Προς το περιεχόμενο

Πάει για κατάρρευση ο FSF?


GReaperEx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να διευκρινίσω τον τίτλο, ίσως όχι οικονομική κατάρρευση, αλλά ιδεολογική και απώλεια εμπιστοσύνης.

Ας μη μασάμε τα λόγια μας. Ο RMS ήταν όχι μόνο ο ιδρυτής του οργανισμού αλλά ίσως ο τελευταίος άνθρωπος με επιρροή μέσα σε αυτόν που προήγαγε ακόμα την ιδεολογία του ελεύθερου λογισμικού. Μπορεί να ήταν εκκεντρικός και ίσως λίγο εκνευριστικός, αλλά κανείς που τον ξέρει δεν τολμάει να πει ότι ο Stallman δεν υποστήριζε αυτά που πίστευε με καθαρά και λογικά επιχειρήματα.

Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι γιατί αποφάσισε να παραιτηθεί... Βαρέθηκε να του φέρονται συνέχεια λες και είναι σάκος του μποξ? Απογοητεύτηκε από την τωρινή κατάσταση της "ακαδημαϊκής κοινότητας"? Γέρασε και σταμάτησε να νοιάζεται για το μέλλον του FSF?

Ρωτάω επειδή δε νομίζω να πιστεύει ότι το να παραιτούνταν θα βοηθούσε τον οργανισμό. Γιατί το λέω? Μαντέψτε ποιοι είναι από τους μεγαλύτερους δωρητές του FSF αυτή τη περίοδο... Alibaba group και Redhat... Νιντ άι σέι μορ?

Ποια είναι η γνώμη σας για το μέλλον του ελεύθερου λογισμικού? Εγώ για αρχή πρόσεξα να διευκρινίσω σε όλα τα projects μου ότι δε δέχομαι άλλη έκδοση της GPL, μόνο v3. Το δράμα δε με νοιάζει, όποιος θέλει να ασχοληθεί έστω και λίγο μπορεί να δει ότι είναι απλά φουσκωμένες ανοησίες. Στις κατίνες αρέσει να διαδίδουν φήμες και να καταστρέφουν ζωές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μέλλον του ελεύθερου - ανοικτού λογισμικού είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που ήταν πριν μια βδομάδα, πριν ένα μήνα ή πριν ένα χρόνο...

με τις μικρές και τις μεγάλες ήττες του, με τις μικρές και τις μεγάλες νίκες του.

Εκατομμύρια άνθρωποι ασχολούνται άμεσα ή έμμεσα με αυτό,

χομπιστες, επαγγελματίες, κινήματα, ιδεολόγοι, ακτιβιστές, δημοσιογράφοι, νομικοί, πανεπιστήμια, οργανισμοί, εταιρίες, κράτη ολόκληρα και πολλά άλλα...

όποτε ένα τέτοιο οικοσύστημα που πλέον συμπληρώνει δεκαετίες ζωής, δεν εξαρτάται και δεν καθορίζεται από κανέναν μεμονωμένο άνθρωπο ή ίδρυμα ή ότι άλλο θες.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jemadux είπε

μπορεις να στειλεις mail στον ιδιο [email protected] 

Δε θέλω να συνεισφέρω στον καταιγισμό από email που σίγουρα θα λαμβάνει... 

xrhstosiak και chek2fire, ειλικρινά μακάρι να έχετε δίκιο. Αλλά κάτι μου λέει ότι τα πράγματα δεν είναι και τόσο ρόδινα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, GReaperEx είπε

Για να διευκρινίσω τον τίτλο, ίσως όχι οικονομική κατάρρευση, αλλά ιδεολογική και απώλεια εμπιστοσύνης.

Ας μη μασάμε τα λόγια μας. Ο RMS ήταν όχι μόνο ο ιδρυτής του οργανισμού αλλά ίσως ο τελευταίος άνθρωπος με επιρροή μέσα σε αυτόν που προήγαγε ακόμα την ιδεολογία του ελεύθερου λογισμικού. Μπορεί να ήταν εκκεντρικός και ίσως λίγο εκνευριστικός, αλλά κανείς που τον ξέρει δεν τολμάει να πει ότι ο Stallman δεν υποστήριζε αυτά που πίστευε με καθαρά και λογικά επιχειρήματα.

Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι γιατί αποφάσισε να παραιτηθεί... Βαρέθηκε να του φέρονται συνέχεια λες και είναι σάκος του μποξ? Απογοητεύτηκε από την τωρινή κατάσταση της "ακαδημαϊκής κοινότητας"? Γέρασε και σταμάτησε να νοιάζεται για το μέλλον του FSF?

Ρωτάω επειδή δε νομίζω να πιστεύει ότι το να παραιτούνταν θα βοηθούσε τον οργανισμό. Γιατί το λέω? Μαντέψτε ποιοι είναι από τους μεγαλύτερους δωρητές του FSF αυτή τη περίοδο... Alibaba group και Redhat... Νιντ άι σέι μορ?

Ποια είναι η γνώμη σας για το μέλλον του ελεύθερου λογισμικού? Εγώ για αρχή πρόσεξα να διευκρινίσω σε όλα τα projects μου ότι δε δέχομαι άλλη έκδοση της GPL, μόνο v3. Το δράμα δε με νοιάζει, όποιος θέλει να ασχοληθεί έστω και λίγο μπορεί να δει ότι είναι απλά φουσκωμένες ανοησίες. Στις κατίνες αρέσει να διαδίδουν φήμες και να καταστρέφουν ζωές.

Ειχα την εντυπωση οτι παραιτηθηκε ωστε η τωρινη κακη του φημη να μην επηρεασει αρνητικα το FSF. Το ειπε και ο ιδιος νομιζω.

Το κατα ποσο του αξιζε αυτο που επαθε ειναι αλλη υποθεση και εχει το δικο της thread

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...