Προς το περιεχόμενο

Kali Linux(Stuck)


GamerPix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ.

Θα μπω κατευθείαν στο θέμα μου γιατί ψάχνω άμεσα μια λύση.

Έχω εδώ και λίγες μέρες που πήρα την απόφαση να αλλάξω λογισμικό και από Windows 10 να πάω σε Kali Linux.

Έψαξα αρκετά βιντεάκια και βοηθήματα ώστε να προχωρήσω στην αλλαγή.

Έχω εγκαταστήσει αρκετές φορές Ubuntu και Windows αλλά το Kali με δυσκόλεψε με σκοπό να έχω φτάσει σε σημείο να μην βρίσκω λύση.

Ξεκίνησα κανονικά όλη την διαδικασία και λίγο πριν φτάσω στο τέλος της εγκατάστασης μου έσβησε το λάπτοπ από μπαταρία.

Αφού κατάλαβα την βλακεία μου και σύνδεσα τον φορτιστή σκέφτηκα να ξανά κάνω εγκατάσταση.

Από εκείνη την ώρα που έγινε όλο αυτό,η εγκατάσταση κολλάει στο "Configure the network".

Δοκίμασα αρκετές φορές με συμπέρασμα να παιδευομαι πάνω από ένα 24ωρο με το λάπτοπ χωρίς να βγάζει κάπου όλο αυτό.

Χρειάζομαι άμεσα μια λύση γιατί το χρειάζομαι λόγω δουλειάς.

Ευχαριστώ όσους ασχοληθούν με το πρόβλημα μου.

*Η εγκατάσταση έγινε μέσω USB και μέσω  RUFUS.

IMG_20190925_000743.jpg

Επεξ/σία από GamerPix
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε άνθρωπος που ασχολείται με την τεχνολογία του αρέσει να δοκιμάζει συνέχεια κάτι διαφορετικό ή κάτι καινούργιο που δεν είχε παλιότερα την ευκαιρία να το κάνει.

Ελπίζω να σε κάλυψα.✌️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό καλό είναι αυτές οι δοκιμές να γίνονται πρώτα σε ένα VM και αν δείς ότι σου αρέσει προχωράς και σε κανονική εγκατάσταση.

Θέλεις εργαλεία του Kali?

 

Δοκίμασες να ξεκινήσεις με verbose για να δεις τα logs στην κονσόλα?

Στο δίνει σαν επιλογή στο boot? Αν όχι ψάξε μια πως γίνεται σε Kali και ποσταρε μας εδώ.

Μηπως είναι φάση Arch και πρέπει να ενεργοποιήσεις κάπως το δίκτυο?

Επίσης το flash είναι UEFI?

Μου έχει τύχει να γίνεται corrupt κατα το installation, δοκίμασες να το ξαναγράψεις?( Να υποθέσω ότι δεν έχεις διαθέσιμο PC?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαθέσιμο ένα desktop και από εκεί τα ψάχνω όλα.

Το flash δεν είναι UEFI.

Θα το ψάξω και θα ενημερώσω εδώ.

Το έχω γράψει αρκετές φορές.

Κάθε φορά που προσπαθούσα να κάνω εγκατάσταση,το έγραφα από την αρχή ώστε να σιγουρευτώ ότι δεν έκανα κάποιος λάθος.

Από χθες το μεσημέρι με βασανίζει η εγκατάσταση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διανομή που επιβάλει την χρήση ως root δεν συνιστάται για καθημερινή χρήση.

Γνώμη μου ότι όσοι χρησιμοποιούν Καλι γιατί την χρειάζονται ως πακέτο, την έχουν σε USB η απλά τρέχουν τα ίδια εργαλεία σε άλλη distro.

Όντας νέος στον κόσμο του λινουξ από τα ποστ σου, προχώρησε σε μια πιο φιλική ως προς τον χρήστη διανομή.

 

Ως προς την διαχείρηση δικτύου, γιατί DNS λκαι όχι καρφωτές διεθύνσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, headbanger είπε

διανομή που επιβάλει την χρήση ως root δεν συνιστάται για καθημερινή χρήση.

Γνώμη μου ότι όσοι χρησιμοποιούν Καλι γιατί την χρειάζονται ως πακέτο, την έχουν σε USB η απλά τρέχουν τα ίδια εργαλεία σε άλλη distro.

Όντας νέος στον κόσμο του λινουξ από τα ποστ σου, προχώρησε σε μια πιο φιλική ως προς τον χρήστη διανομή.

Ως προς την διαχείρηση δικτύου, γιατί DNS λκαι όχι καρφωτές διεθύνσεις;

Καλημέρα φίλε μου.

Καταρχάς σε ευχαριστώ που ενδιαφέρθηκες για το πρόβλημα μου.

Η αλήθεια είναι ότι είμαι καινούργιος πάνω στα linux και δεν έχω την παραμικρή ιδέα.

Μόνο ubuntu γνωρίζω αλλά μην φανταστείς και πολλά.

Έχεις να μου προτείνεις κάποια καλύτερη διανομή?

Σκέφτηκα να ξανά πάω σε ubuntu αλλά θέλω πρώτα να πάρω αρκετές ιδέες πριν προχωρήσω και σε εκείνη την αλλαγή.

