Προς το περιεχόμενο

Gadgetακια για φωτογραφικη μηχανη


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, zanskou είπε

Θα μπορούσαν να σου προταθούν δεκάδες εξτραδακια. Τι ακριβώς θέλεις εσυ να κανεις;

Bραδυνες φωτογραφιες και πορτραιτα κυριως,γενικα με λιγα χρηματα τι μπορω να προσθεσω στην καμερα?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Bραδυνες φωτογραφιες και πορτραιτα κυριως,γενικα με λιγα χρηματα τι μπορω να προσθεσω στην καμερα?

Ευχαριστω εκ των προτερων

     Έχετε κάτι συγκεκριμένο που σας τράβηξε την προσοχή , κάτι που είδατε η διαβάσατε κάπου , θα αναφέρω σαν παράδειγμα ότι ένας τρίποδας είναι κάτι που μπορείτε να αξιοποιήσετε σε ότι αφορά την νυχτερινή φωτογραφία . Αν λοιπόν κάνετε την σκέψη σας λίγο πιο συγκεκριμένη , θα πάρετε και πιο συγκεκριμένες απαντήσεις , προτάσεις , εμπειρίες . Όσο για το " με λίγα χρήματα " αντιλαμβάνομαι τι εννοείτε , διότι ούτε κι' εμένα τρέχουν απ' τα μπατζακια μου , όμως υπάρχουν πράγματα , όπως ένα lens hood που μπορεί να αποκτηθεί ακόμη και σαν μεταχειρισμένο με λίγα χρήματα , υπάρχουν άλλα πράγματα όπως ένας ακριβός φακός , όπου είτε θα βάλουμε το χέρι βαθιά στην τσέπη εφόσον κρίναμε ότι αυτό είναι που ζητάμε , αλλιώς σταματάμε να το λέμε ακόμη και στον εαυτό μας , αν δεν υπάρχει τρόπος να τον αποκτήσουμε .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα φίλτρο κυκλικής πόλωσης (cpl) δίνει ωραία σύννεφα και ουρανούς! Είναι αξιόλογο . 

Μελετήστε σχετικά και δείτε παραδείγματα. 

Το παρασολέηγ που αναφέρει ο μπάμπης , είναι χρησιμότατο και ως προστασία, αλλά στο φακό αυτό νομίζω ότι περιλαμβάνεται στην προίκα του. 

Αν δεν το έχετε, συμβατό από το ebay , κάνει κάτω από 2 ευρώ , με μεταφορικά (από κίνα) και αξίζει σίγουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Ένα φίλτρο κυκλικής πόλωσης (cpl) δίνει ωραία σύννεφα και ουρανούς! Είναι αξιόλογο . 

Μελετήστε σχετικά και δείτε παραδείγματα. 

Το παρασολέηγ που αναφέρει ο μπάμπης , είναι χρησιμότατο και ως προστασία, αλλά στο φακό αυτό νομίζω ότι περιλαμβάνεται στην προίκα του. 

Αν δεν το έχετε, συμβατό από το ebay , κάνει κάτω από 2 ευρώ , με μεταφορικά (από κίνα) και αξίζει σίγουρα. 

Eχουμε κάνα λινκ για παρασολειγ για τον 18-105?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Καλησπερα εχω την D3500 με τον 18-105 φακο τι μπορω να αγορασω για να βελτιωσω την καμερα? φιλτρα,φλας κλπ,εχετε να προτινετε κατι?

καλησπέρα.

Ψιλοάκυρο το ερώτημα σου. Η κάμερα δεν βελτιώνεται με φίλτρα/φλας κλπ.

Αν εννοείς να αναβαθμίσεις την ποιότητα της φωτογραφίας σου, τότε υπάρχουν οι εξής δρόμοι:

α: μελέτη και προσπάθεια, και

β: φακός.

για το "α" δεν χρειάζεται να επεκταθώ φαντάζομαι.

σε ότι αφορά το "β", ένας φακός  σταθερής εστιακής απόστασης θα αναβαθμίσει τις λήψεις σου αισθητά.

Ανάλογα με το είδος που προτιμάς, μπορείς να σκεφτείς τον 50 1,8g για πορτραιτο κυρίως (γύρω στα 160€ μεταχειρισμένος),

ή τον 35 1,8g (περίπου 130€ μεταχειρισμένος), πιό...νορμάλ και γενικής χρήσης.

Σε κάθε περίπτωση, σε διαβεβαιώ ότι δεν πρόκειται να αναβαθμιστείς αγοράζοντας διάφορα gadgetάκια.

Είναι το γνωστό G.A.S ( gear acquisition syndrome) που λίγο πολύ όλοι το έχουμε περάσει (χμμμ...και ακόμα περνάμε ίσως...)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Eχουμε κάνα λινκ για παρασολειγ για τον 18-105?

Κάνει μία στερλίνα με μεταφορικά !

Απλά θέλει 4-7 βδομάδες για να έρθει (δεν περνάει από τελωνείο , ποτέ) . 

Κορυφαία ποιότητα, ίδια με τα μαμά , μόνο που δεν γράφει νικον επάνω !

(Έχω πάρει άπειρα ).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...