Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Thresh είπε

Έχεις δει πόσα δικτυακά προϊόντα πουλάει το Cosmote "shop"? 

Δικτυακά (cosmote.gr)

Μα, δεν αναφέρθηκα σε κανένα άλλο προϊόν: ΜΟΝΟ το ρούτερ.

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αν θες μπορείς να είσαι από "πάνω τους" για να προσέχεις τι κάνουν

Λες κι εγώ είμαι ο ειδικός και θα κάνω τον επιστάτη. Τέλος πάντων, οι άλλοι στην πολυκατοικία δεν ασχολούνται καν. Τους αρκεί που δεν έχουμε δώσει φράγκο μέχρι στιγμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Λες κι εγώ είμαι ο ειδικός και θα κάνω τον επιστάτη. Τέλος πάντων, οι άλλοι στην πολυκατοικία δεν ασχολούνται καν. Τους αρκεί που δεν έχουμε δώσει φράγκο μέχρι στιγμής.

Κοίτα, ούτε κι εμείς ήμασταν όταν έγινε η εγκατάσταση. Τουλάχιστον όμως προσπαθήσαμε διακριτικά να δούμε αν γίνεται επιμελημένη δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, georgeole said:

Μα, δεν αναφέρθηκα σε κανένα άλλο προϊόν: ΜΟΝΟ το ρούτερ.

Άλλος θα βρει αφορμή και για τα υπόλοιπα. Το θέμα είναι ότι προβλέπεται από ΕΕΤΤ να υποστηρίζουν αυτά που δίνουν αυτοί ως πάροχος.

13 minutes ago, Doubt said:

Θα δούμε τι προσφορά θα κάνουν και τι θα κάνει αντίστοιχα ο πάροχος που είμαι τώρα. Σεπτέμβρη μάλλον θα έχουμε νεότερα.

500 και 1000Mbps σε αυτές τις τιμές δυστυχώς δεν παίζει κανείς, ούτε καν κοντά.

11 minutes ago, Doubt said:

Λες κι εγώ είμαι ο ειδικός και θα κάνω τον επιστάτη. Τέλος πάντων, οι άλλοι στην πολυκατοικία δεν ασχολούνται καν. Τους αρκεί που δεν έχουμε δώσει φράγκο μέχρι στιγμής.

Ό,τι νομίζεις τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Thresh είπε

500 και 1000Mbps σε αυτές τις τιμές δυστυχώς δεν παίζει κανείς, ούτε καν κοντά.

Και το 300αρι με καλύπτει.

Έχω μια ελπίδα σε καλή αντιπροσφορά από voda για να παραμείνω, αν δεν τα βρούμε θα πρέπει να χρεωθώ penalty πρόωρης αποχώρησης κι είναι πολλοί οι μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgeole είπε

Καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί τα επιχειρήματά σου, όσο κι αν έχουν βάση, δεν με αγγίζουν και εξακολουθώ να βλέπω έλλειμμα στο συγκεκριμένο κομμάτι;

Δεν μπορώ να σου αλλάξω γνώμη. καθείς έχει την δική του, σωστή ή λάθος. Ωστόσο ένα πράγμα ξέρω, πολύ καλά. Ο θυμόσοφος λαός έχει βγάλει μερικά γνωμικά, όπως "την υπογραφή σου και το πουλί σου, να προσέχεις που τα βάζεις" και "μετά την απομάκρυνση εκ του ταμείου, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται". Το τι γινόταν πριν από 5-10-20-30 χρόνια δεν έχει σημασία, παρά μόνον τι ισχύει σήμερα σε όλους (μηδενός εξαιρουμένου) τους παρόχους και με την βούλα του νόμου.

1 ώρα πριν, georgeole είπε

Μα, δεν αναφέρθηκα σε κανένα άλλο προϊόν: ΜΟΝΟ το ρούτερ.

Παρόμοιο πράγμα είναι. Πουλά, ναι ή όχι Smart τηλεοράσεις αλλά και TV Boxes; Ταυτόχρονα έχει υπηρεσία Streaming OTT με δικό της TV Box, αλλά σου δίνει την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις όποια άλλη συσκευή θέλεις του εμπορίου.

