Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, poulinos said:

Μια φορα πολυ παλια ειχα δει να τα βαζουν σε μπαλκονι.

Tι να σου πω, όλο το στενό που έβαλε, εξωτερικά μπήκαν από ότι είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 minutes ago, tsamo2 said:

Tι να σου πω, όλο το στενό που έβαλε, εξωτερικά μπήκαν από ότι είδα.

Καποιες φορες βολευει.καποιοι ελεγαν οτι δεν ειναι νομιμο αλλα αυτο δεν το ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, tsamo2 said:

Tι να σου πω, όλο το στενό που έβαλε, εξωτερικά μπήκαν από ότι είδα.

Πέρασαν όλο το καλώδιο εξωτερικά σε κάθε μπαλκόνι; Ενδιαφέρον, αυτό ζητούσα πριν 2 χρόνια και έλεγαν ότι δεν επιτρέπεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερες (τελη ιουλιου) ειχα ρωτησει ποσο καιρο κανει απο την στιγμη που γινονται τα εργα στον δρομο να γινουν διαθεσιμα τα πακετα οπτικης. Ενημερωνω λοιπον οτι στην Καλλιθεα εντος 20 ημερων εγιναν διαθεσιμα,ομολογω οτι δεν το περιμενα γτ ειχα ακουσει και κατι 6 μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,με καλεσαν για την εγκατασταση οπτικης να μπουν στο σπιτι(ισογειο,1ο οροφο,2ο οροφο) και στους 2 οροφους ειπαν θα γινει στο μπαλκονι(το ισογειο εχει εξωτερικο μπαλκονακι). Πρεπει να προσεξω κατι οσων αφορα την εγκατασταση στα μπαλκονια που θα επιβλεπω; το λεω επειδη ειναι μπαλκονι και αρα θα φαινεται;δεν ξερω, να προσεξω κατι μην γινει προχειροδουλεια

Στις 26/8/2024 στις 3:22 ΜΜ, tsamo2 είπε

Πέρασαν κι από εδώ σήμερα να κάνουν εγκατάσταση τα κουτιά έξω από κάθε οροφο. Το βάλαμε εξωτερικά τελικά γιατί αλλιώς θα έπρεπε να γίνει πολύ μεγάλη διαδικασία.

Θα πάρω και τη Νοva αύριο να στείλει και τους δικούς της να μου περάσουν μια πρίζα οπτικής ίνας, κοντά στο pc και τέλος.

Σχετικά ανώδυνη διαδικασία τελικά.

ειμαι στην ιδια φαση ακριβως σου στελνω δμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/8/2024 στις 6:17 ΜΜ, Klaudio_97 είπε

Εστειλα ενα μηνυμα στην Cosmote μπας και γινει καποιο θαυμα και μου κανει καμια καλυτερη προταση και παω σε αυτην και δεν ανανεωσω με την nova ( 200 mbps στα 29 ευρω ) και η προσφορες που μου εκαναν ειναι 100 mbps στα 31,90 το μηνα και 200 mbps στα 35,90. Δηλαδη οτι δινουν γενικως! Δεν προσπαθησαν να κανουν καν καμια αντιπροσφορα και μου φαινεται χαζο να μην μπορει να δωσει καλυτερη τιμη απο τον ανταγωνισμο της οταν το δικτυο ειναι δικος της και ολας.

Ε όχι και γενικώς! Cosmote εδώ και κάποια χρόνια, το δικό μου συμβόλαιο λήγει σε μια βδομάδα και κανένας δεν ασχολήθηκε να επικοινωνήσει, τώρα πληρώνω 34€ και μέσω mycosmote το μόνο που μου δίνεται είναι η επιλογή των 38(!) για τα 200mbps. Η τιμή που δίνει η nova προνομιακή είναι, εμένα μόλις έληξε το κουπόνι στην cosmote μου το ανέβασαν, δεν υπήρξε καν πρόταση για να μείνει ίδια η τιμή.

