Προς το περιεχόμενο

Σύμβαση εργασίας κλπ


the0tls

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, εργάζομαι σχεδόν 1 μήνα σε ένα εστιατόριο ως βοηθός σερβιτόρου. Απο τη μέρα που υπέγραψα τη σύμβαση δε μου την έχει δώσει. Έκανα μια έρευνα στο google και μπήκα στον ΕΡΓΑΝΗ και βλέπω πως με έχει ως μάγειρα και 2 μέρες( Σάββατο και Κυριακή απο 4 ώρες 20:00-24:00 με 15 λεπτά διάλειμμα)*κάτι που δεν ισχύει*, και λέει πως ο μισθός είναι 174 ευρώ. Όταν τον ρώτησα για τον μισθό μου λέει 350. Δουλεύω συνήθως 12ωρα και ορισμένες φορές παραπάνω 6 φορές την βδομάδα. Μου έχει πει πως δικαιούμαι κάθε μέρα απο ένα γεύμα( το οποίο τρώω μόνο αν θέλει εκείνος). Και εκτός απο όλα αυτά τις προάλλες με έβαλε να καθαρίσω πατάτες και να πλύνω ταψιά, πιάτα κλπ και κάθε βράδυ αφού κλείσουμε με βάζει να πετάω τα σκουπίδια. Θέλω να δηλώσω παραίτηση άλλα κάνω κάτι ενέσεις λόγο ενός προβλήματος υγείας που είναι ακριβές και δε θέλω να μείνω ανασφάλιστος. Τι μπορώ να κάνω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

6 μερες απο 12 ωρες και παιρνεις 350€ τον μήνα?

Πληρώνεις και την αλυσίδα στον λαιμό ή στην παρέχει τζάμπα;

Ρώτησα έναν απο τους άλλους 2 βοηθούς και μου είπε πως του είπε ακριβώς το ίδιο και του έδωσε 550, αλλά δεν γνωρίζω αν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξεκινησες δουλεια χωρις να εχεις συζητησει το οικονομικο, παλι καλα να λες αν σου δωσουνε και λεφτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, the0tls είπε

Λοιπόν, εργάζομαι σχεδόν 1 μήνα σε ένα εστιατόριο ως βοηθός σερβιτόρου. Απο τη μέρα που υπέγραψα τη σύμβαση δε μου την έχει δώσει. Έκανα μια έρευνα στο google και μπήκα στον ΕΡΓΑΝΗ και βλέπω πως με έχει ως μάγειρα και 2 μέρες( Σάββατο και Κυριακή απο 4 ώρες 20:00-24:00 με 15 λεπτά διάλειμμα)*κάτι που δεν ισχύει*, και λέει πως ο μισθός είναι 174 ευρώ. Όταν τον ρώτησα για τον μισθό μου λέει 350. Δουλεύω συνήθως 12ωρα και ορισμένες φορές παραπάνω 6 φορές την βδομάδα. Μου έχει πει πως δικαιούμαι κάθε μέρα απο ένα γεύμα( το οποίο τρώω μόνο αν θέλει εκείνος). Και εκτός απο όλα αυτά τις προάλλες με έβαλε να καθαρίσω πατάτες και να πλύνω ταψιά, πιάτα κλπ και κάθε βράδυ αφού κλείσουμε με βάζει να πετάω τα σκουπίδια. Θέλω να δηλώσω παραίτηση άλλα κάνω κάτι ενέσεις λόγο ενός προβλήματος υγείας που είναι ακριβές και δε θέλω να μείνω ανασφάλιστος. Τι μπορώ να κάνω;

Δικαιούσαι φάρμακα δωρεάν ως ανασφάλιστος. Φύγε χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Φιλε δουλευεις και δεν ξέρεις τι λεφτά θα πάρεις;Δεν μιλήσατε καθολου για μισθό;

Όπως είπα το αφεντικό ανέφερε πως θα μου δώσει 350 αλλά όταν ρώτησα τον άλλον βοηθό μου είπε πως του είπε ακριβώς το ίδιο και το έδωσε 550, οπότε δε γνωρίζω τι ισχύει και τι όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...