Προς το περιεχόμενο

Σπουδές Νομικής στις ΗΠΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. 

Είμαι μαθητής Λυκείου και με ενδιαφέρουν σπουδές νομικής. Οι βαθμοί μου είναι σχεδόν άριστοι. Σκεφτόμουν να δοκιμάσω να κάνω αίτηση σε σχολές νομικής σε μεγάλα πανεπιστήμια των Ηνωμένων Πολιτειών(Harvard, Stanford, Columbia...) Θεωρείτε ότι με σχεδόν άριστους βαθμούς και μερικές εξωσχολικές δραστηριότητες, θα μπορούσα να γίνω δεκτός σε κάποιο από αυτά τα πανεπιστήμια(με την προϋπόθεση να έχω και υψηλό LSAT score);

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι. Γιατί άμα μπορουσες δεν το μαθαίνεις από το ινσομνια. Γιατί αληθείς θέλεις να σπουδάσεις εκεί;

Επιπλέον , και να γινοσουν δεκτός, έχει η δυνατότητα η οικογένεια σου να δεχτεί τα υπέρογκα έξοδα; 10κ έξοδα άμα πάρεις το μάξιμουμ financial support , και μετά έχεις και το κόστος διαμονής και ζωής. 

Δεν χάνεις όμως να το κοιτάξεις λίγο. Απλά θα πρέπει να αποδείξεις για πιο λόγο αξίζεις να σπουδάσεις εκεί ( και να σου πληρώσουν τις σπουδές σου ουσιαστικά). Τι σε κάνει τόσο ιδιαίτερο.

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν περιμένω το insomnia να μου πει αν μπορώ, απλώς έκανα αυτή την ερώτηση σε περίπτωση που κάποιος βρέθηκε σε παρόμοια θέση με εμένα και έκανε αίτηση. 

Σίγουρα θα το ψάξω περαιτέρω και θα μιλήσω με ανθρώπους που έχουν περισσότερες γνώσεις.  

Θεωρώ ότι το να σπουδάσεις σε ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια εγγυάται πολύ καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές και γνωστός μου, που σπουδάζει στο Columbia, μού έχει μιλήσει για το εκεί σύστημα, και μπορώ να πως μου άρεσε αρκετά ο τρόπος που λειτουργούν εκεί. 

Ξέρω πολύ καλά ότι είναι πολύ δύσκολο να περάσει κανείς σε πανεπιστήμια αυτού του επιπέδου, αλλά θα το προσπαθήσω, γιατί μπορεί οι πιθανότητες επιτυχίας να είναι ελάχιστες, όμως αν δεν το προσπαθήσεις είναι μηδενικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, George V. είπε

Αρχικά, ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν περιμένω το insomnia να μου πει αν μπορώ, απλώς έκανα αυτή την ερώτηση σε περίπτωση που κάποιος βρέθηκε σε παρόμοια θέση με εμένα και έκανε αίτηση. 

Σίγουρα θα το ψάξω περαιτέρω και θα μιλήσω με ανθρώπους που έχουν περισσότερες γνώσεις.  

Θεωρώ ότι το να σπουδάσεις σε ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια εγγυάται πολύ καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές και γνωστός μου, που σπουδάζει στο Columbia, μού έχει μιλήσει για το εκεί σύστημα, και μπορώ να πως μου άρεσε αρκετά ο τρόπος που λειτουργούν εκεί. 

Ξέρω πολύ καλά ότι είναι πολύ δύσκολο να περάσει κανείς σε πανεπιστήμια αυτού του επιπέδου, αλλά θα το προσπαθήσω, γιατί μπορεί οι πιθανότητες επιτυχίας να είναι ελάχιστες, όμως αν δεν το προσπαθήσεις είναι μηδενικές. 

