Προς το περιεχόμενο

virt-manager virtual machine backup-restore σε άλλο pc


p_under

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους, 

έχω κάνει ένα project μέσα σε ένα virtual machine με το linux virt-manager app. Από πίσω τρέχει fedora linux αν θυμάμαι καλά. Μέσα στο virtual machine έχω στήσει ubuntu server edition.

Θέλω λοιπόν να μεταφέρω όλο το project (ubuntu) στο Windows pc μου. 

Προτείνεται να στήσω fedora vm και μέσα εκεί με τον virt-manager να "πετάξω" το back up? Ή μπορώ με κάποιον άλλο τρόπο? Ή ακόμα καλύτερα να κάνω μια καθαρή εγκατάσταση σε δεύτερο drive την fedora διανομή? 

Επίσης είχα κάνει μια προσπάθεια σαν την παραπάνω αλλά δεν κατάφερα ποτέ να παίξει το ubuntu project μου. Δεν είχα κάνει σωστό backup? Δεν ξέρω. 

Για αρχή θα ήθελα βοήθεια αν γίνεται πως να πάρω ένα σωστό και ολοκληρωμένο backup από τον virt-manager ολόκληρου του project μου. 

Μου αρκεί και ένας σωστός οδηγός ώστε να διαβάσω πως θα το κάνω, δεν θέλω να κάνει άλλος την δουλειά για μένα. 

 

Δυστυχώς δεν θυμάμαι τις εκδόσεις του virt-manager, ubuntu και fedora αντίστοιχα και αυτό διότι το teamviewer είναι για πέταμα και δεν παίζει. Αλλά μπορώ να τις βρω προφανώς. 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους ασχοληθούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ο kvm είναι linux kernel feature οπότε θα πρέπει να κανεις linux εγκατάσταση .

https://www.addictivetips.com/ubuntu-linux-tips/backup-a-virt-manager-virtual-machine-on-linux/

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν χρειάζεσαι κανένα back-up δεν υπάρχει back-up εικονικής μηχανής λέγεται snapshot, βρίσκεις το img αρχείο του ubuntu το κάνεις move ή copy και μετά ακολουθείς ένα οδηγό (google-it) για μετατροπή του αρχείου σου σε vhd  και το τρέχεις στον Hyper-v των windows σου. Απλά και όμορφα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, newfoot είπε

δεν χρειάζεσαι κανένα back-up δεν υπάρχει back-up εικονικής μηχανής λέγεται snapshot, βρίσκεις το img αρχείο του ubuntu το κάνεις move ή copy και μετά ακολουθείς ένα οδηγό (google-it) για μετατροπή του αρχείου σου σε vhd  και το τρέχεις στον Hyper-v των windows σου. Απλά και όμορφα.

Τόσο απλά δηλαδή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, p_under είπε

Τόσο απλά δηλαδή? 

https://blogs.msdn.microsoft.com/virtual_pc_guy/2015/06/22/handy-tool-for-converting-kvm-vmware-images-to-hyper-v/

τώρα αν λέει ψέματα τι να σου πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, newfoot είπε

Οκ θα το τσεκαρω συντομα και θα ενημερωσω. Ευχαριστω για τις προτασεις. 

 

Αν υπάρχουν αλλες ιδεες ή προτάσεις θα χαιρομουν να τις ακουσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...