Προς το περιεχόμενο

Crusader Kings III


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση σαν άσχετος. Αξίζει να ασχοληθώ με το og + 2 ή να πάω κατευθείαν στο 3;

το 2 είναι πολύ μεγάλη hardcorillα αλλά πολύ ποιο ολοκληρωμένο ως τίτλος αν πάρεις και τα expansion καμία σχέση με το 3 αλλά όπως είπα είναι αρκετά δυσκολο να το μάθεις.

To 3 είναι ποιο λουστραρισμένο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα παιδια το πηρα το παιχνιδι.Ξεκινησα το tutorial.Δυσκολα τα πραγματα θα δειξει.Θετικη η πρωτη εντυπωση για το παιχνιδι.Υπαρχει και χωρις steam??Στο initializing εκανε 3 λεπτα ( λογικο μου φαινεται το χω σε σκληρο δισκο) πηρα την εκδοση royal edition.ποσες ωρες ειναι λογικα το tutorial?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, chek2fire είπε

το 2 είναι πολύ μεγάλη hardcorillα αλλά πολύ ποιο ολοκληρωμένο ως τίτλος αν πάρεις και τα expansion καμία σχέση με το 3 αλλά όπως είπα είναι αρκετά δυσκολο να το μάθεις.

To 3 είναι ποιο λουστραρισμένο. 

Spoiler

 

Ξεκίνησα το 2ο για να το δω, χαχαχα.. 10 ώρες και δεν έχω καταλάβει σχεδόν τίποτα! :D

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2021 στις 1:27 ΜΜ, johnmayson είπε

Καλησπερα παιδια το πηρα το παιχνιδι.Ξεκινησα το tutorial.Δυσκολα τα πραγματα θα δειξει.Θετικη η πρωτη εντυπωση για το παιχνιδι.Υπαρχει και χωρις steam??Στο initializing εκανε 3 λεπτα ( λογικο μου φαινεται το χω σε σκληρο δισκο) πηρα την εκδοση royal edition.ποσες ωρες ειναι λογικα το tutorial?? 

Κανεις;; Εχω φτασει στο tutorial εκει που δειχνει πως να κανεις πολεμο δηλαδη το ψαχνω για να συμπληρωσω το τικ εκει το αφησα.Οσο αφορα το save δεν εκανα cloud επιλογη αλλα τοπικα.Στο κανονικο παιχνιδι αν βαλω cloud θα κανει μονο cloud η και στο δισκο;;Εμενα η γνωμη μου ειναι μη χανεις χρονο εφοσον σου κανει κλικ το παιχνιδι ξεκινα το 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν έπαιξα καν tutorial καθώς γνωρίζω τους μηχανισμούς και ξεκίνησα κατευθείαν game και manual χώρα από τις αρχές χρονολογικά. Αυτό μου αρέσει σε αυτό το game που παίρνεις μια οικογένεια και την πας σε βάθος χρόνου με μεγάλα σκαμπανεβάσματα δλδ μπορεί να χάσεις και τον θρόνο η να ξεπέσει η οικογένεια σε εναν απλό vassal όπως μου έγινε με την Ιρλανδία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα μου λεει οτι τελειωσε το tutorial και οτι μπορω να συνεχισω για να δινω βασιλιας της ιρλανδιας κατι τετοιο.Αν επιλεξω cloud save κανει και  cloud και στο δισκο;; Τωρα που εχω save μονο στο δισκο χρειαζεται να κανω save η το κανει μονο του;;Διοτι απ οτι ειδα δημιουργηθηκαν 4 save(χτες εσβησα τα 3) εγω οποτε εκλεινα το παιχνιδι εκανα save.Μικρο το tutorial χρησιμο δε αλλα αυτη τη στιγμη δε αισθανομαι ετοιμος για να παιξω.Θα παω σιγα σιγα και οτι καταφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnmayson είπε

Καλημερα μου λεει οτι τελειωσε το tutorial και οτι μπορω να συνεχισω για να δινω βασιλιας της ιρλανδιας κατι τετοιο.Αν επιλεξω cloud save κανει και  cloud και στο δισκο;; Τωρα που εχω save μονο στο δισκο χρειαζεται να κανω save η το κανει μονο του;;Διοτι απ οτι ειδα δημιουργηθηκαν 4 save(χτες εσβησα τα 3) εγω οποτε εκλεινα το παιχνιδι εκανα save.Μικρο το tutorial χρησιμο δε αλλα αυτη τη στιγμη δε αισθανομαι ετοιμος για να παιξω.Θα παω σιγα σιγα και οτι καταφερω.

