Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένας γείτονάς μας υπέβαλε αίτηση για εγκατάσταση FTTH στο σπίτι του και μας πρότεινε να κάνουμε το ίδιο καθώς λέει πως θα έχουμε καλύτερο internet. Όμως η μάνα μου είναι διστακτική, θεωρεί ασύμφορη αυτή την επιλογή και θέλει πρώτα να ενημερωθεί από τους τεχνικούς του ΟΤΕ αν αξίζει πραγματικά τον κόπο να εγκαταστήσουμε καλώδιο οπτικής ίνας στο ισόγειο της οικίας μας.

Ερώτηση: πρέπει ή όχι ν' αλλάξω router εφόσον τοποθετηθεί η γραμμή FTTH; (έχουμε ήδη έναν μαύρο Speedport Plus 2 και ένα mesh Linksys που λαμβάνει σήμα από το Ethernet port)

Επεξ/σία από jcnstd100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

59 λεπτά πριν, jcnstd100 είπε

Ένας γείτονάς μας υπέβαλε αίτηση για εγκατάσταση FTTH στο σπίτι του και μας πρότεινε να κάνουμε το ίδιο καθώς λέει πως θα έχουμε καλύτερο internet. Όμως η μάνα μου είναι διστακτική, θεωρεί ασύμφορη αυτή την επιλογή και θέλει πρώτα να ενημερωθεί από τους τεχνικούς του ΟΤΕ αν αξίζει πραγματικά τον κόπο να εγκαταστήσουμε καλώδιο οπτικής ίνας στο ισόγειο της οικίας μας.

Ερώτηση: πρέπει ή όχι ν' αλλάξω router εφόσον τοποθετηθεί η γραμμή FTTH; (έχουμε ήδη έναν μαύρο Speedport Plus 2 και ένα mesh Linksys που λαμβάνει σήμα από το Ethernet port)

Χριστός ανέστη και χρόνια πολλά, αγαπητέ φίλε! Ο γείτονάς σας είναι μέσα στο κτήριο ή σε διπλανή/κοντινή πολυκατοικία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jcnstd100 είπε

Ένας γείτονάς μας υπέβαλε αίτηση για εγκατάσταση FTTH στο σπίτι του και μας πρότεινε να κάνουμε το ίδιο καθώς λέει πως θα έχουμε καλύτερο internet. Όμως η μάνα μου είναι διστακτική, θεωρεί ασύμφορη αυτή την επιλογή και θέλει πρώτα να ενημερωθεί από τους τεχνικούς του ΟΤΕ αν αξίζει πραγματικά τον κόπο να εγκαταστήσουμε καλώδιο οπτικής ίνας στο ισόγειο της οικίας μας.

Ερώτηση: πρέπει ή όχι ν' αλλάξω router εφόσον τοποθετηθεί η γραμμή FTTH; (έχουμε ήδη έναν μαύρο Speedport Plus 2 και ένα mesh Linksys που λαμβάνει σήμα από το Ethernet port)

το κουτι θα σου βαλουν μονο. ετσι εγινε στην δικη μου οικοδομη, εβαλε ο απο πανω οπτικη, εγω ομως ακομα ειμαι στο vdsl. Συντομα θα βγαλουν κουπονι απο το κρατος για ολες τις οπτικες συνδεσεις , και τοτε θα βγει πιο φθηνα για να το βαλει ο πολυς κοσμος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, APapsda said:

Συντομα θα βγαλουν κουπονι απο το κρατος για ολες τις οπτικες συνδεσεις , και τοτε θα βγει πιο φθηνα για να το βαλει ο πολυς κοσμος. 

Δεν θα πρέπει να έχει κάποιος από πριν ταχύτητα άνω των 100Mbps όμως για να το δικαιούται και θα πρέπει να επιλέξει 300/500/1000, όχι μικρότερα πακέτα.