Ε αφού είναι δικό της το δίκτυο τι ανάγκη έχουν.

Στις 5/8/2024 στις 6:29 ΠΜ, sakis.kom είπε

Από το τμήμα προσφορών COSMOTE, δίνουν και 100 ευρώ δωροεπιταγή Γερμανός + 2 πάγια δώρο.

Ακόμα και όταν έφυγα από nova να πάω cosmote δεν γνώρισα αυτό το πρόσωπο του τμήματος προσφορών.

Επεξ/σία από whosethere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη γειτονιά μας (μεταξύ Πιπίνου και Κοδριγκτώνος στο κέντρο της Αθήνας) πέρασαν τις βασικές οπτικές ίνες στο δρόμο πέρυσι (τελευταίες μέρες Ιουλίου - πρώτες Αυγούστου 2023).

Από τότε πέρασε σχεδόν ένα έτος για ανοίξει η διαθεσιμότητα αιτήσεων. Έλεγχα κάθε βδομάδα και τελικά η διαθεσιμότητα άνοιξε φέτος το Μάιο του 2024. 

Γράφουμε 9 μήνες.

15 Μαΐου έκανα τηλεφωνικά αίτημα σύνδεσης στην Cosmote και υπέγραψα και συμβόλαιο (γιατί διαφορετικά δεν μπορούσαν να προχωρήσουν). Μου έδωσαν 2 μήνες χρονικό περιθώριο ολοκλήρωσης του έργου, καθώς άλλος πάροχος αναλαμβάνει τα βασικά (η Vodafone, το έχω εξακριβώσει) στη γειτονιά και τέλος θα μπει η Cosmote να κάνει τη σύνδεση στο διαμέρισμα. Τους είπα ότι αυτό είναι κατανοητό και να προχωρήσουμε.

Στους 2 μήνες δεν είχε υπάρξει καμία περαιτέρω κίνηση, καμία επικοινωνία για να έρθει εργολάβος να δει πως θα κάνει το έργο, τίποτα. Επικοινώνησα μέσω της φόρμας επικοινωνίας τους και το μόνο που έλαβα πίσω ήταν μία αυτοματοποιημένη απάντηση πως θα μου απαντήσουν το συντομότερο. Δε μου απάντησαν ποτέ. 2 βδομάδες μετά μίλησα απευθείας με εκπρόσωπο, εξήγησα την κατάσταση και το μόνο που έλαβα ήταν:

"Λυπάμαι πολύ. Μπορώ να σας προσφέρω δωρεάν megabyte για το κινητό σας. Έβαλα το αίτημά σας σε προτεραιότητα."

Της είπα ευχαριστώ. 

Σήμερα έχουμε μπει Σεπτέμβρη, 13 μήνες μετά. Έχω μάθει πως και άλλος άνθρωπος στην πολυκατοικία έχει κάνει αίτημα για σύνδεση Οπτικών. Εκείνος στη Vodafone, που περνάει και το δίκτυο στη γειτονιά. Ακόμα δεν έχει υπάρχει οποιαδήποτε επικοινωνία ή κίνηση, έστω για να πουν ότι υπάρχει καθυστέρηση. Πλήρης αδιαφορία.

Και δυστυχώς δεν απλωθεί η Inalan εδώ για να πω ότι έχω εναλλακτικές. Είμαι υποχρεωμένος να μείνω με τη σάπια ADSL που με το ζόρι πιάνει 15mbps τις καλές μέρες, εργαζόμενος από το σπίτι τη μισή βδομάδα, μέχρι να δεήσει η Vodafone να κάνει τη διακλάδωση στο κτίριο.

Έχουν περάσει κι άλλες τέτοιες απελπιστικές εμπειρίες;

Επεξ/σία από iTzevelekos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, iTzevelekos είπε

Στη γειτονιά μας (μεταξύ Πιπίνου και Κοδριγκτώνος στο κέντρο της Αθήνας) πέρασαν τις βασικές οπτικές ίνες στο δρόμο πέρυσι (τελευταίες μέρες Ιουλίου - πρώτες Αυγούστου 2023).

