Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ΔΕΗ δεν έχει ξεκινήσει να παρέχει απολύτως τίποτα προς το παρόν. Ούτε χονδρική έχει αρχίσει να δίνει, ούτε λιανική, να είναι αυτή δηλαδή ο πάροχος. Οπότε δεν μπορούμε να σου πούμε απολύτως τίποτα. Κάαααποια στιγμή θα δεις το φως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
5 minutes ago, Karanikolis said:

Καλησπέρα, πριν μια βδομάδα μας βάλανε στο σπίτι από κάτω το κεντρικό κουτί οπτικής της ΔΕΗ. 
Μένει να συνδεθούν από τις κολώνες στο καφαο. Τι άλλο ακολουθεί μετά; 
Θα μου πείτε να συνδεθεί το σπίτι 😂 εγώ εννοώ τι άλλη διαδικασία έχει έπειτα; Γνωρίζει κάποιος ποσές μέρες κάνουν περίπου; Ή είναι κάτι άλλο που ίσως δεν έχω ιδέα..;

Προς το παρόν "τίποτα". Πρέπει είτε να πάρει κάποιος άλλος πάροχος χονδρική από την ΔΕΗ και να δίνει υπηρεσίες μέσω των ινών της είτε να αρχίσει να παρέχει λιανική η ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Thresh είπε

Προς το παρόν "τίποτα". Πρέπει είτε να πάρει κάποιος άλλος πάροχος χονδρική από την ΔΕΗ και να δίνει υπηρεσίες μέσω των ινών της είτε να αρχίσει να παρέχει λιανική η ΔΕΗ.

 

20 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Η ΔΕΗ δεν έχει ξεκινήσει να παρέχει απολύτως τίποτα προς το παρόν. Ούτε χονδρική έχει αρχίσει να δίνει, ούτε λιανική, να είναι αυτή δηλαδή ο πάροχος. Οπότε δεν μπορούμε να σου πούμε απολύτως τίποτα. Κάαααποια στιγμή θα δεις το φως.

Ευχαριστώ παιδιά! Οποτε αναμονή.. Αντε να δούμε τι καλό θα βγει από αυτό.. μπας και πέσουν οι τιμες με τον ανταγωνισμό  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια ερώτηση τώρα για να ξέρω τι να περιμένω κατά την εγκατάσταση στο σπίτι. 
η οπτική μπαίνει σπίτι και τερματίζει στο κουτάκι της; Έως αυτό το σημείο είναι η εγκατάσταση δηλαδή;
Και από εκεί και πέρα μπαίνει όσο καλώδιο οπτικής θες και το πας στο ΟΝΤ; 

ή κατά την εγκατάσταση σου βάζουν το τερματικό της οπτικής ΚΑΙ το ΟΝΤ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Karanikolis said:

Και μια ερώτηση τώρα για να ξέρω τι να περιμένω κατά την εγκατάσταση στο σπίτι. 
η οπτική μπαίνει σπίτι και τερματίζει στο κουτάκι της; Έως αυτό το σημείο είναι η εγκατάσταση δηλαδή;
Και από εκεί και πέρα μπαίνει όσο καλώδιο οπτικής θες και το πας στο ΟΝΤ; 

ή κατά την εγκατάσταση σου βάζουν το τερματικό της οπτικής ΚΑΙ το ΟΝΤ;;

Στο ONT τερματίζει η οπτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, alxnt είπε

Στο ONT τερματίζει η οπτική.

Κάτσε γιατί μάλλον τα έχω μπερδέψει. Το ΟΝΤ είναι το κουτάκι που παίρνει ρεύμα και δέχεται την οπτική και βάζει εσυ το Ethernet? 
ή είναι το κουτάκι που στα σταματάει η οπτική και μπαίνει το καλώδιο που πάει στο άλλο που το μετατρέπει σε Ethernet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, Karanikolis said:

Κάτσε γιατί μάλλον τα έχω μπερδέψει. Το ΟΝΤ είναι το κουτάκι που παίρνει ρεύμα και δέχεται την οπτική και βάζει εσυ το Ethernet? 
ή είναι το κουτάκι που στα σταματάει η οπτική και μπαίνει το καλώδιο που πάει στο άλλο που το μετατρέπει σε Ethernet?

Το ONT είναι αυτό που μετατρέπει το οπτικό σήμα σε δεδομένα.

Μπαίνει οπτική και βγαίνει lan που παει στο router σου.

Κάποιοι πάροχοι έχουν ont και router σε μια συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, alxnt είπε

Το ONT είναι αυτό που μετατρέπει το οπτικό σήμα σε δεδομένα.

Μπαίνει οπτική και βγαίνει lan που παει στο router σου.

Κάποιοι πάροχοι έχουν ont και router σε μια συσκευή.