Έχει βίντεο στο youtube που βοηθανε αρκετά στην κατανόηση του παιχνιδιού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, johnmayson είπε

Καλημερα μου λεει οτι τελειωσε το tutorial και οτι μπορω να συνεχισω για να δινω βασιλιας της ιρλανδιας κατι τετοιο.Αν επιλεξω cloud save κανει και  cloud και στο δισκο;; Τωρα που εχω save μονο στο δισκο χρειαζεται να κανω save η το κανει μονο του;;Διοτι απ οτι ειδα δημιουργηθηκαν 4 save(χτες εσβησα τα 3) εγω οποτε εκλεινα το παιχνιδι εκανα save.Μικρο το tutorial χρησιμο δε αλλα αυτη τη στιγμη δε αισθανομαι ετοιμος για να παιξω.Θα παω σιγα σιγα και οτι καταφερω.

Πάρε ένα βασίλειο από μόνος σου από του 800  και πήγαινε την πορεία σου. Τα save αν είναι cloud είναι αυτό που γράφει το όνομα τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ειναι προβλημα το βασιλειο με αυτο που εκανα το tutorial θα συνεχισω.το θεμα ειναι οτι θελει καλα αγγλικα και δε το χω.2 Δε ξερω τις ρυθμισεις ακομα ψαχνομαι.Ειναι νωρις ακομα χρειαζομαι χρονο θα δειξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εγώ αφού τελικά η Ιρλανδικη οικογένεια κατέληξε να είναι vassal και μετά στα μπoυντρούμια άρχισα νέο gamethrough με μια σαξονική οικογένεια σε βρετανικό έδαφoς.

Γρήγορα έγινε καθολικός να έχουμε και τον πάπα από πίσω και βλέπουμε τώρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγόρασα χθες και ξεκίνησα με το tutorial. Οκ, είναι πολυεπίπεδο και χαοτικό μερικές φορές, αλλά πήρα μια ιδέα και σημείωσα τα key points στο μυαλό μου.

Λέω να συνεχίσω λίγο ακόμη με το tutorial (τώρα είμαι σε πόλεμο με τον γείτονά μου), αλλά, μάλλον, θα ξεκινήσω κανονικό save, αφού ξαναδιαβάσω κάποια πράγματα (κι όποιον πάρει ο χάρος).

Φαίνεται, πάντως, ότι έχει γίνει καλή δουλειά και σίγουρα δεν είναι ένας τίτλος για όλους. Χρειάζεται να καταλάβεις τόσο τα mechanics (υποθέτω πως οι βετεράνοι της σειράς δεν έχουν θέμα με τους μηχανισμούς του παιχνιδιού) όσο και τον τρόπο λειτουργίας των line succession/title creation/κτλ κτλ.

Εικάζω πως θα πετάξω στα σκουπίδια πολλά saves μέχρι να αποκτήσω έναν σταθερό βηματισμό και να είμαι σε θέση να προχωρήσω με το βασίλειο που θα επιλέξω.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ξεκινας νεο save παιξε με το tutorial και οταν τελειωσει συνεχισε αυτο να δεις που μεχρι θα φτασεις ποια χρονια.Εγω αυτο κανω.Σαν νεος και γω εχω χαθει αλλα ειναι εθιστικο ομως σαν παιχνιδι.Γενικα κανα discord  ελληνικο να μαζευτουμε να πουμε για το παιχνιδι αν γνωριζει κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μένα καλύτερα είναι να παίρνει κάποιος μια οικογένεια από τις αρχές της χρονολόγησης του παιχνιδιού δλδ από το 800 και μετά να πάει όσο προχωρήσει.

Εκείνη την χρονολογία στις περισσότερες περιοχές της Ευρώπης υπάρχει κατακερματισμός σε μικρά βασίλεια και σου δίνει την δυνατότητα να επεκταθεί γρήγορα το δικό και να μεγαλώσει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...