Προς το περιεχόμενο

Zoom μεγαλου εύρους για Canon


Jiakometi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Musclemar είπε

Ο συγκεκριμένος φακός δεν έχει image stabilization όμως. Ο EF 70-200mm f/2.8L IS II USM ίσως να σου ταιριάζει καλύτερα. 

Σ ευχαριστώ πολύ . Έχεις δίκιο, Σ αυτό το εστιακό μήκος το IS είναι απαιραίτητο. 
Επειδή όμως αρχίζουμε να ξεφεύγουμε σε κόστος θα πάω μάλλον σε αυτόν.

Έχει καλές κριτικές και νομίζω ότι είναι ένας τίμιος  φακός. 
Για κοντινά θα πάρω ένα δεύτερο σώμα Mirrorless με τον 28-105  f2.8-4 που έχω. Οπότε είμαι καλυμμένος. Απλά θα να αποφύγω  τα δύο σώματα. 
 

Επεξ/σία από Jiakometi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2019 στις 11:34 ΠΜ, babisskg είπε

   Ο Chris βγάζει πάντα κάποιες λεπτομέρειες στη φόρα που μπορεί να φανούν χρήσιμες , όπως για παράδειγμα ότι αμφιβάλλει πως φτάνει όντως μέχρι τα 400

Χωρίς να ξέρω κάτι ειδικά για αυτό το φακό  ΓΕΝΙΚΑ, οι ζουμ μεγάλου εύρους ΣΕ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ , δεν λειτουργούν όπως ένας prime τηλεφακός!

Π.χ. ένας 28-300 στα 5 μέτρα ή στα 7 μέτρα ... δεν είναι 300ρης, είναι 200 και κάτι .

Στο άπειρο όμως ή στα 40 μέτρα, σαφώς είναι 300ρης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κύριοι,

Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις και τις συμβουλές σας, οι οποίες είναι όλες σωστές. Και ειδικά ως προς το τεχνικό κομμάτι. 
Εδώ όμως να βάλω μια άλλη παράμετρο, σε πιό προσωπική βάση.

Στις διακοπές μου ή σε κάποιες εξορμήσεις Σαββατοκύριακο ή ακόμη και κάποιους επισκέψεις στο κέντρο της Αθήνας, που δεν έχουν σκοπό την φωτογράφηση, θέλω κουβαλώντας/ένα σώμα και έναν φακό να μπορώ να φωτογραφήσω θέματα από απόσταση ενός μέτρου μέχρι  και πχ 200.

Από μια σκηνή δρόμου με ανθρώπους μέχρι ένα περαστικό αυτοκίνητο 50 μέτρα μακρυά. Από το ακροκέραμο της σκεπής ενός νεοκλασικού μέχρι και λεπτομέρειες σε ένα νησί ενώ το προσεγγίζω με το πλοίο. 
Δεν υπάρχει χρόνος για αλλαγές φακών αλλά ούτε  και η δυνατότητα να κουβαλάω εξοπλισμό το βράδυ σε μια έξοδο. Ένα σώμα με ένα ζουμ κάπως βολεύεται ....

Αντιλαμβάνεστε  ότι είναι     «bad»  photo or no photo. Δεν είμαι pixel peeper, και για τις «προγραμματισμένες»  φωτό μου έχω prime φακούς ..

Μόνο για την παραπάνω λογική χρειάζομαι έναν τέτοιο φακό με όλα τα μειονενκτήματα του. 
 

Απλώς επειδή θα κάνω μετάβαση και σε άλλο σύστημα, το budget μου δεν είναι απεριόριστο.


 

 

 

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dr_73 είπε

ΓΕΝΙΚΑ, οι ζουμ μεγάλου εύρους ΣΕ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ , δεν λειτουργούν όπως ένας prime τηλεφακός!

Π.χ. ένας 28-300 στα 5 μέτρα ή στα 7 μέτρα ... δεν είναι 300ρης, είναι 200 και κάτι .

Στο άπειρο όμως ή στα 40 μέτρα, σαφώς είναι 300ρης.

