Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Doubt said:

Ποιος γνωρίζει.. τι είναι αυτό, πως το λένε, τι κάνει;

Έχουμε πλέον ένα ανά όροφο, αλλά δεν έχουν συνδεθεί ακόμα.

 

IMG_20240704_144553.jpg

Από το κεντρικό κουτί της οικοδομής θα έρθει καλώδιο οπτικής σε αυτό το κουτί (κι από αυτό στον επόμενο όροφο κλπ)

Έπειτα από αυτό το κουτί θα φύγουν διάφορα μικρότερα καλώδια οπτικής σε κάθε διαμέρισμα του ορόφου.

Επεξ/σία από WebDevGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εκανα αιτηση για ftth νοβα, στην πολυκατοικια εχει περάσει κουτι και καποια καλώδια σε καναλακι η vodafone . Η διαδικασια να την περασουν στο διαμερισμα ποσο κραταει ?  Ενεργοποιείται αμεσως? Θα δω διαφορα στο ping? Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, Aggelos_INSM said:

Παιδια εκανα αιτηση για ftth νοβα, στην πολυκατοικια εχει περάσει κουτι και καποια καλώδια σε καναλακι η vodafone . Η διαδικασια να την περασουν στο διαμερισμα ποσο κραταει ?  Ενεργοποιείται αμεσως? Θα δω διαφορα στο ping? Ευχαριστω 

Από την στιγμή που υπάρχει ήδη εσωτερική καλωδίωση στην πολυκατοικία δεν θα πάρει πολύ. Είτε θα γίνει σε ένα ραντεβού, ώστε να σου φέρουν την οπτική στο διαμέρισμα και ύστερα να την ενεργοποιήσουν, είτε σε δύο χωριστά. Εγώ θα έλεγα 2 βδομάδες περίπου μέχρι να σε πάρει για ραντεβού ο εργολάβος και να ολοκληρωθούν, αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά. Προσωπικά εγώ σε videogames, στα οποία συνδέομαι σε γερμανικό server είδα μια διαφορά της τάξης των 5-10ms σε σχέση με όταν είχα FTTC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2024 στις 9:22 ΜΜ, Xatzz είπε

Από την στιγμή που υπάρχει ήδη εσωτερική καλωδίωση στην πολυκατοικία δεν θα πάρει πολύ. Είτε θα γίνει σε ένα ραντεβού, ώστε να σου φέρουν την οπτική στο διαμέρισμα και ύστερα να την ενεργοποιήσουν, είτε σε δύο χωριστά. Εγώ θα έλεγα 2 βδομάδες περίπου μέχρι να σε πάρει για ραντεβού ο εργολάβος και να ολοκληρωθούν, αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά. Προσωπικά εγώ σε videogames, στα οποία συνδέομαι σε γερμανικό server είδα μια διαφορά της τάξης των 5-10ms σε σχέση με όταν είχα FTTC.

Μεχρι να γινει ολο αυτο θα μου κοψουν την υπαρχουσα vdsl που εχω ? (παλι με νοβα) Το συμβολαιο ανανεώθηκε με αναβαθμιση ταχυτητας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Aggelos_INSM είπε

Μεχρι να γινει ολο αυτο θα μου κοψουν την υπαρχουσα vdsl που εχω ? (παλι με νοβα) Το συμβολαιο ανανεώθηκε με αναβαθμιση ταχυτητας 

Παραμενεις ως εχει και μολις τελειωσουν ολα και σου συνδεσει ο τεχνικός το router καταργείται αυτοματα και η vdsl. Οποτε μην αγχώνεσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 λεπτά πριν, s_mduck είπε

Παραμενεις ως εχει και μολις τελειωσουν ολα και σου συνδεσει ο τεχνικός το router καταργείται αυτοματα και η vdsl. Οποτε μην αγχώνεσαι

Και το συμβολαιο ισχυει απο χθες που το υπεγραψα ή με το που ενεργοποιηθεί το ftth?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aggelos_INSM είπε

 

Και το συμβολαιο ισχυει απο χθες που το υπεγραψα ή με το που ενεργοποιηθεί το ftth?

Μολις ενεργοποιηθεί το ftth ενεργοποιείται και το συμβόλαιο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις μου εστειλαν μηνυμα οτι σε ενα μηνα τελειώσει το συμβόλαιο με την επιδότηση sfbb που ειχα με ( nova-wind ) και αν δεν ανανεωσω θα με καλεσουν για προσφορα! Εσεις τι λετε να κανω; Αν ανανεωσω θα ειναι στα ιδια λεφτα; Αν είναι στα ίδια λεφτά με ενδιαφέρει!
Η να περιμένω να μου κανουν προσφορά;

Edit: ειδα στην εφαρμογή οτι μπορω να ανανεωσω στα ιδια λεφτα για 2 χρονια! Επισης να τονίσω οτι ο πάροχος της περιοχής ειναι η cosmote! Λετε αν ζητήσω προσφορα απο την cosmote να κανει κατι καλύτερο; Επίσης στην cosmote ειχα απλήρωτω ενα προστιμο το 2017 λόγο πρόωρης διακοπής συμβόλαιο λέτε να επηρεάσει αυτο;

Επεξ/σία από Klaudio_97
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, Klaudio_97 said:

Επίσης στην cosmote ειχα απλήρωτω ενα προστιμο το 2017 λόγο πρόωρης διακοπής συμβόλαιο λέτε να επηρεάσει αυτο;

Προφανώς θα σου ζητήσουν να το πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 hours ago, infin1tyGR said:

Προφανώς θα σου ζητήσουν να το πληρώσεις.

Δεν παραγράφονται μετά από τόσα χρόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Δεν παραγράφονται μετά από τόσα χρόνια?

Έχω παραδείγματα και για τις δύο περιπτώσεις: ΚΑΙ παραγραφής και ΜΗ παραγραφής. Τρέχα γύρευε δηλαδή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ! 
 

μολις μετακόμισα σε μια πολυκατοικία κ δυστυχώς δεν γνωρίζω κανέναν, και έχουν κολλήσει στην είσοδο χαρτί για εργασίες οπτικής ίνας μεθαύριο.

 

θελω να ρωτήσω αυτό θα επηρεάσει την σύνδεση μου στο Ίντερνετ ; Δηλαδή δεν θα μπορώ να εργαστώ από το σπίτι εκείνη την ημέρα;

 

ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...