Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
39 minutes ago, filipprin said:

Αυτο νομιζω εχει παει απατο,το σαμποταρουν οι ιδιοι οι εγκαταστατες

Όχι μόνο, η επιδότηση λογικά δεν καλύπτει το 100% των υλικών κι εργασιών, μιας και σίγουρα υπερκοστολογούν όπως σε όλα τα επιδοτούμενα, οπότε είναι σχεδόν σίγουρα ότι θα μπει το χέρι στην τσέπη για το υπόλοιπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filipprin είπε

Αν διαβασεις το φεκ ομως θα δεις οτι λεει για οδευση μεσω της υπαρχουσας εγκαταστασης και οχι αυτο το χαλι που κανουν με τα καναλια.Οποτε ο αρνητης εχει να πατησει.

Δηλαδή με ατσαλίνα από τον παλιό σωλήνα που περνάνε τα τηλεφωνικά καλώδια; κι αν σας κόψει όλα τα τηλέφωνα της πολυκατοικίας (κι άντε να βρείτε που είναι η ζημιά) τότε τι γίνεται; Άσε που πρέπει να ανοίξει κι όλα τα κουτιά στους τοίχους, να τα ξανακλείσει και μετά θα θέλουν στοκάρισμα/βάψιμο.

Εγώ το βλέπω πρακτικά αδύνατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ αυτά διάβαζα στο φεκ για αυτό δεν είμαι σίγουρος πως να συνεχίσω αναφέρει και καμια 40ρια πιστοποιήσεις για τις οποίες δεν ξέρω τίποτα. Το λινκ θα το τσεκάρω

ευχαριστώ

Στο λινκ για το smartrediness μου λέει οτι το κτήριο έχει ήδη εσωτερική καλωδίωση και δεν είναι επιλέξιμο. Γνωρίζει κανείς τίποτα για αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, filipprin said:

Το φεκ ετσι λεει ομως οποτε μπορει να το επικαλεστει οποίος θελει.

Κατα τα αλλα και εγω αδυνατο το βλεπω

Κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει γίνει ούτε μια εγκατάσταση από τους παρόχους με αυτό τον τρόπο στην χώρα. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστα αλλα το φεκ λεει οτι ετσι πρεπει.Οποτε όποιος θελει μπορει νομιμα να το επικαλεστει και να ζητησει την τήρηση του.

Φυσικα το αποτελεσμα θα ειναι να μην γινει ποτε η εγκατασταση

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παίζει να μην το έχει επικαλεστεί ποτέ κανείς εργολάβος. Είναι μεγαλύτερη και δυσκολότερη δουλειά, σίγουρα ακόμα κι αν το θέλουν οι ιδιοκτήτες.

Ακόμα και με Smart Readiness να διαλέξουν αυτό τον τρόπο, θα τους χρεώσουν περισσότερα.

Μόνο κατά την κατασκευή ενός νέου κτιρίου θα επιλεχθεί αυτός ο τρόπος ή σε ανακαίνιση, αν είναι μερακλής ο ιδιοκτήτης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kkolios είπε

Δες και το https://smartreadiness.gov.gr/.

Θα πάρετε επιδότηση και θα επιλέξετε τον εγκαταστάτη που θέλετε. 

Αυτό είναι ο ορισμός της απάτης!! Έκανα αίτηση, επικοινωνώ με email με τους εγκαταστάτες της περιοχής που με εξυπηρετούν και εδώ και 1,5 χρόνο με έχουν γραμμένο στα π@πάρια τους (κομψά το λέω κιόλας). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Thresh είπε

Παίζει να μην το έχει επικαλεστεί ποτέ κανείς εργολάβος. Είναι μεγαλύτερη και δυσκολότερη δουλειά, σίγουρα ακόμα κι αν το θέλουν οι ιδιοκτήτες.

Φυσικα Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ εχει καθε δικαιωμα βαση φεκ να ζητησει εσωτερικη εγκατασταη.Μη κανείς οτι δεν καταλαβαίνεις.Και φυσικα επειδη δεν θα βρεθει κανεις εργολάβος να το κανει ΔΕΝ θα γινει εγκτασταση.

Την εχουμε ξανακανει την κουβεντα.Το φεκ δινει δικαιωμα να ζητηθει εσωτερική εγκατασταση απο οποιοδηποτε ενοικο πολυκατοικιας

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
27 minutes ago, filipprin said:

Μη κανείς οτι δεν καταλαβαίνεις.

Δεν κάνω, νόμιζα πως εννοούσες το ανάποδο, ο εργολάβος να ζητάει μέσα στον τοίχο. 😛

Καλά ναι προφανώς δεν πρόκειται να δεχτεί ο εργολάβος του παρόχου την πρόταση αυτή από έναν ιδιοκτήτη και δεν το βρίσκω παράλογο να πω την αλήθεια.

Οι Αμερικάνοι λένε "Beggars can't be choosers". Δεν γίνεται να θέλουμε δωρεάν και την πιο κοστοβόρα λύση. 

 

2 hours ago, sainis21 said:

Στο λινκ για το smartrediness μου λέει οτι το κτήριο έχει ήδη εσωτερική καλωδίωση και δεν είναι επιλέξιμο. Γνωρίζει κανείς τίποτα για αυτο;

Πως είναι δυνατόν να λέει ότι υπάρχει ήδη καλωδίωση χωρίς να βλέπεις κάτι εσύ εντός κτιρίου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω τι γίνεται με το smartreadiness εγώ Δευτέρα θα πάρω τηλέφωνο και περιμένω να δω τι θα μου πουν. Πάντως το κτήριο σίγουρα δεν έχει καλωδίωση οπτικής ίνας εσωτερικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
26 minutes ago, sainis21 said:

Δεν γνωρίζω τι γίνεται με το smartreadiness εγώ Δευτέρα θα πάρω τηλέφωνο και περιμένω να δω τι θα μου πουν. Πάντως το κτήριο σίγουρα δεν έχει καλωδίωση οπτικής ίνας εσωτερικά

FTTH GOV

Στο χάρτη διαθεσιμότητας στην τελίτσα που έχει το κτίριο τι λέει σε αυτά? 

Έχει συνδεθεί στο δίκτυο FTTH/B: 
Υπάρχει οπτική ενδοκτιριακή υποδομή: 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα μου  εβαλαν κουτάκια κτλπ την προηγουμενη βδομαδα η wind αλλα δεν εχουμε ενεργοποιησει ακομα. Μας έκανε προσφορά η cosmote να πάμε εκεί και όταν μπορεί η κοσμοτε να παρει την οπτικη ινα εκει θα μας ανεβασει την ταχυτητα,και το σκεφτόμαστε.Περιπου πότε δηλαδη υπάρχει πιθανότητα να γίνει αυτο; Η κοσμοτε να μπορει να βαλει οπτικη σε εγκαταστασεις της WIND?

 

τωρα δηλαδη εκαναν νεα εγκατασταση οπτικων

Επεξ/σία από geomrk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάροχος πρόσβασης: Fiber2All
Κωδικός κτιρίου: B06591714
Τύπος πρόσβασης: FTTH/B
Κάλυψη από: 12/11/2020
Ανεξάρτητοι χώροι: 5 ⓘ
Έχει συνδεθεί στο δίκτυο FTTH/B: Ναι
Υπάρχει οπτική ενδοκτιριακή υποδομή: Ναι, κατασκευασμένη από τον Πάροχο Πρόσβασης
 

Αυτό γράφει το site

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...