Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις για σύστημα Sony


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Ασχολουμε αποκλειστικά με την φωτογραφία τον τελευταίο χρόνο και φωτογραφίζω με 2 σώματα Nikon dx και 7 φακούς.

Το θέμα είναι ότι μαζεύετε μια σεβαστή επένδυση για την μετάβαση και επιπλεων είναι μια δεσμευση τουλάχιστον 5ετιας.

(Πρακτικά συζητάμε 2 σώματα-το ένα σίγουρα a7iii-, υπερευρυγωνιος,~24-70 2.8f, 50αρη day 1  και σχετικα σύντομα κάποιον 70-200 κ ισως κ macro)

Ο προβληματισμός μου είναι πως δεν έχω ξαναδουλέψει με mirrorless .

1)Θα ήταν καλή επιλογή λέτε να αγοράσω αρχικά μια a6000 για να πάρω μια εμπειρία από το σύστημα της sony πριν προχωρήσω στο "all in" και ξεκινήσω να πουλάω τον εξοπλισμό που ήδη εχω?

2)Με τα φλας στο σύστημα της Sony θα είμαι καλυμμένος(on camera+off camera)?

3)Έχουν πρακτικο νόημα οι φακοί με oss εάν το σώμα έχει ήδη ibis?Υπάρχει επιπλεων κέρδος η "απενεργοποιείται" το ένα από τα δύο?

4)Θα με ενδιαφεραν απόψεις από συμφορουμιτες που έχουν κάνει αντίστοιχο switch (dslr->mirrorless), ειδικά σε θέματα workflow/editing.

5)Το app της Sony για τον χειρισμό μέσω wifi είναι αξιόπιστο/γρηγορο?Δίνει την δυνατότητα να αλλάξεις ρυθμίσεις?(Της Nikon είναι τραγικό).

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

 

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, @topos είπε

Καλησπέρα σας,

Ασχολουμε αποκλειστικά με την φωτογραφία τον τελευταίο χρόνο και φωτογραφίζω με 2 σώματα Nikon dx και 7 φακούς.

Το θέμα είναι ότι μαζεύετε μια σεβαστή επένδυση για την μετάβαση και επιπλεων είναι μια δεσμευση τουλάχιστον 5ετιας.

(Πρακτικά συζητάμε 2 σώματα-το ένα σίγουρα a7iii-, υπερευρυγωνιος,~24-70 2.8f, 50αρη day 1  και σχετικα σύντομα κάποιον 70-200 κ ισως κ macro)

Ο προβληματισμός μου είναι πως δεν έχω ξαναδουλέψει με mirrorless .

1)Θα ήταν καλή επιλογή λέτε να αγοράσω αρχικά μια a6000 για να πάρω μια εμπειρία από το σύστημα της sony πριν προχωρήσω στο "all in" και ξεκινήσω να πουλάω τον εξοπλισμό που ήδη εχω?

2)Με τα φλας στο σύστημα της Sony θα είμαι καλυμμένος(on camera+off camera)?

3)Έχουν πρακτικο νόημα οι φακοί με oss εάν το σώμα έχει ήδη ibis?Υπάρχει επιπλεων κέρδος η "απενεργοποιείται" το ένα από τα δύο?

4)Θα με ενδιαφεραν απόψεις από συμφορουμιτες που έχουν κάνει αντίστοιχο switch (dslr->mirrorless), ειδικά σε θέματα workflow/editing.

5)Το app της Sony για τον χειρισμό μέσω wifi είναι αξιόπιστο/γρηγορο?Δίνει την δυνατότητα να αλλάξεις ρυθμίσεις?(Της Nikon είναι τραγικό).

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

    Μαζί με την καλησπέρα μου , απαντώ ΟΧΙ σε ζητήματα τεχνικής μετάβασης , ο λόγος είναι πως φεύγουν από το ζητούμενο που είναι η φωτογραφία αυτή καθεαυτή .

   Λέω ΝΑΙ και σε ένα σύστημα μιρορλες , όχι όμως αν πρόκειται να αποτελέσει το μοναδικό η αν γίνει αντικείμενο περιέργειας τεχνικής για το τι περισσότερο μπορεί να πετύχει , σε επίπεδο έμπνευσης και δημιουργίας . Για μένα , τίποτε απολύτως .

  ΝΑΙ και σε ένα σύστημα μιρορλες , αποκλειστικά και μόνον για χρήση , χάριν δημιουργίας , με οποιουσδήποτε άλλους φακούς , όπως και για τεχνικά θέματα , βάρος , όγκος , διακριτικότητα , γεράματα κλπ και μέχρις εκεί .

