Προς το περιεχόμενο

Η Stripe λανσάρει επίσημα τις υπηρεσίες της στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Πολυ ακριβες προμηθειες.

Απο όσο ξέρω είναι απο τις πιο φτηνές, ποια προσφέρει πολύ λιγότερες προμήθειες και κατά πόσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Cell_7 είπε

Απο όσο ξέρω είναι απο τις πιο φτηνές, ποια προσφέρει πολύ λιγότερες προμήθειες και κατά πόσο;

mypos... ξεκινανε απο 1.75% και πεφτουν και κατω απο το 1.40%+0.25€ που δινει η stripe, δες www.mypos.eu 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, VICKR είπε

mypos... ξεκινανε απο 1.75% και πεφτουν και κατω απο το 1.40%+0.25€ που δινει η stripe, δες www.mypos.eu 

Αυτό το fix 0.25€ δεν μου κάνει γιατί παίζω με πολλά αλλά μικρά ποσά δυστυχώς. Τώρα για 0.25% διαφορά δεν σκάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Αυτό το fix 0.25€ δεν μου κάνει γιατί παίζω με πολλά αλλά μικρά ποσά δυστυχώς. Τώρα για 0.25% διαφορά δεν σκάω...

ναι αυτο το +0.25€ δεν αρεσει σε πολλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ciyo είπε

Νομίζω πως τώρα χωρίς τα Κάπιταλ κοντρόλ το κάθε μαγαζί μπορεί να έχει ΠΟΣ από όποια χώρα θέλει. Δε ξέρω γιατί το επιτρέψαμε καθώς όλοι οι φοροκλεφτες θα πάρουν τέτοια.

Εννοείς ότι μπορείς να έχεις POS σε τραπεζα εξωτερικού σε χώρα με χαμηλό φόρο ;

10 ώρες πριν, ciyo είπε

Νομίζω πως τώρα χωρίς τα Κάπιταλ κοντρόλ το κάθε μαγαζί μπορεί να έχει ΠΟΣ από όποια χώρα θέλει. Δε ξέρω γιατί το επιτρέψαμε καθώς όλοι οι φοροκλεφτες θα πάρουν τέτοια.

Εννοείς ότι μπορείς να έχεις POS σε τραπεζα εξωτερικού σε χώρα με χαμηλό φόρο ;

10 ώρες πριν, ciyo είπε

Νομίζω πως τώρα χωρίς τα Κάπιταλ κοντρόλ το κάθε μαγαζί μπορεί να έχει ΠΟΣ από όποια χώρα θέλει. Δε ξέρω γιατί το επιτρέψαμε καθώς όλοι οι φοροκλεφτες θα πάρουν τέτοια.

Εννοείς ότι μπορείς να έχεις POS σε τραπεζα εξωτερικού σε χώρα με χαμηλό φόρο ;

10 ώρες πριν, ciyo είπε

Νομίζω πως τώρα χωρίς τα Κάπιταλ κοντρόλ το κάθε μαγαζί μπορεί να έχει ΠΟΣ από όποια χώρα θέλει. Δε ξέρω γιατί το επιτρέψαμε καθώς όλοι οι φοροκλεφτες θα πάρουν τέτοια.

Εννοείς ότι μπορείς να έχεις POS σε τραπεζα εξωτερικού σε χώρα με χαμηλό φόρο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, ciyo είπε

Νομίζω πως τώρα χωρίς τα Κάπιταλ κοντρόλ το κάθε μαγαζί μπορεί να έχει ΠΟΣ από όποια χώρα θέλει. Δε ξέρω γιατί το επιτρέψαμε καθώς όλοι οι φοροκλεφτες θα πάρουν τέτοια.

δεν μπορείς να έχεις POS από όποια χώρα θέλεις. δεν μπορεί να σε πληρώνει ο άλλος και τα χρήματα να πηγαίνουν στην Γαλλία ή στην Ελβετία ή στην Βουλγαρία. είναι φοροαποφυγή. εσύ βάλε POS να πηγαίνουν τα χρήματα στους Παρθένους Νήσους. δεν μπορεί κανείς να βάλει POS της revolut, της stripe κτλ εφόσον τα χρήματα δεν πηγαίνουν σε ΕΛΛΗΝΙΚΟ τραπεζικό ίδρυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, james01gr είπε

δεν μπορείς να έχεις POS από όποια χώρα θέλεις. δεν μπορεί να σε πληρώνει ο άλλος και τα χρήματα να πηγαίνουν στην Γαλλία ή στην Ελβετία ή στην Βουλγαρία. είναι φοροαποφυγή. εσύ βάλε POS να πηγαίνουν τα χρήματα στους Παρθένους Νήσους. δεν μπορεί κανείς να βάλει POS της revolut, της stripe κτλ εφόσον τα χρήματα δεν πηγαίνουν σε ΕΛΛΗΝΙΚΟ τραπεζικό ίδρυμα

Είσαι σε όλα λάθος !!!
Η φοροαποφυγή δεν έχει καμία σχέση με το POS. Μη ξεχνάς πως οι τράπεζες λόγω του CRS στέλνουν πληροφορίες στις φορολογικές αρχές των χωρών που έχουν έδρα οι επιχειρήσεις – πελάτες τους. Από εκεί και πέρα οι φορολογικές αρχές μπορούν να κάνουν τους σχετικούς ελέγχους.

Μπορείς να έχεις POS από όποια τράπεζα ή ίδρυμα ηλεκτρονικού χρήματος θέλεις (ακόμα και ξένο) αρκεί να έχει αδειοδότηση να παρέχει τις υπηρεσίες του και στη χώρα που έχει έδρα η επιχείρηση.

Για παράδειγμα στην Ευρώπη η Stripe, η myPOS, η Viva κ.α. έχουν άδεια να παρέχουν τις υπηρεσίες τους και τα POS τους (myPOS & Viva - η Stripe δεν έχει POS) σε όλες τις χώρες του ΕΟΧ και να παρέχουν IBAN εξωτερικού ανεξάρτητα σε ποια χώρα του ΕΟΧ έχει έδρα η επιχείρηση.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...