Προς το περιεχόμενο

35mm vs 50mm e-mount


Finn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια Sony a6300 με τον κιτ φακό ο οποίος νιώθω ότι με περιορίζει αρκετά, ιδίως στα πορτρέτα και στο Street photography γι αυτό και λέω να πάω σε f1.8 αλλά δε ξέρω αν πρέπει να πάω στα 35mm ή στα 50mm. Νομίζω με τον δεύτερο θα εχω πιο καλά πορτραίτα αλλά θα χάσω σε landscape και street photography. Καμία γνώμη ή αντιπρόταση για άλλο φακό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να μείνεις στο f1,8 θα πήγαινα στον 35mm.  Ειδικά στο street photography θα βολέψει πολύ. Άλλωστε με το crop factor της Α6300 θα είναι σχεδόν 50ρης,

Πάντως εγώ θα πήγαινα στον SONY 18-105 f4. Πιστευω ότι τα παραπάνω στοπ μπορείς να τα κερδίσεις αλλιώς και θα έχεις ένα πολύ χρήσιμο εύρος. Κάτι που στο street photography (που είναι κατα 70% και η δική μου ενασχόληση) είναι πολύ χρήσιμο έως αναντικατάστατο. 

Βεβαια αν ψάχνεις  αποκλειστικά prime φακό τότε τον 35mm. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κοιτούσα και τον Sigma 30mm f1.4 που είναι λίγο πιο οικονομικός αλλά δεν έχει OSS και είναι και πιο παλιός αν δε κάνω λάθος οπότε δε ξέρω αν αξίζει η αγορά του 2019/20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καταλαβαίνω. Βέβαια σε τόσο μεγάλα διαφράγματα το OSS δεν χρειάζεται και τόσο γι αυτό και σπανίζει σε αρκετούς φακούς. Αλλιώς θα πρέπει να ανέβεις αρκετά σε budget. !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης μπορείς να δεις και το νέο της samyang που τον σκέφτομαι και εγώ για την A7. Είναι ο 45mm Af 1.8. Από Ελλάδα είναι στα 410 ευρώ, από e-infinity στα 325 (συμπεριλαμβανομένων μεταφορικών).

 

 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, έχει. Το κόστος του 35mm f1.4 είναι 600 ευρώ από Ελλάδα (410 ο 45άρης από Ελλάδα) και 480 ευρώ από e-infin (325 ο 45άρης). Έχουν μια διαφορά. 200 ευρώ πιο πάνω ο 35άρης από Ελλάδα και 150 ευρώ πιο πάνω από e-infin.

Εγώ ανέφερα και τον 45άρη να του ρίξει μια ματιά, για την τιμή του, τα καλά review του και το ότι είναι λίγο πιο ανοιχτός από τον 50άρη. Είναι και το τί θέλει ο καθένας. Εγώ σε ff αν ήθελα prime, σίγουρα θα προτιμούσα κάποιον 50άρη σε σχέση με έναν 35άρη για τη χρήση που κάνω. Πίστεύω τα 50 είναι μια χαρά για all around, και street κάνεις, αλλά να μπορείς να κάνεις και ένα σχετικά πιο ''σφιχτό'' πορτραίτο, έχουν και λιγότερη παραμόρφωση γενικά τα 50 από τα 35 κλπ. 

Θετικά του 45άρη σε σύγκριση με τον 35άρη (για όποιον παίζουν ρόλο φυσικά): Μέγεθος, βάρος ( 645gr 35mm / 162gr 45mm). Βέβαια σε απόδοση μπορεί ο 35 να είναι καλυτερος, μπορεί και όχι. Δεν το ξέρω. Το ατου του 35 είναι το 1.4 και φαντάζομαι πως έχει και καλύτερη ποιότητα κατασκευής.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...