Προς το περιεχόμενο

Αγορά τηλεφακού για nikon d5300


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω φακό για νικον d5300  "all around   με μεγάλο ζουμ  18-300. 16-300; ερασιτεχνης είμαι δε γνωρίζω πολλά πράγματα είχα τον 18-200  tamron κ τον έδωσα. Βοηθήστε όσοι έχετε γνώσεις λεφτά έως 550 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.e-infin.com/eu/item/3379/tamron_18-400mm_f/3.5-6.3_di_ii_vc_hld_lens_for_nikon_f

και αν δεν σε πειραζουν τα μεταχειρισμενα

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1426022-nikon-%CF%86%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82-af-s-dx-nikkor-18-300mm/?ct=1568406255

Δεν εχω σχεση με τον πωλητη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς ο 18-400 είναι «OUT OF STOCK» αυτή την στιγμή.

Κατά τα άλλα μια καλή επιλογή σε αυτό το budget. Τον σκέπτομαι κι εγώ. 

Επεξ/σία από Jiakometi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είδα εξαντληθηκε εδώ είναι πολύ ποιο ακριβός ο 18-400.δυστυχως  δε ξέρω τι να πάρω μονο για καινούργιο ενδιαφέρομαι. Μπορεί να στραφώ σε 18-300

11 ώρες πριν, allpaple είπε

https://www.e-infin.com/eu/item/3379/tamron_18-400mm_f/3.5-6.3_di_ii_vc_hld_lens_for_nikon_f

και αν δεν σε πειραζουν τα μεταχειρισμενα

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1426022-nikon-φακός-af-s-dx-nikkor-18-300mm/?ct=1568406255

Δεν εχω σχεση με τον πωλητη.

Μονό για καινούργιο θέλω. Σε ευχαριστώ πολύ. Έχω κολλήσει στον 18-400   εκτός αν πάω σε 18-300 ταμρον η σιγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nikon 18-300 , 549 ευρώ από ελλάδα. Η ομάδα για αυτόν στο flickr , έχει 18.000+ φωτογραφίες. 

Για τον tamron 18-400 , έχει τις μισές. Τον προτιμούν πολλοί νικονάκηδες . Κάτι λέει αυτό . 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Nikon 18-300 , 549 ευρώ από 

Για τον tamron 18-400 , έχει τις μισές. Τον προτιμούν πολλοί νικονάκηδες . Κάτι λέει αυτό . 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου ήταν πολύ σημαντικό το σχόλιο σου.κλεινω στον 18-400 γιαυτό ρωτάω για να δω τι προτείνετε οι ποιο πολλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Τάσος μπιδης είπε

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου ήταν πολύ σημαντικό το σχόλιο σου.κλεινω στον 18-400 γιαυτό ρωτάω για να δω τι προτείνετε οι ποιο πολλοι

   Το 400 επι 1.5 ? ίσον 600 ας πούμε , σε τι σας αρέσει ...... καλημέρα σας ..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Το 400 επι 1.5 ? ίσον 600 ας πούμε , σε τι σας αρέσει ...... καλημέρα σας ..... 

Θέλω ένα φακό που να έχει αρκετό ζουμ γενικής χρήσης χωρίς να βγάζω βάζω φακούς. Γιαυτό ρωτάω τι προτείνετε 18-300 sigma  16-300 tamron 18-400 tamron 18-300 nikon. Eιμαι ερασιτεχνης τελείως  κ φωτογραφιζω γενικά. Καλημέρα σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Τάσος μπιδης είπε

Θέλω ένα φακό που να έχει αρκετό ζουμ γενικής χρήσης χωρίς να βγάζω βάζω φακούς. Γιαυτό ρωτάω τι προτείνετε 18-300 sigma  16-300 tamron 18-400 tamron 18-300 nikon. Eιμαι ερασιτεχνης τελείως  κ φωτογραφιζω γενικά. Καλημέρα σας 

    Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες , σχετικά με κάποιες αδυναμίες των φακών με τόσο μεγάλο εύρος εστιακων αποστάσεων , άλλωστε είναι εύκολο να τις βρείτε , να τις μάθετε , να τις αξιολογήσετε σύμφωνα με τα δικά σας κριτήρια . Προσωπικά δεν βρίσκω τόσο χρήσιμο για ερασιτεχνική χρήση οτιδήποτε πέρα από τα 200 πραγματικά χιλ εστιακής απόστασης . Το καρέ αρχίζει να χάνει το ενδιαφέρον του , η εστίαση αποκτάει κουσουρια αν δεν υπάρχει στήριξη , υπάρχει αρκετή χρονοτριβή ώστε να γίνουν κάποια πράγματα όπως πρέπει , η εδώ και τώρα λήψη μιας εικόνας δεν είναι τόσο εύκολη σε αντίθεση με έναν 18 - 135 ας πούμε . 

   Έξω υπάρχει ενοικίαση εξοπλισμού , οπότε με ένα σχετικό κόστος , κάποιος να έχει μια εκτίμηση πριν προχωρήσει σε αγορά , κάπου το είδα και εδώ βέβαια , αν υπάρχει σε τέτοια έκταση νομίζω αξίζει κανείς να το σκεφτεί πριν σκάσει 600 και άνω ευρώ ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι με συνδιασμό AF-P DX NIKKOR 70-300mm f/4.5-6.3G ED VR 

και έναν  SIGMA 17-70mm F2.8-4 DC Macro OS HSM

θα έκανε πολύ καλύτερη δουλειά. Με συνολικό κόστος 500 ευρώ από e-infin . 

 

Ίσως να σκεφτόσουν και το συνδιασμό 

SIGMA 17-70mm F2.8-4 DC Macro OS HSM

και  TAMRON 18-200mm f/3.5-6.3 Di II VC

 

Ο δεύτερος είναι τηλεφακός, οικονομικός , όλα σε ένα, αφού ξεκινά από τα 18mm και νομίζω ότι θα σε πείσει ότι δεν χρειάζεσαι πάνω από 200mm , που στην d5300 ισοδυναμούν με 350mm . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση , δες στο flickr , τα άπειρα δείγματα φωτογραφιών που έχουν βγάλει άλλοι με κάθε υποψήφιο φακό . 

Θα πάρεις μια καλή εικόνα των πραγματικών δυνατοτήτων του κάθε συνόλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε σονυ slt που είχα φακό sigma 18-250mm δε μπορώ να πω ότι έβγαλα φωτογραφία χωρίς θέματα σε όλο σχεδόν το εύρος του ζουμ.

Στο μόνο που με ευχαρίστησε ήταν η macro φωτογραφία γιατί είχα το χρόνο να την φέρω εκεί που θέλω και εννοείται τρίποδο.

Οπότε κατ εμέ all around φακός δεν είναι σε καμία περίπτωση, λίγο απ'όλα around και τίποτα εξαιρετικό :-)

Θα έκανα ότι έγραψε ο φίλος πιο πάνω,θα συνδύαζα φακούς όπως και έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Σε κάθε περίπτωση , δες στο flickr , τα άπειρα δείγματα φωτογραφιών που έχουν βγάλει άλλοι με κάθε υποψήφιο φακό . 

Θα πάρεις μια καλή εικόνα των πραγματικών δυνατοτήτων του κάθε συνόλου. 

Σε ευχαριστώ πολύ θα μπω να δω

32 λεπτά πριν, decentintocerberon είπε

σε σονυ slt που είχα φακό sigma 18-250mm δε μπορώ να πω ότι έβγαλα φωτογραφία χωρίς θέματα σε όλο σχεδόν το εύρος του ζουμ.

Στο μόνο που με ευχαρίστησε ήταν η macro φωτογραφία γιατί είχα το χρόνο να την φέρω εκεί που θέλω και εννοείται τρίποδο.

Οπότε κατ εμέ all around φακός δεν είναι σε καμία περίπτωση, λίγο απ'όλα around και τίποτα εξαιρετικό :-)

Θα έκανα ότι έγραψε ο φίλος πιο πάνω,θα συνδύαζα φακούς όπως και έκανα.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Θα δω έχω μπει σε σκέψεις με οσα λέτε ολοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...