Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
14 minutes ago, sainis21 said:

Αυτό γράφει το site

Παίζει να έχει κάνει λάθος η Vodafone στη διεύθυνση και να φαίνεται το δικό σας κτίριο αντί για κάποιο άλλο.

Για να παίξεις με το Smart Readiness αναγκαστικά πρέπει να επικοινωνήσεις για να το διορθώσουν, είτε με την Vodafone είτε με τo κέντρο εξυπηρέτησης της πλατφόρμας.

Αλλιώς για να γίνει κάτι είτε θα το πληρώσεις εξ ολοκληρου από την τσέπη σου είτε θα γίνει με το δωρεάν του παρόχου.

Απορία, αν θέλατε φυσικό αέριο δεν θα είχε θέμα ο άλλος στο κτίριο? Θα σου απαγόρευε να βάλεις? Ό,τι ισχύει για το φυσικό αέριο ισχύει και για την εγκατάσταση του FTTH από πλευράς νόμου, δεν μπορεί να σου απαγορεύει ο άλλος να βάλεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 hours ago, sainis21 said:

Ιδιοκτήτης είμαι και ναι πρότειναν όδευση που δεν δέχτηκε ο εγκαταστάτης πολλαπλές φορές μάλιστα, ξέρω σίγουρα για 2021 και 2022. Στο άλλο μου σπίτι έχει γίνει εξωτερικά από τα μπαλκόνια η εγκατάσταση το οποίο προσωπικά το προτιμάω, αυτός όμως ούτε να το ακούσει δεν θέλει ειδικά όταν ακούει για πλαστικές σωλήνες και καναλάκια. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Την Δευτέρα θα πάρω τον τεχνικό της Vodafone και θα προσπαθήσω να τον πείσω αλλά είμαι απόλυτα σίγουρος πως δεν υπάρχει περίπτωση να σκάψει και να περάσει μέσα από τις υπάρχουσες σωλήνες χαλκού. Το μόνο άλλο που μπορώ να σκεφτώ είναι να φέρω κάποιον τρίτο να κάνει μια μελέτη με ότι ζητήσει αυτός. 

μπορει να μην χωραει καν να περασει η ινα η οποια σπαει και πολυ πιο ευκολα απο οτι ο χαλκος. και οπως ειπαν πρεπει να ανοιχτουν ολα τα κουτακια παντου.και παλι δεν σημαινει οτι θα περασει.

7 hours ago, Doubt said:

Δηλαδή με ατσαλίνα από τον παλιό σωλήνα που περνάνε τα τηλεφωνικά καλώδια; κι αν σας κόψει όλα τα τηλέφωνα της πολυκατοικίας (κι άντε να βρείτε που είναι η ζημιά) τότε τι γίνεται; Άσε που πρέπει να ανοίξει κι όλα τα κουτιά στους τοίχους, να τα ξανακλείσει και μετά θα θέλουν στοκάρισμα/βάψιμο.

Εγώ το βλέπω πρακτικά αδύνατο.

οπως ακριβως το ειπες.για να γινει θα πρεπει ο αλλος να εχει βαλει πολυ μεγαλυτερο σωληνα που δεν παιζει να εχει γινει πουθενα σχεδον

7 hours ago, filipprin said:

Το φεκ ετσι λεει ομως οποτε μπορει να το επικαλεστει οποίος θελει.

Κατα τα αλλα και εγω αδυνατο το βλεπω

μα ειναι στην πραξη αδυνατο και κανεις δεν θα το αναλαβει.

6 hours ago, Thresh said:

Κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει γίνει ούτε μια εγκατάσταση από τους παρόχους με αυτό τον τρόπο στην χώρα. 😛

μονο αν ειναι καμια μονοκατοικια :P

2 hours ago, geomrk said:

Εμένα μου  εβαλαν κουτάκια κτλπ την προηγουμενη βδομαδα η wind αλλα δεν εχουμε ενεργοποιησει ακομα. Μας έκανε προσφορά η cosmote να πάμε εκεί και όταν μπορεί η κοσμοτε να παρει την οπτικη ινα εκει θα μας ανεβασει την ταχυτητα,και το σκεφτόμαστε.Περιπου πότε δηλαδη υπάρχει πιθανότητα να γίνει αυτο; Η κοσμοτε να μπορει να βαλει οπτικη σε εγκαταστασεις της WIND?

 

τωρα δηλαδη εκαναν νεα εγκατασταση οπτικων

τα κουτια στους οροφους (floor box) θα μπουν απο τον παροχο που εχει την οπτικη ινα στην περιοχη σου.φαση α και φαση β γινονται απο αυτον που εχει το ftth στην περιοχη.απο το Floor box μεχρι μεσα θα το κανει οποιος παροχος διαλεξεις εσυ να βαλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, poulinos είπε

μα ειναι στην πραξη αδυνατο και κανεις δεν θα το αναλαβει.

Παλι τα ιδια .Βαση του φεκ ο οι ιδιοκτήτες μιας πολυκατοικίας εχουν το δικαιωμα να αποφασισουν και να ζητησουν για να μπει οπτικη στο κτηριο εσωτερική εγκατασταση μεσω της υπαρχουσας καλωδιωσης.

