Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η νοβα σε μενα , εβαλε πριζακι και απο κει οπτικη στο ρουτερ (που ενσωματωνει ont). Η cosmote στους γονεις μου εβαλε πριζακι + ont + router. Ολα διπλα διπλα προφανως. 

2 hours ago, Karanikolis said:

το δικό μου ερώτημα είναι αν για παράδειγμα μπορώ να τους πω άσε μου την οπτική πρίζα με το που μπεις στην είσοδο και μετά εγώ με οπτικό καλώδιο να πάω είτε απευθείας πάνω στο ρουτερ είτε στο ΟΝΤ που μπορεί να είναι μετά από 5 μέτρα για παράδειγμα. 
ή αναγκαστικά σου λένε εδώ που την τερμάτισα στην οπτική πρίζα εδώ θα σου βάλω και το ΟΝΤ;;;

Ασε τους ανθρωπους να τα συνδεσουν και να τα ρυθμισουν και αν μιλαμε για περιπτωση πριζα+ont+router , πηγαινε αγορασε ενα ethernet καλωδιο και απο το ont τραβα το οπου γουσταρεις και βαλε το ρουτερ οπου θες εσυ. Καλυτερα να τραβας ethernet καλωδια που μπορουν να τερματισουν και σε switches για παραδειγμα , παρα οπτικες ινες που μπορει να ειναι και πιο ευαισθητες σε φθορες. Αν μιλαμε για περιπτωση πριζα + ρουτερ (που ενσωματωνει ont) , ειτε αιτεισαι να σου δωσουν ξεχωριστο ont / router , ειτε το συζηταμε αυτο το σεναριο αναλογως τι θες να υλοποιησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 minutes ago, infin1tyGR said:

Σχεδόν πάντα βάζουν πριζάκι (εκτός της Inalan). Θυμάμαι η Nova ή η Wind δεν έβαζε αλλά πλέον βάζουν.

 

2 hours ago, Karanikolis said:

Εγώ βλέπω ότι όλοι σου τερματίζουν την οπτική σε μια πρίζα οπτικής. Και μετά είτε κουμπώνει απευθείας καλώδιο οπτικής από αυτή την πρίζα απευθείας στο ρουτερ (αν είναι το ρουτερ και ΟΝΤ), είτε μεσολαβεί ένα ΟΝΤ και μετά το ρουτερ. 
το δικό μου ερώτημα είναι αν για παράδειγμα μπορώ να τους πω άσε μου την οπτική πρίζα με το που μπεις στην είσοδο και μετά εγώ με οπτικό καλώδιο να πάω είτε απευθείας πάνω στο ρουτερ είτε στο ΟΝΤ που μπορεί να είναι μετά από 5 μέτρα για παράδειγμα. 
ή αναγκαστικά σου λένε εδώ που την τερμάτισα στην οπτική πρίζα εδώ θα σου βάλω και το ΟΝΤ;;;

Παίδες έχετε δίκιο. Μόλις μπήκα σπίτι και πριν καν αφήσω τα πράγματα το κοίταξα και έχει κ σε μένα. Είναι ακριβώς δίπλα στο ont, απλά έχω ένα έπιπλο μπροστά από το πριζάκι και είχα ξεχάσει την ύπαρξή του.

Σε κάθε περίπτωση δε θα έκανα ταξίδια στο οπτικό λόγω ευαισθησίας, αλλά θα προτιμούσα να τα κάνω στο utp, όπως κι έχω κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, alxnt είπε

Δε θες, εννοείς, το συγκεκριμένο router/ont;

Όχι. Θέλω να σταματήσει η οπτική στην είσοδο(σε ont προφανώς) και εκεί να συνδέσω το utp που είναι ήδη εκεί. Όπως κατάλαβα το κάνει η cosmote αλλά όχι η nova.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέτο ΟΝΤ χρειάζεται πρίζα ρεύματος για τροφοδοσία; 

Προσπαθώ να υπολογίσω πως θα γίνει η εγκατάσταση στο χώρο μου, όταν έρθει η ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Doubt είπε

Το σκέτο ΟΝΤ χρειάζεται πρίζα ρεύματος για τροφοδοσία; 

Προσπαθώ να υπολογίσω πως θα γίνει η εγκατάσταση στο χώρο μου, όταν έρθει η ώρα.

Ναι θέλει ρεύμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ναι

 

50 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ε ναι, ξεκάθαρα.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Τωρα μαλλον αναμενω ποτε θα δωσουν στο κοσμο τα πακετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...