Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Θα ανέβουν πάλι τα ενοίκια ε;

Όχι, δεν εννοούσα αυτό. Το είπα με την έννοια ότι τα σπίτια που διαθέτουν οπτική ίνα έχουν πιο "τσιμπημένα" ενοίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Πλέον έχει αρχίσει η Nova να αυξάνει την τιμή μόλις λήξει το συμβόλαιο. Όπως είναι και το λογικό, βασικά.

Εμενα παντως στο eon tv που ημουν 1.5 μηνα χωρις συμβολαιο ο λογαριασμος ηρθε κανονικά στην τιμή που πληρωνα, δε ξερω αν αλλαζει κατι στις συνδεσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, georgeole είπε

Όχι, δεν εννοούσα αυτό. Το είπα με την έννοια ότι τα σπίτια που διαθέτουν οπτική ίνα έχουν πιο "τσιμπημένα" ενοίκια.

Κατάλαβα, όπου περνάει οπτική παίρνουν αξία, όπως κάποτε με το φυσικό αέριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και σιγουρα θα εχει αναφερθει, απλα επειδη ειναι τοσες οι σελιδες και αδυνατω να το βρω, σε ποσο διαστημα απο την στιγμη που θα γινουν οι εργασιες στον δρομο θα εχω την δυνατοτητα να ζητησω να γινει η εγκατασταση στην πολυκατοικια? Λογικα σε αλλους εγινε πιο γρηγορα σε αλλους πιο αργα απλα για να εχω μια γενικη εικονα τι παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Menelaos83 said:

Αν και σιγουρα θα εχει αναφερθει, απλα επειδη ειναι τοσες οι σελιδες και αδυνατω να το βρω, σε ποσο διαστημα απο την στιγμη που θα γινουν οι εργασιες στον δρομο θα εχω την δυνατοτητα να ζητησω να γινει η εγκατασταση στην πολυκατοικια? Λογικα σε αλλους εγινε πιο γρηγορα σε αλλους πιο αργα απλα για να εχω μια γενικη εικονα τι παιζει.

Σε εμας απο την στιγμη που τελειωσαν οι εργασιες στον δρομο , μετα απο περιπου 20-25 μερες η cosmote (αυτη εχει αναλαβει την περιοχη) ειχε διαθεσιμοτητα στο σαιτ της για τον δρομο μας. Οι αλλοι παροχοι , μετα απο λιγο παραπανω μερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται την περίπτωση, τον πάροχο και τον προγραμματισμό που έχει κάνει.

Στην δικά μας περίπτωση, ήμασταν η πρώτη γειτονιά όλου του αστικού κέντρου που η Vodafone πέρασε το δίκτυο οπτικών ινών πριν 2 χρόνια. Ωστόσο διαθεσιμότητα έδωσε περίπου 6 μήνες αργότερα, όταν ολοκληρώθηκαν οι εργασίες παντού.

Σε άλλη περίπτωση στον κουμπάρο μου, η Cosmote όταν τέλειωνε μία περιοχή, μετά από 2-3 βδομάδες έδινε διαθεσιμότητα και δεν περίμενε να ολοκληρωθούν οι εργασίες παντού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 50 μετρα απο μενα που εγιναν εργα πριν ενα μηνα η κοσμοτε δινει προγραμματα ινας, οποτε δειχνει οτι παει γρηγορα τουλαχιστον στην περιοχη.Σε μενα χτες τελειωσαν τα εργα οποτε πιστευω δεν αργω και γω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα ενα μηνυμα στην Cosmote μπας και γινει καποιο θαυμα και μου κανει καμια καλυτερη προταση και παω σε αυτην και δεν ανανεωσω με την nova ( 200 mbps στα 29 ευρω ) και η προσφορες που μου εκαναν ειναι 100 mbps στα 31,90 το μηνα και 200 mbps στα 35,90. Δηλαδη οτι δινουν γενικως! Δεν προσπαθησαν να κανουν καν καμια αντιπροσφορα και μου φαινεται χαζο να μην μπορει να δωσει καλυτερη τιμη απο τον ανταγωνισμο της οταν το δικτυο ειναι δικος της και ολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Klaudio_97 είπε

Εστειλα ενα μηνυμα στην Cosmote μπας και γινει καποιο θαυμα και μου κανει καμια καλυτερη προταση και παω σε αυτην και δεν ανανεωσω με την nova ( 200 mbps στα 29 ευρω ) και η προσφορες που μου εκαναν ειναι 100 mbps στα 31,90 το μηνα και 200 mbps στα 35,90. Δηλαδη οτι δινουν γενικως! Δεν προσπαθησαν να κανουν καν καμια αντιπροσφορα και μου φαινεται χαζο να μην μπορει να δωσει καλυτερη τιμη απο τον ανταγωνισμο της οταν το δικτυο ειναι δικος της και ολας.

Αυτή δυστυχώς είναι η πραγματικότητα, αγαπητέ φίλε. Το upload προτίθενται το φθινόπωρο να το πενταπλασιάσουν, τις τιμές όμως δεν τις ρίχνουν για κανένα λόγο. Κι όσο σκέφτομαι πόσο στοιχίζει το ίντερνετ σε άλλες χώρες, όπου οι μισθοί είναι πολύ μεγαλύτεροι, τόσο συγχύζομαι. Κι όσο συγχύζομαι, τόσο το σκέφτομαι και ξανα-συγχύζομαι!🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Klaudio_97 είπε

μου φαινεται χαζο να μην μπορει να δωσει καλυτερη τιμη απο τον ανταγωνισμο της οταν το δικτυο ειναι δικος της και ολας.