Αν δεν βρεθει συνεργειο να το κανει πολυ απλα δεν θα μπει οπτικη στην πολυκατοικια ποτε οποίος ενας και αν το θελει......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, filipprin said:

Παλι τα ιδια .Βαση του φεκ ο οι ιδιοκτήτες μιας πολυκατοικίας εχουν το δικαιωμα να αποφασισουν και να ζητησουν για να μπει οπτικη στο κτηριο εσωτερική εγκατασταση μεσω της υπαρχουσας καλωδιωσης.

Αν δεν βρεθει συνεργειο να το κανει πολυ απλα δεν θα μπει οπτικη στην πολυκατοικια ποτε οποίος ενας και αν το θελει......

δεν διαφωνω.απλα λεμε οτι πρακτικα δεν γινεται. ή οτι υπαρχουν πολλες λιγες πιθανοτητες να γινει δηλαδη να εχει περαστει μεγαλυτερος σωληνας και να εχει μεινει κενο.δεν διαφωνω καπου. οτι ο αλλος στηριζεται στο φεκ ειναι αλλη ιστορια.ας ψαξει εκεινος να βρει συνεργειο να το κανω μεσα απο την υπαρχουσα .ωραια θα ηταν δεν διαφωνω αλλα δεν θα το αναλαβει απλα κανεις ή θα το αναλαβει και θα ζητησει τρελο νουμερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, poulinos είπε

ας ψαξει εκεινος να βρει συνεργειο να το κανω μεσα απο την υπαρχουσα .ωραια θα ηταν δεν διαφωνω αλλα δεν θα το αναλαβει απλα κανεις ή θα το αναλαβει και θα ζητησει τρελο νουμερο.

Σιγα μη ψαξει.Πεταει το μπαλακι στο φιλο που θελει οπτικη και καθαρισε.Οποτε αδιεξοδο και τέλος.Αυτο που λεω εγω και το ελεγα απο την αρχη ειναι οτι βαση φεκ εχει δικαιωμα να ζητησει εσωτερικη εκγατασταση .Αυτη ειναι η ιστορια

Στις 7/9/2024 στις 9:00 ΜΜ, sainis21 είπε

έχω το εξής θέμα, μόλις μετακόμισα σε μια δυόροφη πολυκατοικία(ισόγειο, πρώτος, δεύτερος με δύο διαμερίσματα στον κάθε όροφο). Κάνω αίτηση στην vodafone για 500αρα οπτική ίνα, η αίτηση γίνεται αποδεκτή και λίγες μέρες μετά με παίρνει τηλέφωνο ο εγκαταστάτης και μου λέει πως είχε γίνει αίτηση άλλες δύο φορές και τον σταμάτησαν δύο ιδιοκτήτες γιατί δεν τους άρεσε ο τρόπος που θα γινόταν η εγκατάσταση. Πάω σήμερα να μιλήσω με τον έναν από αυτούς να δω τι πρόβλημα υπάρχει και μου λέει πως ο τρόπος που προτείνει το συνεργείο είναι λάθος και παράνομος. Οκ του λέω, εγώ τι να κάνω; και αρχίζει τις απειλές για μηνύσεις, πως θα μου φέρει την πολεοδομία αν κάνουν καμία τρύπα σε κολόνα, θα φέρει αστυνομία και γενικά να λέει διάφορα, για καταγγελίες που έχει κάνει σε διάφορες αρχές, επιστολές που έχει στείλει με φωτογραφίες και του απάντησαν ότι δίκιο  σε αρμόδιες υπηρεσίες και τέτοια. Πολύ πιθανόν να έχει δίκιο, δηλαδή σχεδόν σίγουρα έχει δίκιο όσον αναφορά την νομιμότητα και την ασφάλεια της εγκατάστασης το λέω επειδή το έψαξα τις τελευταίες ώρες και από αυτά που διαβάζω από φεκ συμβαδίζουν με αυτά που ισχυρίζετε( βέβαια πρόσβαση στις καμία 40αρία πιστοποιήσεις που αναφέρονται δεν έχω) . Ακόμα και να λαδώσει τον εγκαταστάτη η να κάνει την εγκατάσταση με δικά του έξοδα και να την πιστοποιήσει ο εγκαταστάτης της κάθε εταιρίας έχει προτείνει αλλά δεν το δέχτηκαν. Το ερώτημα πάντως παραμένει έγω τι μπορώ να κάνω; Μπορώ να πάρω προσφορά από τρίτο συνεργείο που να πληρεί όλες τις προυποθέσεις ; μπορώ να "αναγκάσω" το συνεργείο να ακολουθήσει ρητά το νόμο; Επίσης μπορεί να κάνει μήνυση σε εμένα; Γενικά τι θα κάνατε στην θέση μου; Επισημαίνω πως δεν υπάρχει διαχειρηστής στην πολυκατοικία και δεν έχουμε κοινόχρηστα, πρακτικά 2 οικογένειες μένουμε.

