Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Mene είπε

Μήπως να περίμενες λίγο, γιατί μου φαίνεται περίεργο το καρφωτό 100Mbps σε FTTH, μπορεί να μην έχεις γυρίσει ακόμα στην κανονική σου ταχύτητα.

καρφωτό 100 ειναι από την πρώτη μέρα. Σε μισή ώρα είχε στρώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Ίδιο Router; Αν όχι και λόγο της ασύρματης σύνδεσης, μπορεί να φταίει ο Router. Όχι ότι έχει πρόβλημα, αλλά απλά χειρότερη ασύρματη υλοποίηση, είτε σε λογισμικό είτε σε υλικό. Γι' αυτό λέμε ότι οι ασύρματες συνδέσεις δεν είναι αξιόπιστες αλλά για απλή  χρήση, εκτός αν τα σκάσεις χοντρά σε άλλον εξοπλισμό, μα και πάλι δεν συγκρίνονται με τις ενσύρματες.

Οχι, απο zyxel μου έδωσαν ενα Nokia . Ειδικότερα το τουιτερ παιρνει υπερβολικα πολυ για να φορτώσει , εχω δοκιμασει αλλους dns servers και τίποτα , το gaming ειναι καλυτερο απο πριν (ping απο 70-80 επεσε στο 50-60) , δεν κολλαει η τηλεοραση πια ενω κολλαγε με την αλλη γραμμή και ρουτερ, ομως αργουν οι σελιδες πολυ περισσοτερο να φορτώσουν . Ακομα και χειρότερο wifi να εχει , το ping ειναι μειωμενο και η ταχυτητα απτα 40 ειναι στα 96+ ... Αρα γιατι εχω θεμα με τις σελιδες?

 

18 λεπτά πριν, Mene είπε

Μήπως να περίμενες λίγο, γιατί μου φαίνεται περίεργο το καρφωτό 100Mbps σε FTTH, μπορεί να μην έχεις γυρίσει ακόμα στην κανονική σου ταχύτητα.

Εχουν περασει ακριβως 24 ωρες απο οταν εφυγε ο τεχνικος που εβαλε την οπτική στο διαμέρισμα 🤷🏻‍♂️

Επεξ/σία από Aggelos_INSM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναγωνιστές. Ήρθε και για εμάς η ώρα του FTTH.

Προφανώς με το speedport plus της cosmote δεν πιάνουμε στην άκρη του διαμερίσματος WIFI ούτε για πλάκα. Εξετάζω είτε wifi extender είτε (ιδανικά) να στήσω ένα mesh χωρίς να ξεπαραδιαστώ.

Τι προτείνει το hive mind;

Λύση Α: Βάζω ένα wifi extender. Υπάρχει κάποιο extender με δυνατότητα mesh από το speedport της Cosmote; Μου φαίνεται τόσο 2014 να αλλάζω wifi SSID κάθε φορά που αλλάζω δωμάτιο.

Λύση Β: Αλλαγή router με ένα που να έχει easymesh (π.χ., κάποιο TP link archer) και ένα extender τύπου RE700X. Κόστος καμία 200άρα όπως τα βλέπω από skroutz. Υπάρχει κάποια πιο φτηνή εναλλακτική; Θα χρειαστεί κάτι για να αλλάξω το speedport με ένα σοβαρό router ή μπορώ να το κάνω μόνος μου (είμαι δικτυακά σχεδόν αναλφάβητος αλλά ένα UI μπορώ να το χειριστώ αν χρειαστεί).

Λύση Γ; Υπάρχει κάποια λύση που δεν σκέφτηκα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thouk είπε

Συναγωνιστές. Ήρθε και για εμάς η ώρα του FTTH.

Προφανώς με το speedport plus της cosmote δεν πιάνουμε στην άκρη του διαμερίσματος WIFI ούτε για πλάκα. Εξετάζω είτε wifi extender είτε (ιδανικά) να στήσω ένα mesh χωρίς να ξεπαραδιαστώ.

