Προς το περιεχόμενο

Crusader Kings III


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, KraLL είπε

Απλα θα πρεπει να πηγαινεις στοχευμενα για νεες περιοχες, αυτες που ειναι στο ιδιο duchy και ξεμπαρκες μεμονομενες τριγυρω. Μετα παλι στοχευμενα με τον ιδιο χαρακτηρα, που θα ξερεις οτι εχεις χρονο και χρημα, να καταλαβεις παλι αλλα στοχευμενα duchies που θα ειναι κατω απο το ιδιο βασιλειο ωστε να το δημιουργησεις μετα για να μην σπασουν στην διαδοχη. Μετα το ιδιο και σε βαθμο αυτοκρατοριας.

 

Το εχω σταματησει αλλα για multi ετσι για την πλακα, ισως το ξαναξεκινησω.

Από Τρίτη που θα είναι όλοι πίσω αν θες να αρχίσουμε ένα map για multi, έχει φάση πολύ!

Τώρα για το άλλο που λες, έχω δοκιμάσει να πάρω περιοχές με όλους τους τρόπους αλλά και πάλι όταν έρχεται η ώρα της διαδοχής γίνεται πανικός! Ένα απλό "step down" δεν μπορούσαν να βάλουν; Δεν ξέρω ηγέτες που να πήγαν από stress, ξέρω όμως ηγέτες που έδωσαν την ηγεσία στον επόμενο και οι ίδιοι εν ζωή είχαν άλλο πόστο ή πήγαν στα κτήματα τους.

Κάτι ακόμα, σαν Menendez έκανα το εξής, έκανα όσο πιο πολλούς γάμους μπορούσα με τους Βυζαντινούς από την αρχή και έκανα τα παιδιά μου όλα να έχουν Greek culture, όσπου άρχισα να παίζω με τον διάδοχο που ήταν πλέον Έλληνας.
Το έκανα αυτό γιατί η κουλτούρα των Ισπανών εκεί ήταν πολύ πίσω τεχνολογικά ενώ με την Ελληνική που ήταν ότι πιο προηγμένο είχα πρόσβαση σε κάστρα lvl 2 πχ.
Έκανα diverge την κουλτούρα για να μπορώ να είμαι head of culture και να επιλέγω εγώ τι θα βρω μετά αντί για τον Βυζαντινό αυτοκράτορα, η κουλτούρα πήρε το όνομα από μόνη της "Neo-Greeks" (κοίτα λέω σύμπτωση!) anyway, υπάρχει τρόπος να αλλάξεις κουλτούρα σε ΟΛΗ την επικράτια; ΠΧ στην θρησκεία κάνεις convert τα vassals και σιγά σιγά αλλάζουν.
Στην κουλτούρα δεν έχω βρει πως! Πρέπει με τον Steward να κάνω πόσα χρόνια μια προς μια κάθε περιοχή, στο παραπάνω save κατάφερα να κάνω μόνο το 55% της Ισπανίας στην νέα κουλτούρα και μετά τελείωσε το παιχνίδι!
Υπόψιν, έκανα αρκετούς εμφύλιους πολέμους και "εκκαθαρίσεις" έτσι ώστε να μην υπάρχει ούτε 1 που να έχει κάστρο/ναό/πόλη/duchy/δεν ξέρω και γω τι, που να μην είναι ίδια κουλτούρα και θρησκεία με μένα. Σαν θρησκεία αλλάξαν όλοι θα έλεγα σε κάτω από 10 χρόνια, σαν κουλτούρα δυστυχώς αν δεν έκανα εγώ με τον steward δεν κουνιόταν τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 26/6/2022 στις 4:30 ΜΜ, comfuzio είπε

Από Τρίτη που θα είναι όλοι πίσω αν θες να αρχίσουμε ένα map για multi, έχει φάση πολύ!

