Προς το περιεχόμενο

γέμισμα με χύμα μελάνι


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα,

έχω έναν Epson SX235W inkjet εκτυπωτή και δυστυχώς τα μελάνια του καταναλώνονται με γρήγορο ρυθμό....ή στεγνώνουν πολύ εύκολα αν τον αφήσω λίγο καιρό ανενεργό. Σε κάποιες περιπτώσεις ενώ το μελανάκι έχει ακόμη μέσα περιεχόμενο (το κουνάω και ακούω το υγρό) ο εκτυπωτής μου βγάζει ότι έχει τελειώσει. Το κακό με τον συγκεκριμένο εκτυπωτή είναι ότι αν κάποιο απο τα 4 μελανάκια έχει τελειώσει δεν δουλεύει ακόμη και αν όλα τα άλλα είναι γεμάτα (πχ έχει τελειώσει το κίτρινο και δεν εκτυπώνει ασπρόμαυρη σελίδα ακόμη και αν το μαύρο είναι ολοκαίνουργιο!)

 

έτσι κοιτάω μήπως πάω στην λύση να χρησιμοποιώ μελάνι που θα γεμίζω εγώ.....έχω δει ότι υπάρχουν κεφαλές που μπορείς να τις ξαναγεμίσεις με χύμα μελάνι και λειτουργούν χωρίς πρόβλημα (έτσι λένε οι περιγραφές τουλάχιστον γιατί ο εκτυπωτής έχει κάποιο σύστημα ελέγχου και καταλαβαίνει πότε βάζεις καινούργια κεφαλή και πότε όχι). Επίσης υπάρχουν δοχεία με χύμα μελάνι.....

η ερώτηση μου: είναι αξιόπιστη αυτή η διαδικασία; την έχει κάνει κανείς χωρίς προβλήματα;

αν έχετε κάποιο link για αγορά κεφαλών ή/και χύμα μελάνης καλό είναι να το προτείνετε ώστε να γνωρίζουμε ότι είναι αξιόπιστος ο πωλητής.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αλλο μοντελο epson αλλα παιρνει τα ιδια μελανια με το δικο σου.Ψωνιζω απο εδω.

http://www.discountink.gr/index.php?act=viewCat&catId=23

Εχω ψωνισει πολλες φορες απο αυτους, για την τιμη τους που εχουν τα μελανια ειμαι ευχαριστημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tempo είπε

η ερώτηση μου: είναι αξιόπιστη αυτή η διαδικασία; την έχει κάνει κανείς χωρίς προβλήματα;

στείλε στοpapoys1  πμ Θα σε ενημερώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω σταματησα τα original epson για τον XP205 κ ξαναγεμιζω με χυμα μελανι κ συριγγα. Ψωνισα απο ebay uk τα catridges που ξαναγεμιζουν και μελανια 200ml ολα γυρω στα 45 ευρω, οσο δηλαδη ενα σετ original. Η διαφορα βεβαια ειναι οτι κλεινω σχεδον 1,5 χρονο - σαν να λεμε πανω απο τριπλασια διαρκεια.

Το μονο αρνητικο που υπαρχει ειναι οτι πρεπει να κοιτας οπτικα τα μελανια σε τακτα διαστηματα γιατι οι ενδεικτες υπολοιπου μεσω software δεν ειναι καθολου εγκυροι, τουλαχιστον στον δικο μου. Την διαδικασια γεμισματος με συριγγες την κατακτεις μετα την 3 φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

Εχω αλλο μοντελο epson αλλα παιρνει τα ιδια μελανια με το δικο σου.Ψωνιζω απο εδω.

http://www.discountink.gr/index.php?act=viewCat&catId=23

Εχω ψωνισει πολλες φορες απο αυτους, για την τιμη τους που εχουν τα μελανια ειμαι ευχαριστημενος.