Τι προτείνει το hive mind;

Λύση Α: Βάζω ένα wifi extender. Υπάρχει κάποιο extender με δυνατότητα mesh από το speedport της Cosmote; Μου φαίνεται τόσο 2014 να αλλάζω wifi SSID κάθε φορά που αλλάζω δωμάτιο.

Λύση Β: Αλλαγή router με ένα που να έχει easymesh (π.χ., κάποιο TP link archer) και ένα extender τύπου RE700X. Κόστος καμία 200άρα όπως τα βλέπω από skroutz. Υπάρχει κάποια πιο φτηνή εναλλακτική; Θα χρειαστεί κάτι για να αλλάξω το speedport με ένα σοβαρό router ή μπορώ να το κάνω μόνος μου (είμαι δικτυακά σχεδόν αναλφάβητος αλλά ένα UI μπορώ να το χειριστώ αν χρειαστεί).

Λύση Γ; Υπάρχει κάποια λύση που δεν σκέφτηκα; 

Κοίτα, παρ' όλο που λογικά το έχεις σκεφτεί, είμαι υποχρεωμένος να το αναφέρω, μια και αποτελεί την πιο αξιόπιστη και πιο φθηνή λύση. Δεν γνωρίζω βέβαια ούτε τη διαρρύθμιση του χώρου ούτε... ούτε... ωστόσο στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, πιο οικονομικό και πιο αποδοτικό είναι να πάρεις ένα καλώδιο ethernet cat6a και να το πας με καναλάκια όμορφα και νοικοκυρεμένα εκεί που θέλεις. Κάνεις μία φορά τη φασαρία και το έξοδο και καθαρίζεις. Η απόδοση θα είναι αμετάπτωτη. Επίσης, αν -στη χειρότερη περίπτωση- το πας με καλώδιο μέχρι ένα σημείο και εμποδίζει στο τελευταίο κομμάτι (λέμε τώρα), εκεί θα είναι πολύ πιο απλή και αξιόπιστη η συνέχιση με wifi.

Αν δεν σε ικανοποιεί ούτε η λύση του καλωδίου ούτε οι wifi λύσεις, τότε μπορείς να δοκιμάσεις και τα powerline. Είναι, σε γενικές γραμμές, μια ενδιάμεση και αρκετά αξιόπιστη λύση. Αν τελικά καταλήξεις εκεί, να προτιμήσεις κάποιο μοντέλο της tp-link. Η Devolo για οικιακές χρήσεις είναι too much.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο για το καλώδιο, αλλά δυστυχώς επειδή μόλις τελείωσε η ανακαίνιση και δεν το είχα σκεφτεί από πριν δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να κάνω πάλι δουλειές στο σπίτι, να περνάω κανάλια μέσα από τοίχους, μέσα από έπιπλα κλπ. 

Το powerline δεν θα έχει μεγαλύτερες απώλιες από ένα wifi 5ghz mesh; Επίσης εκεί που έχει μπει το router θα πρέπει να ακουμπήσει πάνω σε πολύπριζο το powerline και φοβάμαι θα έχει σημαντικές απώλειες.

Για την λύση Β, πόσο εύκολη είναι η αντικατάσταση του στάνταρ ρούτερ της cosmote με ένα σοβαρό; Θέλει ιδιαίτερες γνώσεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thouk είπε

Έχεις δίκιο για το καλώδιο, αλλά δυστυχώς επειδή μόλις τελείωσε η ανακαίνιση και δεν το είχα σκεφτεί από πριν δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να κάνω πάλι δουλειές στο σπίτι, να περνάω κανάλια μέσα από τοίχους, μέσα από έπιπλα κλπ. 

Το powerline δεν θα έχει μεγαλύτερες απώλιες από ένα wifi 5ghz mesh; Επίσης εκεί που έχει μπει το router θα πρέπει να ακουμπήσει πάνω σε πολύπριζο το powerline και φοβάμαι θα έχει σημαντικές απώλειες.

