Προς το περιεχόμενο

Samsung QE55Q90R ή LG OLED55C9


wind25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/10/2019 στις 9:26 ΠΜ, Papakaliati είπε

Σε τρία μέτρα απόσταση οι 65 ίντσες θα σου προσθέτουν πολλά περισσότερα από 55αρα Ολεντ. 

Τι εννοείς γιατί δεν το κατάλαβα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 217
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, warewolf είπε

Mεσος ορος CC 6.5 ωρες, δεν το λες και τακτικο.

Ισως καποιο αλλο μελος της οικογενειας δεν τηρουσε τους κανονες περι τακτικου cc ή φωτεινοτητας. (συμβαινει) Στο νημα περι Oled εχουν γραφτει διαφορες ιδεες για το πως καποιος μπορει να προφυλαχτει πολυ καλυτερα. Για παραδειγμα, ενω η EBU εχει εκδωσει προσφατη οδηγια να μειωσουν οι σταθμοι τις φωτεινοτητες logo για τις Oled, αυτοι την γραφουν στα παλια τους τα παπουτσια.

Ετσι, καλυτερα ο θεατης που εχει σκοπο να δει τηλεοπτικο με εντονα λογοτυπα (ειδικα με κοκκινο, εχει αναφερθει κι αυτο) καλυτερα να μειωνει λιγο παραπανω το Oled light & contrast (σε καποιο preset) για να παρακολουθει ανετα με τις ωρες τηλεοπτικο.  Στις ταινιες με μπαρες, τα πραγματα δεν ειναι τραγικα, δεν χρειαζεται.

Επισης στο service menu παρατηρησα την ενδειξη 14 μεγαλων CC. Αν θεωρησουμε πως με τις 8500 ωρες, εκανε τα 4 αυτοματα, αυτο σημαινει πως τα υπολοιπα 10 εγιναν χειροκινητα. Λιγα λογια και για αυτο. Προσφατως στο youtube βλεπω βιντεακια απο παντελως ασχετους να δινουν συμβουλες προστασιας (καταστροφης ειναι βασικα) για oled, σε αλλους ασχετους χρηστες, οι οποιοι αν κανουν αυτα που θα τους πουν, θα κανουν μεγαλυτερη ζημια.

Αλλος ελεγε να βαζουν πατερνακια που εναλλασουν χρωματιστες καρτελες ή πιξελς, ωστε να σβησουν το Burn in. Καμια μα καμια σχεση, οι Oled το Burn in το παθαινουν διαφορετικα απο οτι το παθαιναν οι Plasma. Αδικως βαζουν τις oled να γραφουν ωρες ασταματητα με πατερνακια για ....12ωρα.

Ενας αλλος προτεινε μαλιστα να πραγματοποιειται χειροκινητο CC ΔΥΟ φορες το μηνα. Δηλαδη, 24 φορες το χρονο. Oποιος εχει sony oled θα εχει διαβασει στο manual πως το χειροκινητο το τρεχουμε μονο 1 φορα το χρονο και αν χρειαστει, οταν δουμε πως το αποτυπωμα δεν εφυγε υστερα απο αυτοματο cc.

Καθε φορα που τρεχετε χειροκινητα το CC, στην ουσια πραγματοποιειται το ιδιο CC που τρεχει αυτοματα καθε 2000 ωρες. Και αυτο ανεβαζει την ταση οδηγησης στο πανελ.  Αν το τρεχετε συνεχεια επαναλαμβανομενα θα υπεροδηγησετε το πανελ και στην ουσια θα το γερασετε πριν της ωρας του. Στην περιπτωση σου odi83 τα 10 χειροκινητα ειναι πολλα, παρα πολλα.

Δικη μου προτροπη ειναι αν καποιος παιζει παρα πολλες ωρες Tv γιατι αυτη χρησιμοποιειται απο ολα τα μελη ως συντροφια/ραδιοφωνο για την νοικοκυρα, παππου, γιαγια, παιδια, καλυτερα να υπαρχει και μια δευτερη lcd σπιτι για να τραβαει ολο το ζορι ανοιχτη σερι ολη μερα.

Η νοοτροπια που ειχες μια Lcd σπιτι, ανοιγε στις 5 τα ξημερωματα για να ακουσεις κατι  πριν φυγεις για δουλεια, συνεχιζε ανοιχτη για την νοικοκυρα να δει πρωιναδικα-μεσημεριαναδικα, μετα την επιαναν τα παιδια να δουν τα παιδικα, μετα ο μπαμπας να δει καμια ταινια κλπ, και η Tv επαιζε σερι 16ωρα τη μερα...νομιζω οτι εχει περασει ανεπιστρεπτι.

Ετσι κι αλλιως οι lcd entry level σημερα ειναι παμφθηνες ( ο κοτσοβολος ειχε πριν μερες 50"με 190 ευρω) Παρτε μια βρε παιδια να παιζει τα σαβουροκαναλα, δεν χρειαζεται Hi end μεσο προβολης για να δεις τηλεοπτικο. Και αμεσως το προβλημα με τα καταραμενα λογοτυπα με το 100% φουλ φωτεινοτητα, που δεν σεβονται την οδηγια της EBU, δεν θα σας ξανα απασχολησει, οπως δεν απασχολει καθολου κανεναν χρηστη Oled που εχει κανει το ιδιο.

Μπαρες απο ταινιες, λογοτυπα απο παιχνιδια, μην σας απασχολουν καν για burn in αν την κλεινετε τακτικα για λιγα λεπτα.

