Προς το περιεχόμενο

Ποια διανομή Linux να επιλέξω?


mak3don

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ενα αρκετά παλιό αλλά αξιόλογο λαπτοπ Toshiba satellite p875_32l

CPU Core i7

GPU GT630m

RAM 16gb άγνωστο τι ddr είναι ίσως dd2 ίσως ddr3

Hard disc 1tb μηχανικος

Ποια διανομή θα ήταν ποιο συμβατή και παράλληλα φιλική για αρχάριο στο Λίνουξ χρήστη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, mak3don είπε

Έχω ενα αρκετά παλιό αλλά αξιόλογο λαπτοπ Toshiba satellite p875_32l

CPU Core i7

GPU GT630m

RAM 16gb άγνωστο τι ddr είναι ίσως dd2 ίσως ddr3

Hard disc 1tb μηχανικος

Ποια διανομή θα ήταν ποιο συμβατή και παράλληλα φιλική για αρχάριο στο Λίνουξ χρήστη? 

Κινήσου σε Ubuntu, Mint κλπ για φιλικότητα. Αργότερα βλέπεις και άλλες επιλογές, που θα έχεις περισσότερη εμπειρία!
Βάλε ένα live usb πρώτα να δεις πώς σου κάθονται, και βλέπεις! Επίσης καλό θα ήταν να βάλεις έναν SSD!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλικοτητα στον αρχαριο προσφερει π.χ. το LinuxMint XFCE η το Ubuntu Mate

αν εχεις χρονο για δοκιμες, χωρις να φτιαξεις Live USB ριξε μια ματια εδω

https://distrotest.net/

λιγο αργο αλλα καλο για δοκιμες

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mak3don είπε

Έχω ενα αρκετά παλιό αλλά αξιόλογο λαπτοπ Toshiba satellite p875_32l

 

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Εχει υβριδικη καρτα γραφικων;

Εχει , intel hd 4000 series + nvidia απο ο,τι διαβαζω..οποτε εξηγησε τα αναμενομενα τζιμη..εγω δεν ειμαι δυνατος για να τα πω... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jim_p είπε

Ερωτηση παγιδα.
Εχει υβριδικη καρτα γραφικων;

Δεν το έχω ψάξει αλλά μάλλον είναι όπως τα γράφει ο μπηχτης.. Είναι υβριδικη οταν είναι με καρτα γραφικών και ενσωματωμένα γραφικα απο το επεξεργαστή? Και τι ρόλο παίζει αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, mak3don είπε

Δεν το έχω ψάξει αλλά μάλλον είναι όπως τα γράφει ο μπηχτης.. Είναι υβριδικη οταν είναι με καρτα γραφικών και ενσωματωμένα γραφικα απο το επεξεργαστή? Και τι ρόλο παίζει αυτό? 

Δεν υπαρχει επισημη/σωστη υλοποιηση εναλλαγης των 2 καρτων στο λινουξ.Υπαρχουν τριτες λυσεις με υποδυεστερη αποδοση και τροπο λειτουργιας σε σχεση με την αντιστοιχη υλοποιηση στα windows.
Καποιο φως στο τουνελ φαινεται τελευταια , αλλα μεχρι να δουμε κατι σοβαρο και αξιοποιησιμο εχουμε ακομα δρομο.

Ολα αυτα εφοσον εχεις σκοπο να παιξεις παιχνιδια με την nvidia.Αν οχι , χεστηκες , μενεις με την intel και πορευσου εν ειρηνη :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποια και να βαλεις θα στην σηκωνει και με το παραπανω. Εγω προσωπικα θα πηγαινα σε xubuntu/kubuntu 18.04 LTS. Σταθεροτατες και πολυ πληρες. Η ubuntu mate 18.04. Ολες πανεμορφες.

Εχω βαλει lubuntu 18.04 σε πισι με dual 2.0ghz, 2gb ram, nvidia gt520 και επαιξα βιντεακι στο youtube 1080 σε 50αρα τηλεοραση χωρις ιδιαιτερο κολλημα :P

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xubuntu-lubuntu-mate είναι ΟΚ αλλά για pc χαμηλών επιδόσεων, ή για αυτούς τέλος πάντων που ψάχνουν το πιο απλό για να είναι συγκεντρωμένοι στην δουλειά τους...