Τώρα για το άλλο που λες, έχω δοκιμάσει να πάρω περιοχές με όλους τους τρόπους αλλά και πάλι όταν έρχεται η ώρα της διαδοχής γίνεται πανικός! Ένα απλό "step down" δεν μπορούσαν να βάλουν; Δεν ξέρω ηγέτες που να πήγαν από stress, ξέρω όμως ηγέτες που έδωσαν την ηγεσία στον επόμενο και οι ίδιοι εν ζωή είχαν άλλο πόστο ή πήγαν στα κτήματα τους.

Κάτι ακόμα, σαν Menendez έκανα το εξής, έκανα όσο πιο πολλούς γάμους μπορούσα με τους Βυζαντινούς από την αρχή και έκανα τα παιδιά μου όλα να έχουν Greek culture, όσπου άρχισα να παίζω με τον διάδοχο που ήταν πλέον Έλληνας.
Το έκανα αυτό γιατί η κουλτούρα των Ισπανών εκεί ήταν πολύ πίσω τεχνολογικά ενώ με την Ελληνική που ήταν ότι πιο προηγμένο είχα πρόσβαση σε κάστρα lvl 2 πχ.
Έκανα diverge την κουλτούρα για να μπορώ να είμαι head of culture και να επιλέγω εγώ τι θα βρω μετά αντί για τον Βυζαντινό αυτοκράτορα, η κουλτούρα πήρε το όνομα από μόνη της "Neo-Greeks" (κοίτα λέω σύμπτωση!) anyway, υπάρχει τρόπος να αλλάξεις κουλτούρα σε ΟΛΗ την επικράτια; ΠΧ στην θρησκεία κάνεις convert τα vassals και σιγά σιγά αλλάζουν.
Στην κουλτούρα δεν έχω βρει πως! Πρέπει με τον Steward να κάνω πόσα χρόνια μια προς μια κάθε περιοχή, στο παραπάνω save κατάφερα να κάνω μόνο το 55% της Ισπανίας στην νέα κουλτούρα και μετά τελείωσε το παιχνίδι!
Υπόψιν, έκανα αρκετούς εμφύλιους πολέμους και "εκκαθαρίσεις" έτσι ώστε να μην υπάρχει ούτε 1 που να έχει κάστρο/ναό/πόλη/duchy/δεν ξέρω και γω τι, που να μην είναι ίδια κουλτούρα και θρησκεία με μένα. Σαν θρησκεία αλλάξαν όλοι θα έλεγα σε κάτω από 10 χρόνια, σαν κουλτούρα δυστυχώς αν δεν έκανα εγώ με τον steward δεν κουνιόταν τίποτα!

Αστο φιλε, το σκεφτηκα και ξερω οτι θα μου φαει πολυ χρονο και δεν ειμαι σε διαθεση τωρα να αφιερωσω τοσο.

Για την διαδοχη, αμα εχεις ενα duchy, ενα kingdom, αυτοκρατορια, δεν σπαει, αμα εχεις 2+ duchies πχ χωρις να εχεις κανει kingdom θα σπασει. Εκτος αν εννοεις οτι δεν θελεις να χανεις ουτε county, οπου αυτο ειναι αλλο θεμα που και παλι πρεπει να πας full development στο κεντρικο σου county/duchy που ξερεις οτι δεν χανεις.

Για την κουλτουρα καλυτερα να ασχοληθεις περισσοτερο με το cultural acceptance. Υπαρχει νομιζω και χαρακτηριστικο (αυτα που αγοραζεις με prestige στο παραθυρο της κουλτουρας, δεν θυμαμαι πως λεγονται ακριβως) που σε βοηθαει να γινονται γρηγοροτερα accepted οι διαφορετικες γειτονικες κουλτουρες και να παιρνεις τα bonus του acceptance. Απο το να προσπαθεις να κανεις convert ενα ενα county. Αυτο μιλαμε αν εχεις αυτοκρατορια, μεγαλο βασιλειο και οχι να κανεις convert 1-2 counties.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
23 ώρες πριν, kite26 είπε

Καλημέρα, μήπως έχει κάποιος κάποιον οδηγό σε .pdf ή word; Δυσκολεύομαι πολύ να το κατανοήσω.