Αν καποιος παλι δεν θελει ή δεν μπορει για οποιονδηποτε λογο να αλλαξει τις παραπανω αναφερομενες συνηθειες, τοτε...LCD. (μεχρι να βρεθει καλυτερη εναλλακτικη) 

Σιγουρα απο αποψη νοοτροπιας και χειρισμου οι Oled δεν ειναι για ολους. Ειναι ομως οτι καλυτερο απο εικονα σημερα και οποιος την συνηθισει (δυστυχως) δεν μπορει να επιστρεψει σε lcd.

Ξεχασα να ρωτησω τον odi83 εαν δοκιμασε να απευθυνθει στο σερβις της lg οταν ηταν εντος εγγυησης. Αλλοι χρηστες απο πληροφοριες που συλλεγουμε, ειτε τους αλλαχτηκε πανελ, ειτε εγινε αντικατασταση τηλεορασης. (για burn in)

Φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση σου κ τα οσα λεπτομερεστατα αναφερεις αλλα σε καμια με καμια περιπτωση δεν θα επρεπε ο τελικος χρηστης - αγοραστης μιας τηλεορασης οσο σχετικος κ ασχετος να ειναι να χρειαζεται να βγαλει διδακτορικο για να συντηρησει το πανελ σε καλη κατασταση για λιγα χρονια . Και μαλιστα διδακτορικο με ολη την υλη να ειναι υποθετικη ... Οσον αφορα τα λογοτυπα ιδιως που αναφερεις... Η lg αποφασισε να βαλει κοκκινα λογοτυπα εντονα - μεγαλα σε διασταση στις δυο πιο δημοφιλεις εφαρμογες που υπαρχουν netflix και youtube ΧΩΡΙΣ δυνατοτητα μειωσης φωτισμου τοπικα σε αυτα τα λογοτυπα . Οπως κ να χει ειμαι απο προσωπικη εμπειρια πολυ απογοητευμενος απο την τεχνολογια και δεν μπορω σε καμια περιπτωση να την προτεινω. Περιπου δυο μηνες μετα την ληξη της εγγυησης παρατηρησα οτι ειχε αρχισει το burn in. Τους πηρα τηλεφωνο αμεσως η τηλεοραση ειχε δηλωθει στην lg κατα την αγορα. Αρνηθηκαν να αναλαβουν οποιοδηποτε κοστος... Πριν λιγες μερες τους εστειλα email με ενα κατεβατο κειμενο κ μαλιστα τους δηλωσα οτι θα κινηθω μεσω της προστασιας καταναλωτη. Αρνηθηκαν κ παλι.... Στην Αμερικη υπαρχουν περιπτωσεις οπου η εταιρεια αντικαθιστα τα πανελ εστω μια φορα κ εκτος εγγυησης.. Εδω Ελλαδα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, wind25 είπε

Τι εννοείς γιατί δεν το κατάλαβα;

Ότι το μέγεθος είναι πολύ σημαντικότερο στην απόλαυση μιας ταινίας η σειρά, οπό λίγο πιο βαθύ μαύρο. Άμα δεν έχεις μπατζετ για 65αρα ολεντ, πάρε μια πιο οικονομική 65αρα λεντ, θα την απολαύσεις πολύ περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι ως χομπυστες αναλυουμε τα πως και τα γιατι στα τεχνικα, δεν σημαινει οτι αυτα πρεπει να τα γνωριζει και ο υποτιθεμενος χρηστης. Απλα να γνωριζει 2-3 κανονες που ουτως ή αλλως αναγραφονται στο εγχειριδιο οδηγιων.  Τα πραγματα ειναι πιο απλα απο οσο νομιζουν οσοι διαβαζουν ολα αυτα που γραφονται. Αγοραζεις μια Oled και οταν ξερεις οτι θα προβαλεις τηλεοπτικα σταθερα λογοτυπα, κατεβαζεις την φωτεινοτητα του πανελ.

Οι πιο πολλοι την πατανε ως εξης. Αγοραζουν μια Oled, και πριν ειχαν συνηθισει στην εικονα μιας lcd οπου την ειχαν ΤΕΡΜΑ σε φως. Ετσι, οταν παρουν την Oled και την βαλουν στις προτεινομενες φυσιολογικες σταθμες, τους φαινεται ατονη και πηγαινουν και πουσαρουν φωτισμο, χρωματα, dynamic, κλπ.  Υστερα απο Χ ωρες λειτουργιας διαπιστωνουν πως η τηλεοραση επαθε burn in και αρχιζουν τα χειροκινητα cc μπας και την σωσουν, ενω αλλοι τα τρεχουν εξ αρχης ενω δεν πρεπει (καλου κακου οπως λενε)

Στην δικη σου περιπτωση το προβλημα δεν ειναι φυσιολογικο και δεν στο λεω για να σου αλλαξω την αποψη σου. Δεν υποστηριζω τις Oled. Υποστηριζω τον χρηστη, γιατι τετοιος ειμαι. Ομως οπως θα πω τα στραβα και τα ορια της Oled για να προφυλαξω εναν συμφορουμιτη, απο την αλλη δεν θα ισοπεδωσω τα παντα, ετσι ωστε να την στερησω απο καποιον που θελει επιτελους να δει εικονα με απολυτο μαυρο και φοβερο κοντραστ. Υπαρχουν καποια ορια στις Oled και απλα ο καθενας με την εμπειρια του, προσπαθει να μαθει και να καταδειξει ποια ειναι αυτα.

 

Δεν θελω απο πλευρας μου να οδηγηθει η συζητηση σε μονοπατια του τυπου "ο λογος σου εναντιον του δικου μου." Αλλα ξανα σκεψου λιγο την αρχικη τοποθετηση σου με τον ισχυρισμο οτι σε 2-3 χρονια (ή σε 8-10Κ ωρες) θα παθουν οι Oled τους burn in.

