Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σας. Μου ληγει το συμβολαιο της vdsl nova και σκεφτομουν να βαλω ftth. Την περιοχη (Νεος Κοσμος) την εχει αναλαβει η vodafone και εχουν περασει και κουτι οπτικής στην πολυκατοικια πριν περιπου ενα χρονο. Η Nova δινει διαθεσιμότητα (100αρα) απο οπτική vodafone? Επισης, καλυτερο ping στα online παιχνιδια θα ειχα με vodafone ή με nova? Τελος, τα 29 ευρω που αναγράφονται στα πακετα των παροχών ειναι η τελικη τιμη ή μαζι με καποιο κουπόνι (αν εκδίδονται ακομα αυτα) ? Σας ευχαριστω 

Επεξ/σία από Aggelos_INSM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Nova μέχρι πρόσφατα σε υποδομές άλλων παρόχων έδινε σίγουρα μόνο 200άρα FTTH (όταν έδινε). Χαμηλότερες ταχύτητες μόνο με VDSL. Αν και βλέπω ότι πλέον έχουν αλλάξει λίγο τη διατύπωση στο site για τις 100άρες. Για να μάθεις αν και τι δίνει πρέπει να μιλήσεις μαζί τους πάντως, αφού δεν έχουν κάποιο εργαλείο διαθεσιμότητας. Για το ping έχω την εντύπωση ότι πλέον η Nova είναι καλύτερη, αλλά ας μη σε πάρω στο λαιμό μου. Οι τιμές είναι τελικές, δεν υπάρχει κάποιο κουπόνι αυτή τη στιγμή.

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

 

Πολύ σωστά όσα είπε ο φίλος μας ο infin1tyGR. Να προσθέσω μόνο ότι προτιμάμε (για την πρώτη διετία τουλάχιστον) τον ιδιοκτήτη της γραμμής για πάροχο. Κερδίζουμε έτσι να είναι μόνο ένας ο ύποπτος στην περίπτωση στραβής και να μην μας κάνουν μπαλάκι ο ιδιοκτήτης στον πάροχο και το αντίθετο. Γνώμη μου λοιπόν είναι να ξεκινήσεις με τη Vodafone και... βλέποντας και κάνοντας;).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, georgeole είπε

Πολύ σωστά όσα είπε ο φίλος μας ο infin1tyGR. Να προσθέσω μόνο ότι προτιμάμε (για την πρώτη διετία τουλάχιστον) τον ιδιοκτήτη της γραμμής για πάροχο. Κερδίζουμε έτσι να είναι μόνο ένας ο ύποπτος στην περίπτωση στραβής και να μην μας κάνουν μπαλάκι ο ιδιοκτήτης στον πάροχο και το αντίθετο. Γνώμη μου λοιπόν είναι να ξεκινήσεις με τη Vodafone και... βλέποντας και κάνοντας;).

υπαρχει και αλλη λογικη οτι η οπτικη πρεπει να παιζει αψογα απο την πρωτη μερα, αρα ας λυθει απο την αρχη αν εχει προβλημα αλλιως μια ζωη τα ιδια θα ειναι και ακομα χειροτερα γιατι θα βολευτει ο κατοχος του δυκτιου...γνωμη μου παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, trelomam είπε

υπαρχει και αλλη λογικη οτι η οπτικη πρεπει να παιζει αψογα απο την πρωτη μερα, αρα ας λυθει απο την αρχη αν εχει προβλημα αλλιως μια ζωη τα ιδια θα ειναι και ακομα χειροτερα γιατι θα βολευτει ο κατοχος του δυκτιου...γνωμη μου παντα

Αυτής της άποψης είμαι κι εγώ. Δεν έχει σχέση τι γίνεται στο χάλκινο δικτύου σε DSL και τις FTTHC καμπίνες. Εδώ τα πράγματα είναι απλούστερα.

Κύριο λόγο σε FTTH παίζει το δίκτυο του παρόχου με τον οποίο έχουμε σύμβαση και όχι το φυσικό δίκτυο των οπτικών ινών που σπανίως παρουσιάζει θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, trelomam είπε

υπαρχει και αλλη λογικη οτι η οπτικη πρεπει να παιζει αψογα απο την πρωτη μερα, αρα ας λυθει απο την αρχη αν εχει προβλημα αλλιως μια ζωη τα ιδια θα ειναι και ακομα χειροτερα γιατι θα βολευτει ο κατοχος του δυκτιου...γνωμη μου παντα

 

12 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Αυτής της άποψης είμαι κι εγώ. Δεν έχει σχέση τι γίνεται στο χάλκινο δικτύου σε DSL και τις FTTHC καμπίνες. Εδώ τα πράγματα είναι απλούστερα.

