Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, Thresh είπε

Πλέον με τις μειώσεις/εκπτώσεις όγκου που εγκρίθηκαν για τις τιμές χονδρικής, δεν θα μπορεί να ρίξει και της λιανικής?

Αν μου τα είπε σωστά μια υπάλληλος σε κατάστημα (σοβαρή και αξιόπιστη, την ξέρω χρόνια), όχι. Απαιτείται έγκριση από τη ΕΕΤΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
1 minute ago, georgeole said:

Αν μου τα είπε σωστά μια υπάλληλος σε κατάστημα (σοβαρή και αξιόπιστη, την ξέρω χρόνια), όχι. Απαιτείται έγκριση από τη ΕΕΤΤ.

Ναι αλλά θα μπορεί σαν "δυνατότητα", ενώ αν δεν είχαν ρίξει πρώτα αυτές της χονδρικής, θα έτρωγαν κατευθείαν άκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Πλέον με τις μειώσεις/εκπτώσεις όγκου που εγκρίθηκαν για τις τιμές χονδρικής, δεν θα μπορεί να ρίξει και της λιανικής?

Έχουν σίγουρα εγκριθεί και μειωθεί; Ήξερα ότι μετά την διαβούλευση πριν 2μηνο, εγκρίθηκε κατ' αρχήν η αμοιβαία μείωση κατά 28% του μεταξύ τους κόστους χοντρικής αλλά αναμένεται έγκριση από την ΕΕ. Έγινε αυτό, διότι δεν το παρακολουθώ τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, jkoukos said:

Έχουν σίγουρα εγκριθεί και μειωθεί; Ήξερα ότι μετά την διαβούλευση πριν 2μηνο, εγκρίθηκε κατ' αρχήν η αμοιβαία μείωση κατά 28% του μεταξύ τους κόστους χοντρικής αλλά αναμένεται έγκριση από την ΕΕ. Έγινε αυτό, διότι δεν το παρακολουθώ τώρα;

Για το αν έχουν μειωθεί της χονδρικής υποθέτω ότι δεν μπορούμε να το ξέρουμε αν δεν είμαστε πάροχοι.

Αλλά για την έγκριση από ΕΕΤΤ κι ΕΕ έχουν βγει αντίστοιχες ειδήσεις.

Εγκρίθηκε από την Κομισιόν το προτεινόμενο εκπτωτικό σχήμα του ΟΤΕ για υπηρεσίες FTTH — InfoCom

15/7.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει βγει ΦΕΚ; Εκεί είναι το ζουμί. Και σε άλλες περιπτώσεις υπάρχει έγκριση της ΕΕ, αλλά πρέπει να βγει ή να τροποποιηθεί επίσημα ο κανονισμός για έναρξη των όποιων αποφάσεων. 

Κι επειδή στα γρήγορα που κοίταξα στην ιστοσελίδα της ΕΕΤΤ δεν βρήκα κάτι σχετικό (πέραν της διαβούλευσης) και όπως έγραψα δεν το παρακολουθώ τους τελευταίους μήνες, δεν γνωρίζω αν όντως έχει τεθεί σε ισχύ ή ήμαστε σε αναμονή έκδοσης της απόφασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, jkoukos said:

Έχει βγει ΦΕΚ; Εκεί είναι το ζουμί. Και σε άλλες περιπτώσεις υπάρχει έγκριση της ΕΕ, αλλά πρέπει να βγει ή να τροποποιηθεί επίσημα ο κανονισμός για έναρξη των όποιων αποφάσεων. 

Κι επειδή στα γρήγορα που κοίταξα στην ιστοσελίδα της ΕΕΤΤ δεν βρήκα κάτι σχετικό (πέραν της διαβούλευσης) και όπως έγραψα δεν το παρακολουθώ τους τελευταίους μήνες, δεν γνωρίζω αν όντως έχει τεθεί σε ισχύ ή ήμαστε σε αναμονή έκδοσης της απόφασης.

