Προς το περιεχόμενο

Πτυχίο ΤΕΙ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, vasilllis said:

Eφοσον το ιδιο το κρατος διαχωριζει τους ΤΕ και τους ΠΕ ο διαχωρισμος  εδω σου φαινεται περιεργος?

ΠΕ και ΤΕ σημαίνει Πανεπιστημιακής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης. Αυτό είναι άσχετο με το επίπεδο εκπαίδευσης που είναι Ανώτατη για αμφότερους τους τομείς. Εξ ου και το ΑΕΙ = Πανεπιστήμια και ΤΕΙ.

Τουλάχιστον μέχρι τώρα, που πλέον παύει πρακτικά να υφίσταται ο Τεχνολογικός τομέας της Ανώτατης εκπαίδευσης κι έχουμε μόνο Πανεπιστήμια.

Επεξ/σία από DrFreeman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 13/10/2019 στις 10:38 ΜΜ, DrFreeman είπε

ΠΕ και ΤΕ σημαίνει Πανεπιστημιακής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης. Αυτό είναι άσχετο με το επίπεδο εκπαίδευσης που είναι Ανώτατη για αμφότερους τους τομείς. Εξ ου και το ΑΕΙ = Πανεπιστήμια και ΤΕΙ.

Τουλάχιστον μέχρι τώρα, που πλέον παύει πρακτικά να υφίσταται ο Τεχνολογικός τομέας της Ανώτατης εκπαίδευσης κι έχουμε μόνο Πανεπιστήμια.

Τι εννοεις ασχετο αφου  το ιδιο το δημοσιο διαχωριζει τα δυο πανεπιστημιακα ιδρυματα και θετει διαφορετικες μισθολογικες καταστασεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, vasilllis said:

Τι εννοεις ασχετο αφου  το ιδιο το δημοσιο διαχωριζει τα δυο πανεπιστημιακα ιδρυματα και θετει διαφορετικες μισθολογικες καταστασεις ?

Αμείβει με διαφορετικό τρόπο τους δύο τομείς της ανώτατης εκπαίδευσης, ωστόσο αυτό σημαίνει μισθολογική διαφορά και δεν σχετίζεται με την νομική εξίσωση των δύο τομέων σε ακαδημαϊκό επίπεδο (που υφίσταται από το 2001).

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Stamos_polixniotis99 said:

Δεν είναι όλα ΤΕΙ = ΑΕΙ. Υπάρχουν πολλά ΤΕΙ που είναι της πλάκας!!!

Ανακριβές αυτό που λες. Τα ΑΕΙ είναι το σύνολο των ανωτάτων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων (άρα και τα πρώην ΤΕΙ). Σχολές της πλάκας υπάρχουν και στον πανεπιστημιακό τομέα, όπως υπήρχαν και στα πρώην τεχνολογικά ιδρύματα, δεν είναι κάτι νέο - ούτε αποτέλει αποκλειστικότητα κάποιων ιδρυμάτων.

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Ανακριβές αυτό που λες. Τα ΑΕΙ είναι το σύνολο των ανωτάτων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων (άρα και τα πρώην ΤΕΙ). Σχολές της πλάκας υπάρχουν και στον πανεπιστημιακό τομέα, όπως υπήρχαν και στα πρώην τεχνολογικά ιδρύματα, δεν είναι κάτι νέο - ούτε αποτέλει αποκλειστικότητα κάποιων ιδρυμάτων.

Για μένα ίσως και να ναι λάθος κάποιος να σπουδάσει σε ΤΕΙ (δηλαδή παλιά γιατί τώρα είναι ΑΕΙ). Εκτός και αν είχες μια δουλειά σχετική από πίσω πχ μπαμπάς φυσικοθεραπευτής και ήταν το ΤΕΙ φυσικοθεραπείας πολύ καλή λύση, κατα τ'αλλα δε συμφέρει. Γιατί να κοπιάσεις για ένα πτυχίο 4 χρόνια και να πασχίζεις να πεις σε όλους ναι ξέρετε και εγώ έχω πτυχίο ανώτατης εκπαίδευσης και εγώ ξέρω όλα αυτά που χρειάζονται για τη δουλειά και εγώ έχω επιστημονική κατάρτηση και να είσαι κατώτερος μισθολογικά (έστω και για λίγο) και να σε θεωρούν ε σιγά μωρέ ένα τει τέλειωσε και να σου έρχεται ο άλλος που μπήκε γεωλογικό στην πάτρα με 9000 μόρια να σου λέει α εγώ τέλειωσα πανεπιστήμιο; Και εσύ μαθητής του 17 και αυτός μαθητής της βάσης και να στο παίζει μετά επιστήμονας. Επειδή έχω ζήσει αυτή τη φάση, απλά δεν αξίζει να τα τραβάς όλα αυτά. Σαφώς υπάρχουν άχρηστα με Α κεφαλαίο ΑΕΙ αλλά σου λεει ωπ αυτό είναι πανεπιστήμιο. Και με το ηλίθιο κράτος και διδακτορικό να έχεις σου λεει α δεν εχεις πτυχίο πανεπιστημίου.. λες και κάποιος με διδακτορικο δεν ειναι πια μερος της επιστημονικης κοινοτητας. Εκνευριζομαι απλα.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Stamos_polixniotis99 είπε