Αγοράζεις λοιπόν την Super Duper TV και δεν δουλεύει το Cosmote TV. Έρχεσαι λοιπόν με το σκεπτικό σου και αναφέρεις ότι δεν έχει σημασία τι προβλέπει ο κανονισμός και ούτε έχει αξία η υπογραφή που έβαλα στο συμβόλαιο, αλλά απαιτώ να μου βρείτε λύση στο θέμα επειδή αγόρασα από εσάς μία συσκευή συμβατή με την υπηρεσία, που παρέχεται αλλά δεν μου δουλεύει και για την οποία έχω συμβόλαιο.

Πουθενά στον γαλαξία δεν υπάρχει αυτό το πράγμα. Παρεμπίπτοντος η Cosmote έχει υπηρεσία για τέτοιες περιπτώσεις, αλλά είναι επί πληρωμή. Σου λέει λοιπόν ότι έχουμε συμφωνήσει να σε καλύπτω για οποιοδήποτε θέμα της υπηρεσίας με δικό μου εξοπλισμό,αλλά με δικό σου, μπορώ με έξτρα πληρωμή να σε βοηθήσω, αν δεν τα καταφέρνεις μόνο σου ή με βοήθεια από γνωστό ή φίλο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Δεν μπορώ να σου αλλάξω γνώμη. καθείς έχει την δική του, σωστή ή λάθος. Ωστόσο ένα πράγμα ξέρω, πολύ καλά. Ο θυμόσοφος λαός έχει βγάλει μερικά γνωμικά, όπως "την υπογραφή σου και το πουλί σου, να προσέχεις που τα βάζεις" και "μετά την απομάκρυνση εκ του ταμείου, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται". Το τι γινόταν πριν από 5-10-20-30 χρόνια δεν έχει σημασία, παρά μόνον τι ισχύει σήμερα σε όλους (μηδενός εξαιρουμένου) τους παρόχους και με την βούλα του νόμου.

Παρόμοιο πράγμα είναι. Πουλά, ναι ή όχι Smart τηλεοράσεις αλλά και TV Boxes; Ταυτόχρονα έχει υπηρεσία Streaming OTT με δικό της TV Box, αλλά σου δίνει την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις όποια άλλη συσκευή θέλεις του εμπορίου.

Αγοράζεις λοιπόν την Super Duper TV και δεν δουλεύει το Cosmote TV. Έρχεσαι λοιπόν με το σκεπτικό σου και αναφέρεις ότι δεν έχει σημασία τι προβλέπει ο κανονισμός και ούτε έχει αξία η υπογραφή που έβαλα στο συμβόλαιο, αλλά απαιτώ να μου βρείτε λύση στο θέμα επειδή αγόρασα από εσάς μία συσκευή συμβατή με την υπηρεσία, που παρέχεται αλλά δεν μου δουλεύει και για την οποία έχω συμβόλαιο.

Πουθενά στον γαλαξία δεν υπάρχει αυτό το πράγμα. Παρεμπίπτοντος η Cosmote έχει υπηρεσία για τέτοιες περιπτώσεις, αλλά είναι επί πληρωμή. Σου λέει λοιπόν ότι έχουμε συμφωνήσει να σε καλύπτω για οποιοδήποτε θέμα της υπηρεσίας με δικό μου εξοπλισμό,αλλά με δικό σου, μπορώ με έξτρα πληρωμή να σε βοηθήσω, αν δεν τα καταφέρνεις μόνο σου ή με βοήθεια από γνωστό ή φίλο σου.

Δεν θα επιχειρηματολογήσω, γιατί α) δεν αντιλέγω σε πραγματικά στοιχεία και β) βαριέμαι να γράφω σεντόνια μεσημεριάτικα. Άλλωστε νομίζω πως η ουσία της υπόθεσης έχει ήδη κατατεθεί. Μέχρι βέβαια να γίνει νέα επερώτηση, καμιά 20αριά σελίδες πιο κάτω από συμφορουμίτη, στο κοινοβούλιο του insomnia, οπότε... τα ξαναλέμε τότε!!!😄

Επεξ/σία από georgeole
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αλλα νεα λοιπον , περασε σημερα το συνεργειο (εξωτ. συνεργατης της Cosmote) για να περασει την οπτικη στους γονεις μου. Να θυμισω οτι πριν μερες περασε το κουριερ να αφησει το ρουτερ , ηθελε το παλιο πισω , εγινε μανουρα , εντελει δεν το αφησε. Χτες περασε αλλος με το ιδιο ρουτερ και με σημειωση να αφησει το ρουτερ χωρις να παρει το παλιο πισω. 