Δεν θα τις πρότεινα σε κάποιον καινούργιο! Gnome (κλασσικό Ubuntu δηλαδή) ή kubuntu (KDE δηλαδή) είναι πιο πλήρη γραφικά περιβάλλοντα! Επίσης πολύ φιλικό είναι το cinammon, στο mint, αλλά δεν του τρέφω ιδιαίτερη συμπάθεια.

Έκδοση εννοείται θα πας σε 18.04, την οποία θα αναβαθμίσεις σε 20.04 όταν βγει. Πήγαινε σε LTS εκδόσεις, δεν είναι ανάγκη κάθε 6 μήνες να κάνεις αναβάθμιση λειτουργικού, και γλιτώνεις πολλά από τα bugs των πρώτων ημερών, γιατί όταν θα σου βγάζει επιλογή αναβάθμισης θα είναι όλα δοκιμασμένα από τους "κασκαντέρ" που τρέχουν να βάλουν τις αναβαθμίσεις με το που κυκλοφορήσουν, και είναι αυτοί που βρίσκουν και αναφέρουν τα bugs που σίγουρα θα υπάρξουν :) Πχ αν είσαι σε 19.04, τον Οκτώβρη θα σου έρθει η αναβάθμιση σε 19.10 και τον Απρίλιο σε 20.04. Αν είσαι σε 18.04, θα σου έρθει ειδοποίηση για την 20.04 κατά τον Ιούλιο :) μια χαρά είναι, δεν χρειάζονται βιασύνες!!!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

mechpanos  απλα ενα παραδειγμα του εφερα. οπως ειδες του προτεινα και kubuntu. Δεν ειναι μονο για παλια πισι η xubuntu και η mate. Μπορει πχ να μην του αρεσει η εμφανιση του kde και να του αρεσει το interface του mate η του xfce. Εννοειται θα παει σε lts οπως ειπαμε και οι 2 δεν το συζηταω. :)

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Alex-V είπε

mechpanos  απλα ενα παραδειγμα του εφερα. οπως ειδες του προτεινα και kubuntu. Δεν ειναι μονο για παλια πισι η xubuntu και η mate. Μπορει πχ να μην του αρεσει η εμφανιση του kde και να του αρεσει το interface του mate η του xfce. Εννοειται θα παει σε lts οπως ειπαμε και οι 2 δεν το συζηταω. :)

Gnome και KDE έχουν πολύ φιλικό και σύγχρονο interface...Τα άλλα δεν μπορώ να πω ότι δεν είναι πλήρη, αλλά είναι αρκετά σπαρτιάτικα και λιγότερο eye candy. Σε κάθε περίπτωση μπορεί κανείς να τα δοκιμάσει όλα με ευκολία, και να καταλήξει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Gnome και KDE έχουν πολύ φιλικό και σύγχρονο interface...Τα άλλα δεν μπορώ να πω ότι δεν είναι πλήρη, αλλά είναι αρκετά σπαρτιάτικα και λιγότερο eye candy. Σε κάθε περίπτωση μπορεί κανείς να τα δοκιμάσει όλα με ευκολία, και να καταλήξει :)

Αυτο εννοω. Αναφερθηκα σε θεμα γουστου. Πχ εγω το kde το σιχαινομαι. Πολυ φορτωμενο. Δοκιμαζει και βλεπει και εννοειται παντα lts

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex-V είπε

Αυτο εννοω. Αναφερθηκα σε θεμα γουστου. Πχ εγω το kde το σιχαινομαι. Πολυ φορτωμενο. Δοκιμαζει και βλεπει και εννοειται παντα lts

Χαχαχα! Τότε γιατί του το πρότεινες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Χαχαχα! Τότε γιατί του το πρότεινες!!!

Με την εννοια οτι το συστημα του μπορει ανετα να το σηκωσει. Ασχετως αν εμενα δε μου αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...