Θέμα χρόνου είναι αφού πήραν το ok κι από τις δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθαν σήμερα για εγκατάσταση από συνεργαζόμενο του ΟΤΕ και κάνανε μέσα-έξω σε ένα ραντεβού για να ξεμπερδεύουν αντί σε 2 που είχαμε συμφωνήσει.
Πολύ αρπακόλλα η φάση κατ'εμέ από φωτογραφίες που μου στείλανε μιας και εγώ είμαι εκτός.

Μέσα στην κατοικία είναι κάπως καλύτερα, αλλά μερικές φωτό από το εσωτερικό & εξωτερικό χώρο που κάνανε εγκατάσταση για να ακούσω γνώμες.

YΓ. κανείς δεν ειχε ενημερώσει προηγουμένως για 3 κουτιά εντός του κτηρίου (εγκατάσταση σε μονοκατοικία στον 1ο οροφο) - δεν ξέρω αν αυτό είναι νορμάλ αλλά η δικαιολογία ήταν το να υπάρχει παροχή για άλλους παρόχους στο μέλλον!
image.png.2d3c90c31a6d1663ea025504110e9678.pngimage.png.75e551eafc36db52c5c82a28f1b80126.pngimage.png.184e379d6c05da52658b8e465102a29c.pngimage.png.88018b1add60cf0d9aec8cb4d2419bc7.png

Επεξ/σία από FireKiller
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, FireKiller said:

Ήρθαν σήμερα για εγκατάσταση από συνεργαζόμενο του ΟΤΕ και κάνανε μέσα-έξω σε ένα ραντεβού για να ξεμπερδεύουν αντί σε 2 που είχαμε συμφωνήσει.
Πολύ αρπακόλλα η φάση κατ'εμέ από φωτογραφίες που μου στείλανε μιας και εγώ είμαι εκτός.

Αν ζητάς την ταπεινή μου γνώμη, όχι δεν μου αρέσει αυτό που βλέπω. Είναι κρίμα να πρέπει να είναι πάντα κάποιος από πάνω τους και να τους λέει φτιάξε αυτό και βελτίωσε εκείνο. Αυτοί από την στιγμή που είναι επαγγελματίες ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ πως γίνεται ΣΩΣΤΑ η δουλειά? Οπότε είναι αυτό που είπες και σου έχω τονίσει με bold.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αλλαξω απο απλη 24αρα σε FTHH  αλλα ειναι πολυ μπερδεμα με την εσωτερικη εγκατασταση του σπιτιου.

Τωρα το ρουτερ της 24αρας ειναι στο σαλονι  και παιρνει απο την πριζα του ΟΤΕ  που βρισκεται στο χωλ σε αποσταση 15 μετρων.
Το ρουτερ μοιραζει ενσυρματα σε 4 pc  στα διαφορα δωματια του σπιτιου.

Εγω θελω να διατηρησω  αυτο το setup με την FTHH

Υπαρχει περιπτωση να μου τραβηξουν 20 μετρα οπτικη ινα μεχρι την σημερινη θεση του ρουτερ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ringboy είπε

Θελω να αλλαξω απο απλη 24αρα σε FTHH  αλλα ειναι πολυ μπερδεμα με την εσωτερικη εγκατασταση του σπιτιου.

Τωρα το ρουτερ της 24αρας ειναι στο σαλονι  και παιρνει απο την πριζα του ΟΤΕ  που βρισκεται στο χωλ σε αποσταση 15 μετρων.
Το ρουτερ μοιραζει ενσυρματα σε 4 pc  στα διαφορα δωματια του σπιτιου.

Εγω θελω να διατηρησω  αυτο το setup με την FTHH

Υπαρχει περιπτωση να μου τραβηξουν 20 μετρα οπτικη ινα μεχρι την σημερινη θεση του ρουτερ?

 

NAI, υπάρχει, ειδικά μάλιστα αν πρόκειται για συνεργείο του ΟΤΕ. Απλά ζήτα το.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, ringboy said:

Θελω να αλλαξω απο απλη 24αρα σε FTHH  αλλα ειναι πολυ μπερδεμα με την εσωτερικη εγκατασταση του σπιτιου.