Θα είναι 200 και κάτι από ποιά άποψη; Εννοείς ότι αν σκοπεύω ένα αντικείμενο στα 7 μέτρα με τους φακούς αυτούς στα 300mm, το κάδρο του 28-300 θα είναι πιο ευρυγώνιο (δηλ 200 και κάτι όπως γράφεις) σε σχέση με έναν prime 300άρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Κύριοι,

Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις και τις συμβουλές σας, οι οποίες είναι όλες σωστές. Και ειδικά ως προς το τεχνικό κομμάτι. 
Εδώ όμως να βάλω μια άλλη παράμετρο, σε πιό προσωπική βάση.

Στις διακοπές μου ή σε κάποιες εξορμήσεις Σαββατοκύριακο ή ακόμη και κάποιους επισκέψεις στο κέντρο της Αθήνας, που δεν έχουν σκοπό την φωτογράφηση, θέλω κουβαλώντας/ένα σώμα και έναν φακό να μπορώ να φωτογραφήσω θέματα από απόσταση ενός μέτρου μέχρι  και πχ 200.

Από μια σκηνή δρόμου με ανθρώπους μέχρι ένα περαστικό αυτοκίνητο 50 μέτρα μακρυά. Από το ακροκέραμο της σκεπής ενός νεοκλασικού μέχρι και λεπτομέρειες σε ένα νησί ενώ το προσεγγίζω με το πλοίο. 
Δεν υπάρχει χρόνος για αλλαγές φακών αλλά ούτε  και η δυνατότητα να κουβαλάω εξοπλισμό το βράδυ σε μια έξοδο. Ένα σώμα με ένα ζουμ κάπως βολεύεται ....

Αντιλαμβάνεστε  ότι είναι     «bad»  photo or no photo. Δεν είμαι pixel peeper, και για τις «προγραμματισμένες»  φωτό μου έχω prime φακούς ..

Μόνο για την παραπάνω λογική χρειάζομαι έναν τέτοιο φακό με όλα τα μειονενκτήματα του. 
 

Απλώς επειδή θα κάνω μετάβαση και σε άλλο σύστημα, το budget μου δεν είναι απεριόριστο.


 

Ίσως αυτός εδώ να ταιριάζει για αυτό που περιγράφεις, και δεν είναι τόσο μεγάλος για να τον έχεις μαζί, Canon 70-300mm f/4-5.6L IS

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Musclemar είπε

Ίσως αυτός εδώ να ταιριάζει για αυτό που περιγράφεις, και δεν είναι τόσο μεγάλος για να τον έχεις μαζί, Canon 70-300mm f/4-5.6L IS

Σ ευχαριστώ πολύ αλλά έχω αποφασίσει να πάω σε σταθερό  διάφραγμα.

Εάν θα πήγαινα σε μεταβλητό,  τότε ναι, θα ήταν σίγουρα από τις top επιλογές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Θα είναι 200 και κάτι από ποιά άποψη; Εννοείς ότι αν σκοπεύω ένα αντικείμενο στα 7 μέτρα με τους φακούς αυτούς στα 300mm, το κάδρο του 28-300 θα είναι πιο ευρυγώνιο (δηλ 200 και κάτι όπως γράφεις) σε σχέση με έναν prime 300άρη;

Ναι. Δεν ξέρω για τα 7 μέτρα , αλλά στα 5 μέτρα θα είναι σαν να είναι 200ρης prime. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Ναι. Δεν ξέρω για τα 7 μέτρα , αλλά στα 5 μέτρα θα είναι σαν να είναι 200ρης prime. 

Αυτό μου ακούγεται πρωτοφανές γιατί το εύρος του κάδρου ορίζεται από την εστιακή απόσταση για ένα δεδομένο μέγεθος αισθητήρα. Σίγουρα δεν εννοείς ότι θα είναι σαν 200άρης από την άποψη του βάθους πεδίου; Εκεί υπάρχει μια λογική, δεδομένου ότι ένας φωτεινός prime μπορεί να πετύχει μικρότερο βάθος πεδίου για την ίδια εστιακή απόσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε έναν φακό αλλάξεις την εστίαση θα δεις ότι αλλάζει λίγο και το κάδρο σου. Μόνο σε ακριβούς cine φακούς και ελάχιστους φωτογραφικούς φακούς δεν συμβαίνει αυτό.

Σε κάποιους φακούς αυτό το φαινόμενο είναι ακραίο. Αυτό εννοεί ο Dr_73.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...