Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Krusty είπε

Η οπτική ίνα έχει μπει στην πολυκατοικία εδώ και 1-2 μήνες. Σήμερα πέρασε μια κοπέλα της Nova για να προωθήσει την Nova. Μας ενημέρωσε ότι η εγκατάσταση για να μπει μέσα στο διαμέρισμα η οπτική ίνα, θα είναι δωρεάν μόνο για δύο μήνες περίπου.

Ισχύει; Το δωμάτιο μου είναι χάλια σαν αποθήκη, ο υπολογιστής μου χαλασμένος, θα χρειαστώ μετακίνηση της ντουλάπας για τρύπα στον τοίχο και έλεγα για του χρόνου, αλλά...

Για πόσο θα είναι ακόμα δωρεάν δεν το ξέρω, έχω όμως μια ερώτηση: Ποιος είναι ο ιδιοκτήτης της γραμμής στην περιοχή σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Nova-United fiber.

16 λεπτά πριν, ougxar είπε

Χαζομαρες λενε για να σε κανουν να αποφασισεις γρηγορα,κολπο μαρκετιγκ ειναι,στο λεω απο μεσα...

Οντως και εμένα μου φάνηκε παράξενο, γιατί άλλη ενημέρωση είχα όταν είχα ρωτήσει και πάλι εδώ πριν περάσει η κοπέλα και επίσης ένας τεχίτης μόνο χρειάζετε για την τελική ενεργοποίηση, ενώ για το κτίριο ένα μικρό συνεργίο-εργολαβία. Ίσως τα συνεργία κάποτε να μην είναι δωρεάν.

Επεξ/σία από Krusty
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Krusty είπε

Η Nova.

Κοίτα, η συνήθης πρακτική είναι ο πρώτος πάροχος που επιλέγουμε να είναι ο ιδιοκτήτης της γραμμής. Όποια στραβή και να κάτσει, ξέρεις πού να στραφείς. Παρόλο που τη NOVA ειδικά δεν την πολυσυμπαθώ, ξεκίνα μ' αυτούς για την πρώτη διετία και για τη συνέχεια βλέποντας και κάνοντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κοπέλα γνώρισε ότι η οπτική ίνα είναι της nova λέγοντας μου ότι αναγνωρίζει και το κουτί ορόφου. Διακλαδωτής ορόφου νομίζω λέγεται. Θέλησε να με φορτώσει και για συνδυασμό πακέτου με κινητό μόλις έμαθε ότι είμαι ήδη στην nova.

Τόσα χρόνια στην nova δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα και η ταχύτητα μου ήταν όντως 50Mbps.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Krusty είπε

Η κοπέλα γνώρισε ότι η οπτική ίνα είναι της nova λέγοντας μου ότι αναγνωρίζει και το κουτί ορόφου. Διακλαδωτής ορόφου νομίζω λέγεται. Θέλησε να με φορτώσει και για συνδυασμό πακέτου με κινητό μόλις έμαθε ότι είμαι ήδη στην nova.

Τόσα χρόνια στην nova δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα και η ταχύτητα μου ήταν όντως 50Mbps.

Καλώς. Ομάδα που κερδίζει, δεν αλλάζει. Προχώρα λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει φτάσει 2024 και προχοράμε δυναμικά ακόμα και χωρίς vdsl διαθέσιμη στην οδο μου - κομματι της περιοχής μου , στα δυτικά της θεσσαλονίκης ! Στην προσπάθεια να τα βγάλω πέρα με ενα  speedbooster πιανοντας οριακα 30 mbp/s στις καλές του και πιο συχνά 14-15 mbp/s... έχουν σκάψει απο νόβα αλλα στον παράδρομο ούτε φτάνοντας προς την ανηφόρα μου καμία 50-60 μέτρα απο την πολυκατοικία μου. Υπάρχει πιθανότητα να βρώ την  ηρεμία μου άμα ψηθουν να ρθουν και απο εμας..

Screenshot_906.png

Screenshot_908.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, έχω 100/10, μου πήραν τηλέφωνο από COSMOTE και μου είπαν να περάσουν την οπτική ίνα στο σπίτι μέχρι το router. Ερώτηση είναι 1. Η ίνα θα συνδεθεί στο ρουτερ και μετά κανονικά συνεχίζω με το καλώδιο LAN όπως ήταν και πριν? 2. Πόσο μεγάλη είναι διάφορα στο PING στα παιχνίδια και download με οπτική ίνα από την απλή που έχω τώρα πιάνω περίπου 98-101/10,ΧΧ. 3. Το σπίτι άπλα δεν είναι δικό μου και δεν θέλουν πολλές τρύπες στο σπίτι και ούτε θέλω εγώ να μπαίνω ασύρματα ή με ότι έχει σχέση με αυτό το δωμάτιο είναι αρκετά μακριά από την είσοδο του σπιτιού και χωρίζει με μια πόρτα. Σημαντικότερα θα ήθελα να ξέρω διάφορες από τώρα με το που θα μπει οπτική ίνα, αν ξέρει κάποιος παρακαλώ απαντήστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, leningr είπε

Καλησπέρα, έχω 100/10, μου πήραν τηλέφωνο από COSMOTE και μου είπαν να περάσουν την οπτική ίνα στο σπίτι μέχρι το router. Ερώτηση είναι 1. Η ίνα θα συνδεθεί στο ρουτερ και μετά κανονικά συνεχίζω με το καλώδιο LAN όπως ήταν και πριν? 2. Πόσο μεγάλη είναι διάφορα στο PING στα παιχνίδια και download με οπτική ίνα από την απλή που έχω τώρα πιάνω περίπου 98-101/10,ΧΧ. 3. Το σπίτι άπλα δεν είναι δικό μου και δεν θέλουν πολλές τρύπες στο σπίτι και ούτε θέλω εγώ να μπαίνω ασύρματα ή με ότι έχει σχέση με αυτό το δωμάτιο είναι αρκετά μακριά από την είσοδο του σπιτιού και χωρίζει με μια πόρτα. Σημαντικότερα θα ήθελα να ξέρω διάφορες από τώρα με το που θα μπει οπτική ίνα, αν ξέρει κάποιος παρακαλώ απαντήστε.

