν και μετρανε τη καθε κινηση αντι να μπαινουν στη μαχη σαν κριαρια να ψοφανε 200 φορες και να κανουν repair σαν να μη τρεχει τιποτα.
Απαιτει γνωσεις, συγκεντρωση στο 100%, υπομονη και οργανωση. 
Στο D4 τα πραγματα ειναι ΠΟΛΥ πιο ευκολα με το Scroll of escape, το Elixir που σε προστατευει και ολα αυτα τα Barriers.
Φαντασου ποσο δυσκολα ηταν στο D2.

Eχω παιξει πολλα χρονια Hardcore και κατα καποιο τροπο ετσι εχω συνηθησει και στο Softcore.
Mπορει να ξερω οτι ειμαι στο Softcore αλλα προσεχω τι κανω, δεν παιζω σαν τον Rambo ντου και οτι γινει.
Ο λογος που δεν παιζω μονιμως στο HC ειναι γιατι μπορει να χασεις το χαρακτηρα απο DC, lag ή διακοπη
ρευματος.
Βεβαια σε λιγο που θα ειναι και ο Baba 100lev ισως παιξω λιγο HC για το χαβαλε μεχρι το Season.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

To Hardcore ειναι next level gaming, ειναι η επομενη δυσκολια.
Ειναι για αυτους που παιζουν και μετρανε τη καθε κινηση αντι να μπαινουν στη μαχη σαν κριαρια να ψοφανε 200 φορες και να κανουν repair σαν να μη τρεχει τιποτα.
Απαιτει γνωσεις, συγκεντρωση στο 100%, υπομονη και οργανωση. 

Φλεξαρισμα κοινως. Δεν τα ακουω ολα αυτα που εγραψες. Ολα αυτα που εγραψες μπορεις να τα εφαρμοσεις και σε normal mode. Aσε που κατανταει το παιχνιδι επαγγελμα και οχι διασκεδαση. Αν ειναι να παιζω hardcore , να παιζω τα ιδια και τα ιδια μεχρι να γινω overgeared για να παω παρακατω , μην τυχον και μπω σε περιοχη/mobs/boss που δεν με παιρνει και πεθανω αδικα και παθω και καμμια καταθλιψη , καπου ... #οχι.

Ετσι οπως το περιγραφεις , μου θυμιζει εναν τυπο που μου ελεγε καποτε , οτι εβαζε λουκετακι στο καντραν του τηλεφωνου του (ξερεις εκεινα τα παλια...) για να περιορισει τον εαυτο του απο το να κανει υπερβολικες κλησεις. Το hardcore δηλ υπαρχει για να "αναγκασει" τον παιχτη να παιξει σοβαρα ? Μπορει να "αναγκασει" ο ιδιος ο παιχτης τον εαυτο του να παιξει σοβαρα στο normal mode. Δεν χρειαζεται τον μπαμπουλα(=hardcore) πανω απο το κεφαλι του.

Τεσπα , περι ορεξεως ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, mphxths είπε

Φλεξαρισμα κοινως. Δεν τα ακουω ολα αυτα που εγραψες. Ολα αυτα που εγραψες μπορεις να τα εφαρμοσεις και σε normal mode. Aσε που κατανταει το παιχνιδι επαγγελμα και οχι διασκεδαση. Αν ειναι να παιζω hardcore , να παιζω τα ιδια και τα ιδια μεχρι να γινω overgeared για να παω παρακατω , μην τυχον και μπω σε περιοχη/mobs/boss που δεν με παιρνει και πεθανω αδικα και παθω και καμμια καταθλιψη , καπου ... #οχι.

Ετσι οπως το περιγραφεις , μου θυμιζει εναν τυπο που μου ελεγε καποτε , οτι εβαζε λουκετακι στο καντραν του τηλεφωνου του (ξερεις εκεινα τα παλια...) για να περιορισει τον εαυτο του απο το να κανει υπερβολικες κλησεις. Το hardcore δηλ υπαρχει για να "αναγκασει" τον παιχτη να παιξει σοβαρα ? Μπορει να "αναγκασει" ο ιδιος ο παιχτης τον εαυτο του να παιξει σοβαρα στο normal mode. Δεν χρειαζεται τον μπαμπουλα(=hardcore) πανω απο το κεφαλι του.

Τεσπα , περι ορεξεως ...

Φλεξαρισμα ειναι οταν προσπαθεις να προβαλεις υλικα αγαθα που τα εχεις αποκτησει με χρημα, κοινως οτι προβαλεις κατι που δεν το κερδισες με την αξια σου αλλα το αγορασες.
Το να θεωρεις φλεξαρισμα το HC ειναι σαν να λες οτι ο Χ αθλητης φλεξαρει το χρυσο μεταλιο.
Δηλαδη κατι που κερδισε με την αξια του και δεν το αγορασε.

