Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/8/2024 στις 4:17 ΠΜ, georgeole είπε

Ας μου εξηγήσει κάποιος, γιατί να θέλει μια πολυκατοικία να περαστούν απ' έξω τα καλώδια;

"Παράξενοι" ένοικοι-ιδιοκτήτες.

Δεν μου φαίνεται απίθανο να φοβούνται το συνεργείο που θα περάσει και τις πιθανές διασυνδέσεις του με άτομα ας πούμε "ύποπτα". Μιλάω για θέμα ασφάλειας φυσικά και πιθανή μελλοντική διάρρηξη.

Παρανοϊκό; Ίσως, αλλά εκεί έχουμε φτάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτη τη στιγμη εχω vdsl 100 και εκανα αιτηση στη vodafone για  100 FTTH.

Το setup μου τωρα ειναι οτι για τηλεφωνια και modem εχω το ZTE της vodafone το οποιο χρησιμοποιώντας τους root κωδικους γυρισα σε bridge mode και το εχω συνδεσει με το Fritzbox 7530.
Αυτο το εκανα γτ δε μου δουλευε καλα η τηλεφωνια στο fritz για καποιον λογο.

Τωρα θα μου στειλουν νεο εξοπλισμο αλλα ξερει κανεις αν στελνουν router που δεχεται οπτικη ινα ή στελνουν ONT? 
Εχεις καποιον να προτεινει αν πρεπει να ζητησω κατι συγκεκριμενο με βαση το setup  μου?

Επισης ειχα κανει μια ανακαινιση και ο ηλεκτρολογος μου εχει αφησει αναμονη καλωδιο οπτικης ίνας απο το χωλ στο κλιμακοστασιο αλλα ειναι μεσα σε κουτι και δε φαινεται. Σε ποια φαση των εργασιων/συνεργειων θα πρεπει να του ενημερωσω οτι εκει εχει καλωδιο οπτικης ινας και να τοποθετησουν το floor box εκει κοντα;

Επεξ/σία από furiousboy13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 27/08/2024 at 04:17, georgeole said:

Ας μου εξηγήσει κάποιος, γιατί να θέλει μια πολυκατοικία να περαστούν απ' έξω τα καλώδια;

Γιατί είναι πιο εύκολο, πιο καθαρό, δεν χρειάζεται να περάσεις από όλο το κλιμακοστάσιο με άσχημα καναλακια. Χωρια που από το μπαλκόνι πας κατευθείαν στο δωμάτιο που θες, χωρίς να έχεις επιπλέον καλώδια μέσα στο σπίτι.

και ναι, έπρεπε να δίνεται ως επιλογή.

Επεξ/σία από tasanton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tasanton είπε

Γιατί είναι πιο εύκολο, πιο καθαρό, δεν χρειάζεται να περάσεις από όλο το κλιμακοστάσιο με άσχημα καναλακια. Χωρια που από το μπαλκόνι πας κατευθείαν στο δωμάτιο που θες, χωρίς να έχεις επιπλέον καλώδια μέσα στο σπίτι.

και ναι, έπρεπε να δίνεται ως επιλογή.

Ο τεχνικός που πέρασε από εμάς, μας έδωσε την επιλογή αλλά εξήγησε επίσης πως σε περίπτωση βλάβης θα έπρεπε να υπάρχει πρόσβαση στο μπαλκόνι του ενοίκου που θα υπήρχε το πρόβλημα. Δεν είναι τόσο απλό γιατί θα μπορούσε η βλάβη να ήταν στον 2ο και να μην έχουν ίντερνετ-τηλέφωνο στον 3ο και πάνω, έτσι κατάλαβα εγώ τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Doubt said:

Ο τεχνικός που πέρασε από εμάς, μας έδωσε την επιλογή αλλά εξήγησε επίσης πως σε περίπτωση βλάβης θα έπρεπε να υπάρχει πρόσβαση στο μπαλκόνι του ενοίκου που θα υπήρχε το πρόβλημα. Δεν είναι τόσο απλό γιατί θα μπορούσε η βλάβη να ήταν στον 2ο και να μην έχουν ίντερνετ-τηλέφωνο στον 3ο και πάνω, έτσι κατάλαβα εγώ τουλάχιστον.