Το πρόβλημα αλλού έγκειται ξες. Οι απόφοιτοι των ΤΕΙ (σχεδόν όλοι) έχουν υφάκι. Μιλούσαν πριν καμιά βδομάδα με απόφοιτο του ΤΕΙ λογιστικής (αυτή μπήκε στο ΤΕΙ το 2005 και το τελείωσε το 2010 - γεννήθηκε 28/04/1987) και έλεγε τις εξής κοτσάνες: "είμαι επιστήμονας", εγώ θεωρώ ότι έβγαλα πανεπιστήμιο", "έχω και μεταπτυχιακό" (αμφιβάλω αν έχει) κλπ χαζά. Τι να πεις σε τέτοια άτομα; Χωριά ότι είχε 2 αδελφές (αυτή ήταν η μεσαία) και αν πέρναγε σε άλλη πόλη θα είχε πάρει και μεταγραφή.

Έχουν υφάκι οι απόφοιτοι ΤΕΙ και δεν έχουν οι ΑΕΙ.

Πλάκα μας κάνεις ρε φίλε;

Γιατί εγώ λέω ότι το υφάκι το έχουν αυτοί των ΑΕΙ και κυρίως αυτοί που έχουν κάποιο μεταπτυχιακό. Εκεί να δεις υφάκι. Για πολλές μπάτσες. 

Και το θέμα είναι ότι οι γνώσεις των περισσοτέρων είναι επιπέδου β τοπικού. Περιφανεύονται απλά ότι τελείωσαν κάτι κι ας μην έχουν τις γνώσεις.

Αλλά οκ, στην ελλάδα είμαστε τα χαρτιά μετράνε. Κρίνετε με βάση αυτά λοιπόν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Stamos_polixniotis99 είπε

Το πρόβλημα αλλού έγκειται ξες. Οι απόφοιτοι των ΤΕΙ (σχεδόν όλοι) έχουν υφάκι. Μιλούσαν πριν καμιά βδομάδα με απόφοιτο του ΤΕΙ λογιστικής (αυτή μπήκε στο ΤΕΙ το 2005 και το τελείωσε το 2010 - γεννήθηκε 28/04/1987) και έλεγε τις εξής κοτσάνες: "είμαι επιστήμονας", εγώ θεωρώ ότι έβγαλα πανεπιστήμιο", "έχω και μεταπτυχιακό" (αμφιβάλω αν έχει) κλπ χαζά. Τι να πεις σε τέτοια άτομα; Χωριά ότι είχε 2 αδελφές (αυτή ήταν η μεσαία) και αν πέρναγε σε άλλη πόλη θα είχε πάρει και μεταγραφή.

Το υφάκι από μόνο του γιατί δεν λέει κάτι. Υπάρχουν και άτομα ΔΕ που έχουν υφάκι. Σίγουρα πυροβολημένοι υπάρχουν παντού. Το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα μεγαλύτερη βαρύτητα δίνουμε στο βασικό πτυχίο το οποίο σε ακολουθεί παντού και όχι στο μεταπτυχιακό και το διδακτορικό που καθορίζει και τον επαγγελματία. Δηλαδή κάποιος με μεταπτυχιακό και διδακτορικό στην βιοχημεία θεωρείται ότι ξέρει χειρότερα βιοχημεία από το τμήμα βιοχημείας επειδή ο άλλος τέλειωσε ΑΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, lactate said:

Το υφάκι από μόνο του γιατί δεν λέει κάτι. Υπάρχουν και άτομα ΔΕ που έχουν υφάκι. Σίγουρα πυροβολημένοι υπάρχουν παντού. Το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα μεγαλύτερη βαρύτητα δίνουμε στο βασικό πτυχίο το οποίο σε ακολουθεί παντού και όχι στο μεταπτυχιακό και το διδακτορικό που καθορίζει και τον επαγγελματία. Δηλαδή κάποιος με μεταπτυχιακό και διδακτορικό στην βιοχημεία θεωρείται ότι ξέρει χειρότερα βιοχημεία από το τμήμα βιοχημείας επειδή ο άλλος τέλειωσε ΑΕΙ.