Επίσης θα επιδοτεί τους 12 από τους 24 μήνες του συμβολαίου, ώστε να φτάνει για 400.000 αντί για 200.000 δικαιούχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2024 στις 3:47 ΜΜ, s_mduck είπε

Θα πω και εγω την εμπειρία μου πανω σε αυτό. Εγω ειχα κανει πρωτη αιτηση στην cosmote για ινα στις 25-1 για αρχικη εγκατάσταση κλπ. 5-3 έρχονται και κανουν στην πολυκατοικία την εγκατάσταση. 12-3 με περνούν για να κλεισω ραντεβού στις 21-3 για να ερθουν στο διαμέρισμα μου για εγκατάσταση. 21-3 δεν πατησαν ποτε λογο οτι η αλλη εταιρια εργολαβιας για τις ινες στο διαμέρισμα που ειχε τα σύμβολαια εγκατάστασης ειπε δεν γουσταρω και ακυρωνω χωρις να ενημερωσω πελατη. Απο τοτε καντηλια και καθε μερα τηλ για παραπονα και τι θα γινει. 28-3 ζηταω ακυρωση της αιτησης και κανω αιτηση στη vodafone για φορητοτητα και ινα 1000. Η cosmote μου κανει μετα απο δυο μερες προσφορά για να μην φυγω με την προϋπόθεση να ακυρωσω την φορητοτητα στη vodafone και να ακυρωσω την αιτηση που τρεχει απο 25-1! Ακυρωνω μετα απο καποιες μερες την αίτηση στη Vodafone και με τα χιλια ζορια ακυρωσακαι την αίτηση της cosmote απο 25-1 στις 16-4!! Εν τελη αποδεχτηκα την προσφορα της cosmote και εγινε νεα αιτηση 18-4 για ινα στο διαμέρισμα και 1000αρα ταχύτητα. 26-4 ηρθαν εγινε εγκατάσταση και 28-4 εγινε η ενεργοποιηση της 1000αρας!! 

Εμενα με τα παραπάνω ετσι δουλεψε! Σε μια βδομάδα ειχα υπηρεσιες! Τωρα τι συμβαίνει και καθυστερούν γενικα δεν ξερω αλλα το σιγουρο ειναι οτι θελουν σκατο και να κάνεις πως φευγεις για να κουνήσουν τον κωλο τους!

Ελπίζω να βγαλεις συντομα ακρη!

Εδώ υπάρχει ένα κενό από 30/3 που έκανες την αίτηση στην Vodafone μέχρι τις 16/4 και τελικά 18/4 που ξαναέκανες αίτηση στην Cosmote. Η γραμμή ήταν κατασκευασμένη και ήθελε δύο εβδομάδες για την σύνδεση.

Αποτέλεσμα είναι τελικά να συνδεθείς στις 28/4. Τι πέτυχες ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, netagra είπε

Εδώ υπάρχει ένα κενό από 30/3 που έκανες την αίτηση στην Vodafone μέχρι τις 16/4 και τελικά 18/4 που ξαναέκανες αίτηση στην Cosmote. Η γραμμή ήταν κατασκευασμένη και ήθελε δύο εβδομάδες για την σύνδεση.

Αποτέλεσμα είναι τελικά να συνδεθείς στις 28/4. Τι πέτυχες ακριβώς;

Ψαξε παραπισω να δεις απο ποτε παιδευομουν. Απο 25-1

 

Τι πετυχα; Είχα αίτηση που ετρεχε δυο μιση μηνες κ δν συνδεθηκα ποτε. Εκανα αίτηση και στη βονταφον και ακομα και αυτοι ψολαρανε και δεν με καλουσαν για ραντεβού. Οποτε με ζορια στην κοσμοτε ακυρωσανε την αιτηση που ετρεχε και καναμε νεα με προσφορα. Το αποτέλεσμα ηταν να τελειωσω σε μια βδομάδα. Δυομιση τη μια μια βδομάδα την αλλη. Τι αλλο να θελω μετα

Επεξ/σία από s_mduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, georgeole είπε

Χριστός ανέστη και χρόνια πολλά, αγαπητέ φίλε! Ο γείτονάς σας είναι μέσα στο κτήριο ή σε διπλανή/κοντινή πολυκατοικία;

Σε διπλανή μεζονέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, georgeole είπε

" Όμως η μάνα μου είναι διστακτική, θεωρεί ασύμφορη αυτή την επιλογή και θέλει πρώτα να ενημερωθεί από τους τεχνικούς του ΟΤΕ αν αξίζει πραγματικά τον κόπο να εγκαταστήσουμε καλώδιο οπτικής ίνας στο ισόγειο της οικίας μας."