Στο πρωτο και πιο xtreme τεστ του rtings οπου εβαζαν τις oled να παιζουν ανοιχτες σερι 20 ωρες και να κανουν ενα μονο cc ανα 24/ωρο, μεχρι τις 4500 ωρες λειτουργιας, οι μαυρες μπαρες δεν δημιουργησαν burn in.

Και εσυ επαθες κατ ισχυρισμο κανοντας cc καθε 4-5 ωρες, επαιζες 3-4 ταινιες την εβδομαδα και με φωτεινοτητα κατω απο 200 Nits.

Αλλη Oled που μετρηθηκε στις 10.000 ωρες στο avclub και σημειωσε αξιοσημειωτη σταθεροτητα στην εικονα, δεν εχει το παραμικρο Burn in και χρησιμοποιειται ΚΑΙ με στατικα τηλεοπτικου, αλλα και pc-windows μπαρες.

Συμφωνα με ολες τις πηγες, αλλα και ολες τις εμπειριες φιλων και γνωστων οπου γινεται συζητηση για τα αιτια καθε φορα του Burn in, ειτε ειχαμε αστοχια υλικου, ειτε ο χρηστης επαιζε σε πολυ υψηλη φωτεινοτητα μονιμα, ειτε πολλες ωρες σερι μονιμα , ειτε συνδυασμο αυτων τον δυο.

Δεν το κανω για να σου αντιπαρατεθω, αλλα ολες οι ενδειξεις δειχνουν πως ειτε η Tv σου επαιζε πανω απο τα ορια, ειτε επεσες σε προβληματικη. Αλλιως στατιστικα και μονο, ολα τα τεστ αλλα και η χρηση oled's απο το 2015 μεχρι και προπερσι οπως το λες, θα επρεπε να εχουν βγει ολες αχρηστες και με burn in.

Αυτη ειναι η δικη μου αποψη, συμφωνα με τα οσα εχω μαθει εγω τα τελευταια χρονια παρακολουθωντας διαφορα γεγονοτα περι Burn in. (βεβαια ουδεις αλαθητος)

Καταλαβαινω την πικρια σου ομως για μια ακριβη τηλεοραση η οποια επαθε Burn in και δεν σου επιτρεπει να την χαρεις και για αυτο ησουν λιγο υπερβολικος στην τοποθετηση σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, asdfaster είπε

Στην c9 αν κανεις σωστά το cc ανα  3-4 ώρες και προσεχεις την φωτεινότητα δεν εχεις να φοβηθείς τίποτα. Αμα ήταν έτσι όπως λες τότε το insomnia και όλα τα τεχνολογικά forums με threads για tv θα ήταν γεμάτα με κόσμο να λέει πως έπαθε burn in. Εγω με την oled w865 δεν εχω καπιο θεμα. Εγώ βλέπω μια μερίδα κόσμου που στα παλιά μοντέλα παθαίνει burn in είτε από κακια χρήση είτε γιατί το 2014-2015-2016 η lg δεν είχε την τεχνολογία που έχει τώρα στα pixels. Το θεωρώ δεδομένο πως αργά η γρήγορα στα μοντέλα από το 2016 και κάτω θα πάθουν burn in. Πολύ απλά τότε η lg δεν ήταν όπως τώρα. Η oled tv ακόμα και σήμερα δεν είναι τελειοποιημένες. Η c9 πάντως με αυτά που τρέχει στα pixels τις, θεωρώ πως πρέπει να τις κάνει πολύ κακια χρήση για να πάθεις burn in μεσα στην πενταετία. Eπίσης πιστεύω μπορεί να βγάλει δεκαετία χωρίς πρόβλημα αρκεί ο χρηστης να ξέρει πως να την δουλεύει. Ειναι κόσμος νομίζει πως παίρνει oled και θα την έχει από το πρωί ως το βραδυ ανοιχτή. Εαυτό δεν γίνετε. Και ούτε θα γίνει σύντομα.

Αμα είναι όμως μάστορα να πάρω τηλεόραση που θα θέλει ειδική φροντίδα για να μην μου χαλασει, τότε άστα. Ο σκοπός της τεχνολογίας στο σπίτι μου είναι να με υπηρετεί , όχι να την υπηρετώ εγώ. Φύγαμε από την λογική έχω αφήσει τον φούρνο η τον θερμοσίφωνα ανοιχτό, και θα πάμε άφησα την ολεντ μου ανοιχτή στο μενού του νετφλιξ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Papakaliati είπε

Ότι το μέγεθος είναι πολύ σημαντικότερο στην απόλαυση μιας ταινίας η σειρά, οπό λίγο πιο βαθύ μαύρο. Άμα δεν έχεις μπατζετ για 65αρα ολεντ, πάρε μια πιο οικονομική 65αρα λεντ, θα την απολαύσεις πολύ περισσότερο.

Οταν μιλαμε για ταινιες συμφωνω. Αλλα οπως λεμε...οταν υπαρχει ποιοτητα θελω και την ποσοτητα. Μην ξεχναμε οτι λατρεις της καλης εικονας στο παρελθον εχουν ξοδεψει πολλα χρηματα για να αποκτησουν καλη εικονα σε διαφορους τομεις. Το μαυρο και το contrast, μιας ηταν παντα η Νο 1 παραμετρος για την ποοτητα της εικονας, ηταν η αχιλλειος πτερνα των μεσων προβολης και ειναι αυτο που εχουν στερηθει οι μεγαλυτεροι ηλικιακα χρηστες.

Ομως μην παραβλεπουμε οτι σημερα μιας και μιλαμε για μεγαλη εικονα, υπαρχουν βιντεοπροβολεις οπου δινουν ansi contrast μεταξυ μιας IPS και μιας VA, αλλα υπαρχουν και προβολεις (JVC-EPSON) οπου δινουν πολυ μεγαλυτερο contrast και μαυρο (αν ο χωρος ειναι φροντισμενος)

Ειναι λιγο οξυμωρο να επιζητουμε οθονες Oled και με υπερυψηλη αναλυση στα 5-6 ιντσων κινητα και απο την αλλη να καθομαστε απεναντι απο 65 ιντσες, βλεποντας κοντραστ...900:1 εν ετη 2019.