Άρα ανάλογα τον πάροχο όταν γίνει η εγκατάσταση είτε τερματίζει η οπτική στην πρίζα της να το πω έτσι, είτε τερματίζει στην πρίζα της και σου δίνει και ont? 
ρωτάω για να ξέρω αν μπορώ να τερματίσω την οπτική στην είσοδο και μετά να αγοράσω οπτική που να φτάσει στο οντ όπως θέλω εγώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, Karanikolis said:

Άρα ανάλογα τον πάροχο όταν γίνει η εγκατάσταση είτε τερματίζει η οπτική στην πρίζα της να το πω έτσι, είτε τερματίζει στην πρίζα της και σου δίνει και ont? 
ρωτάω για να ξέρω αν μπορώ να τερματίσω την οπτική στην είσοδο και μετά να αγοράσω οπτική που να φτάσει στο οντ όπως θέλω εγώ 

Δεν έχει πρίζα. Στο ont τερματίζει και λογικά θα στο εγκαταστήσουν εκεί που έχεις και τις τηλεφωνικές, δίπλα στην είσοδο του σπιτιού σου. Δύσκολα θα σου στείλουν την ίνα σε αλλο χώρο στο σπίτι. Αν εσύ θες να εχεις το ρουτερ σου σε άλλο χώρο, θα τραβήξεις utp από το ont στο χώρο που θες και θα το συνδέσεις με το router. Έτσι εχω κάνει κι εγώ.

Το να στείλεις την ίνα τόσα μέτρα είναι ρίσκο κι ας είναι και σε κανάλι. Είναι πολύ ευαίσθητη και επιπλέον δεν μπορεί να κάνει γωνίες για να στρίψει γιατί θα σπάσει.

Επεξ/σία από alxnt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, alxnt είπε

Δεν έχει πρίζα. Στο ont τερματίζει και λογικά θα στο εγκαταστήσουν εκεί που έχεις και τις τηλεφωνικές, δίπλα στην είσοδο του σπιτιού σου. Δύσκολα θα σου στείλουν την ίνα σε αλλο χώρο στο σπίτι. Αν εσύ θες να εχεις το ρουτερ σου σε άλλο χώρο, θα τραβήξεις utp από το ont στο χώρο που θες και θα το συνδέσεις με το router. Έτσι εχω κάνει κι εγώ.

Με ποια εταιρεία αν επιτρέπεται, γιατί κάτι αντίστοιχο σκέφτομαι έχοντας ήδη utp μέχρι την είσοδο. Έχω nova και μου λένε οπτική μέχρι το router που είναι και ont, και δεν το θέλω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, profile said:

Με ποια εταιρεία αν επιτρέπεται, γιατί κάτι αντίστοιχο σκέφτομαι έχοντας ήδη utp μέχρι την είσοδο. Έχω nova και μου λένε οπτική μέχρι το router που είναι και ont, και δεν το θέλω.  

Cosmote

Δε θες, εννοείς, το συγκεκριμένο router/ont;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω ότι όλοι σου τερματίζουν την οπτική σε μια πρίζα οπτικής. Και μετά είτε κουμπώνει απευθείας καλώδιο οπτικής από αυτή την πρίζα απευθείας στο ρουτερ (αν είναι το ρουτερ και ΟΝΤ), είτε μεσολαβεί ένα ΟΝΤ και μετά το ρουτερ. 
το δικό μου ερώτημα είναι αν για παράδειγμα μπορώ να τους πω άσε μου την οπτική πρίζα με το που μπεις στην είσοδο και μετά εγώ με οπτικό καλώδιο να πάω είτε απευθείας πάνω στο ρουτερ είτε στο ΟΝΤ που μπορεί να είναι μετά από 5 μέτρα για παράδειγμα. 
ή αναγκαστικά σου λένε εδώ που την τερμάτισα στην οπτική πρίζα εδώ θα σου βάλω και το ΟΝΤ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Karanikolis said:

Εγώ βλέπω ότι όλοι σου τερματίζουν την οπτική σε μια πρίζα οπτικής. Και μετά είτε κουμπώνει απευθείας καλώδιο οπτικής από αυτή την πρίζα απευθείας στο ρουτερ (αν είναι το ρουτερ και ΟΝΤ), είτε μεσολαβεί ένα ΟΝΤ και μετά το ρουτερ. 
το δικό μου ερώτημα είναι αν για παράδειγμα μπορώ να τους πω άσε μου την οπτική πρίζα με το που μπεις στην είσοδο και μετά εγώ με οπτικό καλώδιο να πάω είτε απευθείας πάνω στο ρουτερ είτε στο ΟΝΤ που μπορεί να είναι μετά από 5 μέτρα για παράδειγμα. 
ή αναγκαστικά σου λένε εδώ που την τερμάτισα στην οπτική πρίζα εδώ θα σου βάλω και το ΟΝΤ;;;

Δεν ξέρω σε ποιες περιπτώσεις χρησιμοποιούν πριζάκι.
Δίπλα στην είσοδο θα στο αφήσουν το ONT κι από εκεί τραβάς utp όπου θες εσύ.
Το ONT είναι μικρό, αν το λες γιατί δε θες να φαίνεται, εμένα μου αρέσει κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχεδόν πάντα βάζουν πριζάκι (εκτός της Inalan). Θυμάμαι η Nova ή η Wind δεν έβαζε αλλά πλέον βάζουν.

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...