Προς το περιεχόμενο

Ποια διανομή Linux να επιλέξω?


mak3don

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kubuntu ή Lubuntu. Επίσης και Debian + LXDE νομίζω ότι είναι μια χαρά για αρχάριο και σταθερότατο. Τα δύο τελευταία λειτουργικά με ελαφρύ διαχειριστή παραθύρων LXQt / LXDE, δε τα προτείνω επειδή δεν είναι δυνατό το σύστημα, αλλά επειδή είναι απλά και εύχρηστα.

Μια άλλη διανομή που έχω μέχρι στιγμής βρει αναπάντεχα σταθερή είναι η Mageia.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/8/2019 στις 9:46 ΜΜ, mak3don είπε

Δεν το έχω ψάξει αλλά μάλλον είναι όπως τα γράφει ο μπηχτης.. Είναι υβριδικη οταν είναι με καρτα γραφικών και ενσωματωμένα γραφικα απο το επεξεργαστή? Και τι ρόλο παίζει αυτό? 

Η υποστηριξη για optimus ειναι ανυπαρκτη στο λινουξ, οποτε, αν δεν εισαι διατεθιμενος να χασεις χρονο για να δοκιμασεις λυσεις οπως bumblebee, prime κλπ για να δουλεψουν και οι 2 οπως στα windows, καλυτερα να μην βαλεις λινουξ καν.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2019 στις 8:58 ΠΜ, jim_p είπε

Η υποστηριξη για optimus ειναι ανυπαρκτη στο λινουξ, οποτε, αν δεν εισαι διατεθιμενος να χασεις χρονο για να δοκιμασεις λυσεις οπως bumblebee, prime κλπ για να δουλεψουν και οι 2 οπως στα windows, καλυτερα να μην βαλεις λινουξ καν.

Δεν μπορεί να δουλεύει αποκλειστικά τη μία, πχ μόνο την nvidia; Εγώ αυτό θα ήθελα.

Γιατί σώνει και καλά θα πρέπει να επιδιώξει να δουλεύουν και οι δύο;

Από περιέργεια ρωτάω, δεν έχω λαπτοπ με διπλό κύκλωμα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, RTW4ever είπε

Δεν μπορεί να δουλεύει αποκλειστικά τη μία, πχ μόνο την nvidia; Εγώ αυτό θα ήθελα.

Γιατί σώνει και καλά θα πρέπει να επιδιώξει να δουλεύουν και οι δύο;

Από περιέργεια ρωτάω, δεν έχω λαπτοπ με διπλό κύκλωμα γραφικών.

Διότι είναι χαζομάρα να έχεις h/w το οποίο δεν μπορεί να αξιοποιηθεί λόγο αδυναμίας του s/w και επειδή πλέον αρκετά παιχνίδια παρέχουν υποστήριξη σε linux και η εμπειρία από την gpu θα είναι τραγική χωρίς την δυνατότητα να εκμεταλευτείς την δύναμης της ξεχωριστής κάρτας γραφικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "να δουλευει αποκλειστικα μονο η μια" σημαινει τις περισσοτερες φορες να μπορει να κλεισει η μια απο το bios. Και τις φορες που γινεται να κλεισει μια απο τις 2, αυτη η μια που κλεινιε ειναι η nvidia.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως ολες οι εξοδοι ειναι "hardwired" στην ιντελ.Οποτε αυτη θα δουλευει ο,τι και να κανεις.Αν κλεινει ή οχι καποια θα ναι η nvidia και εχει να κανει και με το φορητο (ετος κατασκευης, τεχνολογια optimus -υπηρχαν 2 ειδων- , κλπ).
Απο την αλλη γινεται να λειτουργησεις τον Χ , με την nvidia αποκλειστικα αλλα εχει επιπτωσεις . Διαρκεια μπαταριας , θερμοκρασιες κλπ.

Τελος το πιο βασικο ειναι αυτο που ειπε ο @dpolal . Δηλαδη πληρωσα 1000αρικο το φορητο μου για να χω το πιο βασικο/ακριβο κομματι του σε αχρηστια?Το λειτουργικο οταν δεν λειτουργει το μηχανημα σου σωστα παυει να αποτελει...λειτουργικο.Το αλλαζεις...πας σε αλλο ..πιο...λειτουργικο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, niliyatsi είπε

RAM 16gb άγνωστο τι ddr είναι ίσως dd2 ίσως ddr3

16Gb σε DDR1 και DDR2 μνήμες ούτε με σφαίρες σε φορητό.

DDR3 είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsiv είπε

Έχει δοκιμάσει κάποιος MX Linux?

https://mxlinux.org/

Kαι αν μπορείται να μου πείτε χοντρικά τις διαφορές μεταξύ arch και debian συστήματος?

Το χω δοκιμασει το mx linux και ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχει γινει αναρπαστο.Ενα debian stable ειναι λιγο τακτοποιημενο και με καναδυο custom εργαλεια...Δεν ανακαλυψε τον τροχο δηλ...

