Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις για σύστημα Sony


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επαγγελματικα ασχολουμαι και εγω, σε αλλο τομεα βεβαια (προιοντικες, μυστηρια & events, πορτραιτα) και ειχα 2 d750 + διαφορους φακους zoom και κυριως prime της sigma. Το 3ο μου σωμα ηταν μια z6 οποτε εμεινα στο ιδιο οικοσυστημα, οπως αναφερθηκε παραπανω εχεις το πλεονεκτημα του evf που σου δειχνει αμεσως την τελικη εικονα και επισης σε συνθηκες που ειναι σκοταδι (1/100, 1.4, 8000) εχεις φωτεινη εικονα στο viewfinder σου και βλεπεις τι τραβας οποτε σε καποιες περιπτωσεις ειναι μεγαλο +. Επισης θετικο ειναι τα σημεια εστιασης, πλεον ειναι σε ολο το καδρο και σε ληψεις με την οθονη η εστιαση ειναι αμεση (καμια σχεση με την 750 που περιμενα ποση ωρα να εστιασει και εκανε το liveview με af σχεδον αδυνατο). Τελος ειναι πιο σωστη η εστιαση, ξεχνας back-front focus, καλιμπραρισματα φακων και 90% των περιπτωσεων ακομα και στο 1.4-.1.8 ειμαι νετ πλεον.

Στα - της ειναι οτι δεν ειχε τεραστια διαφορα σαν εικονα, ειχε καλυτερα χρωματα και ηταν μισο με ενα στοπ περιπου καλυτερη απο θεμα θορυβου, επισης σε καποιες συνθηκες απολυτου σκοταδιου δυσκολευεται λιγο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν επαγγελματίας που σε ενδιαφέρει keeper rate κλπ. θα σου έλεγα να κάνεις το βήμα για την Α9. Πιστεύω θα σου λύσει τα χέρια με keeper rate κοντά στο 100%.

Eπιπλέον δεν έχει καθόλου blackout η οθόνη της (ούτε βάζει freeze frame όπως η Canon στις Eos R για να καλύπτει το blackout) που γενικά αν το δοκιμάσεις δύσκολα πας πίσω.

Βγήκε η ΙΙ που δεν έχει μεγάλες διαφορές, οπότε υποθέτω η 1η γενιά (που είναι άριστη) θα γίνει και πιο προσιτή.

Επιπλέον σου δίνει καλό βίντεο με άριστο autofocus.

Δεν υπάρχει λόγος για 2ο σώμα με αυτήν, εκτός και αν θα έχεις συνεργάτες που θα τραβάτε ταυτόχρονα.

Επεξ/σία από nickolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...