   Η λύση να περάσετε μία δοκιμαστική περίοδο με μια a .... κάτι , για μένα είναι μεσοβεζικη λύση η οποία δεν θα σας διαφωτίσει περισσότερο . 

   Όλα τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη , φυσικά έχοντας δοκιμάσει διάφορα κατά καιρούς .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Μαζί με την καλησπέρα μου , απαντώ ΟΧΙ σε ζητήματα τεχνικής μετάβασης , ο λόγος είναι πως φεύγουν από το ζητούμενο που είναι η φωτογραφία αυτή καθεαυτή .

   Λέω ΝΑΙ και σε ένα σύστημα μιρορλες , όχι όμως αν πρόκειται να αποτελέσει το μοναδικό η αν γίνει αντικείμενο περιέργειας τεχνικής για το τι περισσότερο μπορεί να πετύχει , σε επίπεδο έμπνευσης και δημιουργίας . Για μένα , τίποτε απολύτως .

  ΝΑΙ και σε ένα σύστημα μιρορλες , αποκλειστικά και μόνον για χρήση , χάριν δημιουργίας , με οποιουσδήποτε άλλους φακούς , όπως και για τεχνικά θέματα , βάρος , όγκος , διακριτικότητα , γεράματα κλπ και μέχρις εκεί .

   Η λύση να περάσετε μία δοκιμαστική περίοδο με μια a .... κάτι , για μένα είναι μεσοβεζικη λύση η οποία δεν θα σας διαφωτίσει περισσότερο . 

   Όλα τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη , φυσικά έχοντας δοκιμάσει διάφορα κατά καιρούς .

Ομολογώ κάπου σας έχασα στα ΟΧΙ κ στα ΝΑΙ.

Ίσως δεν το έθεσα σωστά, ασχολουμε πλέων αποκλειστικά με την φωτογραφία ως επάγγελμα κ έχει γίνει έναρξη.

Εάν ήταν μόνο για hobby θα εμένα σε Nikon κ θα είχα κουμπωμενο έναν prime και θα ημουν μια χαρά,.

Δεν θα έδινα τόση βαρύτητα σε autofocus, ούτε σε evf, ούτε σε workflow.

Αλλά όταν τις φωτογραφίες σου πρέπει να τις παρουσιασεις έχει σημασία εάν ανέβει το hit ratio σου από από το ~3/5 σε 4/5 λόγω evf κ auto focus , ειδικά εαν γλιτώνεις και κάποιες ώρες/βδομάδα σε culling και μικροδιορθωσεις στο Lightroom(τουλάχιστον στην πρώτη φάση της παράδοσης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, @topos είπε

Ομολογώ κάπου σας έχασα στα ΟΧΙ κ στα ΝΑΙ.

Ίσως δεν το έθεσα σωστά, ασχολουμε πλέων αποκλειστικά με την φωτογραφία ως επάγγελμα κ έχει γίνει έναρξη.

Εάν ήταν μόνο για hobby θα εμένα σε Nikon κ θα είχα κουμπωμενο έναν prime και θα ημουν μια χαρά,.

Δεν θα έδινα τόση βαρύτητα σε autofocus, ούτε σε evf, ούτε σε workflow.

Αλλά όταν τις φωτογραφίες σου πρέπει να τις παρουσιασεις έχει σημασία εάν ανέβει το hit ratio σου από από το ~3/5 σε 4/5 λόγω evf κ auto focus , ειδικά εαν γλιτώνεις και κάποιες ώρες/βδομάδα σε culling και μικροδιορθωσεις στο Lightroom(τουλάχιστον στην πρώτη φάση της παράδοσης).

     Δεν θα σας αδικήσω σε ότι αφορά τα ΝΑΙ και τα ΟΧΙ και τον τρόπο που τα έθεσα ....... επαγγελματικά ο μόνος τρόπος είναι να προχωρήσετε και με τα δύο συστήματα , με ότι αυτό συνεπάγεται . Σίγουρα θα χρειαστείτε χρόνο εξοικείωσης για το νέο σύστημα , όμως θα έχετε παράλληλα και το άλλο κοντά σας για κάθε ενδεχόμενο .