Ας δούμε τις ερωτήσεις σου μια μια, αγαπητέ φίλε:

α) Ακριβώς όπως το είπες. Από το floor box (το κουτί που είναι στο όροφό σου) τραβάνε την ίνα και την στέλνουν στο ρούτερ ως εξής: Τρυπάνε φυσικά τον εξωτερικό τοίχο και το στέλνουν, αν θέλεις φυσικά, με διάφανη οπτική ίνα μέχρι το ρούτερ, οπότε οπτικά και αισθητικά δεν τίθεται κάποιο σοβαρό θέμα.

Παρένθεση: Καταλαβαίνω το "στράβωμα" των ιδιοκτητών του διαμερίσματος, καλό είναι πάντως να τους εξηγήσεις (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) ότι η εγκατάσταση της οπτικής ίνας σε ένα διαμέρισμα είναι πλούτος και εν τέλει αναπόφευκτη μεσο/μακροπρόθεσμη επένδυση.

β) Τα ping, από όσα τουλάχιστον λένε όσοι γνωρίζουν (τα παιδιά μου και καμιά δεκαριά τεχνικοί του ΟΤΕ που έχω συναναστραφεί), έχουν διαφορά.

γ) Εφόσον λοιπόν με την σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών επιλέξεις την ενσύρματη σύνδεση (και κατά την ταπεινή μου γνώμη άριστα και σοφά πράττεις), είπαμε: Είτε με διάφανη οπτική ίνα, είτε με καναλάκι (ό,τι επιλέξεις) φτάνεις μέχρι το ρούτερ και εκεί τελειώνει και η δουλειά των τεχνικών του ΟΤΕ. Από εκεί και πέρα συνεχίζεις με ethernet (κατά προτίμηση cat6a) όπου θέλεις. Όσο για τις διαφορές, δεν ξέρω ακριβώς τι εννοείς, πάντως η μετάβαση από το vdsl στην οπτική ίνα εξασφαλίζει, στη συντριπτική πλειοψηφία τουλάχιστον, σταθερότητα και αξιοπιστία και στην ταχύτητα και στην απόδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, georgeole είπε

Ας δούμε τις ερωτήσεις σου μια μια, αγαπητέ φίλε:

α) Ακριβώς όπως το είπες. Από το floor box (το κουτί που είναι στο όροφό σου) τραβάνε την ίνα και την στέλνουν στο ρούτερ ως εξής: Τρυπάνε φυσικά τον εξωτερικό τοίχο και το στέλνουν, αν θέλεις φυσικά, με διάφανη οπτική ίνα μέχρι το ρούτερ, οπότε οπτικά και αισθητικά δεν τίθεται κάποιο σοβαρό θέμα.

Παρένθεση: Καταλαβαίνω το "στράβωμα" των ιδιοκτητών του διαμερίσματος, καλό είναι πάντως να τους εξηγήσεις (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) ότι η εγκατάσταση της οπτικής ίνας σε ένα διαμέρισμα είναι πλούτος και εν τέλει αναπόφευκτη μεσο/μακροπρόθεσμη επένδυση.

β) Τα ping, από όσα τουλάχιστον λένε όσοι γνωρίζουν (τα παιδιά μου και καμιά δεκαριά τεχνικοί του ΟΤΕ που έχω συναναστραφεί), έχουν διαφορά.

γ) Εφόσον λοιπόν με την σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών επιλέξεις την ενσύρματη σύνδεση (και κατά την ταπεινή μου γνώμη άριστα και σοφά πράττεις), είπαμε: Είτε με διάφανη οπτική ίνα, είτε με καναλάκι (ό,τι επιλέξεις) φτάνεις μέχρι το ρούτερ και εκεί τελειώνει και η δουλειά των τεχνικών του ΟΤΕ. Από εκεί και πέρα συνεχίζεις με ethernet (κατά προτίμηση cat6a) όπου θέλεις. Όσο για τις διαφορές, δεν ξέρω ακριβώς τι εννοείς, πάντως η μετάβαση από το vdsl στην οπτική ίνα εξασφαλίζει, στη συντριπτική πλειοψηφία τουλάχιστον, σταθερότητα και αξιοπιστία και στην ταχύτητα και στην απόδοση.

Ευχαριστώ πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε όλους 

Νέος και εγώ συνδρομητής FTTH 100/10 με πάροχο Vodafone σε υποδομή COSMOTE. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως το ping στο Speedtest με τους περισσότερους ελληνικούς σέρβερ κυμαινόταν από 12 έως 14 είναι φυσιολογικό για οπτική ίνα μέχρι το σπίτι.;

εχει κανείς ανάλογη εμπειρία ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, simos_s said:

το ping στο Speedtest με τους περισσότερους ελληνικούς σέρβερ κυμαινόταν από 12 έως 14

Είναι στην ίδια πόλη με εσένα οι servers; Με της Vodafone τι ping έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, infin1tyGR είπε

Είναι στην ίδια πόλη με εσένα οι servers; Με της Vodafone τι ping έχει;

Ναι Θεσσαλονίκη βρίσκομαι 

Έκανα για αρχή με COSMOTE Θεσσαλονίκη και μετά Vodafone Athens, το ping ήταν 12 και 14 αντίστοιχα 

επηρεάζει ότι η μέτρηση γίνεται με WiFi ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...