Προς το περιεχόμενο

Φοίτηση στα ιεκ


panos0100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να γραφτώ  στα ιεκ, και συγκεκριμένα στο δημόσιο γιατί δεν υπάρχουν λεφτά για τίποτα, είδα μια ειδικότητα τεχνικός υπολογιστών,  έχω τελειώσει επαλ προγραματιστης, έχω τελειώσει και άλλες 2 ειδικότητες στην ΕΠΑΣ σαν ηλεκτρονικός και σαν υπάλληλος γραφείου, απλά στην αίτηση για τεχνικός υπολογιστών έδωσα το πτυχίο με το μεγαλύτερο βαθμό, (η αίτηση εγινε ηλεκτρονικά)  κι αυτό ήτανε το πτυχίο  του ηλεκτρονικού, μου είπανε όμως σε άλλο ιεκ  ότι άμα έδινα της πληροφορικής μπαίνω λέει αμέσως και δεν παίζει μεγάλο ρόλο ο βαθμός και αναβαθμιζεται το πτυχίο του επαλ που έχω,   μήπως έκανα βλακεία;

Επίσης θέλω να ρωτήσω και για την προϋπηρεσία, εγώ έχω κάνει πρακτική σαν υπάλληλος γραφείου 3 χρόνια να την βάλω στην αίτηση ή πρέπει να είναι πάνω στο αντικείμενο τεχνικός υπολογιστών; άμα είναι να την βγάλω την προϋπηρεσία μην θεωρηθεί άκυρη  η αίτηση μου 

Επεξ/σία από panos0100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή έχω περάσει και γω από ΙΕΚ ειδικά για πληροφορική είναι χάσιμο χρόνου το μόνο που αξίζει είναι είτε σεφ είτε κομμωτής αφού έχασα 2 χρόνια από την ζωή μου για το τίποτα έδωσα ξανά πανελλήνιες και πέρασα τώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ίδιο θα σου πω και εγώ. Από ΕΠΑΛ πληροφορικής, πήγα ΙΕΚ πληροφορική, έκανα έναν χρόνο βέβαια. Αλλά είναι τέρμα χαμένος χρόνος. Τελικά έδωσα  πανελλήνιες το 2016 και πέρασα σε σχολή. Αν θες να ασχοληθείς με την πληροφορική καλύτερα να σπουδάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα θέλω να πάω να περάσω λίγο τον χρονο μου, και απο εκει και υστερα οτι βγει, βεβαια ποιο πολυ με ενδιαφερει να βρω μια δουλεια και παραληλα να πηγαινω και στα ΙΕΚ αλλα επειδη δεν βρίσκω δουλειά, εναν χειμώνα παλι να κάθομαι σπίτι δεν γίνεται αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, panos0100 said:

Απλα θέλω να πάω να περάσω λίγο τον χρονο μου, και απο εκει και υστερα οτι βγει, βεβαια ποιο πολυ με ενδιαφερει να βρω μια δουλεια και παραληλα να πηγαινω και στα ΙΕΚ αλλα επειδη δεν βρίσκω δουλειά, εναν χειμώνα παλι να κάθομαι σπίτι δεν γίνεται αυτό 

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά πάλι αν πας ΙΕΚ πάλι απλά θα πηγαίνεις να "κάθεσαι" εκεί και δεν θα πάρεις και τίποτα από αυτό. Το να διαβάσεις για πανελλήνιες πχ τον χειμώνα αυτό και παράλληλα να δουλεύεις δεν είναι καθόλου χάσιμο χρόνου. Αν δεν θες να σπουδάσεις σε πανεπιστήμιο μπορείς να περάσεις αλλιώς τον χειμώνα σου. Πχ διάβασε να πάρεις κάποια πιστοποίηση που σε ενδιαφέρει Αγγλικά, Cisco πιστοποίηση κλπ. Κάτι, που τουλάχιστον θα σου δώσει ένα + στο βιογραφικό σου, γιατί το να πας ΙΕΚ δεν θα σου δώσει τίποτα. Αυτό προσπαθούμε να σου πούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα το έλεγα ακριβώς χάσιμο χρόνου.

Προσωπικά είμαι ουδέτερος όσων αφορά τη φοίτηση σε ΙΕΚ για πληροφορική.

Αν ξημεροβραδιαζεσαι όπως εγώ ασχολείσαι μόνος σου και είσαι μουρλαμένος πηγαίνε. Αν νομίζεις ότι θα πας και βγαίνοντας θα σου ανοίξουν όλες οι πόρτες και θα γίνεις ο καλύτερος Dev η ο καλύτερος συστεμας τότε είσαι γελασμένος.

Να είσαι πολύ προσεκτικός σε τι πρακτική άσκηση θα πας. Μην επιλέξεις εταιρεία για να κάθεστε και να φτιάχνεις καφέδες. Είναι ίσως και το ποιο σημαντικό μιας και η πρακτική σου μπορεί να καθορίσει τον κλάδο που θα ακολουθήσεις.

 

Επεξ/σία από Voyaller
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Voyaller είπε

Δεν θα το έλεγα ακριβώς χάσιμο χρόνου.