Από τότε πέρασε σχεδόν ένα έτος για ανοίξει η διαθεσιμότητα αιτήσεων. Έλεγχα κάθε βδομάδα και τελικά η διαθεσιμότητα άνοιξε φέτος το Μάιο του 2024. 

Γράφουμε 9 μήνες.

15 Μαΐου έκανα τηλεφωνικά αίτημα σύνδεσης στην Cosmote και υπέγραψα και συμβόλαιο (γιατί διαφορετικά δεν μπορούσαν να προχωρήσουν). Μου έδωσαν 2 μήνες χρονικό περιθώριο ολοκλήρωσης του έργου, καθώς άλλος πάροχος αναλαμβάνει τα βασικά (η Vodafone, το έχω εξακριβώσει) στη γειτονιά και τέλος θα μπει η Cosmote να κάνει τη σύνδεση στο διαμέρισμα. Τους είπα ότι αυτό είναι κατανοητό και να προχωρήσουμε.

Στους 2 μήνες δεν είχε υπάρξει καμία περαιτέρω κίνηση, καμία επικοινωνία για να έρθει εργολάβος να δει πως θα κάνει το έργο, τίποτα. Επικοινώνησα μέσω της φόρμας επικοινωνίας τους και το μόνο που έλαβα πίσω ήταν μία αυτοματοποιημένη απάντηση πως θα μου απαντήσουν το συντομότερο. Δε μου απάντησαν ποτέ. 2 βδομάδες μετά μίλησα απευθείας με εκπρόσωπο, εξήγησα την κατάσταση και το μόνο που έλαβα ήταν:

"Λυπάμαι πολύ. Μπορώ να σας προσφέρω δωρεάν megabyte για το κινητό σας. Έβαλα το αίτημά σας σε προτεραιότητα."

Της είπα ευχαριστώ. 

Σήμερα έχουμε μπει Σεπτέμβρη, 13 μήνες μετά. Έχω μάθει πως και άλλος άνθρωπος στην πολυκατοικία έχει κάνει αίτημα για σύνδεση Οπτικών. Εκείνος στη Vodafone, που περνάει και το δίκτυο στη γειτονιά. Ακόμα δεν έχει υπάρχει οποιαδήποτε επικοινωνία ή κίνηση, έστω για να πουν ότι υπάρχει καθυστέρηση. Πλήρης αδιαφορία.

Και δυστυχώς δεν απλωθεί η Inalan εδώ για να πω ότι έχω εναλλακτικές. Είμαι υποχρεωμένος να μείνω με τη σάπια ADSL που με το ζόρι πιάνει 15mbps τις καλές μέρες, εργαζόμενος από το σπίτι τη μισή βδομάδα, μέχρι να δεήσει η Vodafone να κάνει τη διακλάδωση στο κτίριο.

Έχουν περάσει κι άλλες τέτοιες απελπιστικές εμπειρίες;

Να κάνω μια ηλίθια ερώτηση: Αν το ίντερνετ για σένα είναι καίριας σημασίας, γιατί δεν δοκιμάζεις τη Starlink;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση. Είμαι Cosmote με ληγμένο πρόγραμμα FTTH. Να κάνω κίνηση φορητότητας μήπως και φιλοτιμηθούν να κάνουνε καμία προσφορά της προκοπής... και βασικά αν πάρω καλή προσφορά από τον ανταγωνισμό να, να την προχωρήσω κιόλας *αν και έχω Fritz! και έχω περάσει επάνω τα SIP credentials αλλά δεν μπιπ...

Παίζει το σενάριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, georgeole είπε

Να κάνω μια ηλίθια ερώτηση: Αν το ίντερνετ για σένα είναι καίριας σημασίας, γιατί δεν δοκιμάζεις τη Starlink;

Τεράστια αντιπάθεια στον Melon, για αρχή, και όλα όσα πρεσβεύει, συν πολύ μεγάλο αρχικό κόστος για την τσέπη μου.