Συμφωνω ομως πως η μεγαλη εικονα στις κινηματογραφικες ταινιες χαριζει απολαυση ακομα κι ετσι. Μια τηλεοραση 65-75 μπορει να μην δινει κινηματογραφικη εικονα, αλλα σιγουρα δινει χορταστικη.  Η κουβεντα περι ποιοτητας εικονας, βαθυ μαυρο, υψηλο κοντραστ ξερετε, δεν τους αγγιζει ολους και καλα κανει. Δεν απαιτουν ολοι ή το απαιδευτο ματι τους δεν αντιλαμβανεται τουλαχιστον στην αρχη τι δεν παει καλα σε μια κακη εικονα. Οποτε δεν ειναι και αυτοσκοπος για αυτους, ειδικα τους νεους χρηστες.

Μην ξεχναμε ομως πως οσο περνουν τα χρονια και συνηθιζουμε στην εικονα και ηχο που διαθετουμε, παντα μετα απο καιρο επιζητουμε αναβαθμιση γιατι οι απαιτησεις μας μεγαλωνουν. Οπως και να εχει πλεον βλεπω πως σημερα μπορει να αποκτησει καποιος 75" τηλεοραση με κοστος κοντα στο χιλιαρικο πλεον. (αν δεν μπορει χωροταξικα να τοποθετησει προβολεα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, warewolf είπε

Το οτι ως χομπυστες αναλυουμε τα πως και τα γιατι στα τεχνικα, δεν σημαινει οτι αυτα πρεπει να τα γνωριζει και ο υποτιθεμενος χρηστης. Απλα να γνωριζει 2-3 κανονες που ουτως ή αλλως αναγραφονται στο εγχειριδιο οδηγιων.  Τα πραγματα ειναι πιο απλα απο οσο νομιζουν οσοι διαβαζουν ολα αυτα που γραφονται. Αγοραζεις μια Oled και οταν ξερεις οτι θα προβαλεις τηλεοπτικα σταθερα λογοτυπα, κατεβαζεις την φωτεινοτητα του πανελ.

Οι πιο πολλοι την πατανε ως εξης. Αγοραζουν μια Oled, και πριν ειχαν συνηθισει στην εικονα μιας lcd οπου την ειχαν ΤΕΡΜΑ σε φως. Ετσι, οταν παρουν την Oled και την βαλουν στις προτεινομενες φυσιολογικες σταθμες, τους φαινεται ατονη και πηγαινουν και πουσαρουν φωτισμο, χρωματα, dynamic, κλπ.  Υστερα απο Χ ωρες λειτουργιας διαπιστωνουν πως η τηλεοραση επαθε burn in και αρχιζουν τα χειροκινητα cc μπας και την σωσουν, ενω αλλοι τα τρεχουν εξ αρχης ενω δεν πρεπει (καλου κακου οπως λενε)

Στην δικη σου περιπτωση το προβλημα δεν ειναι φυσιολογικο και δεν στο λεω για να σου αλλαξω την αποψη σου. Δεν υποστηριζω τις Oled. Υποστηριζω τον χρηστη, γιατι τετοιος ειμαι. Ομως οπως θα πω τα στραβα και τα ορια της Oled για να προφυλαξω εναν συμφορουμιτη, απο την αλλη δεν θα ισοπεδωσω τα παντα, ετσι ωστε να την στερησω απο καποιον που θελει επιτελους να δει εικονα με απολυτο μαυρο και φοβερο κοντραστ. Υπαρχουν καποια ορια στις Oled και απλα ο καθενας με την εμπειρια του, προσπαθει να μαθει και να καταδειξει ποια ειναι αυτα.

Δεν θελω απο πλευρας μου να οδηγηθει η συζητηση σε μονοπατια του τυπου "ο λογος σου εναντιον του δικου μου." Αλλα ξανα σκεψου λιγο την αρχικη τοποθετηση σου με τον ισχυρισμο οτι σε 2-3 χρονια (ή σε 8-10Κ ωρες) θα παθουν οι Oled τους burn in.

Στο πρωτο και πιο xtreme τεστ του rtings οπου εβαζαν τις oled να παιζουν ανοιχτες σερι 20 ωρες και να κανουν ενα μονο cc ανα 24/ωρο, μεχρι τις 4500 ωρες λειτουργιας, οι μαυρες μπαρες δεν δημιουργησαν burn in.

Και εσυ επαθες κατ ισχυρισμο κανοντας cc καθε 4-5 ωρες, επαιζες 3-4 ταινιες την εβδομαδα και με φωτεινοτητα κατω απο 200 Nits.

Αλλη Oled που μετρηθηκε στις 10.000 ωρες στο avclub και σημειωσε αξιοσημειωτη σταθεροτητα στην εικονα, δεν εχει το παραμικρο Burn in και χρησιμοποιειται ΚΑΙ με στατικα τηλεοπτικου, αλλα και pc-windows μπαρες.

Συμφωνα με ολες τις πηγες, αλλα και ολες τις εμπειριες φιλων και γνωστων οπου γινεται συζητηση για τα αιτια καθε φορα του Burn in, ειτε ειχαμε αστοχια υλικου, ειτε ο χρηστης επαιζε σε πολυ υψηλη φωτεινοτητα μονιμα, ειτε πολλες ωρες σερι μονιμα , ειτε συνδυασμο αυτων τον δυο.