Προφανώς, εμείς του εξασφαλίζαμε την πρόσβαση (ιδιόκτητη κατοικία) αλλά δεν ήθελε. Και τώρα με κυνηγάνε εδώ και μήνες από το call center για FTTH, αλλά κάθε φορά τους ρωτάω "εγγυάστε ότι η όδευση θα γίνει όπως θέλω χωρίς να κάνω αίτημα πρώτα"; Και μετά μετράω πόσα sec τους παίρνει να κλείσουν τη γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tasanton είπε

Προφανώς, εμείς του εξασφαλίζαμε την πρόσβαση (ιδιόκτητη κατοικία) αλλά δεν ήθελε. Και τώρα με κυνηγάνε εδώ και μήνες από το call center για FTTH, αλλά κάθε φορά τους ρωτάω "εγγυάστε ότι η όδευση θα γίνει όπως θέλω χωρίς να κάνω αίτημα πρώτα"; Και μετά μετράω πόσα sec τους παίρνει να κλείσουν τη γραμμή.

Εντάξει αν κάτσεις μπάστακας από πάνω από τον εργολάβο και αν είναι δύσκολο αυτό που θες, του τάξεις και το κατιτίς του, όπως θέλεις θα γίνει. Αλλιώς, φέρε ηλεκτρολόγο δικό σου να σου περάσει την ίνα όπως την θες και αυτοί να έρθουν μόνο για τον τερματισμό. Αλλά να κάθεσαι στην εποχή του χαλκού, γι'αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει αυτό, ο μηχανικόςπου συνεργάζεται με την Cosmote αποφασίζει όχι εγώ. Απλά να συμφωνήσουμε.

Δεν έχω θέμα με την εποχή του χαλκού (!), ούτως ή άλλως με καλύπτει η ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/09/2024 at 08:11, Doubt said:

"Παράξενοι" ένοικοι-ιδιοκτήτες.

Δεν μου φαίνεται απίθανο να φοβούνται το συνεργείο που θα περάσει και τις πιθανές διασυνδέσεις του με άτομα ας πούμε "ύποπτα". Μιλάω για θέμα ασφάλειας φυσικά και πιθανή μελλοντική διάρρηξη.

Παρανοϊκό; Ίσως, αλλά εκεί έχουμε φτάσει.

πλεον ο αλλος θα πει οχι χωρις να ξερει καν τι ειναι η οπτικη ινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω, τι χαμό δημιούργησα με το γεγονός ότι η οπτική ίνα μπήκε εξωτερικά σε αρκετά σπίτια στη γειτονιά μου, λολ. Ακόμα συζητιέται από ότι βλέπω.

Τέλος πάντων, όπως και να έχει από σήμερα είμαστε κι εμείς επίσημα στον 21ο αιώνα!!

ps. CPU Usage go brrrrrrrrrrrrr.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

