Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για μαθήματα Sysadmin


StigmaX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω κάποιο course σε προσιτή τιμή σχετικά με Linux system administration. 

Έχω τις βασικές γνώσεις να στήσω έναν LAMP server, να περάσω ένα control panel κτλ. αλλά οι γνώσεις μου ακόμα δεν είναι αρκετές να μπορέσω να ανταπεξέλθω σε περίπτωση που γίνει μια στραβή. 

Αυτό που θέλω είναι έναν οδηγό ουσιαστικά, του πως να μπορείς να τρέξεις έναν unmanaged server με ασφάλεια, να μπορώ να βάλω δύο σελίδες χωρίς να φοβάμαι μη γίνει μλκια ώστε να μειώσω τα λειτουργικά μου κόστη, γιατί αυτή τη στιγμή πληρώνω υπερβολικά πολλά για managed servers.

Είδα του Linux foundation τα courses, τα οποία φαίνονται εξαιρετικά και πολύ στοχευμένα. Αλλά τα λεφτά που ζητάνε είναι πολλα.

Που ξεκινάμε λοιπόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Linux foundation να περιμένεις την black Friday δίνουν με 170 ευρώ εξέταση (2 φορές) και μάθημα κατά τ' άλλα μην έχεις μεγάλες προσδοκίες από το μάθημα είναι πολύ περιληπτικό και χρειάζεσαι οπωσδήποτε και κάποιο βιβλίο, δεν λέει κάτι το ιδιαίτερο το μάθημα τους. Οι εξετάσεις ναι είναι ζόρικες.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@StigmaX

Θέλεις να δώσεις για LPI1 και μετά για LPI2??? 

Αν θέλεις απλά να μάθεις Linux μπες στο www.udemy.com κάνε registration και μπορείς να αγοράσεις full course Linux και πολλά άλλα courses με 12 ευρώ και να πας να δώσεις. 

Δεν είναι περιληπτικά μαθήματα είναι full courses με βίντεο αναλύσεις labs και μπορείς να το ξανακάνεις πολλές φορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, pmav99 είπε

Βγάλανε προσφορά μέχρι 24 του μήνα στα $230 ευρώ το ένα ή $290 και τα δύο: https://cloud.email.thelinuxfoundation.org/linuxbundles

Δεν μπορεσα να δω αν στην προσφορα περιλαμβανει και τις εξετασεις. Το διευκρινιζει καπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι,

- τα LFS201 και LFS211 είναι τα μαθήματα.

- τα LFCS και LFCE είναι τα certifications.

επίσης το λέει και στο banner :P

Επεξ/σία από pmav99
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.humblebundle.com/books/network-security-certification-2-books?hmb_source=navbar&hmb_medium=product_tile&hmb_campaign=tile_index_3

 

τσεκαρε και αυτο αν σου κανει...προφανως για εισαγωγικα κτλ αλλα μικρο κοστος οποτε τι ειχες τι εχασες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...