Δεν το κανω για να σου αντιπαρατεθω, αλλα ολες οι ενδειξεις δειχνουν πως ειτε η Tv σου επαιζε πανω απο τα ορια, ειτε επεσες σε προβληματικη. Αλλιως στατιστικα και μονο, ολα τα τεστ αλλα και η χρηση oled's απο το 2015 μεχρι και προπερσι οπως το λες, θα επρεπε να εχουν βγει ολες αχρηστες και με burn in.

Αυτη ειναι η δικη μου αποψη, συμφωνα με τα οσα εχω μαθει εγω τα τελευταια χρονια παρακολουθωντας διαφορα γεγονοτα περι Burn in. (βεβαια ουδεις αλαθητος)

Καταλαβαινω την πικρια σου ομως για μια ακριβη τηλεοραση η οποια επαθε Burn in και δεν σου επιτρεπει να την χαρεις και για αυτο ησουν λιγο υπερβολικος στην τοποθετηση σου.

Φιλε μου... Η vt30 μια ακομα self emisive τεχνολογια πανελ που ειχα στην κατοχη μου 5ετια ειχε εμφανισει burn in ασχημο στους υποτιτλους. Θυμαμαι ποσο ψυχωτικος ειχα γινει απο την πρωτη ημερα με burn in το image retention το break in period κτλ. Γυρναω σε oled με υψηλες προσδοκιες κ ιδια προσοχη. Βαρεθηκε η γυναικα μου να με ακουει για το πως θα χειριζετε την τηλεοραση. Στο galaxy s6 της γυναικας μου το burn in ειναι χαλια , ολη η οθονη εχει αποχρωματιστει κ το λευκο πλεον ειναι κιτρινο. Η εμπειρια μου λοιπον τα τελευταια δεκα χρονια για την self emisive τεχνολογια ειναι στο χειροτερο επιπεδο . Με απλα λογια κουραστηκα. Η acer x27 που κατεχω δινει μια εκπληκτικη εικονα που στο 90% των περιπτωσεων συγκρινεται ανετα με την εικονα της oled. Το λεω αυτο γιατι οι mini led με 900+ ζωνες ερχονται κ κατ εμε θα ειναι οτι καλυτερο . Ιδιως για οικογενειακα περιβαλλοντα. Θυμηθειτε λοιπον οτι οι plasma χαθηκαν λογω κυριως του burn in και τις εφαγαν οι lcd και ειμαι σχεδον σιγουρο οτι τα mini led και micro led θα τις φανε τις oled ΕΚΤΟΣ και αν βρουν εναν πραγματικο τροπο να καθυστερουν για δεκαδες χιλιαδες ωρες την αποσυνθεση των οργανικων υλικων. Η gz2000 με το μεταλικο πανελ πισω απο το κυριως πανελ που λειτουργει ως ψυκτρα δειχνει πολλα υποσχομενη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Αμα είναι όμως μάστορα να πάρω τηλεόραση που θα θέλει ειδική φροντίδα για να μην μου χαλασει, τότε άστα. Ο σκοπός της τεχνολογίας στο σπίτι μου είναι να με υπηρετεί , όχι να την υπηρετώ εγώ. Φύγαμε από την λογική έχω αφήσει τον φούρνο η τον θερμοσίφωνα ανοιχτό, και θα πάμε άφησα την ολεντ μου ανοιχτή στο μενού του νετφλιξ;

κατα καποιο βαθμο ολες οι συσκευες θελουν ειδικη φροντιδα ετσι οπως το τοποθετεις. Για αυτο και υπαρχουν και ειδικες επισημανσεις στα manual (που κανεις συνηθως δεν διαβαζει)

Η καθε συσκευη ή αντικειμενο εχει τις προδιαγραφες του. Ακομη και το ρουχο που τωρα φορας εχει ταμπελακι με οδηγιες θερμοκρασιας πλυσιματος.

Αν θεωρεις "ειδικη φροντιδα" να κλεινεις την oled για 6 λεπτα ανα 4-5 ωρες ή να παιζεις με χαμηλοτερη φωτεινοτητα οπου υπαρχου στατικα αντικειμενα,  τοτε καλυτερα να προσπερασεις και να παρεις μια LCD.

Οταν ομως βαλεις μια HDR ταινια και αρχισουν οι υποτιτλοι να μπλουμαρουν και να ανεβαζουν τον οπισθιο και η εικονα να κανει αυξομειωσεις φωτεινοτητας, παλι φροντιδα θα χρειαστεις, για να καταφυγεις σε πατεντες του πως να κανεις τους υποτιτλους να μην καταστρεφουν την εικονα.

Για ΟΛΕΣ τις συσκευες ισχυουν τα ιδια. Εχουν προδιαγραφες.

Καλεισαι να τις χρησιμοποιησεις εντος αυτων ή οχι και να προσπερασεις. Δεν υπαρχει τεχνολογια χωρις συμβιβασμους. Ο καθενας θα κανει τις επιλογες του συμφωνα με τα γουστα του. 

Καποιος αγοραζει πανακριβο πικαπ και λαδωνει μερη, πλενει δισκους, ρυθμιζει και καλιμπραρει συνεχεια, ολα για καποιο ανταλλαγμα βεβαια. Ομως ολα δεν ειναι για ολους. Απλα προσπερνας και αποκτας αυτο που σου καθεται εσενα καλυτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ας συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε. Ο φιλος του θεματος ζητησε βοηθεια. Νομιζω ολοι δωσαμε τις αποψεις μας . Ας μας πει τελικα τι θα αγορασει κ τις εντυπωσεις του οταν το κανει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Φύγαμε από την λογική έχω αφήσει τον φούρνο η τον θερμοσίφωνα ανοιχτό, και θα πάμε άφησα την ολεντ μου ανοιχτή στο μενού του νετφλιξ;

Υπάρχει screen saver (αυτό με τα πυροτεχνήματα, στις LG) που ενεργοποιείται αυτόματα, μετά από λίγα λεπτά αδράνειας.

