Προς το περιεχόμενο

Rj11 σε Rj45


Lost_Horizon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Υπάρχει δυνατότητα-καποιος ανταπτορας ή οτιδήποτε, ώστε από το πριζακι του τηλεφώνου που είναι rj11, να φύγει καλώδιο δικτύου (rj45) και εκεί που θα καταλήξει να ξαναγίνει rj11? Θα γινόταν κατευθείαν με ένα πλακέ καλώδιο με άκρες rj11, εγώ ρωτάω όμως αν το καλώδιο είναι ethernet με rj45 στις άκρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα χωρίς να είμαι σίγουρος 100% τι θες ακριβως να κανεις να σου δωσω ενα tip να πρεσάρεις βύσμα RJ45 κοβωντας το RJ11 (συνδεσμολογια στο ιντερνετ) και στο αντιστοιχο άκρο να κανεις ακριβως το ιδιο χρησιμοποιώντας έτσι την υπάρχουσα καλωδίωση.

Επεξ/σία από stelios.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω αντί να αντικαταστήσω το καλώδιο ethernet που έχει στις άκρες rj45 με καλώδιο πλακέ rj11, να χρησιμοποιήσω το υπάρχον καλώδιο ethernet απλά στις άκρες να έχω rj11, όχι rj45. Αν είναι εύκολο αυτό ας το κάνω. Έχεις κάποιο βίντεο - οδηγό για το πως το κάνω και τη συνδεσμολογία των καλωδίων? (ουσιαστικά λες να βάλω στο ethernet καλώδιο φισάκια rj11?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Lost_Horizon είπε

Θέλω αντί να αντικαταστήσω το καλώδιο ethernet που έχει στις άκρες rj45 με καλώδιο πλακέ rj11, να χρησιμοποιήσω το υπάρχον καλώδιο ethernet απλά στις άκρες να έχω rj11, όχι rj45. Αν είναι εύκολο αυτό ας το κάνω. Έχεις κάποιο βίντεο - οδηγό για το πως το κάνω και τη συνδεσμολογία των καλωδίων? (ουσιαστικά λες να βάλω στο ethernet καλώδιο φισάκια rj11?)

Ναι να χρησιμοποιησεις 2 ζεύγη απο τα 4 που εχει το utp καλωδιο.

Κάπως έτσι: DIYRJ45ToRJ11BreakOutBoxPorts.jpg

Επεξ/σία από stelios.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστω θελει να δανειστω απο καπου πρεσα - εργαλειο? Επισης εξηγησε μου αν μπορεις λιγο την παραπανω εικονα.

απλα παιρνω δυο ζευγη απο τα 4 οποια θελω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστά θα πρεπει να δανειστεις πρεσα, θα κοψεις το UTP θα διαλεξεις ενα ζευγος και θα το πρεσαρεις και απο τις δυο ακρες του καλωδιου κατα την ίδια σειρά. Δεν εχει σημασια ποιο ζευγος θα επιλέξεις απλά πρεπει να πατσαριστει και απο τις δυο άκρες ίδια.

11 λεπτά πριν, Lost_Horizon είπε

Να φανταστω θελει να δανειστω απο καπου πρεσα - εργαλειο? Επισης εξηγησε μου αν μπορεις λιγο την παραπανω εικονα.

απλα παιρνω δυο ζευγη απο τα 4 οποια θελω?

Ενα ζεύγος ή δύο ανάλογα με το τι θες να κανεις και ποσα ζευγη χρησιμοποιεί αυτο που θες να κανεις.

Ας πουμε μπλε - μπλε/λευκό το πρεσαρεις στα pins 2,3 του RJ11 και στην απεναντι πλευρά τερματίζεις ομοίως στα 2,3 με την ιδια σειρα μπλε - μπλε/λευκό. Υποθετω πως θες να μεταφερεις τηλεφωνικο σημα για ρουτερ με τις μικρότερες δυνατές απώλειες σωστα;

Επεξ/σία από stelios.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι. Και το καλώδιο ethernet προϋπήρχε διότι υπήρχαν δύο router. Το ένα δίπλα στη πρίζα του τηλεφώνου και από αυτό έφευγε ethernet και πήγαινε κάμποσα μέτρα όπου κούμπωνε σε άλλο router που λειτουργούσε σαν αναμεταδότης wifi. Τώρα θα καταργηθεί όλο αυτό, θα μείνει ένα μόνο router που θα πρέπει όμως να πάει πέρα. γιαυτό, για να μην αλλάζω όλο το ethernet που ήδη υπάρχει κρυμμένο μέσα σε καναλάκι κλπ όμορφα, θέλω να μεταφέρω το φισ rj11 πέρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Lost_Horizon είπε

Nαι. Και το καλώδιο ethernet προϋπήρχε διότι υπήρχαν δύο router. Το ένα δίπλα στη πρίζα του τηλεφώνου και από αυτό έφευγε ethernet και πήγαινε κάμποσα μέτρα όπου κούμπωνε σε άλλο router που λειτουργούσε σαν αναμεταδότης wifi. Τώρα θα καταργηθεί όλο αυτό, θα μείνει ένα μόνο router που θα πρέπει όμως να πάει πέρα. γιαυτό, για να μην αλλάζω όλο το ethernet που ήδη υπάρχει κρυμμένο μέσα σε καναλάκι κλπ όμορφα, θέλω να μεταφέρω το φισ rj11 πέρα. 

Όμορφα. Κοβεις τα 2 βυσματα, διαλεγεις ενα ζευγος, το πρεσαρεις και απο τα δυο ακρα του καλωδιου όπως σου ειπα παραπάνω και έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...