Προς το περιεχόμενο

No keyboard after suspend


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια φορα θυμαμαι μετα απο suspend (η standby) δεν ανοιξε η ψυχτρα του laptop...

και μετα απο καποιο compile αρχισα να μυριζω πλαστικιλα-καμμενο... ετρεξα να το κανω restart 

το προλαβα, ακομα δουλευει, αλλα απο τοτε μονο shutdown:P

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, imitheos είπε

Και σε ανώτερα :)

Ίσως είναι άσχετο αλλά παίζει να έχεις τίποτα ρυθμίσεις που να πειράζουν τις παραμέτρους ενέργειας; Πχ τρέχεις powertop, TLP, κτλ;  Πολλές φορές οι ρυθμίσεις που κάνουν δημιουργούν τέτοια προβλήματα. Δεν μου έρχεται κάτι άλλο που να είναι διαφορετικό ανάμεσα στα PC (πέρα από USB1 εποχές που είχαμε uhci, ohci, κτλ, τα πρότυπα των USB έχουν σταθεροποιηθεί και δύσκολα να μην υλοποιηθεί σωστά η μητρική το πρωτόκολλο και να έχεις ασυμβατότητες)

αν υπήρχε τέτοιο θέμα δεν θα δούλευε το suspend ούτε στα windows νομίζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok παιδιά λύθηκε το πρόβλημα και είχε να κάνει με τις usb θήρες της motheroboard. Η μητρική που έχω έχει όλα τα usb σε usb 3.0 τα μισά από αυτά είναι gen 2.0. Σε αυτά τα usb όταν έχω πάνω το keyboard η το mouse δεν δουλεύουν μετά το suspend. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που έβγαλες άκρη. Δυστυχώς πολλές συσκευές έχουν τέτοιες ασυμβατότητες με usb3 (όπως γινόταν και παλαιότερα με το usb2). Ελπίζω όλα να παίξουν τζάμι από εδώ και πέρα.

Εγώ είχα παρόμοια ιστορία με τον τρίτωνα και έτσι το παράτησα το άθλημα. Μου είχε φανεί πολύ βολικό σαν ιδέα το suspend2ram ώστε να μην έχω ανοιχτό το pc όλη την ημέρα αλλά έπρεπε να φτιάξω 100 quirks. Η κάρτα δικτύου έπρεπε να γίνει down και να αφαιρεθεί μέχρι και το module πριν το suspend και μετά να γίνει ξανά modprobe και up, η κάρτα ήχου ήθελε κάποια παρόμοια quirks, κάποιες usb συσκευές όπως σε σένα δεν δούλευαν σωστά.

Και αφού είχα σετάρει ένα κάρο hooks στο pm-utils ή όπως λεγόταν η υποδομή, πάλι δεν ήταν σίγουρο το αποτέλεσμα γιατί ενώ όλα έπαιζαν τζάμι στον πυρήνα Ν.Κ, κάποιος κώδικας που άλλαζε στον πυρήνα Ν.Κ+1 χαλούσε κάτι και ξανά προβλήματα. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα υπόλοιπα δουλεύουν μια χ;αρά πάντως δεν έχω κάποιο πρόβλημα και ποτέ δεν είχα με το suspend. To χρησιμοποιώ χρόνια, είναι φοβερά βολικό αν και το boot πλέον από shutdown δεν κάνει και αυτό ούτε δευτερόλεπτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...