Για την λύση Β, πόσο εύκολη είναι η αντικατάσταση του στάνταρ ρούτερ της cosmote με ένα σοβαρό; Θέλει ιδιαίτερες γνώσεις;

 

Τις υποψιάστηκα τις δυσκολίες, δεν γινόταν όμως να μην κάνουμε καμία αναφορά στο ethernet. Εφόσον λοιπόν προκρίνουμε τη λύση wifi, να ξεκαθαρίσουμε ότι στο wifi ΠΟΤΕ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ούτε για την ταχύτητα ούτε για την αξιοπιστία. Αυτό δεν το λέω για να σε φοβίσω ή για να σε αποτρέψω, προς Θεού, απλώς προσπαθώ να παραθέσω όσο το δυνατόν περισσότερα κρίσιμα δεδομένα. Και κάτι ακόμα: Ό,τι κι αν σου πούμε εμείς εδώ, δεν μπορεί επ' ουδενί να είναι απολύτως ακριβές, αφού δεν έχουμε ιδέα για το πώς είναι ο χώρος εγκατάστασης του wifi. Κατά συνέπεια:

α) για το ρούτερ κατά κανόνα στην οικιακή χρήση δεν απαιτείται κάτι ιδιαίτερο. Δοκίμασε πρώτα το speedport, το οποίο, αν δεν κάνω λάθος, είναι wifi 6, δες μέχρι που σε βγάζει ασύρματα και με τι ταχύτητες και κατόπιν κινείσαι για κάτι άλλο. Ο μόνος σοβαρός περιορισμός είναι να υποστηρίζει voip. Παρεμπιπτόντως (και χωρίς να έχω κανένα απολύτως κέρδος που το λέω), όταν ήρθε τον Σεπτέμβριο στο σπίτι μου η οπτική ίνα (500άρα από τον ΟΤΕ), αντικατέστησα το speedport με το FRITZ!Box 7530 AX. Το ρούτερ είναι βέβαια wifi 6, αλλά προς το παρόν δεν έχω ούτε μία συσκευή wifi 6 για να το υποστηρίζει. Είμαι ικανοποιημένος από το Fritz. Οι ασύρματες ταχύτητες που δίνει στο δικό μου σπίτι είναι γύρω στα 300Mbps.

β) αν τελικά επιλέξεις το Fritz, έχε υπόψη πως η AVM παρέχει (σε υψηλό κόστος βέβαια) πολύ καλό MESH. Αν όχι, επειδή δεν είδα να το αναφέρεις, κοίτα και την (επίσης τσιμπημένη) λύση των Access Points. 

ΥΓ Τα περισσότερα powerlines είναι pass through, τα βάζεις δηλαδή στην πρίζα και στο πίσω μέρος τους έχουν πρίζα για να καρφώσεις το πολύπριζο. Όσο για τις απώλειες, το ζευγάρι TP-LINK που είχα, απέδιδε σε οποιοδήποτε δωμάτιο σταθερά 300-350Mbps.

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις ένα βασικό πρόβλημα στο ασύρματο. Το σήμα χρειάζεται να ξεπεράσει τον οπλισμό 2 πλακών (ορόφους) κάτι που είναι εξαιρετικά δύσκολο. Πριν προβείς σε κάποια αγορά που θα τη μετανιώσεις, κάνε έλεγχο με το κινητό:

  • Μέσα στο σπίτι, αν σε κάποιο σημείο έχεις αξιόπιστο σήμα.
  • Στο μπαλκόνι για τον ίδιο λόγο.

Αν δεν έχεις καλό σήμα και είναι αρκετά χαμηλό με αντίστοιχες χαμηλές ταχύτητες, ξεχνάς την οποιαδήποτε ασύρματη λύση και πας αναγκαστικά σε PLC.

Μοναδική περίπτωση να έχεις αξιόπιστη ασύρματη επικοινωνία είναι με 2 εξωτερικά ΑΡ, από ένα σε κάθε όροφο, που να έχουν άμεση οπτική επαφή μεταξύ τους. Αλλά σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται καλώδιο δικτύου έως το καθένα από αυτά, οπότε έρχεσαι πάλι στο σημείο μηδέν αφού μάλλον δεν μπορείς να περάσεις καλώδιο.