Τωρα το ρουτερ της 24αρας ειναι στο σαλονι  και παιρνει απο την πριζα του ΟΤΕ  που βρισκεται στο χωλ σε αποσταση 15 μετρων.
Το ρουτερ μοιραζει ενσυρματα σε 4 pc  στα διαφορα δωματια του σπιτιου.

Εγω θελω να διατηρησω  αυτο το setup με την FTHH

Υπαρχει περιπτωση να μου τραβηξουν 20 μετρα οπτικη ινα μεχρι την σημερινη θεση του ρουτερ?

 

Εξαρτάται την όρεξη τους.

Μπορείς όμως να βάλεις πρίζα οπτικής στο χολ και να τραβήξεις καλώδιο οπτικής 15 μέχρι το σαλόνι, αν στο router κουμπώνει οπτική ή βάζεις το ONT στο χολ και από ONT συνδέεις το καλώδιο δικτύου που έχεις τώρα. Αρκεί το καλώδιο σου να υποστηρίζει υψηλές ταχύτητες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, ringboy said:

Υπαρχει περιπτωση να μου τραβηξουν 20 μετρα οπτικη ινα μεχρι την σημερινη θεση του ρουτερ?

Ναι φίλε μου.

Μιλάς μαζί τους ωραία και καλά και αν είναι και ο τεχνικός σωστός, θα γίνει η δουλειά σου όπως ακριβώς πρέπει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/08/2024 at 15:43, ringboy said:

Θελω να αλλαξω απο απλη 24αρα σε FTHH  αλλα ειναι πολυ μπερδεμα με την εσωτερικη εγκατασταση του σπιτιου.

Τωρα το ρουτερ της 24αρας ειναι στο σαλονι  και παιρνει απο την πριζα του ΟΤΕ  που βρισκεται στο χωλ σε αποσταση 15 μετρων.
Το ρουτερ μοιραζει ενσυρματα σε 4 pc  στα διαφορα δωματια του σπιτιου.

Εγω θελω να διατηρησω  αυτο το setup με την FTHH

Υπαρχει περιπτωση να μου τραβηξουν 20 μετρα οπτικη ινα μεχρι την σημερινη θεση του ρουτερ?

 

και να μην τραβηξουν αγοραζεις ινα ετοιμη και την περνας εσυ σαν λυση αναγκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

στην περιοχή μου υπάρχουν ΚΑΦΑΟ της nova (wind) και εγώ στο σπίτι έχω 100αρα Vodafone. Έγινε η εγκατάσταση της οπτικής ίνας μέχρι έξω από το κάθε διαμέρισμα. Επικοινώνησα με την Vodafone για να κάνω αίτηση ώστε η οπτική ίνα να έρθει μέχρι μέσα στο διαμέρισμα και απάντησαν ότι δεν μπορούν να το κάνουν διότι σε αυτή την περιοχή είναι υπεύθυνη η nova. Και ρωτάω εγώ ισχύει αυτό; Δηλαδή με αυτή την λογική θα πρέπει για να βάλεις οπτική μέχρι το διαμέρισμα μέσα να έχεις και τον αντίστοιχο πάροχο που έχει βάλει τα ΚΑΦΑΟ στην περιοχή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, Jim_G said:

Επικοινώνησα με την Vodafone για να κάνω αίτηση ώστε η οπτική ίνα να έρθει μέχρι μέσα στο διαμέρισμα και απάντησαν ότι δεν μπορούν να το κάνουν διότι σε αυτή την περιοχή είναι υπεύθυνη η nova. Και ρωτάω εγώ ισχύει αυτό;

Nope.

Ο πάροχος της περιοχής (Nova) θα κάνει αυτό που έγινε σε σένα. δλδ εγκατάσταση σε όλους τους ορόφους (κάθετη) και floor boxes σε κάθε όροφο. Μετά από το Floor Box μέχρι μέσα στο διαμέρισμα βάζει όποιος πάροχος θέλει με τους δικούς του εργολάβους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...