Το archlinux ειναι rolling διανομη , αρκετα σταθερη αν και αρκετα bleeding edge.Για μενα ειναι η χρυση τομη μεταξυ σταθεροτητας και bleeding edge.Eπισης δεν υπαρχει πακετο που να μην εχει.Και αν δεν υπαρχει στα επισημα ρεπος θα υπαρχει στο AUR.To wiki του ειναι απο τα πιο αρτια και χρησιμα στο ιντερνετ.
Απο την αλλη το debian ειναι απο τους πατερες των διανομων.Υπαρχει οσο θυμαμαι τον εαυτο μου να θυμαται το λινουξ.Δεν την λες ακριβως rolling διανομη.Εχει τρια παρακλαδια , το stable , testing και unstable.To unstable ειναι ο,τι πιο κοντινο σε rolling , ενω το testing ειναι το μεταβατικο σταδιο κατα καποιον τροπο μεταξυ unstable και stable.
Aπο θεμα πακετων , τα πιο ενημερωμενα ειναι στο unstable και για μενα ειναι μισο εως ενα κλικ πιο κατω απο τα πακετα του archlinux (σε θεμα εκδοσεων εννοω).
Απο πληροτητα , ενταξει δεν εχει και τα πρωτεια , πολλα κλικς πιο κατω απο το archlinux , αλλα οκ ο,τι πακετο κυκλοφορει εκει εξω ειναι σε deb ή rpm οποτε με τον εναν ή αλλον τροπο πακετο που σε ενδιαφερει θα το βρεις για debian.
Τελος μην ξεχναμε και τα flatpak/snap για καποιον που δεν βρισκει αυτο που θελει για την διανομη του.

Αν ψαχνεσαι για ποια διανομη να διαλεξεις γενικοτερα επειδη το εχω φιλοσοφησει αρκετα 2 πραγματα πρεπει να επιλεξεις για αρχη :
1. Γραφικο περιβαλλον ( gnome/kde/xfce/lxde κλπ)
2. Διανομη που να εχει πολλα πακετα και ενημερωμενα.Γιατι διανομη χωρις εφαρμογες ειναι αχρηστη διανομη.

Προσωπικα οταν καποια στιγμη βαλω λινουξ στο βασικο μου μηχανημα , η επιλογη μου θαναι μεταξυ archlinux , fedora rawhide , opensuse tumbleweed αντε και αμα μου την βαρεσει debian unstable (με πολλη σκεψη)...Απο γραφικα περιβαλλοντα ακομα δεν εχω καταληξει :)

Επεξ/σία από mphxths
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/9/2019 στις 8:58 ΠΜ, jim_p είπε

Η υποστηριξη για optimus ειναι ανυπαρκτη στο λινουξ, οποτε, αν δεν εισαι διατεθιμενος να χασεις χρονο για να δοκιμασεις λυσεις οπως bumblebee, prime κλπ για να δουλεψουν και οι 2 οπως στα windows, καλυτερα να μην βαλεις λινουξ καν.

 

Σε φορητό με AMD A8 5550m APU , ενσωματωμένη AMD HD 8550G και εξωτερική AMD Radeon HD 8570 υπάρχει καμιά λύση ?

 

panos@panos-Lenovo-G505s:~$ xrandr --listproviders
Providers: number : 2
Provider 0: id: 0x76 cap: 0x9, Source Output, Sink Offload crtcs: 4 outputs: 3 associated providers: 1 name:ARUBA @ pci:0000:00:01.0
Provider 1: id: 0x3f cap: 0x4, Source Offload crtcs: 0 outputs: 0 associated providers: 1 name:HAINAN @ pci:0000:01:00.0

 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jim_p είπε

No idea. Το optimus ειναι ο συνδιασμος intel και nvidia gpu και μονο. Εχεις καποιο προβλημα με το δικο σου συστημα οπως ειναι τωρα?

 

Λόγω του ότι η HD 8550M δεν είναι κακή κάρτα, δεν έχω θέμα.

Αλλά το να έχω 2 κάρτες και να μην μπορώ να τις αξιοποιήσω είναι κάπως.

Μου την δίνει επίσης πως ενώ το 19.10 που του φόρεσα είναι σφεντόνα και πλήρες, απροβλημάτιστο έως τώρα, δεν καλύπτει αυτή την τρύπα του dual graphics.

Στα AMD δεν έχουμε εναλλαγή μεταξύ μικρής και μεγάλης κάρτας, αλλά ασύμμετρο Crossfire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, adtakhs είπε

δεν καλύπτει αυτή την τρύπα του dual graphics.

Στο "additional drivers" δεν εχει τιποτα για την περιπτωση σου? Δοκιμασε κανα live του manjaro . Συνηθως εχει προρυθμισμενα τα hybrid graphics out of the box ..οσο καλυτερα μπορει βεβαια με τις λυσεις που υπαρχουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mphxths είπε

Στο "additional drivers" δεν εχει τιποτα για την περιπτωση σου? Δοκιμασε κανα live του manjaro . Συνηθως εχει προρυθμισμενα τα hybrid graphics out of the box ..οσο καλυτερα μπορει βεβαια με τις λυσεις που υπαρχουν...

Οχι δεν έχει.

Θα δοκιμάσω και manjaro να δούμε μήπως και ...

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...