νομίζω ότι οι τιμές τους είναι παρα πολύ καλές.....αυτό που με προβληματίζει είναι τα μεταφορικά (αναφέρει απο 1,5ευρώ) γιατί βλέπω ότι εγώ και το κατάστημα είμαστε στις 2 πλευρές της χώρας!

 

17 λεπτά πριν, pp6210 είπε

Και εγω σταματησα τα original epson για τον XP205 κ ξαναγεμιζω με χυμα μελανι κ συριγγα. Ψωνισα απο ebay uk τα catridges που ξαναγεμιζουν και μελανια 200ml ολα γυρω στα 45 ευρω, οσο δηλαδη ενα σετ original. Η διαφορα βεβαια ειναι οτι κλεινω σχεδον 1,5 χρονο - σαν να λεμε πανω απο τριπλασια διαρκεια.

Το μονο αρνητικο που υπαρχει ειναι οτι πρεπει να κοιτας οπτικα τα μελανια σε τακτα διαστηματα γιατι οι ενδεικτες υπολοιπου μεσω software δεν ειναι καθολου εγκυροι, τουλαχιστον στον δικο μου. Την διαδικασια γεμισματος με συριγγες την κατακτεις μετα την 3 φορα.

θυμάσαι απο ποιόν πωλητή ή το προϊόν που ψώνισες; κυκλοφορούν αρκετοί στο ebay και μερικές φορές πέφτεις σε αναξιόπιστο πωλητή και μετά τρέχα-γύρευε.....

φαντάζομαι ότι δεν έχεις κανένα πρόβλημα με τις κεφαλές και πάντα τις αναγνωρίζει ο εκτυπωτής ως νέες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2019 στις 1:44 ΜΜ, tempo είπε

θυμάσαι απο ποιόν πωλητή ή το προϊόν που ψώνισες; κυκλοφορούν αρκετοί στο ebay και μερικές φορές πέφτεις σε αναξιόπιστο πωλητή και μετά τρέχα-γύρευε.....

φαντάζομαι ότι δεν έχεις κανένα πρόβλημα με τις κεφαλές και πάντα τις αναγνωρίζει ο εκτυπωτής ως νέες.

για να μην βάζω direct link ψάξε για πωλητή inkgirl-uk στο ebay.co.uk, έχω ψωνίσει 2 φορές cartridges και μια μελάνια. Ίσως μελάνια να εύρισκες και απο Ελλάδα φτηνότερα, αλλά catridges όχι.

Πέρα από την αίσθησή μου οτι η εγχρωμη εκτύπωση είνια πιο αχνή και οτι δεν μπορείς να εμπιστευτείς τις στάθμες που δείχνει ο EPSON και πρέπει να τσεκάρεις με το μάτι, δεν υπάρχει άλλο θέμα. Στα win10 έγινε forced updated ο driver και κάθε φορά που τυπωνω μου βγάζει ένα warning screen οτι δεν είνια original μελάνι αλλά δεν με κόβει, πατάω proceed και εκτυπώνει κανονικά. Παλιότερα στα win7 το cartridge περνούσε ως 100% γνήσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 17/9/2019 στις 1:02 ΜΜ, akou είπε

https://www.eurosupplies.com.gr/?cat=19&subcat=7&product=37717

Aπο το eurosupplies εχει παρει κανεις ?

Είχα πάρει παλαιότερα 301 συμβατά για τον δικό μου hp. Δε τα αναγνώριζε τα πήγα πίσω και πήρα κάτι άλλο.

Τώρα παίρνω από eurojet στη Στουρνάρη που μου είχε προτείνει παλαιότερα συμφουρμίτης και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.Χύμα είχα  πάρει παλαιότερα από Ελλάδα των 500 ml με 1,5-2 ευρώ που τώρα έχουν γύρω στα 9 ευρώ.

Πάντως και με Κίνα όπως βλέπω από ali δεν υπάρχουν πλέον οι διαφορές που υπήρχαν παλαιότερα σε αυτά τα προιόντα οπότε δε συμφέρει να περιμένεις 1-2 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...