Προς το περιεχόμενο

Πληροφορική vs Ψηφιακά Συστήματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.

Αρχικά συγχαρητήρια στα μέλη που εισήχθησαν σε σχολές,καλή σταδιοδρομία.

Φοιτητής πληροφορικής εδώ που λόγω της αλλαγής ΤΕΙ -> ΑΕΙ το τμήμα μου υπάγεται σε τμήμα πλέον ψηφιακών συστημάτων. Αξίζει η μετάβαση η να προχωρήσω σε πτυχίο ΤΕΙ;

Σημειώνεται πως έχω την ειδικότητα λογισμικού στο πρόγραμμα σπουδών που ακολουθώ.

 

Η μετάβαση είναι άλλα ουσιαστικά 2 χρόνια μετά την πτυχιακή και την πρακτική εργασία.

Επεξ/σία από gioiliop7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, gioiliop7 said:

Καλησπέρα παιδιά.

Αρχικά συγχαρητήρια στα μέλη που εισήχθησαν σε σχολές,καλή σταδιοδρομία.

Φοιτητής πληροφορικής εδώ που λόγω της αλλαγής ΤΕΙ -> ΑΕΙ το τμήμα μου υπάγεται σε τμήμα πλέον ψηφιακών συστημάτων. Αξίζει η μετάβαση η να προχωρήσω σε πτυχίο ΤΕΙ;

Σημειώνεται πως έχω την ειδικότητα λογισμικού στο πρόγραμμα σπουδών που ακολουθώ.

Η μετάβαση είναι άλλα ουσιαστικά 2 χρόνια μετά την πτυχιακή και την πρακτική εργασία.

Καλησπερα. Αρχικα να πω πως και εγω ημουν σε παρομοιο δίλημμα μιας και η σχολη μου Μηχ. Πληροφορικης ΤΕ (Πρωην ΤΕΙ  ΑΘηνας) -> ΠΑ.Δ.Α (5ετης) προγραμμα σπουδων.

Αρχικα θελω να ρωτησω τα εξης:

  • Τι ετος εισαι; Στην περιπτωση που εισαι μεγαλο ετος: νιωθεις οτι εχεις κουραστει να διαβαζεις;
  • Χρωστας πολλα ή λίγα;
  • Ποσα μαθήματα εξτρα σας "φορτωσανε" ;
  • Η σχολη σου ειναι μηχανικων; και αν ναι, αν πας σε ΑΕΙ θα εχεις δικαιωμα να εγγραφεις στο ΤΕΕ οπου εγγράφονται ολοι οι μηχανικοι;
  • Ποσο ετων εισαι;
  • Εχεις σκοπο να πας στο εξωτερικο μετα τις σπουδες σου;

Νομιζω αν απαντησεις (σε μας και) στον ευατο σου αυτα τα ερωτηματα, τοτε θα ειναι ευκολη (σχετικα) η αποφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, kristina123 said:

Η σχολη Ψηφιακων Συστηματων περι τινος προκειται και με τι θα μπορεσει κανεις να ασχοληθει με το που τελειωσει τη σχολη???

Τα ίδια με ότι αν σπούδαζε πληροφορική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kristina123 είπε

Και τι δουλεια θα μπορω να πιασω μετα ειτε εδω Ελλαδα ειτε στο εξωτερικο?

 

Σχετικη με πληροφορικη αναλογα την κατευθυνση που θα ακολουθησεις εσωτερικα στην σχολη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Aggeluska είπε

Καλησπερα. Αρχικα να πω πως και εγω ημουν σε παρομοιο δίλημμα μιας και η σχολη μου Μηχ. Πληροφορικης ΤΕ (Πρωην ΤΕΙ  ΑΘηνας) -> ΠΑ.Δ.Α (5ετης) προγραμμα σπουδων.

Αρχικα θελω να ρωτησω τα εξης:

  • Τι ετος εισαι; Στην περιπτωση που εισαι μεγαλο ετος: νιωθεις οτι εχεις κουραστει να διαβαζεις;
  • Χρωστας πολλα ή λίγα;
  • Ποσα μαθήματα εξτρα σας "φορτωσανε" ;
  • Η σχολη σου ειναι μηχανικων; και αν ναι, αν πας σε ΑΕΙ θα εχεις δικαιωμα να εγγραφεις στο ΤΕΕ οπου εγγράφονται ολοι οι μηχανικοι;
  • Ποσο ετων εισαι;
  • Εχεις σκοπο να πας στο εξωτερικο μετα τις σπουδες σου;

Νομιζω αν απαντησεις (σε μας και) στον ευατο σου αυτα τα ερωτηματα, τοτε θα ειναι ευκολη (σχετικα) η αποφαση.

Μπαίνω στο τελευταίο έτος της σχολής με χρωστούμενα λίγα μαθήματα.

Τα μαθήματα είναι 10-12 (εργαστήριο και θεωρία).

Μηχανικών είναι ναι. Αυτο στο ΤΕΕ δεν το ξέρω καν που το βλέπω για να σου απαντήσω.

Εξωτερικό όχι.

 

Αυτό που σκεφτόμουν είναι να τελειώσω το ΤΕΙ και να κανω ένα μεταπτυχιακό στην Ελλάδα πάντα.

Επίσης να προσθέσω ότι η αλλαγή τει σε αει επιφέρει και αλλαγή πόλης σπουδών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kristina123 είπε

Και τι δουλεια θα μπορω να πιασω μετα ειτε εδω Ελλαδα ειτε στο εξωτερικο?

συγνωμη αλλα εισαι τελευταιο ετος ,χρωστας λιγα και ακομα δεν ξερεισ τι δουλεια μπορεισ να πιασεις ?

δημοσιο θελεισ και εσυ να υποθεσω ετσι?

ακου εκει ερωτηση .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

συγνωμη αλλα εισαι τελευταιο ετος ,χρωστας λιγα και ακομα δεν ξερεισ τι δουλεια μπορεισ να πιασεις ?

δημοσιο θελεισ και εσυ να υποθεσω ετσι?

ακου εκει ερωτηση .......

Νομίζω μπέρδεψες λιιιιιιιιιιιιιγο τα προφιλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

συγνωμη αλλα εισαι τελευταιο ετος ,χρωστας λιγα και ακομα δεν ξερεισ τι δουλεια μπορεισ να πιασεις ?

δημοσιο θελεισ και εσυ να υποθεσω ετσι?

ακου εκει ερωτηση .......

Χαλαρωσε....δεν εχω ξεκινησει καν τη σχολη, φετος περασα ,απλα κανω πολλες ερωτησεις στην παρουσα φαση ωστε να ξερω που παω να μπλεξω και πως αυτο θα μου αποφερει εργασιακες δυνατοτητες στο μελλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kristina123 είπε

Χαλαρωσε....δεν εχω ξεκινησει καν τη σχολη, φετος περασα ,απλα κανω πολλες ερωτησεις στην παρουσα φαση ωστε να ξερω που παω να μπλεξω και πως αυτο θα μου αποφερει εργασιακες δυνατοτητες στο μελλον...

Που πέρασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...