Για αυτό σου ανέφερα και εγώ  α προσπαθήσεις. Απλά πρέπει να έχεις και το οικονομικό κομμάτι στην εξίσωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το οικονομικό, έχω δει στη σελίδα του Harvard ότι όσοι έχουν οικογενειακό εισόδημα κάτω από 65000$ δεν πληρώνουν καθόλου δίδακτρα. Από εκεί και πέρα, είναι η διαμονή, διατροφή κλπ. Οι γονείς μου έχουν κάποια χρήματα στην άκρη για εμένα. Δεν ξέρω αν το υπάρχον ποσό είναι ή όχι αρκετό για όλα τα χρόνια, αλλά αν φτάσω στο σημείο να γίνω δεκτός εκεί, πιστεύω πως θα βρεθεί λύση. 

Αυτά τα χρήματα άλλωστε είναι και μία σημαντική επένδυση για το μέλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@George V.

Νομίζω ότι τα 65000usd αφορούν τους φέροντες αμερικάνικο διαβατήριο... Ο γνωστός σου είναι ντόπιος ή ξένος; Έχει μεγάλη σημασία η οπτική γωνία του καθενός...

Επίσης, η νομική δεν είναι μαθηματικά τα οποία είναι παγκόσμια. Τούτο σημαίνει ότι θα πρέπει να την εξασκήσεις στην Αμερική και μόνο. Αν έχεις σκοπό να μείνεις στην αντίπερα όχθη του Ατλαντικού, τότε κάνε την κίνησή σου. Αν επιθυμείς να εργαστείς Ελλαδα, μάλλον είναι προτιμότερο να σπουδάσεις νομική στην Ελλάδα και να πεταχτείς μια διετία Αμερική όπου θα κάνεις και τα δυνατά σου κονε στο Harvard και θα έχεις και σοβαρότατες πιθανότητες να γίνεις πολιτκός καριέρας επιστρέφοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Lasombra είπε

@George V.

Νομίζω ότι τα 65000usd αφορούν τους φέροντες αμερικάνικο διαβατήριο... Ο γνωστός σου είναι ντόπιος ή ξένος; Έχει μεγάλη σημασία η οπτική γωνία του καθενός...

Επίσης, η νομική δεν είναι μαθηματικά τα οποία είναι παγκόσμια. Τούτο σημαίνει ότι θα πρέπει να την εξασκήσεις στην Αμερική και μόνο. Αν έχεις σκοπό να μείνεις στην αντίπερα όχθη του Ατλαντικού, τότε κάνε την κίνησή σου. Αν επιθυμείς να εργαστείς Ελλαδα, μάλλον είναι προτιμότερο να σπουδάσεις νομική στην Ελλάδα και να πεταχτείς μια διετία Αμερική όπου θα κάνεις και τα δυνατά σου κονε στο Harvard και θα έχεις και σοβαρότατες πιθανότητες να γίνεις πολιτκός καριέρας επιστρέφοντας.

 Και να προσθεσω, οτι και να σπουδασεις στο Harvard, αμα δεν εχεις κανει αρκετα καλες διασυνδεσεις, και δεν εχεις με καποιο τροπο διακρηθει, δεν εχεις καμια βεβαιωση οτι θα καταφερεις να μεινεις στην Αμερικη. Μονο μεσα ευρεσης εργασιας, και εργοδοτη που ειναι διαθετιμενος να σε προμοταρει, εχεις το δικαιωμα να παραμεινεις και να δουλεψεις.

Ξερω παιδι που εκανε μεταπτυχιακο σε Ivy League πανεπιστημιο, και ηθελε να παραμεινει, αλλα δεν τα καταφερε.

Αλλα βεβαια ξερω και κοπελα, που εκανε και αυτη μεταπτυχιακο σε βαρβατο της Βοστονης, και δουλευει πλεον Νεα Υορκη.

