Προς το περιεχόμενο

Crusader Kings III


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μία ερώτηση για τους γνώστες αυτού του είδους game:

Ποιά είναι η αίσθηση του crusader kings 2 γενικά; εννοώ έχει ενδιαφέρον;

Παλιά έπαιζα το witcher 3 και πάρα πολύ παλιά τα civ 2,3 και ίσως 4 (δεν θυμάμαι).

Τα turn based τύπου civ μου αρέσουν αλλά ήθελα κάτι κάπως διαφορετικό.

Btw δεν μπορούσα να σταματήσω τα γέλια με το video παρουσίαση Crusader Kings III - First Look - Iberian Intrigue - Part 0

Επεξ/σία από nik5163
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nik5163 είπε

Έχω μία ερώτηση για τους γνώστες αυτού του είδους game:

Ποιά είναι η αίσθηση του crusader kings 2 γενικά; εννοώ έχει ενδιαφέρον;

Παλιά έπαιζα το witcher 3 και πάρα πολύ παλιά τα civ 2,3 και ίσως 4 (δεν θυμάμαι).

Τα turn based τύπου civ μου αρέσουν αλλά ήθελα κάτι κάπως διαφορετικό.

Btw δεν μπορούσα να σταματήσω τα γέλια με το video παρουσίαση Crusader Kings III - First Look - Iberian Intrigue - Part 0

είναι ξεχωριστό τελείως είδος από αυτά που αναφέρεις. Grand Strategy σημαίνει hardcore strategy που δεν είναι για όλους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Υπάρχει και στο gamepass όσοι ενδιαφέρεστε!

Έχω μπει εδώ και παλεύω κανένα τέταρτο και αρνείται να συνεργαστεί. Μάλιστα έκανα log in με το MS account μου και όλη η σελίδα ξαφνικά ήταν στα... τούρκικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχισά με έναν τυχαίο στην διαμελισμένη σε μικρά βασίλεια Iρλανδία.

Screenshot_20200903_042807.jpg.fa08f66368f1ed90f772b64fbff2f411.jpg

Πάνω στο χρόνο μου την έπεσε ένας από βασίλειο σε ένα νησί πάνω από Σκοτία και end game :P

Πάμε ξανά τώρα.

Γενικά πατάει πολύ στο προηγούμενο με αρκετά ποιο εύκολα στοιχεία στο να βρεις τι να κάνεις. Για όσους έχουν παίξει το προηγούμενο δεν θα δυσκολευτούν καθόλου σε αυτό εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έπαιξα λίγο μέσω XBGP, ήταν η πρώτη μου επαφή με τέτοιου είδους game. Δεν ξέρω αν θα έχω την υπομονή να συνεχίσω αλλά οι φίλοι του είδους θα περάσουν καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, chek2fire είπε

είναι ξεχωριστό τελείως είδος από αυτά που αναφέρεις. Grand Strategy σημαίνει hardcore strategy που δεν είναι για όλους. 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Λέω να το δοκιμάσω. Μου θυμίζει ιστορικές σειρές που γενικά μου αρέσουν.

Κοίταγα και στα RTS μήπως βρω κάτι αλλά αυτό με τραβάει πιο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω ότι τελικά έκανα άλλη μια προσπάθεια με το βασίλειο μου και πήγα από την πλάγια οδό για να το σώσω. Πάντρεψα τον γιό με τον ενός μεγαλύτερου γειτονικού βασίλειου, μετά δήλωσα υποταγή σε αυτόν και πλέον λέω να πάω σε πόλεμο να κατακτήσω τώρα τα δυό γειτονικά που είναι ανεξάρτητα. 

To θέμα της υποταγής το βλέπω αργότερα καθώς μπορεί να τα ενοποιήσω είτε με τη τεχνική της κληρονομικότητας η απλά να δηλώσω ανεξαρτησία όταν θα το έχω δυναμώσει αρκετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

Tutorial καλό έχει για τους εμάς τους noobαδές ;Είχα προσπαθήσει να παίξω το 2 , αλλά στο 2ωρο είχε φάει uninstall από το ποσό overwhelmed  ήταν 

κοίτα είναι πολυ ποιο καθαρό interface από το 2 και γενικά νομίζω πάνω κάτω μπορείς να κινηθείς ποιο άνετα. Φυσικά θα σε δυσκολέψει αρκετά στην αρχή αλλά νομίζω καμία σχέση με το 2. 

