Προς το περιεχόμενο

Crusader Kings III


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ήρθε σήμερα μεγάλο update με στην κυριολεξία εκατοντάδες διορθώσεις 

https://forum.paradoxplaza.com/forum/threads/ck3-dev-diary-42-1-1-patch-notes.1428193/

τώρα στο δικό μου playthrough από ένας άσημος βασιλιάς μιας μικρής επαρχίας πλέον μετά από 3 γενιές έχω αναβαθμίσει σε βασίλειο ολόκληρη της Ιρλανδίας

Πιστεύω μόνο ότι αυτό το μεγάλο update να μην σπάσει την συμβατότητα των save

 

Screenshot_20200926_054336.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το βασίλειο μετά από χρόνια δολοφονιών και ίντρικάς έχει αυτή εδώ την μορφή.

U6htf3A.png

 

λόγο γάμων και συγγενολόι έχω και μερικά τμήματα της επικράτειας μου και στην Ευρώπη

KInzXUQ.png

Τα τελευταία όμως 30 χρόνια από την στιγμή που πέρασα από το Tribal στην φεουδαρχία αντιμετωπίζω σοβαρά προβλήματα στο να κατευνάζω συνέχεια τους vassal και τις απαιτήσεις τους ώστε να μην διαλυθεί το βασίλειο. 

Για να το κρατήσω ανέπαφο έχω καταφύγει σε δολοφονίες, δωροδοκίες ακόμα και βίαιο revoke τίτλων.

Ένα άλλο βασικό πρόβλημα είναι ότι οι εκστρατείας από την στιγμή που πέρασα σε φεουδαρχία κοστίζουν πανάκριβα συν ότι όλα τα υπόλοιπα βασίλεια φέναιτε ότι χρησιμοποιούν μισθοφόρους.

Νομίζω η καλύτερη λύση και αυτό θα δοκιμάσω δλδ από εδώ και πέρα είναι να μην έχεις δικά σου στρατεύματα αλλά να στηρίζεσαι αποκλειστικά σε μισθοφόρους. Συν ότι κάνεις οικονομία με αυτό τον τρόπο και μπορείς να προσλαμβάνεις όποτε θέλεις μεγάλο στράτευμα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω σαν το Βυζάντιο (makedon) και είναι μακράν καλύτερο του CK2. Τo CK2 δεν μπορούσα να το καταλάβω με τίποτα. Το CK3 καταφέρνει να έχει τα ίδια πράγματα, αλλά να τα παρουσιάζει με τέτοιο τρόπο που να κάνει το παιχνίδι πολύ πιο εύκολο στην κατανόηση. Ακόμα έχει δρόμο για να φτάσει το CK2 σε πλήθος επιλογών (πχ starting dates), αλλά και στην τωρινή του μορφή είναι πολύ δυνατό.

Φαντάζομαι ότι σε μερικά χρόνια που θα έχει κουμπώσει μεγάλα DLCs θα είναι με διαφορά το ποιοτικότερο grand strategy στην αγορά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Ocelot79 είπε

Παίζω σαν το Βυζάντιο (makedon) και είναι μακράν καλύτερο του CK2. Τo CK2 δεν μπορούσα να το καταλάβω με τίποτα. Το CK3 καταφέρνει να έχει τα ίδια πράγματα, αλλά να τα παρουσιάζει με τέτοιο τρόπο που να κάνει το παιχνίδι πολύ πιο εύκολο στην κατανόηση. Ακόμα έχει δρόμο για να φτάσει το CK2 σε πλήθος επιλογών (πχ starting dates), αλλά και στην τωρινή του μορφή είναι πολύ δυνατό.

Φαντάζομαι ότι σε μερικά χρόνια που θα έχει κουμπώσει μεγάλα DLCs θα είναι με διαφορά το ποιοτικότερο grand strategy στην αγορά.

ναι όντος αν και με την πρώτη επαφή δείχνει αρκετά απλοποιημένο τελικά απλά έχουν απαλλάξει το game από αχρειάστα μενού κάνοντας ακριβώς τα ίδια πράγματα με το 2.

