Προς το περιεχόμενο

Αναποφάσιστος για 35mm


udroxoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν αρχή ην η Nikon D3200 με Nikkor AF-S DX 35mm F1.8 G.
Σύντομα εγέννετο Nikon D7200 με Nikkor AF-S DX 16-80mm f/2.8-4E ED VR.
Επειδή έχω ακόμα τον 35αρη σκεφτόμουν μήπως τον κρατούσα για indoor λήψεις αλλά σ'αυτή την περίπτωση το μέγιστο άνοιγμα του δεν είναι περιοριστικό ως προς το focus;
Εξηγούμαι: έστω ότι θέλω να φωτογραφίσω μια παρέα σε εσωτερικό χώρο χωρίς φλας και χρησιμοποιώ το f/1.8. Το αποτέλεσμα είναι ότι ένα πρόσωπο θα είναι εστιασμένο ενώ τα υπόλοιπα θολά στο 1.8.
Σε αυτή την περίπτωση είναι δώρο άδωρο η φωτεινότητα του και αναρωτιέμαι μήπως ήρθε η ώρα του αποχωρισμού=πώλησης;
Χομπίστες ακούω τις σκέψεις σας. Στη θέση μου θα κρατούσατε τον 35αρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δεδομένα ότι:

1)έχεις τον 16-80

2)έχεις d7200 , δηλαδή μοντέλο με μοτέρ

3)τα 35mm είναι 52.5mm στην d7200

 

θα τον πούλαγα. 

Θα σκεφτόμουν για κάτι πιο wide σε prime, αν θέλεις να έχεις και prime.Π.χ. έναν 24άρη που θα είναι 36ρης ή έναν 28άρη που θα είναι 42.

Αν θα είναι οι παλιοί f/2.8 ή οι νέοι f/1.8 είναι οικονομικό θέμα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dr_73 το wide του τωρινού φακού, τα 16mm δηλαδή (24 σε DX) , με καλύπτουν.

Αντιθέτως, ίσως αργότερα πάω σε 70-300mm για να καλύψω το telezoom αν και δεν ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για τόσο για μακρινές.

Μάλλον πάει για πούλημα ο 35mm και θα αντικατασταθεί από κάποιον φτηνό tele μιας και δεν έχω απαιτήσεις σε αυτό το εύρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, udroxoos είπε

Dr_73 το wide του τωρινού φακού, τα 16mm δηλαδή (24 σε DX) , με καλύπτουν.

Αντιθέτως, ίσως αργότερα πάω σε 70-300mm για να καλύψω το telezoom αν και δεν ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για τόσο για μακρινές.

Μάλλον πάει για πούλημα ο 35mm και θα αντικατασταθεί από κάποιον φτηνό tele μιας και δεν έχω απαιτήσεις σε αυτό το εύρος.

Δεδομενου το σωματος κ γω θα τον πούλαγα για να παω σε εναν prime  28αρη. Σιγουρα θα εισαι σε πολυ καλύτερη μοιρα κ θα κάνεις σωστοτερα αυτο που θελεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν βρηκα αυτο το wow που λενε πολλοι για τον 35αρι , πολυ στενος για γενικη χρηση.Το μονο του θετικο ειναι οτι πεζει και σε FF που πηρα μετα και τον χρησιμοποιω πιο πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, panosk1 είπε

Ποτε δεν βρηκα αυτο το wow που λενε πολλοι για τον 35αρι , πολυ στενος για γενικη χρηση.Το μονο του θετικο ειναι οτι πεζει και σε FF που πηρα μετα και τον χρησιμοποιω πιο πολυ.

Αναφέρεσαι σε άλλον φακό . Οι 35ρηδες, μόνο σε ff είναι 35ρηδες. Σε crop , στις nikon είναι 52,5 και στις canon είναι 56 , οπότε κατά τη γνώμη μου δεν αξίζουν και έχουν λίγες χρήσεις. 

Τους αντικαθιστούν οι 24ρηδες, που είναι 36 σε νίκον και 38,5 σε κανον. 