Έχω ασχοληθεί (και περιστασιακά όποτε επιθυμώ) με το II για κάμποσες ώρες. Τα tutorial από Steam και τα βίντεο από youtube μπορεί να είναι και περισσότερα σε διάρκεια από ότι έχω παίξει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, firepc είπε

το έχεις πειρατικό?

Όχι, είναι κανονικά αγορασμένο από το Steam. Ενώ παίζω (από εχθές το ξαναξεκίνησα) όλες τις φορές κλείνει μόνο του ξαφνικά. Έμαθα πώς να μετακινώ στρατό και άλλα πράγματα. Το θέμα είναι ότι τερματίζεται ξαφνικά και με έχει ξενερώσει αυτό. Είναι πολύ ωραίο παιχνίδι κατά τα άλλα.

Επεξ/σία από kite26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tutorial που έχει στην αρχή το βρίσκω αναλυτικότατο και χρήσιμο. 
μετα αν συνεχίσεις σιγά σιγά μπαίνεις στο κλίμα και το ανακαλύπτεις. 
 

οσο για το πρόβλημα με το τερματισμό δεν ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2023 στις 12:10 ΜΜ, kite26 είπε

Καλημέρα, μήπως έχει κάποιος κάποιον οδηγό σε .pdf ή word; Δυσκολεύομαι πολύ να το κατανοήσω.

Ρώτα ότι σε δυσκολεύει για να σε βοηθήσουμε. 

Για το crash που σου κάνει κάνε δεξί κλικ στο steam και από εκεί ιδιότητες και installed files και εκεί στο παράθυρο που θα ανοίξει επέλεξε την τελευταία επιλογή verify integrity of installed files και επέλεξε για διόρθωση. Αν δεν σου λύσει το πρόβλημα αυτό κοίταξε να κάνεις επανεγκατάσταση. Σε windows παίζει ε?

Τώρα να πω κάτι για το game μια και συνεχίζω και παίζω κανονικά ότι το τελευταίο expansion παρά την τσιμπιμένη του τιμή δίνει ένα πολύ rpg χαρακτήρα στο game ιδίως με τα ταξίδια που κάνεις οδικώς καθώς όπως και τότε ένα ταξίδι ας πούμε στο Ιεροσόλυμα η ακόμα και για μια επίσκεψη σε κάποιον γάμο δεν ήταν όπως σήμερα απλά μια τυπική διαδικασία. Moυ αρέσει πολύ έτσι όπως το έχουν κάνει αν και θέλει λίγο δουλειά ακόμα στο πως αλληλεπιδρά με το κυρίως game γιατί γίνεται σε μερικές στιγμές ένας αχταρμάς με τα ανοιχτά παράθυρα με πληροφορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι σε windows παίζει. Μάλλον θα κάνω επανεγκατάσταση. Στην αρχή δεν καταλάβαινα, έχανα πολέμους γιατί δεν έστελνα στρατεύματα  χαχα. Αν και δεν καταλαβαίνω ακόμη αρκετά πράγματα, μπορώ να ευχαριστηθώ πια με την ενασχόληση μαζί του. Ευκολότερο σε σχέση με άλλα παιχνίδια της Paradox. Θα συμφωνήσω σε αυτό που λες με τα παραθυρα, αν είσαι σε υψηλή ταχύτητα δεν προλαβαίνεις. Και επίσης, είναι εύκολο να χάσεις την ισορροπία των αποφάσεων σε γρήγορη ταχύτητα. 