Και εγώ το βρίσκω αρκετά ποιο καλό από τον προκάτοχο του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι το βασίλειο έφτασε στην απόγειο του και αρχίζει από εδώ και πέρα η παρακμή

ADEGJcf.png

δεν μπορώ να συγκρατήσω με τίποτα στην ηπειρωτική Ευρώπη τους αυτονομιστές που θέλουν να αποσχιστούν.  Ακόμα και αν τους δώσω την ανεξαρτησία μετά μπαίνει σε σπιράλ όλη αυτή η ιστορία και εξεγείρονται και άλλη και ζητάνε και αυτοί με την σειρά τους ανεξαρτησία.

Δύσκολα τα πράγματα. 

Tα λάθη νομίζω που έχω κάνει είναι ότι θα έπρεπε να μοιράζω πάντα τα δουκάτα και τις περιοχές μόνο σε ανθρώπους της οικογένειας και στενούς συγγενείς και όσοι vassal είναι πολύ απομακρυσμένοι συγγενικά η δεν έχουν πολιτιστικά σχέση με τους Ιρλανδούς θα έπρεπε να δημιουργούσα schemes ώστε να τους παιρνω άμεσα την κυριαρχία τους. 

Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν τα παρατάω τόσο εύκολα. Απλά από ένα σημείο και μετ;ά το game θέλει μεγάλη προσοχή με τους vassal γιατί αν γιγαντωθούν θα διεκδηκήσουν ανεξαρτησία όπως και να έχει ιδίως αν δεν έχουν σχέση και με την εθνότητα σου.

Πλέον αν ξεφεύγει κάποιος βάζω scheme για δολοφονία με την μια και μετά αν έχει μικρό παιδί σαν διάδοχο το παίρνω υπό την προστασία μου και αν μπορώ του κάνω και convert την κουλτούρα του στην δικιά μου.

To άλλο που με έχει βοηθήσει να επιβιώσω είναι η μεγάλη συμμαχία που έχω κάνει με την Γαλλία και ότι στράφηκα προς τον καθολικισμό ώστε να μπορώ να τα βγάλω πέρα και την Αγγλία που είναι το ποιο δυνατό γειτονικό βασίλειο.

To ότι έγινα καθολικός με βοηθάει να επεκταθώ και στην ηπειρωτική ευρώπη και στα διάσπαρτα μικρά φέουδα που σχεδόν όλα τους είναι άλλης θρησκείας. 

Αυτό όμως δημιουργεί άλλα προβλήματα όπως ότι μακροπρόθεσμα λόγο διαφορετικής κουλτούρας θα έχω εξεγέρσεις.

MRH9VEj.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια άλλη τεχνική που κάνω για να ξεφορτωθώ τους ενοχλητικούς vassal είναι να τους στέλνω στις σταυροφορίες που παίρνω μέρος να ηγούνται τα στρατεύματα. Εκεί λόγο και της δυσκολίας των μαχών είναι σίγουρο ότι θα χάσουν την ζωή τους :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chek2fire είπε

μια άλλη τεχνική που κάνω για να ξεφορτωθώ τους ενοχλητικούς vassal είναι να τους στέλνω στις σταυροφορίες που παίρνω μέρος να ηγούνται τα στρατεύματα. Εκεί λόγο και της δυσκολίας των μαχών είναι σίγουρο ότι θα χάσουν την ζωή τους :P 

Όπως και γινόταν στην πραγματικότητα, ειδικά με τους δευτερότοκους :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

εγώ το πάω τελείως στην αρχή στο 600 είναι νομίζω δεν το θυμάμαι. Τώρα και εγώ που έχω φτάσει στο 1170 και έχει γίνει αρκετά δύσκολο στο να κρατήσω ακέραιο το βασίλειο. 

Eδώ που τα λέμε πληρώνω τα λάθη επιλογών που είχα  κάνει και κυρίως το άνοιγμα  και κατακτήσεις χωρίς να προσπαθώ να να ενσωμετωσω μετά αυτες τις περιοχές κυρίως πολιτιστικά.