έχω το εξής θέμα, μόλις μετακόμισα σε μια δυόροφη πολυκατοικία(ισόγειο, πρώτος, δεύτερος με δύο διαμερίσματα στον κάθε όροφο). Κάνω αίτηση στην vodafone για 500αρα οπτική ίνα, η αίτηση γίνεται αποδεκτή και λίγες μέρες μετά με παίρνει τηλέφωνο ο εγκαταστάτης και μου λέει πως είχε γίνει αίτηση άλλες δύο φορές και τον σταμάτησαν δύο ιδιοκτήτες γιατί δεν τους άρεσε ο τρόπος που θα γινόταν η εγκατάσταση. Πάω σήμερα να μιλήσω με τον έναν από αυτούς να δω τι πρόβλημα υπάρχει και μου λέει πως ο τρόπος που προτείνει το συνεργείο είναι λάθος και παράνομος. Οκ του λέω, εγώ τι να κάνω; και αρχίζει τις απειλές για μηνύσεις, πως θα μου φέρει την πολεοδομία αν κάνουν καμία τρύπα σε κολόνα, θα φέρει αστυνομία και γενικά να λέει διάφορα, για καταγγελίες που έχει κάνει σε διάφορες αρχές, επιστολές που έχει στείλει με φωτογραφίες και του απάντησαν ότι δίκιο  σε αρμόδιες υπηρεσίες και τέτοια. Πολύ πιθανόν να έχει δίκιο, δηλαδή σχεδόν σίγουρα έχει δίκιο όσον αναφορά την νομιμότητα και την ασφάλεια της εγκατάστασης το λέω επειδή το έψαξα τις τελευταίες ώρες και από αυτά που διαβάζω από φεκ συμβαδίζουν με αυτά που ισχυρίζετε( βέβαια πρόσβαση στις καμία 40αρία πιστοποιήσεις που αναφέρονται δεν έχω) . Ακόμα και να λαδώσει τον εγκαταστάτη η να κάνει την εγκατάσταση με δικά του έξοδα και να την πιστοποιήσει ο εγκαταστάτης της κάθε εταιρίας έχει προτείνει αλλά δεν το δέχτηκαν. Το ερώτημα πάντως παραμένει έγω τι μπορώ να κάνω; Μπορώ να πάρω προσφορά από τρίτο συνεργείο που να πληρεί όλες τις προυποθέσεις ; μπορώ να "αναγκάσω" το συνεργείο να ακολουθήσει ρητά το νόμο; Επίσης μπορεί να κάνει μήνυση σε εμένα; Γενικά τι θα κάνατε στην θέση μου; Επισημαίνω πως δεν υπάρχει διαχειρηστής στην πολυκατοικία και δεν έχουμε κοινόχρηστα, πρακτικά 2 οικογένειες μένουμε.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που αντιδρούν πρότειναν όδευση την οποία δεν δέχτηκε ο εγκαταστάτης; Είσαι ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος; Σε κάποιες περιπτώσεις γίνεται και εξωτερικά η εγκατάσταση και μπαίνει από το μπαλκόνι ή ίνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδιοκτήτης είμαι και ναι πρότειναν όδευση που δεν δέχτηκε ο εγκαταστάτης πολλαπλές φορές μάλιστα, ξέρω σίγουρα για 2021 και 2022. Στο άλλο μου σπίτι έχει γίνει εξωτερικά από τα μπαλκόνια η εγκατάσταση το οποίο προσωπικά το προτιμάω, αυτός όμως ούτε να το ακούσει δεν θέλει ειδικά όταν ακούει για πλαστικές σωλήνες και καναλάκια. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Την Δευτέρα θα πάρω τον τεχνικό της Vodafone και θα προσπαθήσω να τον πείσω αλλά είμαι απόλυτα σίγουρος πως δεν υπάρχει περίπτωση να σκάψει και να περάσει μέσα από τις υπάρχουσες σωλήνες χαλκού. Το μόνο άλλο που μπορώ να σκεφτώ είναι να φέρω κάποιον τρίτο να κάνει μια μελέτη με ότι ζητήσει αυτός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη λύση έτσι που τα λες, είναι να φέρετε δικό σας συνεργείο και να το φτιάξει όπως θέλετε εσείς(ο γείτονας) και να βάλετε βαθιά το χέρι στη τσέπη.

Αν και από ότι ξέρω δεν έχει δικαίωμα να αρνηθεί κάποιος αν θέλει κάποιος άλλος ένοικος να βάλει οπτική ίνα. Πρέπει να μη θέλει κανένας άλλος ένοικος για να μη προχωρήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν διαβασεις το φεκ ομως θα δεις οτι λεει για οδευση μεσω της υπαρχουσας εγκαταστασης και οχι αυτο το χαλι που κανουν με τα καναλια.Οποτε ο αρνητης εχει να πατησει.

59 λεπτά πριν, tsamo2 είπε

Η μόνη λύση έτσι που τα λες, είναι να φέρετε δικό σας συνεργείο και να το φτιάξει όπως θέλετε εσείς(ο γείτονας) και να βάλετε βαθιά το χέρι στη τσέπη

πρεπει να βρει ακρη με τον εγκαταστατη

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...