Προς το περιεχόμενο

Αγορά από Ιαπωνία


odystam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας 

Γνωστός μου θα πάει για επαγγελματικό ταξίδι στην Ιαπωνία σε λίγες μέρες και με ρώτησε αν χρειάζομαι κάτι απο κει. 

Ως κάτοχος μιας sony a58 λοιπόν θα ήθελα να σας ρωτήσω:

Αξίζει να μου φέρει κάποιον φακό από εκεί, δηλαδή τα φωτογραφικά προϊόντα στην Ιαπωνία είναι πιο φθηνά απ ότι στην Ευρώπη? 

Μπορεί άραγε να μεταφέρει κάτι καινούργιο, "του κουτιου", ή θα χει θέμα με το αεροδρόμιο στο γυρισμό? 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αλλα γενικα στο ημπαιη τα ιαπωνικα προιοντα ειναι πανακριβα στους ιαπωνες πωλητες. Μου κανει εντυπωση. Ετσι σαν γενικη αποψη λεω. Τσεκαρησε το και εσυ.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, odystam είπε

Γειά σας 

Γνωστός μου θα πάει για επαγγελματικό ταξίδι στην Ιαπωνία σε λίγες μέρες και με ρώτησε αν χρειάζομαι κάτι απο κει. 

Ως κάτοχος μιας sony a58 λοιπόν θα ήθελα να σας ρωτήσω:

Αξίζει να μου φέρει κάποιον φακό από εκεί, δηλαδή τα φωτογραφικά προϊόντα στην Ιαπωνία είναι πιο φθηνά απ ότι στην Ευρώπη? 

Μπορεί άραγε να μεταφέρει κάτι καινούργιο, "του κουτιου", ή θα χει θέμα με το αεροδρόμιο στο γυρισμό? 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια 

μονο αν εφερνε κατι μεταχειρισμενο οπου ο νομος προσφορας-ζητησης οδηγει σε χαμηλες τιμες στην Ιαπωνια. Για καινουργιο, οι περισσότεροι κατασκευαστες εχουν πλεον globally priced προιοντα που σημαινει οτι δεν θα βρεις κατι φτηνοτερο. Επισης η πλειοψηφια των κατασκευαστων εχει region locked εγγυηση, που σημαινει οτι και καινουργιο να ειναι κατι, δεν καλυπτεσαι απο την canon hellas πχ. αμα βγαλει προβλημα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, odystam είπε

Γειά σας 

Γνωστός μου θα πάει για επαγγελματικό ταξίδι στην Ιαπωνία σε λίγες μέρες και με ρώτησε αν χρειάζομαι κάτι απο κει. 

Ως κάτοχος μιας sony a58 λοιπόν θα ήθελα να σας ρωτήσω:

Αξίζει να μου φέρει κάποιον φακό από εκεί, δηλαδή τα φωτογραφικά προϊόντα στην Ιαπωνία είναι πιο φθηνά απ ότι στην Ευρώπη? 

Μπορεί άραγε να μεταφέρει κάτι καινούργιο, "του κουτιου", ή θα χει θέμα με το αεροδρόμιο στο γυρισμό? 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια 

    Καινούριο όχι , μιας και ψάχνω χρόνια για καταστάσεις τύπου Nikon F5 κλπ , οι τιμές σε μεταχειρισμένα είναι αξιόλογες με την έννοια πως οι μηχανές είναι σε μία τάδε κατάσταση , οπότε ο συσχετισμός μεταξύ τιμής και μηχανής είναι καλός .

   Η λογική πίσω από μια τέτοια κίνηση είναι πως , θα έπρεπε να προηγηθεί έρευνα από μέρους σου , ώστε πριν φύγει ο φίλος σου να γνωρίζει ότι θα πάρει ένα συγκεκριμένο αντικείμενο από συγκεκριμένο πωλητή , αποφεύγοντας διαδικασίες επί τόπου ψαξιματος δλδ αφού βρισκόταν εκεί θα ερχόταν σε επικοινωνία και θα ζητούσε να του το στείλουν , με κάποιο κόστος φυσικά πληρώνοντας το κλπ . στην συνέχεια  θα είχε να αντιμετωπίσει τελωνεία κλπ . εφόσον κατάφερνε να 

   Θα ρωτήσω έναν φίλο τον Hikkorint αν μπορεί να μας υποδείξει κάποιο κατάστημα , εφόσον το επιθυμείς . 

   Ναι , έχει ενδιαφέρον τηρουμένων των αναλογιών .

25 λεπτά πριν, odystam είπε

Γειά σας 

Γνωστός μου θα πάει για επαγγελματικό ταξίδι στην Ιαπωνία σε λίγες μέρες και με ρώτησε αν χρειάζομαι κάτι απο κει. 

Ως κάτοχος μιας sony a58 λοιπόν θα ήθελα να σας ρωτήσω:

Αξίζει να μου φέρει κάποιον φακό από εκεί, δηλαδή τα φωτογραφικά προϊόντα στην Ιαπωνία είναι πιο φθηνά απ ότι στην Ευρώπη? 

Μπορεί άραγε να μεταφέρει κάτι καινούργιο, "του κουτιου", ή θα χει θέμα με το αεροδρόμιο στο γυρισμό? 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια 

     Ρίξε μια ματιά στην σελίδα του διότι είναι πολύ ψαγμενος και ίσως έχει να προτείνει καταστήματα , νομίζω μόνο στο Τόκιο .

    Σου έβαλα μία διεύθυνση μέχρι να βρω τον φίλο μου .......

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι...με την παγκοσμιοποιηση σημερα οι τιμές είναι σχεδόν ίδιες παντού. Απλώς έλεγα μπας και είναι ενα τσακ πιο φθηνά ή έστω υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία (διότι οι Amount φακοί είναι κάπως δυσεύρετοι εδώ) μιας που η Ιαπωνία φημίζεται για τον φωτογραφικό της εξοπλισμό. Πάντως ψάχνομαι από τώρα γιατί εννοείται δε θα του πω όσο είναι εκεί "ψάξε και βρες αυτό". Επίσης προφανώς και δε περιμένω να με καλύπτει η εγγύηση εδώ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, odystam είπε

Ναι...με την παγκοσμιοποιηση σημερα οι τιμές είναι σχεδόν ίδιες παντού. Απλώς έλεγα μπας και είναι ενα τσακ πιο φθηνά ή έστω υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία (διότι οι Amount φακοί είναι κάπως δυσεύρετοι εδώ) μιας που η Ιαπωνία φημίζεται για τον φωτογραφικό της εξοπλισμό. Πάντως ψάχνομαι από τώρα γιατί εννοείται δε θα του πω όσο είναι εκεί "ψάξε και βρες αυτό". Επίσης προφανώς και δε περιμένω να με καλύπτει η εγγύηση εδώ...

    Το αίτημα σου στάλθηκε ήδη στον Κο Takumi , πιστεύω θα μας απαντήσει σύντομα , ρίξε μια ματιά στην διεύθυνση που σου έστειλα .... 

    

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...