Προς το περιεχόμενο

Σπανια χρηση σε inkjet. Πως να αποφυγω μπουκωματα.


ExTaCy1337

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια. Λοιπον πριν λιγες μερες ξεκοιλιασα εναν Epson BX305F, καθε φορα που ηθελα να εκτυπωσω, εκανα και 3 καθαρισμους, και οι εκτυπωσεις ποτε δεν ητανε τελειες.

Παιζει να αλλαζα μελανια για καθε εκτυπωση! (ειχε την 4αδα με την κεφαλη στον εκτυπωτη).


Οποτε σημερα επαιξε μια προσφορα στον Κοτσοβολος και παραγγειλα τον Canon Pixma MG2550S. στα 22 ευρω με τα μεταφορικα.

Αυτος εδω εχει 2 μελανια τα οποια εχουν την κεφαλη πανω, και για εμενα που εκτυπωνω σπανια απ'οτι λενε ειναι καλυτερο.

Οι εκτυπωσεις μου ειναι 1 φορα τον μηνα το προγραμμα της δουλειας του θειου μου, εγω καμια φωτοτυπια ταυτοτητας να βγαλω μια στο τοσο κτλ κτλ.
Τελη κυκλοφοριας μια φορα τον χρονο και παει λεγοντας. Κοροιδευουμε δηλαδη, ουτε 30 εκτυπωσεις τον χρονο. Το scanner ομως μου χρειαζεται, για να τα περναω στον υπολογιστη.

Ειδα στο ιντερνετ και εδω οτι γεμιζουν με χυμα μελανια, οποτε ελεγα να το κανω ετσι με την συριγγα και να κανω 2 εκτυπωσεις με ολα τα χρωματα 1 φορα την εβδομαδα ή και δυο?
Αυτο θα το κανω μεσω του Task Scheduler στα Win10 οποτε θα γινεται αυτοματα. Πειραζει να ειναι κατι πολυ μικρο; δηλαδη μικρα τετραγωνακια 1x1cm και με τα 4 χρωματα; 
Ωστε να μην τρωει ολο το μελανι; Ή θελει αρκετο μελανι να φυγει για να μην μπουκωσει;

Απ'οτι ειδα στα μελανια του τα γνησια κανεις refill με ενα τρυπανακι 2mm, τι αλλο να προσεξω στα Windows 10 για να μην με μπλοκαρει το Firmware? ή να μην μου τα βγαζει αδεια ενω τα γεμιζω;

Επισης γνωριζει κανεις αν εκτυπωνει ασπρομαυρο αν δεν εχει χρωμα; Να πω την αληθεια λιγες φορες μου χρειαζεται το χρωμα, πιο πολυ ασπρομαυρα εκτυπωνω! κατι που ο Epson δεν εκανε και δεν αναγνωριζε τα χρωματα και αναγκαζομουν να παρω 3 μελανια για να κανω μια ασπρομαυρη φωτοτυπια..
Να φανταστω δεν κανω update drivers κτλ; Αν τυχει κανα φορματ;

 

Ευχαριστω!

 

 

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρε ενα ασπρομαυρο laser πολυμηχανημα. Με 50-100€. Το scanner φυσικα ειναι εγχρωμο. Για μοντελα θα σου απαντησουν αλλοι. Πιθανον ενα Samsung ή HP.

Επεξ/σία από John31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, John31 είπε

Παρε ενα ασπρομαυρο laser πολυμηχανημα. Με 50-100€. Το scanner φυσικα ειναι εγχρωμο. Για μοντελα θα σου απαντησουν αλλοι. Πιθανον ενα Samsung ή HP.

Την έκανα την παραγγελία ήδη. Τα toner ομως τι τιμή έχουν;; έβλεπα κάτι 60ευρα. 

Αυτά δεν λήγουν ποτέ; μπορώ να κρατήσω το τόνερ ξέρω γω 10-20-30 χρονιά; με 30 εκτυπώσεις τον χρόνο; 

Επισης ότι είδα είναι τεράστια φίλε σαν (μισά) φωτοτυπίκα βιβλιοπωλείου! Και αυτά που είδα δεν είχαν καν scanner. 