Επίσης υπάρχει και timer που κλείνει την TV μετά από xxx λεπτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, odi83 είπε

Φιλε μου... Η vt30 μια ακομα self emisive τεχνολογια πανελ που ειχα στην κατοχη μου 5ετια ειχε εμφανισει burn in ασχημο στους υποτιτλους. Θυμαμαι ποσο ψυχωτικος ειχα γινει απο την πρωτη ημερα με burn in το image retention το break in period κτλ. Γυρναω σε oled με υψηλες προσδοκιες κ ιδια προσοχη. Βαρεθηκε η γυναικα μου να με ακουει για το πως θα χειριζετε την τηλεοραση. Στο galaxy s6 της γυναικας μου το burn in ειναι χαλια , ολη η οθονη εχει αποχρωματιστει κ το λευκο πλεον ειναι κιτρινο. Η εμπειρια μου λοιπον τα τελευταια δεκα χρονια για την self emisive τεχνολογια ειναι στο χειροτερο επιπεδο . Με απλα λογια κουραστηκα. Η acer x27 που κατεχω δινει μια εκπληκτικη εικονα που στο 90% των περιπτωσεων συγκρινεται ανετα με την εικονα της oled. Το λεω αυτο γιατι οι mini led με 900+ ζωνες ερχονται κ κατ εμε θα ειναι οτι καλυτερο . Ιδιως για οικογενειακα περιβαλλοντα. Θυμηθειτε λοιπον οτι οι plasma χαθηκαν λογω κυριως του burn in και τις εφαγαν οι lcd και ειμαι σχεδον σιγουρο οτι τα mini led και micro led θα τις φανε τις oled ΕΚΤΟΣ και αν βρουν εναν πραγματικο τροπο να καθυστερουν για δεκαδες χιλιαδες ωρες την αποσυνθεση των οργανικων υλικων. Η gz2000 με το μεταλικο πανελ πισω απο το κυριως πανελ που λειτουργει ως ψυκτρα δειχνει πολλα υποσχομενη...

τις plasma δεν τις εφαγαν οι LCD, εκατσαν στην αγορα χρονικα οσο και οι LCD, απλα αντικατασταθηκαν απο την επομενη εξελιξιμη τεχνολογια που ηταν η OLED.

Γνωριζω ατομα που εχουν ακομα Plasma ή ειχαν για πολλες χιλιαδες ωρες και δεν επαθαν Burn in. Οι Oled ειναι λιγοτερο ευαισθητες απο τις Plasma,

Κρινεις τις συσκευες οχι στατιστικα, αλλα βαση των δικων σου εμπειριων. Η αναφορα σε τριτους οτι επαθαν το ιδιο, δεν εχει καμια αξια, αν δεν γνωριζουμε τις συνθηκες που το επαθαν. Αν και ο αλλος επαιζε τερματιστος οπως και εσυ, γιατι περιμενεις εκεινος να εχει διαφορετικα αποτελεσματα. ?

Tα κινητα ειναι αλλη κουβεντα, διαφορετικη κατασκευη. Και παιζουν συνηθως στατικα αντικειμενα, εκτιθονται στο φως, κατι που στο auto τα κανει να παιζουν στο max της φωτεινοτητας τους. Παρόλα αυτα αλλος χρηστης με τη δικη του εμπειρια εχει αλλη συμπεριφορα.

https://avclub.gr/forum/showthread.php/166066-Όλα-όσα-πρέπει-να-γνωρίζω-για-το-burn-in-και-τις-OLED?p=1058396094&viewfull=1#post1058396094

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, warewolf είπε

τις plasma δεν τις εφαγαν οι LCD, εκατσαν στην αγορα χρονικα οσο και οι LCD, απλα αντικατασταθηκαν απο την επομενη εξελιξιμη τεχνολογια που ηταν η OLED.

Γνωριζω ατομα που εχουν ακομα Plasma ή ειχαν για πολλες χιλιαδες ωρες και δεν επαθαν Burn in. Οι Oled ειναι λιγοτερο ευαισθητες απο τις Plasma,

Κρινεις τις συσκευες οχι στατιστικα, αλλα βαση των δικων σου εμπειριων. Η αναφορα σε τριτους οτι επαθαν το ιδιο, δεν εχει καμια αξια, αν δεν γνωριζουμε τις συνθηκες που το επαθαν. Αν και ο αλλος επαιζε τερματιστος οπως και εσυ, γιατι περιμενεις εκεινος να εχει διαφορετικα αποτελεσματα. ?

Tα κινητα ειναι αλλη κουβεντα, διαφορετικη κατασκευη. Και παιζουν συνηθως στατικα αντικειμενα, εκτιθονται στο φως, κατι που στο auto τα κανει να παιζουν στο max της φωτεινοτητας τους. Παρόλα αυτα αλλος χρηστης με τη δικη του εμπειρια εχει αλλη συμπεριφορα.

https://avclub.gr/forum/showthread.php/166066-Όλα-όσα-πρέπει-να-γνωρίζω-για-το-burn-in-και-τις-OLED?p=1058396094&viewfull=1#post1058396094