Πλέον έχω χάσει όλες τις κτήσεις στην Ευρώπη αλλά είχα χάσει και σχεδόν όλα τα εδάφη στo Βρετανικό έδαφος αλλά για καλή μου τύχη δολοφόνησα την βασίλισσα που είχε περιοχές στην Σκωτία και καθώς ήμουν ο μόνος της κληρονόμος μου πέρασε η περιοχή σε μένα. 

ft1yQV9.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπερα παιδια εδω και λιγες μερες σκεφτομουν να παιξω ενα παιχνιδι στρατηγικης και απο τα διαφορα που ειδα εψαξα λιγο αυτο ειδα κανα βιντεακι διαβασα review.Γενικως βλεπω εχει καλη εικονα.Εγω που δ εχω ξαναπαιξει παιχνιδι στρατηγικης αισθανομαι οτι θα δυσκολευτω αν ξεκινησω ενα τετοιο παιχνιδι.Αν εχω καταλαβει σωστα δ εχει μονο μαχες οι  οποιες δε με τρελαινουν αλλα και διπλωματια.Εχει ωραια εικονα  σαν παιχνιδι και ελπιζω να με κρατησει αλλα δε ξερω.Το θεμα ειναι οτι θα καω μεχρι να μαθω και μονος μου δε πιστευω οτι θα τα καταφερω.Για αγορα εχω δει στο cdkeys 30κατι με το dlc(ποτε προλαβαν και βγαλαν dlc) το προτεινεται απο κει για αγορα;;; δε εχω ξαναγορασει με χρεωστικη θα το πληρωσω.Σαν καρτα εχω gtx 950 με ι5 3470 θα αντιμετωπισω προβλημα;;; Δωστε μου τα φωτα σας.Εχω την εντυπωση οτι θα χαθω στο gameplay και θα ψαχνομαι τι να κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Καλησπερα παιδια εδω και λιγες μερες σκεφτομουν να παιξω ενα παιχνιδι στρατηγικης και απο τα διαφορα που ειδα εψαξα λιγο αυτο ειδα κανα βιντεακι διαβασα review.Γενικως βλεπω εχει καλη εικονα.Εγω που δ εχω ξαναπαιξει παιχνιδι στρατηγικης αισθανομαι οτι θα δυσκολευτω αν ξεκινησω ενα τετοιο παιχνιδι.Αν εχω καταλαβει σωστα δ εχει μονο μαχες οι  οποιες δε με τρελαινουν αλλα και διπλωματια.Εχει ωραια εικονα  σαν παιχνιδι και ελπιζω να με κρατησει αλλα δε ξερω.Το θεμα ειναι οτι θα καω μεχρι να μαθω και μονος μου δε πιστευω οτι θα τα καταφερω.Για αγορα εχω δει στο cdkeys 30κατι με το dlc(ποτε προλαβαν και βγαλαν dlc) το προτεινεται απο κει για αγορα;;; δε εχω ξαναγορασει με χρεωστικη θα το πληρωσω.Σαν καρτα εχω gtx 950 με ι5 3470 θα αντιμετωπισω προβλημα;;; Δωστε μου τα φωτα σας.Εχω την εντυπωση οτι θα χαθω στο gameplay και θα ψαχνομαι τι να κανω

δεν πιστεύω να χαθείς. Αν σου αρέσει αυτό το είδος σίγουρα θα το μάθεις άσε που είναι και ποιο εύκολο σε εκμάθηση από τα προηγούμενα της σειράς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, johnmayson είπε

Σαν πρωτη εικονα μου φαινεται ενδιαφερων.Με gtx 950 θα παιζει;;Απο cdkeys να το παρω;; 

Δε ξερω μου φαινεται βουνο 

Cdkeys ναι άφοβα, από τα πιο αξιόπιστα μη επίσημα μαγαζιά.

Επεξ/σία από Brandtobrand
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...