Επεξ/σία από kite26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, kite26 είπε

Ναι σε windows παίζει. Μάλλον θα κάνω επανεγκατάσταση. Στην αρχή δεν καταλάβαινα, έχανα πολέμους γιατί δεν έστελνα στρατεύματα  χαχα. Αν και δεν καταλαβαίνω ακόμη αρκετά πράγματα, μπορώ να ευχαριστηθώ πια με την ενασχόληση μαζί του. Ευκολότερο σε σχέση με άλλα παιχνίδια της Paradox. Θα συμφωνήσω σε αυτό που λες με τα παραθυρα, αν είσαι σε υψηλή ταχύτητα δεν προλαβαίνεις. Και επίσης, είναι εύκολο να χάσεις την ισορροπία των αποφάσεων σε γρήγορη ταχύτητα. 

Όταν πρέπει να πάρεις ορισμένες αποφάσεις, το παιχνίδι κάνει auto pause. Πράγματι, όμως, σε άλλες περιπτώσεις, συνεχίζει να τρέχει κανονικά και χάνεις, ας πούμε, προτάσεις γάμου οι οποίες αφορούν την οικογένεια του παίκτη σου.

Πρέπει να έχεις τον νου σου, σίγουρα θα σε βοηθήσει η ταχύτητα με την οποία τρέχεις το παιχνίδι (κάτω δεξιά στην οθόνη έχει 5 κουτάκια). Προσωπικά, έχω επιλέξει τα 2 κουτάκια (πρασινίζουν, ώστε να γνωρίζεις ότι είναι ενεργή η επιλογή σου), δηλαδή τρέχει σχετικά γρήγορα το παιχνίδι, αλλά όχι τόσο γρήγορα ώστε να μην προλαβαίνω/χάνω τις in game εξελίξεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θέλεις κάποιος εύκολο παιχνίδι, προτείνω Ιρλανδία. Όχι Ισπανία, όχι Σκανδιναβία. Ειδικά στην Ισπανία έχουν κάποια challenges, που δεν κατάλαβα και ακριβώς τι είναι. Δεν πρέπει να είσαι ανυπόμονος να ξεκινήσεις αμέσως πόλεμο, καλό είναι μέσω της ίντριγκας να πετύχεις στόχους, καθώς και με συμμαχίες πρώτα.

Επεξ/σία από kite26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, kite26 είπε

Ναι σε windows παίζει. Μάλλον θα κάνω επανεγκατάσταση. Στην αρχή δεν καταλάβαινα, έχανα πολέμους γιατί δεν έστελνα στρατεύματα  χαχα. Αν και δεν καταλαβαίνω ακόμη αρκετά πράγματα, μπορώ να ευχαριστηθώ πια με την ενασχόληση μαζί του. Ευκολότερο σε σχέση με άλλα παιχνίδια της Paradox. Θα συμφωνήσω σε αυτό που λες με τα παραθυρα, αν είσαι σε υψηλή ταχύτητα δεν προλαβαίνεις. Και επίσης, είναι εύκολο να χάσεις την ισορροπία των αποφάσεων σε γρήγορη ταχύτητα. 

Μην κάνεις πολέμους έτσι για πλάκα. Δηλαδή θα πρέπει να το έχεις ζυγίσει πάρα πολύ καλά πριν ανοίξεις ένα πόλεμο για πολλούς λόγους. Αρχικά πρέπει να δεις αν είναι όντος πολλοί αδύναμοι σαν κράτος γιατί μπορεί να έχουν και καλές συμμαχίες και να σε αναγκάσουν σε συνθηκολόγηση. Μετά θα πρέπει να είσαι και εντάξει στα οικονομικά σου γιατί θα σου αδειάζουν τα ταμεία όσο κρατάει ο πόλεμος. Και το βασικότερο θα πρέπει να είσαι και ισχυρός σαν ηγεμόνας στο εσωτερικό γιατί μιας μεγάλη διάρκειας πόλεμος μεγαλώνει την δυσαρέσκεια στους vassal σου και αρχίζουν οι αποσχιστικές τάσεις με εξεργέσεις.

Εγώ αρκετές φορές κάτι vassal που έχουν πολύ negative προς εμένα τους στέλνω σαν αρχηγούς στα στρατεύματα ώστε να σκοτωθούν στην μάχη :D 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...