Αυτά είναι αστειότητες του πολιχνιώτη. Απορώ που τα είδε να συμβαίνουν. Από τη στιγμή που έχει ληφθεί ΜΔΕ ή PhD, έχει πλέον αλλάξει το επίπεδο και στο βιογραφικό σου αλλά και όταν συμμετέχεις σε περαιτέρω ακαδημαϊκές δραστηριότητες. Κανένα Πανεπιστήμιο δε θα αποτρέψει έναν υποψήφιο διδάκτορα με πρώτο πτυχίο από πρώην ΤΕΙ, ο οποίος ήδη έχει ΜΔΕ.

Επεξ/σία από DrFreeman
typos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Αυτά είναι αστειότητες του πολιχνιώτη. Απορώ που τα είδε να συμβαίνουν. Από τη στιγμή που έχει ληφθεί ΜΔΕ ή PhD, έχει πλέον αλλάξει το επίπεδο και στο βιογραφικό σου αλλά και όταν συμμετέχεις σε περαιτέρω ακαδημαϊκές δραστηριότητες. Κανένα Πανεπιστήμιο δε θα αποτρέψει έναν υποψήφιο διδάκτορα με πρώτο πτυχίο από πρώην ΤΕΙ, ο οποίος ήδη έχει ΜΔΕ.

Η Ιατρική Αθηνών δεν δεχόταν απόφοιτους ΤΕΙ χωρίς μεταπτυχιακό ενώ για τους αντίστοιχους ΑΕΙ το δεχόταν με τον όρο η φοίτηση να είναι 5 χρόνια αντί για 3 (τώρα θέλει οπωσδήποτε μεταπτυχιακό αλλά αυτό είναι ένας νόμος ανεξάρτητος του ΑΕΙ/ΤΕΙ)

Τα πανεπιστήμια σε συντριπτική πλειοψηφία σε κατατακτήριους δεν αναγνωρίζουν κανένα μάθημα από ΤΕΙ με το πιο εξωφρενικό παράδειγμα οι οδοντιατρικές να μην αναγνωρίζουν κανένα μάθημα σε απόφοιτους ΤΕΙ οδοντοτεχνικής παρότι υπάρχουν μαθήματα που είναι πιο συναφή προς τους οδοντοτεχνίτες

Ατέλειωτες προκηρύξεις που ζητάνε βιοεπιστήμονες για την τάδε θέση (βιολόγους, βιοχημικούς κτλ) αλλά δεν θεωρούν βιοεπιστήμονα κάποιον από ΤΕΙ που έχει μεταπτυχιακό και διδακτορικό σε κάποια βιοεπιστήμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, lactate said:

Η Ιατρική Αθηνών δεν δεχόταν απόφοιτους ΤΕΙ χωρίς μεταπτυχιακό ενώ για τους αντίστοιχους ΑΕΙ το δεχόταν με τον όρο η φοίτηση να είναι 5 χρόνια αντί για 3 (τώρα θέλει οπωσδήποτε μεταπτυχιακό αλλά αυτό είναι ένας νόμος ανεξάρτητος του ΑΕΙ/ΤΕΙ)

Τα πανεπιστήμια σε συντριπτική πλειοψηφία σε κατατακτήριους δεν αναγνωρίζουν κανένα μάθημα από ΤΕΙ με το πιο εξωφρενικό παράδειγμα οι οδοντιατρικές να μην αναγνωρίζουν κανένα μάθημα σε απόφοιτους ΤΕΙ οδοντοτεχνικής παρότι υπάρχουν μαθήματα που είναι πιο συναφή προς τους οδοντοτεχνίτες

Ατέλειωτες προκηρύξεις που ζητάνε βιοεπιστήμονες για την τάδε θέση (βιολόγους, βιοχημικούς κτλ) αλλά δεν θεωρούν βιοεπιστήμονα κάποιον από ΤΕΙ που έχει μεταπτυχιακό και διδακτορικό σε κάποια βιοεπιστήμη

Προφανώς υπάρχουν προβλήματα. Τα περισσότερα από αυτά που αναφέρεις οφείλονται σε ισχυρά γραφειοκρατικά προσκόμματα αλλά και στη συντεχνιακή ομερτά ισχυρών σωματείων που δε θέλουν ανταγωνισμό και που μέχρι σήμερα οι κυβερνήσεις δεν ήρθαν σε σύγκρουση μαζί τους.