 

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

τα κουτια στους οροφους (floor box) θα μπουν απο τον παροχο που εχει την οπτικη ινα στην περιοχη σου.φαση α και φαση β γινονται απο αυτον που εχει το ftth στην περιοχη.απο το Floor box μεχρι μεσα θα το κανει οποιος παροχος διαλεξεις εσυ να βαλεις.

άλλο λέω.Στην περιοχή έχει η wind οπτικη ινα γενικα,και ειδικα στην γειτονια που με ενδιαφερει εβαλαν τωρα αυτες τις μερες. Μετά από πόσο καιρό θα μπορώ πχ να βάλω κοσμοτε με την ταχυτητα που θα προσφερουν οι εγκαταστασεις της wind?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, geomrk είπε

άλλο λέω.Στην περιοχή έχει η wind οπτικη ινα γενικα,και ειδικα στην γειτονια που με ενδιαφερει εβαλαν τωρα αυτες τις μερες. Μετά από πόσο καιρό θα μπορώ πχ να βάλω κοσμοτε με την ταχυτητα που θα προσφερουν οι εγκαταστασεις της wind?

https://techmaniacs.gr/epiteloys-se-efarmogi-i-symfonia-ote-vodafone-nova-gia-ekptoseis-ogkoy/

Ρώτησες την cosmote?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

ναι οταν ρωτησαμε ποτε περιπου θα μπορεσει να ερθει η κοσμοτε στην περιοχη ειπαν "δεν ξερουμε". Αυτο ρωταω μηπως καποιος εχει παρομοια εμπειρια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 hours ago, geomrk said:

άλλο λέω.Στην περιοχή έχει η wind οπτικη ινα γενικα,και ειδικα στην γειτονια που με ενδιαφερει εβαλαν τωρα αυτες τις μερες. Μετά από πόσο καιρό θα μπορώ πχ να βάλω κοσμοτε με την ταχυτητα που θα προσφερουν οι εγκαταστασεις της wind?

Φαίνεται στο χάρτη διαθεσιμότητα στο κτίριο? Αν όχι πρέπει να εμφανιστεί πρώτα εκεί, αν ναι θα πηγαίνεις κάθε μέρα στο site της Cosmote και θα κάνεις αναζήτηση μέσω διεύθυνσης στο tool διαθεσιμότητάς της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, geomrk είπε

άλλο λέω.Στην περιοχή έχει η wind οπτικη ινα γενικα,και ειδικα στην γειτονια που με ενδιαφερει εβαλαν τωρα αυτες τις μερες. Μετά από πόσο καιρό θα μπορώ πχ να βάλω κοσμοτε με την ταχυτητα που θα προσφερουν οι εγκαταστασεις της wind?

Περιπου στους 2-3 μηνες τουλάχιστον τοσο εκανε σε εμενα , το Site  του Οτε δεν ενημερωνετε γρηγορα ,εμενα δεν μου ελεγε οτι μπορω να βαλω οπτικη και ο απο πανω μου ειχε βαλει με την Νοβα 2 μηνες και με το που  πηρα τηλεφωνο τον οτε και τους το ειπα μου το εβαλαν , στην ερωτηση μου στον υπάλληλο γιατι εγω δεν βλεπω την διαθεσημοτιτα και αυτος την βλεπει μου ειπε οτι αυτοι το κοιτανε απο αλλου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Thresh είπε

Φαίνεται στο χάρτη διαθεσιμότητα στο κτίριο? Αν όχι πρέπει να εμφανιστεί πρώτα εκεί, αν ναι θα πηγαίνεις κάθε μέρα στο site της Cosmote και θα κάνεις αναζήτηση μέσω διεύθυνσης στο tool διαθεσιμότητάς της.

image.png.dcd371c9d3daf0e31b23a204d8c4479a.png

αυτο φαινεται και εχει κοκκινη κουκιδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, geomrk said:

image.png.dcd371c9d3daf0e31b23a204d8c4479a.png

αυτο φαινεται και εχει κοκκινη κουκιδα

Τότε θα πρέπει να τσεκάρεις κάθε τρεις και λίγο στο Έλεγχος Διαθεσιμότητας | Cosmote.gr με διεύθυνση, όχι τηλεφωνικό αριθμό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, darkman είπε

Περιπου στους 2-3 μηνες τουλάχιστον τοσο εκανε σε εμενα , το Site  του Οτε δεν ενημερωνετε γρηγορα ,εμενα δεν μου ελεγε οτι μπορω να βαλω οπτικη και ο απο πανω μου ειχε βαλει με την Νοβα 2 μηνες και με το που  πηρα τηλεφωνο τον οτε και τους το ειπα μου το εβαλαν , στην ερωτηση μου στον υπάλληλο γιατι εγω δεν βλεπω την διαθεσημοτιτα και αυτος την βλεπει μου ειπε οτι αυτοι το κοιτανε απο αλλου . 

Κορυδαλλο ειμαι και εγω φιλε μου,τωρα ειδα την περιοχη σου. ουτε στο σιτε της νοβα ακομα δεν εχει διαθεσιμοτητα ωστοσο. Αλλα η πληροφορια σου ηταν πολυτιμη με το που δω καποιο στιγμα διαθεσιμοτητας θα το τρεξω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...