Η κάνον πλεονεκτεί , γιατί έχει 24ρη σε τιμή χώμα, ο οποίος σκίζει για τα λεφτά του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αναφέρεσαι σε άλλον φακό . Οι 35ρηδες, μόνο σε ff είναι 35ρηδες. Σε crop , στις nikon είναι 52,5 και στις canon είναι 56 , οπότε κατά τη γνώμη μου δεν αξίζουν και έχουν λίγες χρήσεις. 

Τους αντικαθιστούν οι 24ρηδες, που είναι 36 σε νίκον και 38,5 σε κανον. 

Η κάνον πλεονεκτεί , γιατί έχει 24ρη σε τιμή χώμα, ο οποίος σκίζει για τα λεφτά του. 

Για τον ιδιο μιλαω https://www.skroutz.gr/s/1796228/Nikon-AF-S-DX-Nikkor-35mm-f-1-8G.html

Τον ειχα παρει οταν ειχα μια 5300,τωρα εχω d750

Ο φακος οντως ειναι 50 κατι σε dx και πεζει κανονικα και σε FF χωρις βινιεταρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, mech_eng είπε

τον 16-80 τον εχεις αγορασει ή θα τον αγορασεις; εχεις συγκρινει φωτογραφιες με τους 2 φακους;

Τον έχω τον 16-80. Και οι δυο φακοί έχουν καταπληκτική οξύτητα σε καλές συνθήκες φωτισμού.

Μια σκέψη ήταν μήπως κρατούσα και τον 35mm για indoor λόγω μεγαλύτερου διαφράγματος (f1.8 vs f2.8) , αλλά δε νομίζω ότι θα έχω πραγματικό όφελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, udroxoos είπε

Εν αρχή ην η Nikon D3200 με Nikkor AF-S DX 35mm F1.8 G.
Σύντομα εγέννετο Nikon D7200 με Nikkor AF-S DX 16-80mm f/2.8-4E ED VR.
Επειδή έχω ακόμα τον 35αρη σκεφτόμουν μήπως τον κρατούσα για indoor λήψεις αλλά σ'αυτή την περίπτωση το μέγιστο άνοιγμα του δεν είναι περιοριστικό ως προς το focus;
Εξηγούμαι: έστω ότι θέλω να φωτογραφίσω μια παρέα σε εσωτερικό χώρο χωρίς φλας και χρησιμοποιώ το f/1.8. Το αποτέλεσμα είναι ότι ένα πρόσωπο θα είναι εστιασμένο ενώ τα υπόλοιπα θολά στο 1.8.
Σε αυτή την περίπτωση είναι δώρο άδωρο η φωτεινότητα του και αναρωτιέμαι μήπως ήρθε η ώρα του αποχωρισμού=πώλησης;
Χομπίστες ακούω τις σκέψεις σας. Στη θέση μου θα κρατούσατε τον 35αρη;

     Σαφέστατα !!! Πρώτον διότι σύμφωνα με το crop του αισθητήρα είναι ένας πενηντάρης χοντρικά , κάτι απολύτως χρήσιμο και μάλιστα με μέγιστο διάφραγμα 1.8 .

   Είναι σχεδιασμένος και για αυτή την μηχανή , οπότε η συνεργασία με το σώμα είναι απροβληματιστη . 

  Το αν δεν βρήκατε τρόπο να αξιοποιήσετε την γωνία που βλέπει δεν σημαίνει ότι δεν θα βρείτε τον τρόπο αύριο , ίσως κάνοντας έναν περίπατο με μόνον αυτό τον φακό μαζί σας .

  Ίσως παρασυρθηκατε από την ευκολία που έχουν οι ζουμ , να αλλάζουν κάποιες εστιακές αποστάσεις , οπότε ξεχάσατε να περπατάτε μέχρι να βρείτε την κατάλληλη γωνία και να δημιουργήσετε το καρέ όπως το θέλετε !!!

  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Τον έχω τον 16-80. Και οι δυο φακοί έχουν καταπληκτική οξύτητα σε καλές συνθήκες φωτισμού.