Προσωπικά είμαι ουδέτερος όσων αφορά τη φοίτηση σε ΙΕΚ για πληροφορική.

Αν ξημεροβραδιαζεσαι όπως εγώ ασχολείσαι μόνος σου και είσαι μουρλαμένος πηγαίνε. Αν νομίζεις ότι θα πας και βγαίνοντας θα σου ανοίξουν όλες οι πόρτες και θα γίνεις ο καλύτερος Dev η ο καλύτερος συστεμας τότε είσαι γελασμένος.

Να είσαι πολύ προσεκτικός σε τι πρακτική άσκηση θα πας. Μην επιλέξεις εταιρεία για να κάθεστε και να φτιάχνεις καφέδες. Είναι ίσως και το ποιο σημαντικό μιας και η πρακτική σου μπορεί να καθορίσει τον κλάδο που θα ακολουθήσεις.

Εαν μπω  σαν πρακτικη τι μπωρο να διαλεξω ας πουμε  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε σίγουροι ότι σε δημόσιο ΙΕΚ κάνεις πρακτική; Γιατί και εγώ σε δημόσιο ΙΕΚ πήγα πληροφορική και δεν έκανα. 

16 minutes ago, panos0100 said:

Εαν μπω  σαν πρακτικη τι μπωρο να διαλεξω ας πουμε  

Εννοεί να μην σε πάρουν για πρακτική κάπου και αντί για δουλειά να σε έχουν να τους παίρνεις τυρόπιτες και καφέδες. 

 

1 hour ago, panos0100 said:

Αγγλικα θελω να δωσω αλλα και εκει θελει λεφτα, και δεν τα εχω να παρει 

Κάτσε, είπες ότι παράλληλα θα δουλεύεις σωστά; Αν αρχίσεις προετοιμασία αγγλικά, δεν θα δώσεις σε 2 μήνες από τώρα. Θα δώσεις μετά τον νέο χρόνο. Οπότε κάτι θα έχεις μαζέψει έως τότε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, panos0100 said:

Εαν μπω  σαν πρακτικη τι μπωρο να διαλεξω ας πουμε  

Εξαρτάται τι κλάδο θες.

Γενικευμένα κατά την γνώμη θα επιλέξεις μεταξύ Development και I.T.

Για I.T. ψάξε σε Managed Service Providers η εσωτερικά τμήματα I.T. σε εταιρίες.

Για development σε εταιρείες κατασκευής ιστοσελίδων.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Aggeluska είπε

Είστε σίγουροι ότι σε δημόσιο ΙΕΚ κάνεις πρακτική; Γιατί και εγώ σε δημόσιο ΙΕΚ πήγα πληροφορική και δεν έκανα. 

Εννοεί να μην σε πάρουν για πρακτική κάπου και αντί για δουλειά να σε έχουν να τους παίρνεις τυρόπιτες και καφέδες. 

Κάτσε, είπες ότι παράλληλα θα δουλεύεις σωστά; Αν αρχίσεις προετοιμασία αγγλικά, δεν θα δώσεις σε 2 μήνες από τώρα. Θα δώσεις μετά τον νέο χρόνο. Οπότε κάτι θα έχεις μαζέψει έως τότε. 

Οχι δουλεια εχω να βρω εδω και 5 χρονια, απλα θα ψαχνω παραληλα και για δουλεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Aggeluska said:

Είστε σίγουροι ότι σε δημόσιο ΙΕΚ κάνεις πρακτική; Γιατί και εγώ σε δημόσιο ΙΕΚ πήγα πληροφορική και δεν έκανα.

 

Είναι υποχρεωτική για να πάρεις "πτυχίο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο ΙΕΚ έκανα τεχνικός δικτύων και τηλεπικοινωνιών και για πρακτική με στείλανε στην Cosmote να κάνω τον πωλητή εφόσον θες και δουλειά δεν τουλάχιστον σχολή του ΟΑΕΔ που παράλληλα με την φοίτηση εργάζεσαι και πληρώνεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, NobodyRankXV είπε

Εγώ στο ΙΕΚ έκανα τεχνικός δικτύων και τηλεπικοινωνιών και για πρακτική με στείλανε στην Cosmote να κάνω τον πωλητή εφόσον θες και δουλειά δεν τουλάχιστον σχολή του ΟΑΕΔ που παράλληλα με την φοίτηση εργάζεσαι και πληρώνεσαι

 5 χρόνια, πήγαινα  και εχω περασει και την ηλικια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω είσαι από ΕΠΑΛ προσπάθησε πανελλήνιες , εγώ πχ μετά τον στρατό κτλπ στα 23 μου αποφάσισα 2 μήνες πριν τις πανελλήνιες να δώσω , επειδή τα μαθήματα ειδικότητας έχουν μεγαλύτερο συντελεστή είναι γελοίο , δίνεις python και δίκτυα , ένα φρεσκαρισματακι να κάνεις είσαι κομπλέ με 1 μήνα προετοιμασία της πλάκας έγραψα 11011 μόρια και πέρναγα μέχρι και Αθήνα , αν θες γραψου σε ΙΕΚ να δεις τι παίζει αν δεν θες να κάθεσαι τόσο πολυ όπως λες και δεν βρίσκεις δουλειά και το βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...