Σημερα λοιπον ηρθε το συνεργειο (ενα ατομο) , να περασει την οπτικη. Περασε διαφανη οπτικη χωρις καναλι. Οταν ρωτησε ο πατερας μου γιατι δεν βαζει καναλι , η απαντηση ηταν οτι εχουν καταργηθει πλεον τα καναλια και δεν τα βαζει κανεις. Δεν ηθελα να παρεμβω στην κουβεντα γιατι θα γινοταν χαος :) Η νοβα πριν 3-4 μηνες μου εβαλε καναλι κανονικα. Βεβαια η διαφανη οπτικη δεν φαινεται καθολου , εχει γινει πολυ καλη δουλεια.

Στα περι hardware. Η οπτικη τερματισε σε πριζακι huawei , απο εκει φευγει αλλη ινα στο ont (καποιο nokia ειναι απο ο,τι ειδα) και απο εκει φευγει ethernet στο ρουτερ που ειναι κλασικα το speedport 2 plus. Ρυθμισα το wifi ωστε να συνδεονται παλι ολες οι συσκευες του σπιτιου. Για καποιον αγνωστο λογο , εχασε την ρυθμιση και επρεπε να την ξαναφτιαξω. Ελπιζω να μην ειναι κανα θεμα του speedport. Το wifi καναλι υπηρχε κανονικα οπως το ειχα ρυθμισει απλα για καποιον λογο πηγε στο ... off. Τεσπα μικρο το κακο.

ΥΓ : Το αστειο της υποθεσης ηταν οτι το ρουτερ που ειχαμε παραλαβει ειχε προβλημα απο ο,τι ειπε το παλικαρι και εβαλε αλλο καινουργιο που ειχε μαζι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Σε αλλα νεα λοιπον , περασε σημερα το συνεργειο (εξωτ. συνεργατης της Cosmote) για να περασει την οπτικη στους γονεις μου. Να θυμισω οτι πριν μερες περασε το κουριερ να αφησει το ρουτερ , ηθελε το παλιο πισω , εγινε μανουρα , εντελει δεν το αφησε. Χτες περασε αλλος με το ιδιο ρουτερ και με σημειωση να αφησει το ρουτερ χωρις να παρει το παλιο πισω. 

Σημερα λοιπον ηρθε το συνεργειο (ενα ατομο) , να περασει την οπτικη. Περασε διαφανη οπτικη χωρις καναλι. Οταν ρωτησε ο πατερας μου γιατι δεν βαζει καναλι , η απαντηση ηταν οτι εχουν καταργηθει πλεον τα καναλια και δεν τα βαζει κανεις. Δεν ηθελα να παρεμβω στην κουβεντα γιατι θα γινοταν χαος :) Η νοβα πριν 3-4 μηνες μου εβαλε καναλι κανονικα. Βεβαια η διαφανη οπτικη δεν φαινεται καθολου , εχει γινει πολυ καλη δουλεια.

Στα περι hardware. Η οπτικη τερματισε σε πριζακι huawei , απο εκει φευγει αλλη ινα στο ont (καποιο nokia ειναι απο ο,τι ειδα) και απο εκει φευγει ethernet στο ρουτερ που ειναι κλασικα το speedport 2 plus. Ρυθμισα το wifi ωστε να συνδεονται παλι ολες οι συσκευες του σπιτιου. Για καποιον αγνωστο λογο , εχασε την ρυθμιση και επρεπε να την ξαναφτιαξω. Ελπιζω να μην ειναι κανα θεμα του speedport. Το wifi καναλι υπηρχε κανονικα οπως το ειχα ρυθμισει απλα για καποιον λογο πηγε στο ... off. Τεσπα μικρο το κακο.

ΥΓ : Το αστειο της υποθεσης ηταν οτι το ρουτερ που ειχαμε παραλαβει ειχε προβλημα απο ο,τι ειπε το παλικαρι και εβαλε αλλο καινουργιο που ειχε μαζι του.

Να ξέρεις ότι ο τεχνικός του ΟΤΕ είχε και δεν είχε δίκιο για την οπτική ίνα. Όντως ελάχιστοι πια προτιμούν το κλασικό καναλάκι, με την έννοια ότι η διάφανη οπτική ίνα είναι ΚΑΙ αόρατη ΚΑΙ σταθερή. Από την άλλη, αν κάποιος απαιτήσει κανάλι, δεν μπορεί να του το αρνηθεί. Όσο για το wifi, την ταχύτητά του, τις ρυθμίσεις και τις αποσυνδέσεις, είναι χειρότερο από την συζήτηση για το Μεσανατολικό: Το Μεσανατολικό ίσως κάποτε λυθεί, το wifi ποτέ...