Η Cosmote είναι εταιρεία ΣΙΑ (σημαντική ισχύ στην αγορά) βάσει νόμου και ως εκ τούτου υπόκειται σε κοστοστρέφια και απαγορεύεται να πουλά κάτω του κόστους που έχει υπολογισθεί σύμφωνα με τα δεδομένα.

Αναμένεται διαφοροποίηση για τα δίκτυα FTTH, αλλά μέχρι την τροποποίηση του θεσμικού πλαισίου, η κατάσταση είναι δεδομένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Klaudio_97 said:

Εστειλα ενα μηνυμα στην Cosmote μπας και γινει καποιο θαυμα και μου κανει καμια καλυτερη προταση και παω σε αυτην και δεν ανανεωσω με την nova ( 200 mbps στα 29 ευρω ) και η προσφορες που μου εκαναν ειναι 100 mbps στα 31,90 το μηνα και 200 mbps στα 35,90. Δηλαδη οτι δινουν γενικως! Δεν προσπαθησαν να κανουν καν καμια αντιπροσφορα και μου φαινεται χαζο να μην μπορει να δωσει καλυτερη τιμη απο τον ανταγωνισμο της οταν το δικτυο ειναι δικος της και ολας.

Από το τμήμα προσφορών COSMOTE, δίνουν και 100 ευρώ δωροεπιταγή Γερμανός + 2 πάγια δώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 hours ago, jkoukos said:

Αναμένεται διαφοροποίηση για τα δίκτυα FTTH, αλλά μέχρι την τροποποίηση του θεσμικού πλαισίου, η κατάσταση είναι δεδομένη.

Δεν ισχύει αυτό εδώ και 1.5 χρόνο? 

Σε εφαρμογή η απόφαση της ΕΕΤΤ για την μερική απορρύθμιση του FTTH — InfoCom

09/02/2023

"Ο ΟΤΕ δεν έχει υποχρέωση ζητά την έκκριση της ΕΕΤΤ για τα πακέτα του με την υπηρεσία FTTH πριν κυκλοφορήσουν. Αφαιρείται δηλαδή άμεσα η υποχρέωση ex ante ελέγχου συμπίεσης περιθωρίου κέρδους για το FTTH και μέχρι η διείσδυση της υπηρεσίας να φτάσει το 30% των ενεργών ευρυζωνικών συνδέσεων, ενώ σε τρία χρόνια θα εξεταστεί και η άρση της κοστοστρέφειας στα Αστικά Κέντρα (ΑΚ) στα οποία έχει αναπτυχθεί εναλλακτικό δίκτυο FTTH υπό την προϋπόθεση ότι αυτό καλύπτει τουλάχιστον το 80% των ενεργών ευρυζωνικών συνδρομητών."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Thresh έχει "καρφιτώσει" αυτό το θέμα
25 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν ισχύει αυτό εδώ και 1.5 χρόνο? 

Σε εφαρμογή η απόφαση της ΕΕΤΤ για την μερική απορρύθμιση του FTTH — InfoCom

09/02/2023

"Ο ΟΤΕ δεν έχει υποχρέωση ζητά την έκκριση της ΕΕΤΤ για τα πακέτα του με την υπηρεσία FTTH πριν κυκλοφορήσουν. Αφαιρείται δηλαδή άμεσα η υποχρέωση ex ante ελέγχου συμπίεσης περιθωρίου κέρδους για το FTTH και μέχρι η διείσδυση της υπηρεσίας να φτάσει το 30% των ενεργών ευρυζωνικών συνδέσεων, ενώ σε τρία χρόνια θα εξεταστεί και η άρση της κοστοστρέφειας στα Αστικά Κέντρα (ΑΚ) στα οποία έχει αναπτυχθεί εναλλακτικό δίκτυο FTTH υπό την προϋπόθεση ότι αυτό καλύπτει τουλάχιστον το 80% των ενεργών ευρυζωνικών συνδρομητών."

«Απ' τη νονά κι απ' τη μαμμή, το χάσαμε το παιδί», που λέει κι η παροιμία. Είτε έτσι είτε αλλιώς, τιμές της ανθρωπιάς ούτε με το κιάλι δε βλέπουμε, όχι μόνο από τον ΟΤΕ, αλλά κι από τους έτερους Καππαδόκες...😒

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Δεν ισχύει αυτό εδώ και 1.5 χρόνο? 

Το μόνο που λέει είναι ότι σε 3 χρόνια και υπό προϋποθέσεις, θα σταματήσει ο έλεγχος κοστοστρέφιας. Μέχρι τότε (άρα και σήμερα) ισχύει στο ακέραιο.

Αυτό που άλλαξε ουσιαστικά είναι σήμερα να μην ζητά εκ των προτέρων έγκριση για νέα πακέτα υπηρεσιών σε συνδέσεις FTTH. Ωστόσο υπόκειται σε έλεγχο εκ των υστέρων. Με απλά λόγια δεν μπορεί να πουλά κάτω του κόστους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
41 minutes ago, jkoukos said:

Το μόνο που λέει είναι ότι σε 3 χρόνια και υπό προϋποθέσεις, θα σταματήσει ο έλεγχος κοστοστρέφιας. Μέχρι τότε (άρα και σήμερα) ισχύει στο ακέραιο.

Αυτό που άλλαξε ουσιαστικά είναι σήμερα να μην ζητά εκ των προτέρων έγκριση για νέα πακέτα υπηρεσιών σε συνδέσεις FTTH. Ωστόσο υπόκειται σε έλεγχο εκ των υστέρων. Με απλά λόγια δεν μπορεί να πουλά κάτω του κόστους.

Τότε το είχα καταλάβει διαφορετικά, my bad.

Πλέον με τις μειώσεις/εκπτώσεις όγκου που εγκρίθηκαν για τις τιμές χονδρικής, δεν θα μπορεί να ρίξει και της λιανικής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...