Επίσης θα ήθελα να αναφέρω ότι όταν είχα ubuntu στο λάπτοπ,είχα θέμα με το wireless..

Μου έδειχνε κανονικά ότι είμαι συνδεδεμένος στο ίντερνετ αλλά δεν μπορούσα να μπω σε καμία ιστοσελίδα και υποστήριζε ότι δεν έχω σήμα.

Αυτό το αντιμετώπιζα μόνο στο wireless και όχι στο ethernet.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει απολύτως κανένα νόημα κύριο λειτουργικό και διανομή το kali και ειδικά σε αρχάριο.

αφού έρχεσαι απο windows προτείνω κάτι με βάση το xfce, και αφού ξεκίνησες με την apt-get οικογένεια

κάτι από mx linux , mint , xubuntu ή ακόμα καλύτερα debian 10 καθαρό.

μετά ζεις μαζί του καιρό, μαθαίνεις πως λειτουργεί, λύνεις μόνος σου τα όποια προβλήματα, δεν είναι λογική χωρίς να προσπαθήσεις να λύσεις το θέμα με το wifi να κάνεις εγκατάσταση 100 διανομές...

τώρα αν θες κάποιο εργαλείο από το kali το βάζεις στην διανομή σου ή τρέχεις το kali σε virtual machine.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, xrhstosiak είπε

Δεν έχει απολύτως κανένα νόημα κύριο λειτουργικό και διανομή το kali και ειδικά σε αρχάριο.

αφού έρχεσαι απο windows προτείνω κάτι με βάση το xfce, και αφού ξεκίνησες με την apt-get οικογένεια

κάτι από mx linux , mint , xubuntu ή ακόμα καλύτερα debian 10 καθαρό.

μετά ζεις μαζί του καιρό, μαθαίνεις πως λειτουργεί, λύνεις μόνος σου τα όποια προβλήματα, δεν είναι λογική χωρίς να προσπαθήσεις να λύσεις το θέμα με το wifi να κάνεις εγκατάσταση 100 διανομές...

τώρα αν θες κάποιο εργαλείο από το kali το βάζεις στην διανομή σου ή τρέχεις το kali σε virtual machine.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Θα προτιμήσω κάποιο από αυτά που μου πρότεινες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ερωτηση - απορια, γιατι ειναι τοσο δημοφιλης το kali απο το black-arch? τουλαχιστον για τα ελληνικα δεδομενα δεν εχει ακουστει κατι και ειναι ισαξιο ισως και κατι παπαραπανω απο το kali για τον οποιο γνωστο λογο προοριζεται

Επεξ/σία από μπουρτζοβλαχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες να κάνεις εγκατάσταση με κλειστό  wifi ή Ethernet ;

Μήπως κάποιο από αυτά είναι η αιτία του προβλήματος σου.

Πάντως καλό είναι όπως έγραψε και κάποιος νωρίτερα να κάνεις εγκατάσταση σε verbose mode μήπως και σου δείξει που οφείλεται το πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


 

Spoiler

 

Η αλήθεια είναι ότι αυτή η έκδοση προτείνεται για αρκετά προχωρημένους και με ενδιαφέρον σε συγκεκριμένο τομέα. Αλλά μπορώ να πω ότι σε καταλαβαίνω που ήθελες να το δοκιμάσεις.

Θα σου πω μια προσωπική εμπειρία να φάω και εγώ λίγο απ' το κράξιμο. Φοιτητής τότε όταν ήταν ο πρώτος κύκλος mr robot και έβλεπα ένα επεισόδιο εν μέσω εξεταστικής. (Έγραφα το επόμενο πρωί 8:30). Ενώ τελείωσε το επεισόδιο αποφάσισα να βάλω στο λάπτοπ kali. Μέσα στο λάπτοπ υπήρχε ένα excel που θα το χρησιμοποιούσα στην εξέταση (είχαμε αυτή την δυνατότητα στο συγκεκριμένο μάθημα γιατί είχε επαναλαμβανόμενες πράξεις εφόσον είχες φτιάξει το excel μόνος σου). Πάω να κάνω εγκατάσταση και ξέχασα να χωρίσω σε particion το δίσκο, με το που ξεκίνησα το κατάλαβα. *Πέρασα το μάθημα αλλά τόσες πράξεις με το κομπιουτεράκι επί 2:30 ώρες δεν είχα ξανακάνει.

*Να προσθέσω ότι είχα χρησιμοποιήσει τότε backtrack 5 kai backtrack 5 r3 όπως και αρκετές εκδόσεις ubuntu και debian 6 αν θυμάμαι καλά.

 

Θα σου πρότεινα από προσωπικής άποψης να πας σε κάποια έκδοση mint σε όποιο γραφικό περιβάλλον σου αρέσει περισσότερο, έχει αρκετά μεγάλη κοινότητα και για καθημερινή χρήση εμένα μου αρέσουν αρκετά. Επίσης ψάξε λίγο για την κάρτα δικτύου σου, ένα παλιό hp που είχα είχε δύο κάρτες δικτύου οπότε έπρεπε να κάνω κάποιες ρυθμίσεις στο backtrack 5 r3.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ σου προτείνω Mint. Μετά, τα περισσότερα αν όχι όλα από τα εργαλεία του Kali μπορείς να τα βάλεις ένα-ένα και μόνο ότι χρειάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...