Τερμαριστος ;;;; Αν πληρωσα 2000 στην μια και 2 στην αλλη ακολουθησα τους κανονες κατα γραμμα κ πολυ περισσοτερο και παλι επαθα burn in , τοτε το τερματιστος ειναι ακυρο τελειως . Επισης το εχω φιλους κ γνωστους που δεν εχουν παθει , για μενα ειναι επισης ακυρο μιας κ εχω προσωπικη εμπειρια. Αν δεν ειχα ναι θα με ενοιαζε. Τωρα οχι. Ο φιλος ζητησε γνωμες . Αν δεν του μεταφερουμε τις προσωπικες μας εμπειριες γνωμες τοτε τι καθομαστε κ γραφουμε εδω. Η προσωπικη μου γνωμη - εμπειρια λοιπον στον φιλο ειναι μεινε μακρια απο oled. Πηγαινε σε va fald  . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπότε λοιπόν γνωρίζει κάποιος στατιστικά τι ποσοστό των OLED παρουσιάζουν πρόβλημα (burn-in ή οτιδήποτε) σε βάθος χρόνου;;

Επεξ/σία από mindnever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, odi83 είπε

Παιδια ας συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε. Ο φιλος του θεματος ζητησε βοηθεια. Νομιζω ολοι δωσαμε τις αποψεις μας . Ας μας πει τελικα τι θα αγορασει κ τις εντυπωσεις του οταν το κανει!!!

Το να συμφωνει καποιος δεν ειναι αναγκαιο. Ωστοσω αν θελουμε να κανουμε τοποθετησεις παντος ειδους, καλο ειναι να υπαρχουν και καποιες τεχνικες τεκμηριωσεις για να εχουν και καποια επιπλεον βαρυτητα.

Αν στα χερια σου plasma και oled δεν ειχαν την ιδια καταληξη οπως αλλων χρηστων, ισως δεν κανατε την ιδια χρηση.  Δεν υπαρχει επισημο ή ερασιτεχνικο τεστ Oled που να υποδεικνυει τετοια συμπεριφορα οπως της δικης σου, οταν αυτη επαιζε φυσιολογικα. ((μονο οσες ειχαν αστοχια υλικου)

Το θεμα δεν ειναι να συμφωνησουμε ή να διαφωνησουμε. Η ουσια ειναι να καταλαβει ο καθε ενδιαφερομενος τι επαθε και ΓΙΑΤΙ, μηπως μελλοντικα ειτε καταλαβει τι εκανε λαθος για να το διορθωσει, ειτε για να συνειδοτοποιησει οτι για τα δικα του standards o πηχης ειναι χαμηλος και ως τεχνολογια θα την προσπερασει.

 

Εν κατακλειδι, εκεινο που θα επρεπε να σε εχει προβληματισει, δεν ειναι γιατι και αλλοι επαθαν burn in, αλλα γιατι καποιοι με περισσοτερες ωρες απο σενα δεν επαθαν.

Οπως και να εχει, οποιος κι αν ειναι ο λογος που επαθες Burn in, απο τη στιγμη που το παθαινεις συνεχως σε κινητα, plasma, oled, καλυτερα να στραφεις αλλου, οι tcl με τις 768 ζωνες ή οι Hisense με το διπλο πανελ, ισως ειναι η λυση στο προβλημα σου.

 

34 λεπτά πριν, mindnever είπε

Οπότε λοιπόν γνωρίζει κάποιος στατιστικά τι ποσοστό των OLED παρουσιάζουν πρόβλημα (burn-in ή οτιδήποτε) σε βάθος χρόνου;;

Οχι και δεν ξερω αν εχει αλλη σημασια εκτος απο εγκυκλοπαιδικη. 

Ο καθενας μαθαινει για στατιστικα συμφωνα με τον περιγυρο του. Απο φιλους, συγγενεις, συμφορουμιτες ή απο ολα τα φορουμ του πλανητη.

Ομως αυτο δεν εχει ιδιαιτερη πρακτικη αξια. (π.χ. 9 στους 10 δεν παθαινουν ή το αντιθετο)

Γιατι αυτο που εχει σημασια, ειναι να μαθουμε που ειναι εκεινο το κατωφλι οπου η τηλεοραση θα αρχισει να κανει νερα.

Αν ολοι μας ειμαστε προσεκτικοι, κανουμε χρηση 2 ωρες τη μερα στα 120 Nits δεν θα παθουμε ποτέ.  Αν ολοι μας τις σκιζουμε στα 350nits μερα νυχτα και τις κλεινουμε καθε 8 ωρες, θα το παθουμε ολοι.

Δεν μας ενδιαφερει λοιπον στατιστικα ποσοι παθαινουn ή οχι, αυτο θα αποκαλυπτε μονο, τι ειδους χρηση της κανουμε. (του υψους ή του βαθους)

 

ΑΥΤΟ που μας ενδιαφερει, ειναι να καταλαβουμε υπο ποιες συνθηκες θεασης το επαθε, ωστε ο καθενας να αποφασισει αν του κανει, μιας και ο ιδιος ξερει σε ποσο εντατικες συνθηκες χρησιμοποιησει.  Για αυτο και το πιο ουσιαστικο θεμα οταν καποιος παθαινει Burn in, αν θελει να βοηθησει την κοινοτητα, ειναι να προσπαθει οσο πιο αναλυτικα να αναφερει το ειδος χρησης , ωστε να καταλαβουν οι υπολοιποι τι ακριβως παιζει.

 

Στις περισσοτερες αναφορες που βρισκω απο ατυχους χρηστες, η κουβεντα αρχιζει και σταματαει σε καταρες και συμβουλες αποφυγης τουλαχιστον αρχικα, ενω κανενας σχεδον χρηστης δεν ενδιαφερεται να μαθει τις ακριβεις συνθηκες θεασης που εγιναν.  Αν συμμετεχω σε αυτα τα νηματα περι Burn in, ειναι ακριβως για να διερευνησω ως ερασιτεχνης τις συνθηκες, ωστε να δημιουργησω μια δικη μου data base που αργοτερα θα τη μοιραστω με αλλους χρηστες και τη δικη τους data base, ωστε να εξαγουμε οσο το δυνατον γρηγοροτερα και σωστοτερα συμπερασματα.