 

Edit: είδα έχει και μικρότερα. Σκρουτζ ξεκινάει το πιο φθηνό 87 ευρώ +μεταφορικά. Ίσως την επόμενη φορά ίσως αν πετύχω και καμιά προσφορά. Προς το παρόν θα την παλέψω με τν Canon του 20αρικου I guess και όσο πάει. 

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω αυτο το προβλημα ειχα

πηρα λοιπον εναν ασπρομαυρο λειζερ τον ιανουαριο του 17 κι έχω κάνει 435 εκτυπώσεις απο τότε και το τόνερ ειναι στο 46%, χωρις να έχει αλλαχθει φυσικα ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά να ρωτήσω: οι έγχρωμοι εκτυπωτές laser αντιμετωπίζουν κι αυτοί το πρόβλημα του να μπουκώνει η κεφαλή αν δεν τον χρησιμοποιείς για καιρό;

Θέλω να πάρω ένα πολυμηχάνημα έγχρωμο laser, όμως υπάρχει η εξής ιδιορρυθμία: θα χρησιμοποιείται σπάνια και από την άλλη όταν χρησιμοποιείται θα εκτυπώνει αρκετά.

Μακάρι τη laser λύση να μην την αφορά το μπούκωμα της κεφαλής. Επίσης αν περνάει καιρός, τα inkjet μελάνια στεγνώνουν. Ισχύει το ίδιο και για τα laser;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/11/2019 στις 8:56 ΜΜ, philos είπε

Παιδιά να ρωτήσω: οι έγχρωμοι εκτυπωτές laser αντιμετωπίζουν κι αυτοί το πρόβλημα του να μπουκώνει η κεφαλή αν δεν τον χρησιμοποιείς για καιρό;

Θέλω να πάρω ένα πολυμηχάνημα έγχρωμο laser, όμως υπάρχει η εξής ιδιορρυθμία: θα χρησιμοποιείται σπάνια και από την άλλη όταν χρησιμοποιείται θα εκτυπώνει αρκετά.

Μακάρι τη laser λύση να μην την αφορά το μπούκωμα της κεφαλής. Επίσης αν περνάει καιρός, τα inkjet μελάνια στεγνώνουν. Ισχύει το ίδιο και για τα laser;

Η τεχνολογία Laser είναι ο τρόπος αποτύπωσης των δεδομένων πάνω στο μέσο (χαρτί, πλαστικό, κ.τ.λ.).

Οι εκτυπωτές που χρησιμοποιούν αναλώσιμα toner:

Πλεονεκτήματα:
1) Δεν στεγνώνει το αναλώσιμο τους. Με την προϋπόθεση ότι βρίσκετε σε συνθήκες που ορίζει ο κατασκευαστής.
2) Υπάρχουν ανταλλακτικά.
3) Μεγάλη διάρκεια ζωής.
4) Μικρό κόστος εκτύπωσης ανά σελίδα.

Μειονεκτήματα:
1) Υψηλό κόστος αγοράς.
2) Υψηλό κόστος αναλώσιμων.
3) ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στα συμβατά αναλώσιμα.

Για οικιακή χρήση η καλύτερη επιλογή οικονομικά αλλά και λειτουργικά είναι όπως ο εκτυπωτής που πρότεινε ο φίλος ExTaCy1337.
Inject εκτυπωτής με 2 μελάνια όπου έχουν και τις κεφαλές ενσωματωμένες.
Κόστος αναλώσιμων (περίπου) 13€ - 15€ και δεν έχεις πρόβλημα για καταστροφή της κεφαλής.
Έχεις όμως μικρή αυτονομία. 300-350 σελίδες ανά αναλώσιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία καλή λύση όταν ο εκτυπωτής μένει για μεγάλο διάστημα ανενεργός είναι να βγάζουμε τα μελάνια και με διαφανές ρολό μαγειρικής να τα τυλίγουμε καλά ώστε να μην αερίζονται και έτσι δεν στεγνώνει εύκολα το μελάνι στην κεφαλή.

Το κάνω πάντα το καλοκαίρι αν φύγω για μεγάλο χρονικό διάστημα και πάντα μετά που θα γυρίσω δουλεύουν.Είναι μία άναρχη μέθοδος αλλά ότι μπορούμε κάνουμε.:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...