Βέβαια κάποια άλλα θέματα είναι λειτουργικά και δεν αφορούν μόνο τους αποφοίτους πρώην ΤΕΙ, αλλά και αποφοίτους των πανεπιστημίων, όπως π.χ. το γεγονός ότι το μεταπτυχιακό δε δίνει επαγγελματικά δικαιώματα είτε βασικά, είτε συμπληρωματικά - παρά μόνο το πρώτο πτυχίο. Ιδιαίτερα ισοπεδωτική πρακτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Προφανώς υπάρχουν προβλήματα. Τα περισσότερα από αυτά που αναφέρεις οφείλονται σε ισχυρά γραφειοκρατικά προσκόμματα αλλά και στη συντεχνιακή ομερτά ισχυρών σωματείων που δε θέλουν ανταγωνισμό και που μέχρι σήμερα οι κυβερνήσεις δεν ήρθαν σε σύγκρουση μαζί τους.

Βέβαια κάποια άλλα θέματα είναι λειτουργικά και δεν αφορούν μόνο τους αποφοίτους πρώην ΤΕΙ, αλλά και αποφοίτους των πανεπιστημίων, όπως π.χ. το γεγονός ότι το μεταπτυχιακό δε δίνει επαγγελματικά δικαιώματα είτε βασικά, είτε συμπληρωματικά - παρά μόνο το πρώτο πτυχίο. Ιδιαίτερα ισοπεδωτική πρακτική.

Καλά αυτό με τα ΜΔΕ και τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι τραγικό. Δηλαδή σου λέει ότι δεν έχει καμία σημασία αν έχεις ΜΔΕ ή διδακτορικό. Αν έχεις τελειώσει ιατρικα εργαστήρια και κάνεις μεταπτυχιακό και διδακτορικό με την ισχύουσα κατάσταση το μόνο που θα μπορείς να κάνεις είναι να είσαι βοηθός μικροβιολόγου με διδακτορικό (και σπουδές τουλάχιστον 9 ετών) για μια θέση που την κάνει και απόφοιτος ΕΠΑΛ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, lactate said:

Καλά αυτό με τα ΜΔΕ και τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι τραγικό. Δηλαδή σου λέει ότι δεν έχει καμία σημασία αν έχεις ΜΔΕ ή διδακτορικό. Αν έχεις τελειώσει ιατρικα εργαστήρια και κάνεις μεταπτυχιακό και διδακτορικό με την ισχύουσα κατάσταση το μόνο που θα μπορείς να κάνεις είναι να είσαι βοηθός μικροβιολόγου με διδακτορικό (και σπουδές τουλάχιστον 9 ετών) για μια θέση που την κάνει και απόφοιτος ΕΠΑΛ.

Ενας ακόμη τραγικός παραλογισμός από τους ατελείωτους του ελληνικού κρατικού μηχανισμού...

Κάποιοι κλάδοι πλήττονται λιγότερο, όμως κάποιοι (όπως αυτοί που αναφέρεις) σημαντικά...

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Ενας ακόμη τραγικός παραλογισμός από τους ατελείωτους του ελληνικού κρατικού μηχανισμού...

Κάποιοι κλάδοι πλήττονται λιγότερο, όμως κάποιοι (όπως αυτοί που αναφέρεις) σημαντικά...

σίγουρα και δυστυχώς τα παιδιά δεν το ξέρουν πριν μπουν σε αυτές τις σχολές. Παιδιά που είναι καλοί μαθητές μπορεί να μπουν εκεί. να είναι καλοί ερευνητές και μετά οι μόνες δουλειές που θα μπορούν να βρουν να ειναι βοηθοί με βασικό μισθό. Να τους λένε στο ΤΕΙ πόσο σημαντικός είναι ο κλάδος τους και να βλέπουν ότι ήταν απλά ηλίθιοι. Και ότι ακόμα και να ξέρουν απέξω και ανακατωτά αιματολογία να μην μπορέοσυν ποτέ να αξιοποιήσουν την γνώση αυτή γιατί απλά κάναν το λάθος να σπουδάσουν σε σχολή που γράφει ΤΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/10/2019 στις 4:07 ΜΜ, nikos123123 είπε

καλησπερα παιδια,η κατευθυνση που φενεται στο πτυχιο?για παραδειγμα εγω στο τει εχω κατευθυνση μηχανικος λογισμικου

Οι πληροφορικοί δεν έχουν κανένα προστατευόμενο επαγγελματικό δικαίωμα (όσον αφορά την πληροφορική) με εξαίρεση την εκπαίδευση.

Εξαίρεση στο παραπάνω οι πληροφορικοί από τμήμα ΗΜΜΥ οι οποίοι έχουν επαγγελματικά διακαιώματα ως ηλεκτρολόγοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...