Κύριο λόγο σε FTTH παίζει το δίκτυο του παρόχου με τον οποίο έχουμε σύμβαση και όχι το φυσικό δίκτυο των οπτικών ινών που σπανίως παρουσιάζει θέματα.

Σύμφωνοι, έτσι είναι, ΑΝ όμως ΔΕΝ παίξει σωστά από την αρχή; Ή για τον οποιοδήποτε (έστω και σπανιότατο λόγο) στραβώσει στη συνέχεια; Και να αντιστρέψω την ερώτηση: Σε τι μας χαλάει να είναι το ίδιο πρόσωπο ο ιδιοκτήτης και ο πάροχος; Εκτός αν έχουμε να βάλουμε σοβαρό αντίβαρο στη ζυγαριά, το οποίο τουλάχιστον από το δικό μου μυαλό δεν περνάει και είμαι πρόθυμος να το ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, georgeole είπε

 

Σύμφωνοι, έτσι είναι, ΑΝ όμως ΔΕΝ παίξει σωστά από την αρχή; Ή για τον οποιοδήποτε (έστω και σπανιότατο λόγο) στραβώσει στη συνέχεια; Και να αντιστρέψω την ερώτηση: Σε τι μας χαλάει να είναι το ίδιο πρόσωπο ο ιδιοκτήτης και ο πάροχος; Εκτός αν έχουμε να βάλουμε σοβαρό αντίβαρο στη ζυγαριά, το οποίο τουλάχιστον από το δικό μου μυαλό δεν περνάει και είμαι πρόθυμος να το ακούσω.

κοιτα, εγω σκεφτομαι οτι μολις κλεισουν το συμβολαιο μετα αντε γεια... ενω ο "ξένος" σε σχεση με την οπτικη θα εντοπισει το προβλημα , θα το πει και θα απαιτησει να φτιαχτει για να ενεργοποιήσει και μετά να χρεώσει....βεβαια στη "χωρα"" που ζουμε τα εχουμε δει ολα τιποτα σταθερο ολα στη τυχη οποτε....καλα λεμε και οι δυο αλλα το θεμα ειναι η τυχη του καθενος...

 

Επεξ/σία από trelomam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, trelomam είπε

ο "ξένος" σε σχεση με την οπτικη θα εντοπισει το προβλημα , θα το πει και θα απαιτησει να φτιαχτει για να ενεργοποιήσει και μετά να χρεώσει....

Μπα, το ίδιο ισχύει και για τον ιδιοκτήτη/πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgeole είπε

Σε τι μας χαλάει να είναι το ίδιο πρόσωπο ο ιδιοκτήτης και ο πάροχος; Εκτός αν έχουμε να βάλουμε σοβαρό αντίβαρο στη ζυγαριά, το οποίο τουλάχιστον από το δικό μου μυαλό δεν περνάει και είμαι πρόθυμος να το ακούσω.

Προσωπικά ποσώς μ' απασχολεί ποιος είναι ο ιδιοκτήτης του δικτύου. Αυτό που πρώτιστος κοιτώ είναι το δίκτυο, τα προβλήματα του παρόχου υπηρεσιών και τι μου προσφέρει σε σχέση με το οικονομικό κόστος. Αν τύχει να είναι ο ίδιος, έχει καλώς, αλλά είναι το τελευταίο που θα με βάλει (αν ποτέ με βάλει) σε σκέψεις.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση βλάβης, θα φτιαχτεί. Είναι εύκολο να βρεθεί και να αποκατασταθεί. Δεν είναι το ίδιο όπως με το χάλκινο δίκτυο που παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Η Nova μέχρι πρόσφατα σε υποδομές άλλων παρόχων έδινε σίγουρα μόνο 200άρα FTTH (όταν έδινε). Χαμηλότερες ταχύτητες μόνο με VDSL. Αν και βλέπω ότι πλέον έχουν αλλάξει λίγο τη διατύπωση στο site για τις 100άρες. Για να μάθεις αν και τι δίνει πρέπει να μιλήσεις μαζί τους πάντως, αφού δεν έχουν κάποιο εργαλείο διαθεσιμότητας. Για το ping έχω την εντύπωση ότι πλέον η Nova είναι καλύτερη, αλλά ας μη σε πάρω στο λαιμό μου. Οι τιμές είναι τελικές, δεν υπάρχει κάποιο κουπόνι αυτή τη στιγμή.