    

     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλάμε για γάμους, πορτραίτα κλπ και μόνο για φωτογραφία και όχι βίντεο;

Και ακόμα, για να καταλάβω σωστά, θα έχεις 2 σώματα καινούρια; Και τα 2 Sony και σίγουρα το ένα από τα 2 θα είναι η Α7 mark 3;

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγω θα ελεγα να ενοικιασεις μια A7III/Α7R3 με την κλασσικη τριαδα/δυαδα 24-70 2.8 70-200 2.8 και να δεις αν σου κανει το συστημα πριν επενδυσεις ενα μεγαλο ποσο.

Αν δεν σου αρεσει παραμενεις/αγοραζεις  full frame DSLR (ποσο μαλλον αν οι 7 φακοι που εχεις ειναι φουλ φρειμ)

Μην αποφασισεις επουδενι μονο με βαση εντυπωσεις/λογια απο τριτους η κριτικες απο site.

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Μιλάμε για γάμους, πορτραίτα κλπ και μόνο για φωτογραφία και όχι βίντεο;

Και ακόμα, για να καταλάβω σωστά, θα έχεις 2 σώματα καινούρια; Και τα 2 Sony και σίγουρα το ένα από τα 2 θα είναι η Α7 mark 3;

Α)Ναι, αλλά και "αρχιτεκτονική" φωτογραφία, επιπλεων θέλω να ξεκινήσω με video.

B)Ναι, κ σε αυτό.Το 2ο σώμα ίσως μπορούσε να παραμείνει προσωρινά και η a6000 , εναλλακτικά σκέφτομαι για μια a7ii.

Aπο φακούς σκέφτομαι σε πρώτη φάση για

1)Tamron 28-75 2.8(λόγο τιμής αλλά και λόγο σχετικα μεγαλου magnification που ίσως με βοηθήσει να μην πάρω macro για αρχή)

2)Κάποιον 50αρη 1.8

3)Κάποιον υπερευρυγωνιο, πιθανότατα τον 12-24 f4 της Sony.

4)Ένα αξιόπιστο ttl flash + ραδιοσυχνοτητες

Σε δεύτερη φάση

Έναν ~70-200 2.8 (φημολογείτε ότι θα ανακοινωθεί ο Tamron αμμεσα)

Έναν 85αρη 1.4

Κάποιον macro

Πιθανότατα να κάνω adapt κ κάποιον tiltshit (εάν δεν έχει βγει ακόμα μέχρι τότε κάποιος συμβατός)

 

 

7 ώρες πριν, afterhours είπε

Eγω θα ελεγα να ενοικιασεις μια A7III/Α7R3 με την κλασσικη τριαδα/δυαδα 24-70 2.8 70-200 2.8 και να δεις αν σου κανει το συστημα πριν επενδυσεις ενα μεγαλο ποσο.

Αν δεν σου αρεσει παραμενεις/αγοραζεις  full frame DSLR (ποσο μαλλον αν οι 7 φακοι που εχεις ειναι φουλ φρειμ)

Μην αποφασισεις επουδενι μονο με βαση εντυπωσεις/λογια απο τριτους η κριτικες απο site.

Δυστηχως δεν μπορώ να νοικιάσω εξοπλισμό μιας κ βρίσκομαι επαρχία.

Για αυτό και η σκέψη για αγορά μεταχειρισμένης α6000.

Η αναμενόμενη επιλογή θα ήταν μια d750 και ήμουν έτοιμος να αγοράσω μια σε εξαιρετική τιμή την προηγούμενη εβδομάδα, αλλά την προσπέρασα γιατί πιστεύω πως το evf στο τέλος της μέρας θα μου γλιτώσει χρόνο.Επιπλεων video κ σταθεροποίηση προφανώς στα +.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kοιτα αν την αγορασεις μεταχειρισμενη την Α6000 για να δεις πως ειναι ενα συγχρονο συστημα EVF mirrorless μπορει να απογοητευτεις γιατι ειναι παλιο μοντελο πχ μπορει να σου φανει χαμηλης αναλυσης το EVF και με χαμηλο ρυθμο ανανεωσης σε σχεση με τα υπεροπλα που βγαινουν τωρα τελευταια.

Μηπως να πας απο καμια ομαδα-λεσχη φωτογραφιας να δανειστεις απο καποιο παιδι που εχει κροπ η full frame να γλυτωσεις την αγορα .

