Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Η 3Gbps του ΟΤΕ δεν θα είναι συμμετρική αλλά με 50% όπως κι οι 300/500/1000. Για τιμή άγνωστο αλλά σίγουρα διψήφιο ποσό.

Για την συμμετρική της ΔΕΗ άγνωστο, αλλά η λογική λέει ότι λόγω του χαμηλότερου κόστους του εναερa)ίου, θα έχει ακόμα χαμηλότερη τιμή από αυτές του ΟΤΕ.

Κι αν δεν υπάρχουν τώρα συμμετρικές, αργά ή γρήγορα θα υπάρξουν, άρα... η απορία εύλογη. Άντε να δούμε, γιατί όλα βλέπω να γίνονται, εκτός από σοβαρές μειώσεις στις τιμές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
11 minutes ago, georgeole said:

Κι αν δεν υπάρχουν τώρα συμμετρικές, αργά ή γρήγορα θα υπάρξουν, άρα... η απορία εύλογη. Άντε να δούμε, γιατί όλα βλέπω να γίνονται, εκτός από σοβαρές μειώσεις στις τιμές...

Όπως έγραψα και δίπλα, εγκρίθηκαν οι μειώσεις στις τιμές χονδρικής του ΟΤΕ (έως 28%) από την ΕΕ πριν 1 βδομάδα νομίζω κι από την ΕΕΤΤ μερικές βδομάδες πιο πριν.

Το ποτε θα εφαρμοστούν δεν ξέρω, ίσως Σεπτέμβριο ίσως μέχρι το τέλος της χρονιάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντροφοι, υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός σύνδεσης router εμπορίου σε γραμμή ftth cosmote; Με PPPoE και username/password δεν συνδέεται το router (με έχει αφήσει στο connecting) και θέλω να δω μήπως μου ξέφυγε καμία ρύθμιση.

Ναι, στο username έβαλα @otenet.gr 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ ασύρματα; Αν ναι, λογικό και δεν μας αφορά. Αν από την άλλη συνδεδεμένος ενσύρματα, τότε υπάρχει πιθανότητα προβλήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας, θελω να κανω την εξης ερωτηση. 

Παλια οταν ημουν με την Nova ( πριν γινει ενα με την wind ) Ειχα 24αρα γραμμη, και οταν μου τελειωσε το συμβολαιο δεν ανανεωσα και ειχα κανονικα για οσο υπολοιπο διαστημα ημουν μαζι τους κανονικα την 24αρα χωρις δεσμευση. Τωρα που μου ληγει το συμβολαιο της 200αρας λετε αν δεν ανανεωσω να ισχυει το ιδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Klaudio_97 είπε

Καλησπερα σας, θελω να κανω την εξης ερωτηση. 

Παλια οταν ημουν με την Nova ( πριν γινει ενα με την wind ) Ειχα 24αρα γραμμη, και οταν μου τελειωσε το συμβολαιο δεν ανανεωσα και ειχα κανονικα για οσο υπολοιπο διαστημα ημουν μαζι τους κανονικα την 24αρα χωρις δεσμευση. Τωρα που μου ληγει το συμβολαιο της 200αρας λετε αν δεν ανανεωσω να ισχυει το ιδιο?

Εκτός του ότι έχουν δίκιο τα παιδιά (οι τιμές ΚΑΙ σε vdsl ΚΑΙ σε οπτική ίνα συνήθως αυξάνονται μετά τη λήξη), ΠΑΝΤΑ μιλάμε με την  εταιρεία πριν λήξει το συμβόλαιο. Αν δεν προλάβουν βέβαια να αρχίσουν οι ίδιοι τα τηλέφωνα να σε ζαλίσουν να ανανεώσεις το συμβόλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgeole είπε

Εκτός του ότι έχουν δίκιο τα παιδιά (οι τιμές ΚΑΙ σε vdsl ΚΑΙ σε οπτική ίνα συνήθως αυξάνονται μετά τη λήξη), ΠΑΝΤΑ μιλάμε με την  εταιρεία πριν λήξει το συμβόλαιο. Αν δεν προλάβουν βέβαια να αρχίσουν οι ίδιοι τα τηλέφωνα να σε ζαλίσουν να ανανεώσεις το συμβόλαιο.

Εχω ηδη προσφορα στην εφαρμογη της Νοβα να ανανεωσω στα ιδια λεφτα για 2 χρονια. Σκεφτομουν να μην ανανεωσω καθως μπορει καποια στιγμη να μετακομισω και δεν ξερω τι γινεται σε περιπτωση που μετακομισω καπου που δεν εχει γινει εγκατασταση οπτικης ινας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Klaudio_97 είπε

Εχω ηδη προσφορα στην εφαρμογη της Νοβα να ανανεωσω στα ιδια λεφτα για 2 χρονια. Σκεφτομουν να μην ανανεωσω καθως μπορει καποια στιγμη να μετακομισω και δεν ξερω τι γινεται σε περιπτωση που μετακομισω καπου που δεν εχει γινει εγκατασταση οπτικης ινας

Στα λόγια αυτά μπορεί να υπάρξει μακρύς διάλογος/αντίλογος.  Αυτές είναι οικογενειακές συζητήσεις/αποφάσεις. Το μόνο που θα  είχα να πω είναι: Και γιατί να μην μείνεις σε περιοχή με οπτική ίνα (ειδικά αν εξαρτάσαι επαγγελματικά από το ίντερνετ); Ωστόσο, επαναλαμβάνω, η απόφαση είναι καθαρά προσωπική/οικογενειακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι παλια ειχα 24αρα συνδεση ( Που ουτε τοσο επιανα ) και πληρωνα 26 ευρω το μηνα μετα εβαλα οπτικη ινα στα 200 mpbs για 3 ευρω παραπανω και στην δικια μου περιπτωση μου φαινεται πολυ καλα. Οταν εχεις μια τοσο καλη συνδεση και τοσο σταθερη και πιανεις την ονομαστικη ταχυτητα δεν νομιζω να θες να ξαναγυρισεις σε κατι κατωτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Klaudio_97 είπε

Γιατι παλια ειχα 24αρα συνδεση ( Που ουτε τοσο επιανα ) και πληρωνα 26 ευρω το μηνα μετα εβαλα οπτικη ινα στα 200 mpbs για 3 ευρω παραπανω και στην δικια μου περιπτωση μου φαινεται πολυ καλα. Οταν εχεις μια τοσο καλη συνδεση και τοσο σταθερη και πιανεις την ονομαστικη ταχυτητα δεν νομιζω να θες να ξαναγυρισεις σε κατι κατωτερο.

Αυτό δεν είπα κι εγώ; Διαλέγεις μια περιοχή με οπτική ίνα! ΑΝ την αντέχει φυσικά η τσέπη...😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, georgeole είπε

Αυτό δεν είπα κι εγώ; Διαλέγεις μια περιοχή με οπτική ίνα! ΑΝ την αντέχει φυσικά η τσέπη...😁

Θα ανέβουν πάλι τα ενοίκια ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...