Άλλο και τούτο. Έριξα μια ματιά στο Broadband Assist (https://www.broadband-assist.gov.gr/public) από περιέργεια, και στη διεύθυνσή μου είναι σημειωμένο: "Υπάρχει οπτική ενδοκτιριακή υποδομή: Ναι, κατασκευασμένη από τον Πάροχο Πρόσβασης" το οποίο είναι απλά ψευδές. Δεν έχει έρθει άνθρωπος ούτε για εκτίμηση εργασιών. 

Τα βάζουν ψευδή για να δηλώνουν νούμερα στις διεθνείς λίστες; 🙄

Δεν ξέρω τι άλλο θα δουν τα ματάκια μου, αλήθεια.

Επεξ/σία από iTzevelekos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, iTzevelekos said:

Τα βάζουν ψευδή για να δηλώνουν νούμερα στις διεθνείς λίστες; 🙄

Δεν υπάρχουν διεθνείς λίστες, ασε που αν έβαζαν επίτηδες ψευδή θα το έκαναν στην πλειοψηφία των κτιρίων του χάρτη.

Λογικά είναι μηχανογραφικό λάθος της Vodafone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 27/08/2024 at 01:01, tasanton said:

Πέρασαν όλο το καλώδιο εξωτερικά σε κάθε μπαλκόνι; Ενδιαφέρον, αυτό ζητούσα πριν 2 χρόνια και έλεγαν ότι δεν επιτρέπεται...

ναι.το ειχα δει μια φορα αφου δεν ειναι αυτο ο τομεας μου.απλα ειχε τυχει να παω για να βαλω το router.

On 27/08/2024 at 04:17, georgeole said:

Ας μου εξηγήσει κάποιος, γιατί να θέλει μια πολυκατοικία να περαστούν απ' έξω τα καλώδια;

βολευει σε πολλες περιπτωσεις.αντι να μπεις μεσα και να ανεβεις απο σκαλες απο δεν ξερω τι(νομιζω ασανσερ απαγορευεται) απλα ανεβαζεις το καλωδιο καθετα στον τοιχο και πας σε καθε μπαλκονι και βαζεις το Floor box.απο εκαι κανεις μια τρυπα και μπαινεις μεσα.

On 02/09/2024 at 19:27, mechpanos said:

Ερώτηση. Είμαι Cosmote με ληγμένο πρόγραμμα FTTH. Να κάνω κίνηση φορητότητας μήπως και φιλοτιμηθούν να κάνουνε καμία προσφορά της προκοπής... και βασικά αν πάρω καλή προσφορά από τον ανταγωνισμό να, να την προχωρήσω κιόλας *αν και έχω Fritz! και έχω περάσει επάνω τα SIP credentials αλλά δεν μπιπ...

Παίζει το σενάριο;

παλια επαιζε πλεον ακουω οτι στα @@ τους για αντιπροσφορα.δεν θα παιρνα το ρισκο.ποιος εχει το Ftth στην περιοχη σου.αν πχ το εχει η Nova τοτε θα σου δωσει πιο πολλα mbps με τα ιδια χρηματα απο πχ την vodafone λογω οτι ειναι δικη της η περιοχη

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, mechpanos said:

Η Cosmote το έχει!

οκ τοτε απλα βλεπεις τιμες και συγκρινεις μηπως υπαρχει κατι πιο φτηνο στα ιδια mbps. ισως να συμφερει και η cosmote αφου αυτη εχει την περιοχη σου. το ειπα διοτι πχ η Nova οταν εισαι σε nova περιοχη οπτικων σου δινει 500 και 1000 σε τιμη που πχ ο αλλος εχει τα 200.αλλα το κανει μονο στις δικες τις περιοχες. αλλιως σου λεει πχ 100 και 200.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...