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Ξερει κανεις κατι παραπάνω σχετικα με το ping?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2024 στις 5:21 ΜΜ, jkoukos είπε

τα προβλήματα του παρόχου υπηρεσιών

Είναι το μόνο σημείο που έχω να παρατηρήσω ότι: α) συμφωνώ, όπως και στα υπόλοιπα και β) το μόνο θέμα είναι πως όταν υπάρχει θέμα και ο πάροχος με τον ιδιοκτήτη ΔΕΝ είναι η ίδια εταιρεία, τότε ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ έχεις να αντιμετωπίσεις τα προβλήματα δύο εταιρειών και όχι μίας. Όλα αυτά βέβαια σκέψεις είναι μόνο, οι οποίες επιβεβαιώνονται ή διαψεύδονται στην πράξη και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην οπτική ίνα ή θα έχεις σύνδεση ή δεν θα έχεις καθόλου, δεν υπάρχουν γκρίζες ζώνες. Οπότε είναι εύκολο να βρεθεί και να αποκατασταθεί η βλάβη, ακόμη και στην περίπτωση που εμπλέκονται 2 πάροχοι. Στην χειρότερη να περάσουν 2-3 μέρες για την επίλυση (1-2 θα της φας ούτως ή άλλως αν είναι ο ίδιος πάροχος).

Σε FTTC εμπλέκονται έως 3 πάροχοι. Ο πάροχος υπηρεσίας, ο πάροχος δικτύου κι εφόσον κανένας από αυτούς δεν είναι ο ΟΤΕ, εμπλέκεται και αυτός με το χάλκινο δίκτυο. Εδώ έχουμε πολλούς λόγους που να μην παίζει σωστά μία σύνδεση και να έχουμε αποσυγχρονισμούς και ένας κύριος λόγος είναι το χάλκινο δίκτυο του ΟΤΕ, οπότε καταρχήν παίζουμε σπασμένο τηλέφωνο μεταξύ των 2 πρώτων παρόχων και στη συνέχεια ο ΟΤΕ που συχνά δηλώνει αδυναμία επίλυσης λόγω παλαιωμένου δικτύου. Τέτοια πράγματα, απλά δεν υφίστανται στις οπτικές ίνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2024 στις 1:33 ΜΜ, jkoukos είπε

Στην οπτική ίνα ή θα έχεις σύνδεση ή δεν θα έχεις καθόλου, δεν υπάρχουν γκρίζες ζώνες. Οπότε είναι εύκολο να βρεθεί και να αποκατασταθεί η βλάβη, ακόμη και στην περίπτωση που εμπλέκονται 2 πάροχοι. Στην χειρότερη να περάσουν 2-3 μέρες για την επίλυση (1-2 θα της φας ούτως ή άλλως αν είναι ο ίδιος πάροχος).

Σε FTTC εμπλέκονται έως 3 πάροχοι. Ο πάροχος υπηρεσίας, ο πάροχος δικτύου κι εφόσον κανένας από αυτούς δεν είναι ο ΟΤΕ, εμπλέκεται και αυτός με το χάλκινο δίκτυο. Εδώ έχουμε πολλούς λόγους που να μην παίζει σωστά μία σύνδεση και να έχουμε αποσυγχρονισμούς και ένας κύριος λόγος είναι το χάλκινο δίκτυο του ΟΤΕ, οπότε καταρχήν παίζουμε σπασμένο τηλέφωνο μεταξύ των 2 πρώτων παρόχων και στη συνέχεια ο ΟΤΕ που συχνά δηλώνει αδυναμία επίλυσης λόγω παλαιωμένου δικτύου. Τέτοια πράγματα, απλά δεν υφίστανται στις οπτικές ίνες.

Παιδια για εγκατασταση ftth υπαρχει καποιο κοστος ή το καλυπτει η νοβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aggelos_INSM είπε

Παιδια για εγκατασταση ftth υπαρχει καποιο κοστος ή το καλυπτει η νοβα?

Όχι, καμία εταιρεία δεν χρεώνει την εγκατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...