Eπειδη εχω και φιλματη SLR με μεγαλο οπτικο εικονοσκοπιο που μου αρεσει αρκετα, στις αλλες δυο ψηφιακες που εχω εχουν ηλεκτρονικο εικονοσκοπιο.Το EVF ειναι τεραστια απολαυση για εμενα...ειδικα με ολα τα καλουδια Live histogram,magnification aid,zebras και αλλα πολλα.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το evf που να σε βοηθήσει ακριβώς και να σε γλιτώσει από χρόνο; Αν τραβάς με σωστή έκθεση της φωτογραφίες βλέποντας το φωτόμετρο της d750 πχ που ανέφερες (και φυσικά έχεις επιλέξει το σωστό για την κάθε περίπτωση metering mode), δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα και ακόμα, δε θα κάνεις ποτέ λάθος, ούτε νομίζω πως είναι κάτι που σε καθυστερεί κατα τη λήψη σε σχέση με το ότι στην mirrorless βλέπεις ακριβώς το τί θα βγάλεις. Και στη mirrorless πάλι το φωτόμετρο πρέπει να βλέπεις.

Ο ενδιασμός μου με τις mirrorless για γάμους και πορτραίτα, είναι μεγάλος σε ότι αφορά την αξιοπιστία του focus. (Της a7 σε σχέση με τις d7100 είναι η μέρα με τη νύχτα, με την d7100 να είναι ανώτερη με διαφορά). H Α7m3 σίγουρα θα είναι βελτιωμένη, αλλά και πάλι δε θα ένιωθα μέσα μου την απόλυτη σιγουριά.

Στην πρώτη τριάδα φακών, αν με έπαιρναν τα οικονομικά μου, θα έπαιρνα έναν 70-200 και όχι τον 50αρη πχ. Είναι πολύ πιο (αν όχι ο πιο) απαραίτητος.

Κάποια παλαιότερη (όπως α6000) που σκέφτεσαι τη ξεχνάς για τους λόγους που σωστά σου είπε ο afterhours.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Το evf που να σε βοηθήσει ακριβώς και να σε γλιτώσει από χρόνο; Αν τραβάς με σωστή έκθεση της φωτογραφίες βλέποντας το φωτόμετρο της d750 πχ που ανέφερες (και φυσικά έχεις επιλέξει το σωστό για την κάθε περίπτωση metering mode), δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα και ακόμα, δε θα κάνεις ποτέ λάθος, ούτε νομίζω πως είναι κάτι που σε καθυστερεί κατα τη λήψη σε σχέση με το ότι στην mirrorless βλέπεις ακριβώς το τί θα βγάλεις. Και στη mirrorless πάλι το φωτόμετρο πρέπει να βλέπεις.

Ο ενδιασμός μου με τις mirrorless για γάμους και πορτραίτα, είναι μεγάλος σε ότι αφορά την αξιοπιστία του focus. (Της a7 σε σχέση με τις d7100 είναι η μέρα με τη νύχτα, με την d7100 να είναι ανώτερη με διαφορά). H Α7m3 σίγουρα θα είναι βελτιωμένη, αλλά και πάλι δε θα ένιωθα μέσα μου την απόλυτη σιγουριά.

Στην πρώτη τριάδα φακών, αν με έπαιρναν τα οικονομικά μου, θα έπαιρνα έναν 70-200 και όχι τον 50αρη πχ. Είναι πολύ πιο (αν όχι ο πιο) απαραίτητος.

Κάποια παλαιότερη (όπως α6000) που σκέφτεσαι τη ξεχνάς για τους λόγους που σωστά σου είπε ο afterhours.

 

Η κύρια κάμερα μου είναι μια d7200.Που θεωρώ ότι είναι οκ σε εστίαση, αλλά με ενοχλεί που τα af points δεν φτάνουν μέχρι το άκρο του κάδρου οπότε συνήθως κάνω recompose.Αρχιζει κ  δημιουργείτε πρόβλημα με την συγκεκριμένη τεχνική όταν δουλεύεις με γρήγορους φακούς και κοντινή απόσταση από το θέμα.

Μια d750 απλά θα μου μεγιστοποιουσε τα συγκεκριμένα προβλήματα λόγο μικρότερης κάλυψης του κάδρου από τα af points και του "ρηχοτερου" βάθος πεδίου.

Προφανώς και το eye af στις Sony είναι επιπλεων κέρδος.

Υπάρχουν στιγμές που δεν υπάρχει "σωστή" φωτομέτρηση, προφανώς στο περίπου τα καταφέρνω με +/- Ev αλλά κ πάλι θέλει είτε να τσεκαρεις την οθόνη(chimp) -οποτε σπας την επαφή με το θεμα, πράγμα που αποφευγω- και συνήθως θέλει κ αλλη λίγη +/- έκθεση στο Lightroom.