Λάθος ανάρτηση. Ήταν για άλλο θέμα.

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σε 500αρα γραμμή FTTH η COSMOTE νομίζω δίνει το Speedport Plus. 
Εγώ αυτή τη στιγμή (σε VDSL) έχω το Fritzbox 7530 AX. 

Όταν γίνει η εγκατάσταση FTTH θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το Fritz, η πρέπει αναγκαστικά να πάω στο Speedport που δίνουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, divnt είπε

Παιδια σε 500αρα γραμμή FTTH η COSMOTE νομίζω δίνει το Speedport Plus. 
Εγώ αυτή τη στιγμή (σε VDSL) έχω το Fritzbox 7530 AX. 

Όταν γίνει η εγκατάσταση FTTH θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το Fritz, η πρέπει αναγκαστικά να πάω στο Speedport που δίνουν; 

Κι εγώ με 500άρα οπτική ίνα το 7530 ΑΧ χρησιμοποιώ. Και μάλιστα είναι υποχρεωμένοι να το υποστηρίξουν στην τεχνική υποστήριξη (κούφια η ώρα που το ακούει - αχρείαστη να είναι:cool:), αφού και η ίδια η Cosmote το πουλάει εδώ και πολύ καιρό στα καταστήματά της.

ΥΓ Εννοείται ότι θα πάρεις ΚΑΙ το speedport και θα το έχεις στην άκρη για κάθε ενδεχόμενο.

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφου φαγανε οι γονεις μου 2 ωρες στο τηλεφωνο με την cosmote που ενας Θεος ξερει ποσο σκατα τα κανανε (οι γονεις μου) και αφου πηγε η μανα μου και μια βολτα απο τον τοπικο Γερμανο για να δουμε αν εγινε τελικα δουλεια , σημερα περασε ο courier να αφησει το καινουργιο router. 

Και ηθελε το παλιο πισω :) Ο,τι ναναι συννενοηση παιχτηκε . Δεν γινοταν να δωσουμε το παλιο πισω μιας και το καινουργιο απο το λιγο που διαβασα στα συνοδευτικα χαρτια ηταν για οπτικη ινα (οπως ειναι το φυσιολογικο) , το τωρινο ειναι vdsl και φυσικα δεν εχει περασει ακομα το συνεργειο να περασει την οπτικη στο διαμερισμα. Επισης ο courier ειχε ενα χαρτι που ελεγε οτι πρεπει οπωσδηποτε να επιστραφει ο "προβληματικος" εξοπλισμος... Εν ολιγοις εφυγε απρακτος χωρις να αφησει το router.

Βεβαια μπορει να καναμε εμεις μαλακια και το πακετο να ειχε ont + router και να μπορουσε να κουμπωσει και το καινουργιο ρουτερ πανω στην vdsl. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο στις Gbps συνδέσεις δίνουν το Fritz που είναι όντως μόνο για οπτική ίνα. Σε όλα τα υπόλοιπα προγράμματα φέρνουν ONT + router, σε 2 διαφορετικές αποστολές συνήθως. Όπως και να ΄χει, το router που σου έφεραν (κάποιο Speedport Plus 2 λογικά) θα έπαιζε κανονικά και σε VDSL μέχρι να σου φέρουν την οπτική.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, mphxths είπε

Aφου φαγανε οι γονεις μου 2 ωρες στο τηλεφωνο με την cosmote που ενας Θεος ξερει ποσο σκατα τα κανανε (οι γονεις μου) και αφου πηγε η μανα μου και μια βολτα απο τον τοπικο Γερμανο για να δουμε αν εγινε τελικα δουλεια , σημερα περασε ο courier να αφησει το καινουργιο router. 