Μια σκέψη ήταν μήπως κρατούσα και τον 35mm για indoor λόγω μεγαλύτερου διαφράγματος (f1.8 vs f2.8) , αλλά δε νομίζω ότι θα έχω πραγματικό όφελος.

στη θεση σου θα τον κρατουσα.ειναι ενας οικονομικος φακος, με αξιολογη αποδοση.

o ζουμ 16-80 στα 35 σου δινει 3.3 σε αντιθεση με τον σταθερο που στα 35 σου δινει 1,8. ειναι μεγαλη η διαφορα  

Capture.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panosk1 είπε

Για τον ιδιο μιλαω https://www.skroutz.gr/s/1796228/Nikon-AF-S-DX-Nikkor-35mm-f-1-8G.html

Τον ειχα παρει οταν ειχα μια 5300,τωρα εχω d750

Ο φακος οντως ειναι 50 κατι σε dx και πεζει κανονικα και σε FF χωρις βινιεταρισμα.

Σίγουρα δεν έμπαινε αυτόματα σε dx mode (10.7 mp στην d750)  ; 

By default είναι ενεργοποιημένο . 

Για fx , έχει κορυφαίους 35ρηδες η νίκον πάντως (και ο παλιός f/2d και οι καινούργιοι f/1.8 & f/1.4 g)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Σίγουρα δεν έμπαινε αυτόματα σε dx mode (10.7 mp στην d750)  ; 

By default είναι ενεργοποιημένο . 

Για fx , έχει κορυφαίους 35ρηδες η νίκον πάντως (και ο παλιός f/2d και οι καινούργιοι f/1.8 & f/1.4 g)

Όχι το εχω απενεργοποιημένο. Άσχετο αλλά και ο τοκινα 11-16 που έχω στα 15-16 πεζει μια χαρα στην 750 .

Σιγουρα έχει Πολυ καλούς FF στα 35mm αλλά δεν με συγκινούν ιδιαίτερα οι prime πλέον .Ισως μόνο ένας 85 1,8 για κανα πορτραιτο .

Για όλα τα υπόλοιπα ο Tamron 24-70 g2 .

Όσο για τον ts εφόσον θα πάρεις τον 16-80 που είναι Πολυ καλός φακος ,στην θέση σου θα πουλουσα η θα ανταλαζα  τον 35αρη με έναν 50 1,8 . Ο 35mm στο dx κατ´εμε είναι Πολυ στενός για γενική χρήση και κοντός για πορτρέτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, babisskg είπε

 Το αν δεν βρήκατε τρόπο να αξιοποιήσετε την γωνία που βλέπει δεν σημαίνει ότι δεν θα βρείτε τον τρόπο αύριο , ίσως κάνοντας έναν περίπατο με μόνον αυτό τον φακό μαζί σας .

Αγαπητέ Μπάμπη, δεν μου ξένισε η γωνία που βλέπει ο φακός αλλά το γεγονός ότι σε νυχτερινή φωτογράφιση το f1.8 είναι περιοριστικό ως προς την εστίαση περισσοτέρων του ενός σημείων.

4 ώρες πριν, babisskg είπε

Ίσως παρασυρθηκατε από την ευκολία που έχουν οι ζουμ , να αλλάζουν κάποιες εστιακές αποστάσεις , οπότε ξεχάσατε να περπατάτε μέχρι να βρείτε την κατάλληλη γωνία και να δημιουργήσετε το καρέ όπως το θέλετε !!!

Ο λόγος που πήγα σε ζουμ φακό ήταν μόνο και μόνο επειδή δεν είναι ότι πιο ωραίο να κολλάς στη μούρη του άλλου για να βγάλεις πορτρέτο... ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που ήμουν σχεδόν έτοιμος να τον δώσω, άλλαξα γνώμη και θα τον κρατήσω κυρίως επειδή πρόκειται για έναν ήδη φτηνό φακό ακόμα και καινούργιο, που δεν αξίζει το "σκότωμα" ως μεταχειρισμένο.

Αργότερα, με την αγορά και ενός 70-300mm νομίζω ότι ολοκληρώνεται η φακο-συλλογή μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...