Με το wysiwyg φιλοδοξω μόλις τελειώσει ένα event να μπορώ να "παραδώσω" τα αρχεία αμμεσα χωρίς να περάσω επιπλεων χρόνο στο pc.

(Προφανώς χρειάζετε επιπλεων ξεκαθάρισμα/editing πριν το τύπωμα απλά στις περισσότερες συνεργασίες που έχω δεν είναι δική μου αρμοδιότητα)

Όσο για τον 50αρη->

A)Μου αρέσουν οι prime, ιδιαίτερα το mindset που μπαίνεις όταν δουλεύεις με αυτούς.

Β)Είναι οικονομικοί σχετικά

Γ)Θεωρώ ότι όπως πρέπει να υπάρχει 2ο σώμα εύκαιρο όταν αναλαμβάνεις κάποιο project έτσι πρέπει να υπάρχει κ 2ος φακός που θα μπορούσε "να βγάλει" την δουλειά εάν κάτι στραβωσει τρομερά.

Δ)Πριν προχωρήσω στην αγορά ενός 70-200 θα ήθελα να δω τον καινουργιο Tamron που είναι να παρουσιαστεί αρκετά σύντομα κ πιθανολογω πως είναι ελαφρύτερος*+οικονομικότερος από τον g-master.

*Και για το συνολικό βαρος/όγκο του συστήματος, αλλά κ για να έχω την δυνατότητα να τον βάλω κ σε κάποιο gimbal εάν ασχοληθώ σοβαρά με το video μεταγενέστερα.

Την a6000 πιστεύω πως θα την βρω μεταχειρισμένη στα ~250-300 ευρώ σχετικά εύκολα που σημαίνει ότι εάν αποφασίσω να την πουλήσω σύντομα δεν θα μου κοστίσει σχεδων τίποτα.

Όπως κ να έχει η τελική αγορα(εκτός της "δοκιμαστικής" a6000-)σκοπεύω να γίνει σε ~1,5 μήνα από τώρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, @topos είπε

Η κύρια κάμερα μου είναι μια d7200.Που θεωρώ ότι είναι οκ σε εστίαση, αλλά με ενοχλεί που τα af points δεν φτάνουν μέχρι το άκρο του κάδρου οπότε συνήθως κάνω recompose.Αρχιζει κ  δημιουργείτε πρόβλημα με την συγκεκριμένη τεχνική όταν δουλεύεις με γρήγορους φακούς και κοντινή απόσταση από το θέμα.

Μια d750 απλά θα μου μεγιστοποιουσε τα συγκεκριμένα προβλήματα λόγο μικρότερης κάλυψης του κάδρου από τα af points

Μια D500 σε dx, το λύνει αυτό . Σε fx μια D850.

Nikon-D500-AF-Points.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα στις DSLR (το αντιμετωπισα και εγω οταν πηρα τη πρωτη μου φτηνη DSLT) ειναι οτι αν χρησιμοποιεις φακουςf2  f1.8 και πιο μεγαλο διαφραγμα ισως αντιμετωπισεις προβληματα με backfocus frontfocus κατι που δεν θα αντιμετωπισεις  σε OSPDAF καμερες οπως στις Sony,Fuji κλπ

Στα καλα μοντελα εχεις επιλογη microAF adjust να το ρυθμισεις οπως και στην Α68 αλλα ειναι λιγο σπαστικο. Παλι καλα που η ρυθμιση μενει στη μνημη της καμερας.

Αν εχεις prime φακους ειναι ευκολο να το ρυθμισεις αφου εχεις μονο ενα εστιακο μηκος αλλα αν εχεις ζουμ φακους ειναι μανουρα. Στον Ταμρον 17-50 2.8 ακομα στο f2.8 ηθελε καποια ρυθμιση με bias στα 50mm.Φαντασου τωρα εναν απλο χρηση που εχει καμια καμερα με 200 ευρω που λειπει το microfocus adjust τι θα κανει αυτος αραγε.

Αν τραβας απο f4 και πανω δεν υπαρχει καποιο σοβαρο θεμα ( σε full frame που ειναι πιο ρηχο το βαθος πεδιου δεν ξερω αφου δεν εχω)

Βεβαια επειδη ο OP τραβαει ηδη με DSLR φανταζομαι γνωριζει σχετικα περι του θεματος.Αλλα ειναι ενας λογος που σταδιακα οσο περναει ο καιρος θα λειανει το εδαφος για να μεταβω οριστικα σε mirrorless . To Εye-AF επειδη το εχει και η Α68 ειναι αρκετα ωραιο χαρακτηριστικο αλλα δεν ειναι ο αποκλειστικος λογος μεταβασης σε mirrorless.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το viewfinder της Α7ΙΙ είναι λίγο καλύτερο από την  εικόνα που βλέπεις στην πραγματικότητα :-)

της α6000 είναι αδιάφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2019 στις 7:08 ΜΜ, @topos είπε

Καλησπέρα σας,

Ασχολουμε αποκλειστικά με την φωτογραφία τον τελευταίο χρόνο και φωτογραφίζω με 2 σώματα Nikon dx και 7 φακούς.