Και ηθελε το παλιο πισω :) Ο,τι ναναι συννενοηση παιχτηκε . Δεν γινοταν να δωσουμε το παλιο πισω μιας και το καινουργιο απο το λιγο που διαβασα στα συνοδευτικα χαρτια ηταν για οπτικη ινα (οπως ειναι το φυσιολογικο) , το τωρινο ειναι vdsl και φυσικα δεν εχει περασει ακομα το συνεργειο να περασει την οπτικη στο διαμερισμα. Επισης ο courier ειχε ενα χαρτι που ελεγε οτι πρεπει οπωσδηποτε να επιστραφει ο "προβληματικος" εξοπλισμος... Εν ολιγοις εφυγε απρακτος χωρις να αφησει το router.

Βεβαια μπορει να καναμε εμεις μαλακια και το πακετο να ειχε ont + router και να μπορουσε να κουμπωσει και το καινουργιο ρουτερ πανω στην vdsl. 

Εμενα πάντως στη νοβα μου εδωσαν διορία ενα μηνα για να το επιστρέψω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, infin1tyGR said:

Όπως και να ΄χει, το router που σου έφεραν (κάποιο Speedport Plus 2 λογικά) θα έπαιζε κανονικά και σε VDSL μέχρι να σου φέρουν την οπτική.

Κατι τετοιο υποψιαζομαι και εγω ... κατοπιν εορτης. Βεβαια , εκεινη την στιγμη που δεν ξερεις τι παραλαμβανεις μιας και ειναι ολα μεσα σε σακουλακια και ζελατινες , δεν το ρισκαρει ο ανιδεος πελατης. Ας το ξαναστειλουν... :) 
Βασικα αφου συνεργαζονται με τον Γερμανο , θα επρεπε να λενε στον πελατη να παει τον εξοπλισμο στον κοντινότερο Γερμανο... τι πιο απλο.

 

10 minutes ago, Aggelos_INSM said:

Εμενα πάντως στη νοβα μου εδωσαν διορία ενα μηνα για να το επιστρέψω 

Εμενα στην νοβα δεν πολυ-ασχοληθηκαν με την επιστροφη του προηγουμενου εξοπλισμου. Στα αυτοματα ενημερωτικα sms ελεγε οτι πρεπει να επιστραφει ο εξοπλισμος. Στο συνεργειο που περασε την οπτικη , οταν τους ρωτησα , μου ειπαν να τον επιστρεψω σε καποιο nova καταστημα. Δεν πηγα ποτε , γιατι βαρεθηκα :) και εδω και 3-4 μηνες δεν με εχουν ενοχλησει σχετικα με το θεμα αυτο.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, mphxths said:

Βασικα αφου συνεργαζονται με τον Γερμανο , θα επρεπε να λενε στον πελατη να παει τον εξοπλισμο στον κοντινότερο Γερμανο... τι πιο απλο.

Κι εγώ απ' όσο ξέρω σε όσους έστειλαν νέο εξοπλισμό για FTTH, απλώς ζήτησαν από τον πελάτη να επιστρέψει τον παλιό σε κάποιο κατάστημα Cosmote, πρώτη φορά ακούω για εντολή σε courier. Στον Γερμανό δεν είμαι σίγουρος αν δέχονται επιστροφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, infin1tyGR said:

Κι εγώ απ' όσο ξέρω σε όσους έστειλαν νέο εξοπλισμό για FTTH, απλώς ζήτησαν από τον πελάτη να επιστρέψει τον παλιό σε κάποιο κατάστημα Cosmote, πρώτη φορά ακούω για εντολή σε courier. Στον Γερμανό δεν είμαι σίγουρος αν δέχονται επιστροφές.

Cosmote καταστημα , Γερμανο... δεν θα τα χαλασουμε τωρα στο που. Το θεμα ειναι οτι τωρα που ο courier δεν αφησε τον εξοπλισμο αν δεν επαιρνε τον παλιο πισω , καθυστερει την ολη διαδικασια. Και αν υποθεσουμε οτι το συνεργειο θα ερθει σε κανα μηνα (οπως ειπανε στους γονεις μου στο τηλεφωνο απο την cosmote) , εφοσον υποθετω παρουν το οκ οτι παραδοθηκε ο εξοπλισμος , παει η ολη διαδικασια πισω. Χαιρετα μας τον πλατανο κοινως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...