ΥΓ Κατά την ταπεινή μου άποψη, έπραξες σοφά που ΔΕΝ είπες τη γνώμη σου για την τοποθέτηση ή όχι καναλιού. Ο Κολοκοτρώνης είπε κάποτε: «Πολλές φορές μετάνιωσα που μίλησα, μα ποτέ που σώπασα!»😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, georgeole said:

Να ξέρεις ότι ο τεχνικός του ΟΤΕ είχε και δεν είχε δίκιο για την οπτική ίνα. Όντως ελάχιστοι πια προτιμούν το κλασικό καναλάκι, με την έννοια ότι η διάφανη οπτική ίνα είναι ΚΑΙ αόρατη ΚΑΙ σταθερή. Από την άλλη, αν κάποιος απαιτήσει κανάλι, δεν μπορεί να του το αρνηθεί. Όσο για το wifi, την ταχύτητά του, τις ρυθμίσεις και τις αποσυνδέσεις, είναι χειρότερο από την συζήτηση για το Μεσανατολικό: Το Μεσανατολικό ίσως κάποτε λυθεί, το wifi ποτέ...

ΥΓ Κατά την ταπεινή μου άποψη, έπραξες σοφά που ΔΕΝ είπες τη γνώμη σου για την τοποθέτηση ή όχι καναλιού. Ο Κολοκοτρώνης είπε κάποτε: «Πολλές φορές μετάνιωσα που μίλησα, μα ποτέ που σώπασα!»😉

Kοιτα , αν ελεγε οτι ειναι προτιμητεα η διαφανη ινα , γιατι ειναι πιο διακριτικη , πιο σταθερη , πιο γρηγορη στην τοποθετηση  ή οτιδηποτε τελοσπαντων θα ηταν πιο τιμιο. Αυτο που ειπε , οτι εχει καταργηθει το καναλι ... το λες και ψεμα. Αλλα το να του την ελεγα εκεινη την στιγμη το θεωρησα ασκοπο μιας και οπως ειπα εγινε καλη δουλεια με την διαφανη. Δεν ειναι δηλ οτι εγιναν χειροτερα τα πραγματα με την διαφανη και επιπροσθετως ελεγε και παραμυθια για τα καναλια :) 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mphxths είπε

 

Σημερα λοιπον ηρθε το συνεργειο (ενα ατομο) , να περασει την οπτικη. Περασε διαφανη οπτικη χωρις καναλι. Οταν ρωτησε ο πατερας μου γιατι δεν βαζει καναλι , η απαντηση ηταν οτι εχουν καταργηθει πλεον τα καναλια και δεν τα βαζει κανεις. Δεν ηθελα να παρεμβω στην κουβεντα γιατι θα γινοταν χαος :) Η νοβα πριν 3-4 μηνες μου εβαλε καναλι κανονικα. Βεβαια η διαφανη οπτικη δεν φαινεται καθολου , εχει γινει πολυ καλη δουλεια.

 

Και εμενα πριν κοντα 2 βδομαδες ο τεχνικος νοβα χωρις κανάλι το πέρασε , μαλλον κάποια εντολή έχουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, panatha1369 είπε

Το μόνο ανέξοδο είναι η αύξηση του upload. Όσο για τις συνδέσεις 2.5 & 3 Gbps (ειδικά τις συμμετρικές) να δούμε πρώτα πόσο θα τις τιμολογήσουν κι έχει ο Θεός...

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 24/07/2024 at 14:10, georgeole said:

Όσο για τις συνδέσεις 2.5 & 3 Gbps (ειδικά τις συμμετρικές) να δούμε πρώτα πόσο θα τις τιμολογήσουν κι έχει ο Θεός...

Η 3Gbps του ΟΤΕ δεν θα είναι συμμετρική αλλά με 50% όπως κι οι 300/500/1000. Για τιμή άγνωστο αλλά σίγουρα διψήφιο ποσό.

Για την συμμετρική της ΔΕΗ άγνωστο, αλλά η λογική λέει ότι λόγω του χαμηλότερου κόστους του εναερίου, θα έχει ακόμα χαμηλότερη τιμή από αυτές του ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...