Το θέμα είναι ότι μαζεύετε μια σεβαστή επένδυση για την μετάβαση και επιπλεων είναι μια δεσμευση τουλάχιστον 5ετιας.

(Πρακτικά συζητάμε 2 σώματα-το ένα σίγουρα a7iii-, υπερευρυγωνιος,~24-70 2.8f, 50αρη day 1  και σχετικα σύντομα κάποιον 70-200 κ ισως κ macro)

Ο προβληματισμός μου είναι πως δεν έχω ξαναδουλέψει με mirrorless .

1)Θα ήταν καλή επιλογή λέτε να αγοράσω αρχικά μια a6000 για να πάρω μια εμπειρία από το σύστημα της sony πριν προχωρήσω στο "all in" και ξεκινήσω να πουλάω τον εξοπλισμό που ήδη εχω?

2)Με τα φλας στο σύστημα της Sony θα είμαι καλυμμένος(on camera+off camera)?

3)Έχουν πρακτικο νόημα οι φακοί με oss εάν το σώμα έχει ήδη ibis?Υπάρχει επιπλεων κέρδος η "απενεργοποιείται" το ένα από τα δύο?

4)Θα με ενδιαφεραν απόψεις από συμφορουμιτες που έχουν κάνει αντίστοιχο switch (dslr->mirrorless), ειδικά σε θέματα workflow/editing.

5)Το app της Sony για τον χειρισμό μέσω wifi είναι αξιόπιστο/γρηγορο?Δίνει την δυνατότητα να αλλάξεις ρυθμίσεις?(Της Nikon είναι τραγικό).

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Καλησπέρα,

Το να πάρεις α6000 μου φαίνεται πεταμένα λεφτά, εγώ για δεύτερο σώμα  θα πρότεινα μια μεταχειρισμενη α6300 ή α6500. Με το IBIS σαφως μπορεις να χρησιμοποιείς φακούς χωρις ΟΣΣ άφοβα, αλλα αμα τα εχεις και τα δυο το αποτέλεσμα θα σε εκπλήξει. Το app της Sony είναι πολύ βολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερασιτεχνικά ασχολήθηκα πολλά χρόνια με DSLR Canon και τελικά πέρασα σε α6000 λόγω μεγέθους και περισσότερο για να δοκιμάσω το κάτι εναλλακτικό.

Πραγματικά αν δούλευα επαγγελματικά, η ευκολία χειριστηρίων σε πιο advanced λήψεις της Canon, ήταν αρκετά μπροστά. Κυριολεκτικά με κλειστά μάτια μπορούσα να κάνω τα πάντα. Με την α6000 έχω κουραστεί και την προτιμώ για κλασική φωτογραφία στον αυτόματο και όχι για να αλλάζω συνέχεια ρυθμίσεις που ίσως θέλω. Το πιο απλό αναφέρω. Με την canon ήθελα να κλειδώσω σε ένα σημείο την εστίαση και μετά να αλλάξω κάδρο. Απλά πάταγα χωρίς καν να το ψάξω / μηχανικά το σχετικό κουμπί και τράβαγα. Με την α6000 πρέπει να αλλάξω όλη αυτή τη φιλοσοφία και σαφέστατα να φάω αρκετό περισσότερο χρόνο. 

Επίσης σαφέστατα και το κράτημα δεν είναι τόσο καλό όπως σε Canon / Nikon, όντας πιο μικρή.

Σε κάθε περίπτωση θα σου πρότεινα με κάποιο τρόπο να τη δουλέψεις πριν επενδύσεις. Πως? Νοίκιασε, πήγαινε σε κάποιο κατάστημα και παίξε κάμποση ώρα και φυσικά βγάλε οικονομικό προυπολογισμό πόσο κοστίζουν οι φακοί με το ένα σύστημα και πόσο με το άλλο (γιατί έχω μια υποψία πως οι Sony είναι συνολικά πιο ακριβοί) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...