Τωρα για το αν παιζουν safe μεχρι να γινουν overgear ή για το αν φοβουνται να μπουν σε περιοχη με mobs/boss μηπως και πεθανουν εισαι πολυ λαθος.
Σε πληροφορω οτι υπαρχουν HC players που τρεχουν 60+ Sigils που λιγοι το εχουν καταφερει ακομα και στο Softcore.
Aν παιζεις HC δεν φοβασαι τιποτα, αυτοι που παιζουν SC φοβουνται να παιξουν HC γιατι θεωρουν δεδομενο οτι θα ψοφισουν απο τη 1η μερα :P

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Το να θεωρεις φλεξαρισμα το HC ειναι σαν να λες οτι ο Χ αθλητης φλεξαρει το χρυσο μεταλιο.

Aν ο αθλητης ετρεχε με βαριδια στα ποδια και λιονταρια να τον κυνηγουν , ενω θα μπορουσε να το κανει χωρις ολα αυτα , ε ναι το λες και φλεξαρισμα.
 

7 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Σε πληροφορω οτι υπαρχουν HC players που τρεχουν 60+ Sigils που λιγοι το εχουν καταφερει ακομα και στο Softcore.

Undergeared ? Προφανως οχι. Πριν κατι βδομαδες εβλεπα εναν streamer , που επαιζε rogue , δεν θυμαμαι τωρα τι level..δεν ηταν μικρο παντως. Εκανε back-to-back nm dungeons και εσκαγε νουμερα στο dps , που ακομα δεν εχω δει στην softcore μαγισσουλα μου. Και εμπαινε μεσα στα mobs χωρις φοβο και παθος. Οπως εγραψα , undergeared ? Προφανως οχι.
Αρα , εκει , δεν εχει νοημα αν εισαι hc ή soft. Το θεμα ειναι να φτασεις μεχρι εκει. Και για να ηταν τοσο νωρις , τοσο μεγαλο level και τοσο καλα ντυμενος , σιγουρα επαιζε 24/7 με parties... και αφου ντυθηκε καλα , εμπαινε οπου εμπαινε με τοση ανεση.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, mphxths είπε

Aν ο αθλητης ετρεχε με βαριδια στα ποδια και λιονταρια να τον κυνηγουν , ενω θα μπορουσε να το κανει χωρις ολα αυτα , ε ναι το λες και φλεξαρισμα.

Aν παρεις χρυσο μεταλιο με βαριδια στα ποδια και λιονταρια να σε κυνηγουν εισαι 100 φορες καλυτερος απο αυτον που περπαταγε και βγηκε 2ος.
Με την ιδια λογικη παιξε Tier 1 να πας 100lev τι παιζεις Tier 4;
Eιναι flexαρισμα το Tier 4 επειδη ειναι πιο δυσκολο;

 

22 λεπτά πριν, mphxths είπε

Undergeared ? Προφανως οχι. Πριν κατι βδομαδες εβλεπα εναν streamer , που επαιζε rogue , δεν θυμαμαι τωρα τι level..δεν ηταν μικρο παντως. Εκανε back-to-back nm dungeons και εσκαγε νουμερα στο dps , που ακομα δεν εχω δει στην softcore μαγισσουλα μου. Και εμπαινε μεσα στα mobs χωρις φοβο και παθος. Οπως εγραψα , undergeared ? Προφανως οχι.
Αρα , εκει , δεν εχει νοημα αν εισαι hc ή soft. Το θεμα ειναι να φτασεις μεχρι εκει. Και για να ηταν τοσο νωρις , τοσο μεγαλο level και τοσο καλα ντυμενος , σιγουρα επαιζε 24/7 με parties... και αφου ντυθηκε καλα , εμπαινε οπου εμπαινε με τοση ανεση.

Το overgear/undergear ειναι και αυτο μερος της ικανοτητας του παικτη.
Το 80% πχ ντυνονται με το item power αρκει να εχει 1-2 stats που να τους κανει.
Το υπολοιπο 20% θα φορεσει ακομα και 720 item power αρκει να εχει 4 stats που ειναι must για το build του.
 

22 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δεν ειναι ακριβως αυτο το φλεξαρισμα. Μαλλον ειναι και αυτο. Αλλα μπορει καποιος να ειναι σκληρα εργαζομενος , να βγαζει τιμια τα εκατομμυρια του , και να επιλεγει να τα επιδεικνυει με διαφορους , συνηθως επιφανειακους , τροπους. Και αυτο φλεξαρισμα το λες...

Απο τη στιγμη που μιλαμε για υλικα αγαθα που τα αγορασε και δεν τα κερδισε με την αξια του ειναι φλεξαρισμα.
Δεν εχει σημασια αν τα εβγαλε τιμια, θα μπορουσε να τα αγορασει και να τα χαρει αντι να τα φλεξαρει.
Στο Diablo πχ θα ηταν φλεξαρισμα αν αγοραζες ενα χαρακτηρα 100 lev ΗC και τον ποσταρες παντου.
Αν πας μονος σου 100lev ΗC δεν ειναι φλεξαρισμα γιατι το εκανες με την αξια σου.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...