Προς το περιεχόμενο

Camera για comedy videos


vagosofron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ την παρέα. Αφού πήρα τα φώτα μου (2 soft boxes), τώρα ψάχνω και μία κάμερα για βιντεοσκόπηση αστείων βίντεο τα οποία θα τραβάω με σταθερή την κάμερα, πάνω σε ράγα (diy), αλλά ακόμη και στο χέρι τύπου vlog. Όταν θα τραβάω με την κάμερα στη ράγα, θα χρησιμοποιώ και ενα κινητό (mi9) για κοντινό πλάνο. Θα τραβάω στα 1080p και θα ήθελα και λειτουργία slow motion αν είναι δυνατόν(χωρίς αυτό να είναι deal-breaker αν δεν το έχω). Αναγκαστικά θα αγοράσω με δόσεις. Το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι κάτω από 500€ δυστυχώς. Ξέρω ότι είναι λίγα, αλλά μέχρι εκεί φτάνω... πρίν με στείλετε από εκεί που ήρθα, έχετε να προτείνετε κάτι?

Υ.Γ.1 Την επεξεργασία θα την κάνω σε premiere cc 2015

Υ.Γ.2 Βρήκα την παρακάτω σε κατάστημα (δεν αναφέρω ποιο) που κάνει δόσεις, αξίζει?

Nikon D3500 AF-P DX 18-55 VR & AF-P DX 70-300 VR Special Kit DSLR

Επεξ/σία από vagosofron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι Nikon για βιντεο...

Μια Canon Μ100 γενικά πάει ~300 ευρώ με τον κιτ φακό. Μεγαλύτερο ζουμ δε θα θέλεις πιστεύω.

Από εκεί και πέρα βλέπεις σε τι mm τραβάς κυρίως και παίρνεις και τον αντίστοιχο prime οπότε θα είσαι και πιο άνετος σε θέμα φωτισμού.

Eναλλακτικά RX100 ΙΙΙ ή νεότερη της SONY ή G7X ΙΙ από την Canon. (πρόσφατα βγήκε και η ΙΙΙ που δεν ξέρω τιμή)

Με καλό φως οι 2 τελευταίες θα δώσουν άριστο αποτέλεσμα και έχουν και καλό εύρος ζουμ.

Επεξ/σία από nickolas
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nickolas είπε

Όχι Nikon για βιντεο...

Μια Canon Μ100 γενικά πάει ~300 ευρώ με τον κιτ φακό. Μεγαλύτερο ζουμ δε θα θέλεις πιστεύω.

Από εκεί και πέρα βλέπεις σε τι mm τραβάς κυρίως και παίρνεις και τον αντίστοιχο prime οπότε θα είσαι και πιο άνετος σε θέμα φωτισμού.

Eναλλακτικά RX100 ΙΙΙ ή νεότερη της SONY ή G7X ΙΙ από την Canon. (πρόσφατα βγήκε και η ΙΙΙ που δεν ξέρω τιμή)

Με καλό φως οι 2 τελευταίες θα δώσουν άριστο αποτέλεσμα και έχουν και καλό εύρος ζουμ.

Η canon m100 είδα οτι δεν έχει έξοδο για μικρόφωνο, κάτι που χρειάζομαι και ξέχασα να αναφέρω. Οι υπόλοιπες ειναι λίγο τσιμπημενες, αλλά θα τις ψάξω.

Η g7x ii μου φαίνεται καλή, αλλά ούτε αυτή έχει mic input. Δε βρίσκω την iii πουθενά...

Επεξ/σία από vagosofron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2019 στις 3:15 ΜΜ, vagosofron είπε

Το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι κάτω από 500€

Εχει δυο καραβια φορτιο στα μεταχειρισμενα σε πααααρα πολυ καλες τιμες. Δεν ριχνεις μια ματια?:rolleyes:

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πρότεινα λογο του μικρου budget, κατι σε μεταχ, ωστε να εχεις παραπανω επιλογες.

Να κοιτάξεις να εχει και tilt screen, να γυρναει προς το μερος σου να βλεπεις τι τραβας.

οπως ειπες εισοδος για μικροφωνο χρειαζετε επισης, σημαντικο.

 

Απο φακους θα χρειαστεις λογικα κατι σε wide angle, 16mm , 20mm κάπου εκει. 

 

Θα σου προτεινα  να κοιταξεις σε sony mirrorless η olympus/panasonic, ισως και Nikon 1 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από παρα πολύ ψάξιμο, είδα canon m50 και την πιο ακριβή sony a6400. Αν τελικά πάρω κάποια, θα είναι σίγουρα με δόσεις, οπότε φεύγω από μεταχειρισμένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...