 

απλά να προσθέσω για όσους παίζουν ότι ο δρομος πολέμοι χύμα και συνεχής κατακτήσεις δεν βγάζουν πουθενά σε αυτό το game και το μόνο που θα κάνετε είναι να καταστρέψετε το βασίλειο σας μια ώρα αρχύτερα. Θέλει δολοπλοκίες και διπλωματία μέσω γάμων για μελλοντικά δικαιώματα. Οπως γινόταν και στο μεσαίωνα δλδ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνεχίζω να εφαρμόζω την Χριστιανική ηθική μου στα γειτονικά βασίλεια. Εβαλα στο μάτι και το βασίλειο στα νότια μου και στέλνω τον κατάσκοπο να δολοφονήσει τον γιό του καθώς είναι ο μόνο κληρονόμος. Μετά από κάποια χρόνια η δολοφονία πάει μια χαρά και πλέον δεν εχει κανένα κληρονόμο.

Αλλά δεν σταμάτησα εκεί... Στέλνω ξανά τους πληρωμένους δολοφόνους να βγάλουν από την μέση και τον ίδιο το βασιλιά αλλά τελικά μετά από λίγο πέθανε μονος του :P

Τώρα αυτό το βασίλειο έχει ένα μωρό για βασιλειά νομίζω σε κανά δύο χρόνια θα είναι έτοιμο για κατάκτηση και προσάρτηση.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσο έρχονται σε αυτό το game τα πάνω κάτω είναι ότι ενώ είχα απλώσει παντού τις ραδιουργίες μου τελικά γίνετε πόλεμος στον liege μου μου την πέφτουν και στo δικό μου κάστρο με πολιορκία και τελικά φυλακίζουν εμένα και τον γιό μου. 

Τον πόλεμο τελικά το κερδίζει ο liege μου αλλά εμείς παραμένουμε στην φυλακή. To άλλο κακό turn είναι ότι σε αυτό τον πόλεμο πεθαίνει και η γυναίκα του γιού που είχε και κληρονομικά δικαιώματα στο γειτονικό βασίλειο χωρίς να αφήσει κάποιον απόγονο. Καταστροφή.

Tα χρήματα φτάνουν μόνο για την απελευθέρωση του γιού ενώ εγώ βλέπω να σαπίζω στην φυλακή καθότι και μεγάλος. Τώρα περιμένω να πεθάνει στα μπουντρούμια ώστε το game να μεταφερθεί στο γιό. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 2/9/2020 στις 11:10 ΠΜ, nik5163 είπε

Έχω μία ερώτηση για τους γνώστες αυτού του είδους game:

Ποιά είναι η αίσθηση του crusader kings 2 γενικά; εννοώ έχει ενδιαφέρον;

Παλιά έπαιζα το witcher 3 και πάρα πολύ παλιά τα civ 2,3 και ίσως 4 (δεν θυμάμαι).

Τα turn based τύπου civ μου αρέσουν αλλά ήθελα κάτι κάπως διαφορετικό.

Btw δεν μπορούσα να σταματήσω τα γέλια με το video παρουσίαση Crusader Kings III - First Look - Iberian Intrigue - Part 0

To CK2 είναι τσάμπα πλέον στο Steam με αρκετούς τρόπους να πάρει κάποιος τσάμπα (νόμιμα) αρκετα DLC. 

CK2 είναι καλύτερο του CK3 το οποίο ίσως σε 2 χρόνια να έχει φτάσει το ίδιο επίπεδο. Για την ώρα όμως είναι bare bones που ακόμα και ιδιότυποι μηχανισμοί όπως του Βυζαντίου θα είναι πίσω από DLC ενώ Ισλαμ, Ινδία δεν είναι τίποτα παραπάνω από Feudal και placeholders για επερχόμενες DLC. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...