 

ΝΑΙ θελουμε OLED αλλα ταυτοχρονα ΟΧΙ δεν θελουμε να πληρωνουμε διχιλιαρα για διετια και να μας μενει στα χερια χωρις δικη μας υπαιτιοτητα.

Πριν καιρο εδω στο ινσομνια σε αλλο νημα περι burn in βγηκε αλλος ατυχος και προτεινε να μην αγοραζουν γιατι χαλανε πανευκολα. ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τον ρωτησε τι χρηση εκανε. Ολοι απλα εσπευσαν να καταδικασουν και να χλευασουν τις Oled, χωρις να γνωριζουν καν τα κριτηρια χρησης.

Οταν τον ρωτησα με pm τι χρηση εκανε, αποδειχτηκε πως ενω νομιζε πως επαιζε με χαμηλη φωτεινοτητα επειδη ειχε επιλεξει "ECO" preset, τοτε αποκαλυφθηκε οτι ο ανθρωπος εν αγνοια του βεβαια, επαιζε με oled light 100 και contrast 100 (τερμα) γιατι το μοντελο του ετσι τα εχει στο "eco".    Επισης μην γνωριζοντας ο ανθρωπος τιποτα περι Burn in, compensation cycles και καθαρισμους κλπ, την ειχε ανοιχτη σε τηλεοπτικο....9ωρα καθε ημερα. Και σε σε 1.5-2 χρονια του επαθε burn in,

Τωρα, ειδατε πως αν μαθουμε τις συνθηκες θεασης η αποψη μας μπορει να αλλαξει 100%. ?

Αγνοια, κακη ενημερωση, παπαγαλακια της samsung που τις θαβουν συνεχεια, χρηστες που δεν καθονται να ψειριζουν τις τεχνολογιες, Ελλατωμετικα κομματια, χρηστες που ειχαν λανθασμενες πληροφοριες χρησης, ψευτογκουρου, ευκολες δηλωσεις για εντυπωσιασμο ή επιδειξη γνωσεων γκουρου του google, τρολς, κανουν την ολη ατμοσφαιρα ολο και πιο δυσκολη να βγουν συμπερασματα, ειδικα αν το θεμα αντιμετωπιζεται ως κυνηγι μαγισσων απο φοβια για τις oled.

 

Να σημειωσω πως για οσουν πηγαινουν να τις αγορασουν και εχουν αγνοια γενικα απο τα τεχνολογικα δρωμενα, μεγαλοι φταιχτες ειναι και οι πωλητες που δεν ενημερωνουν για τιποτα, ή κανουν δηλωσεις τυπου, μην την παρεις καιγεται ή παρτην ειναι η καλυτερη. Και ποιος να τους εκπαιδευσει δηλαδη, αφου κι εμεις οτι μαθαινουμε το μαθαινουμε κανοντας τους ντεντεκτιβς.

Να ευχαριστησω τον odi 83 για τις πληροφοριες που μου εδωσε και τον κοπο που εκανε να βγαλει την καρτελα σερβις μενου. Eυχομαι να βγαλει ακρη αν το κυνηγησει με την τηλεοραση του, ή να βρει τη δικη του νιρβανα, στις επερχομενες τεχνολογιες dual panels και mini led.

H TCL παρεπιπτοντως φιλοδοξει να εχει το 2023, 15000 ζωνες ελεγχου. Δεν ξερω αν το πετυχει, το ευχομαι. Απο αποψη μαρκετινγκ ομως της εβγαλα μια μικρη κιτρινη καρτουλα, μιας και φαινεται οτι θελει να γινει χαλιφης στη θεση του χαλιφη και ακολουθει τα χναρια της samsung με τα θαψιματακια της και τις μισες αληθειες.

Οπως και να εχει οι επιλογες σημερα ειναι σχετικα αρκετες και μελλοντικα θα ειναι ακομα πιο πολλες.  Υγεια και λεφτα να εχουμε, να αποκτουμε οτι μας αρεσει για τη διασκεδαση μας.  :)

 

Επεξ/σία από warewolf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/10/2019 στις 11:19 ΜΜ, wind25 είπε

Καλησπέρα σας,

Ψάχνω για μια τηλεόραση. Αρχικά κοιτούσα για την περσινή samsung  QE55Q9FN και την LG OLED55C8PLA άλλα φέτος βγήκαν οι καινούργιες Samsung QE55Q90R και LG OLED55C9.

Αρχικά δεν ξέρω αν προτείνετε Samsung ή LG. απλά με ξενερώνει λίγο για αυτά που ακούω για το service της samsung αλλά μου αρέσει πολύ το box Που περιλαμβάνει τα πάντα.

Από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν τα φετινά μοντέλα έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά ώστε να κινηθώ σε αυτά ή να παραμείνω στα περσινά. Θα ήθελα τη γνώμη σας και την πρόταση σας.

Η χρήση είναι κυρίως για κλασσικά tv, ταινίες και που και που PS. Επίσης σκέφτομαι για ασύρματη σύνδεση για να το χρησιμοποιώ με πληκτρολόγιο για πλοήγηση στο ιντερνετ.

Ευχαριστώ

Θα σου πρότεινα εάν δεν σε ενδιαφέρει να κυμανθείς στα 2.000 Ευρώ να περιμένεις για την Ευρωπαική TCL X10 , η οποία είναι η Αμερικάνικη Χ8 . Είναι mini led με 900 περίπου ζώνες ( η πρώτη στο είδος της ) με εξαιρετικά reviews μέχρι τώρα. Και όπως και να χει ίσως θα θέλες να περιμένεις για οποιαδήποτε τηλεόραση την black friday που πάντα κάνουν προσφορές στα high end μοντέλα. 

 

Επεξ/σία από odi83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...