 

 

 

 

Χριστός ανέστη και χρόνια πολλά, αγαπητέ φίλε! Ο γείτονάς σας είναι μέσα στο κτήριο ή σε διπλανή/κοντινή πολυκατοικία;

τι να την ενημερώσουν οι τεχνικοί του ΟΤΕ. Μέρα με την νύχτα είναι η μία υπηρεσία με την άλλη αν δεν έχεις ήδη VDSL... που και πάλι δεν ειναι αναβαθμίσιμο στο μέλλον

Σε ενημερώνουμε εμείς.

Επεξ/σία από coyote2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jcnstd100 είπε

Σε διπλανή μεζονέτα.

Πολύ ωραία! Κατά συνέπεια, ΔΕΝ έχει γίνει εγκατάσταση στην πολυκατοικία σας. Για πολλούς λόγους αξίζει τον κόπο: α) Είναι, προς το παρόν τουλάχιστον, η εγκατάσταση ΔΩΡΕΑΝ, άρα ΣΥΜΦΕΡΕΙ (τόνισέ το αυτό στη μητέρα σου), β) εξασφαλίζεις μεγαλύτερες ταχύτητες και σταθερότητα, γ) ειδικά αν ο εγκαταστάτης είναι η Cosmote, η δουλειά που κάνουν μέσα στο κτήριο είναι επιμελημένη και σοβαρή, δ) δεν χρειάζεται να αλλάξεις ρούτερ και ε) κάποια στιγμή η οπτική ίνα θα γίνει έτσι κι αλλιώς υποχρεωτική, οπότε καλό είναι να το ξεμπερδεύεις και να το απολαμβάνεις από τώρα που η εγκατάσταση είναι δωρεάν.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι πόσα μέτρα "επιτρέπουν" στην δωρεαν εγκατασταση να φτάσουν την κατάληξη  την οπτική ίνας εντός σπιτιου (ont/Fiber box )

  Ή είναι θέμα εργολάβου τώρα π βαζουν την διαφανη της huawei? 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, kage said:

Μέχρι πόσα μέτρα "επιτρέπουν" στην δωρεαν εγκατασταση να φτάσουν την κατάληξη  την οπτική ίνας εντός σπιτιου (ont/Fiber box )

  Ή είναι θέμα εργολάβου τώρα π βαζουν την διαφανη της huawei? 

Η διάφανη αν δεν κάνω λάθος πάει max 30 μέτρα. Αν είναι μεγαλύτερη απόσταση θα σου βάλουν άλλο πιο χοντρό καλώδιο που επίσης καλύπτεται από τη δωρεάν εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, WebDevGr είπε

Η διάφανη αν δεν κάνω λάθος πάει max 30 μέτρα. Αν είναι μεγαλύτερη απόσταση θα σου βάλουν άλλο πιο χοντρό καλώδιο που επίσης καλύπτεται από τη δωρεάν εγκατάσταση.

Το οποίο δεν είναι τραγικά χοντρό, πιο ψιλό από ethernet είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας

Αυτές τις μέρες σκάβουν το δρόμο μας για να περάσει η οπτική ίνα. Σε πόσο καιρό θα μπορώ να συνδεθώ και τι θα πρέπει να κάνω;

Χωρίς να ξέρω τις εξελίξεις έκανα ανανέωση του VDSL 100 και τώρα έχω δέσμευση για 2 χρόνια. Γίνεται κάτι σαν "αναβάθμιση" πχ ώστε να περάσω σε fiber?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...