Οποτε καταληγω, οτι θελει πολυ καλο ψαξιμο. Φανταζομαι θα υπαρχουν ενδεχωμενος καποιες υπηρεσιες που θα εχουνε περισσοτερες πληροφοριες. Το μονο που μου ερχεται σε μυαλο που θα εχουνε καποιες γνωσεις στο θεμα, ειναι Αμερικανικα κολλεγια, πχ Ανατολια στην Θεσσαλονικη, χωρις βεβαια να ξερω αν ειναι διαθετιμενοι να μοιραστουν αυτες τις πληροφοριες με τριτους. 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η νομική στις ΗΠΑ είναι "μεταπτυχιακό" πρόγραμμα, που σημαίνει ότι πρώτα πρέπει να πάρεις κάποιο πρώτο πτυχίο στα 4 χρόνια, και μετά να περάσεις νομική. Το λέω γιατί αυτό σου προσθέτει +4 χρόνια έξοδα σε ζωή και δίδακτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα, με βάση αυτά που μου είπατε, είναι καλή κίνηση να σπουδάσω στην Ελλάδα και να πάω για μεταπτυχιακό εκεί, σωστά;

Όσον αφορά το financial aid, δεν αφορά μόνο τους φέροντες αμερικανικό διαβατήριο, σύμφωνα με τη σελίδα του Harvard.

Ο γνωστός μου έμενε στην Ελλάδα και πριν περίπου μια 10ετία μετακόμισε με την οικογένειά του στην Αμερική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@George V.

Την απόφαση θα την πάρεις εσύ, ο καθένας μας σου λέει την άποψή του δεδομένης της δικής του οπτικής γωνιάς. Για τα ελληνικά δεδομένα ναι είναι καλή κίνηση να σπουδάσεις εδώ και να πας εκεί για μεταπτυχιακό. Αν όμως σε βαστά η τσέπη σου, φύγε άμεσα, σπούδασε, δούλεψε εκεί κι έλα κάθε καλοκαίρι στην Ελλάδα για τουρισμό με την τσέπη να βροντά.

Αυτό με την οικονομική βοήθεια είναι μόνο φαίνεσθαι, πρέπει να γράφουν τέτοιες μαλακίες για να θέλει ολόκληρος ο κόσμος να κάνει αίτηση. Σιγά όμως μην κάθεται το Harvard και το κάθε εκπαιδευτικό ίδρυμα που τσεπώνει χρήμα από τη χώρα του να παρέχει οικονομική βοήθεια στον κάθε ξένο. Προηγείται ο αυτόχθων.

Όσο για τον γνωστό σου, δες σφαιρικά ολόκληρη την κατάστασή του, τι άκρες είχε στην Αμερική, δεν είναι εύκολο πλέον να μετακομίσεις στην Αμερική. Βασικά, ρώτα τον κιόλας αν μπορεί να σε υποστηρίξει αν/όταν πας εκεί, θα βοηθήσει αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές.

Σίγουρα πρέπει να λάβω υπόψη πολλές παραμέτρους για να αποφασίσω τελικά. 

Θα κοιτάξω να απευθυνθώ και σε ποιο ειδικούς ή σε άτομα που βρέθηκαν στην ίδια κατάσταση με εμένα.

Για τόσο σημαντικές αποφάσεις, το κάθε σχόλιο και η κάθε λεπτομέρεια μπορεί να παίξει ρόλο.

Να είστε καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οι βαθμοί λυκείου από μόνοι τους δεν λενε πολλά.Σκεψου πολύ συμμαθητές μου του 19.5+ μεταξύ αυτών και σημαιοφόρος στις πανελλήνιες δεν ξεπέρασαν τα 16.5κ μόρια.Παιδια με υποτροφίες σε τετοα πανεπιστήμια χρειάζονται κάποια διάκριση πχ σε Ολυμπιάδες,πανελλήνιους και μετέπειτα διεθνείς διαγωνισμούς κλπ.Οι νομικές στην Ελλάδα είναι ιδιαίτερα αξιόλογες προσωπικά δεν θα κυνηγούσα εξωτερικό αν με ενδιαφέρει η νομική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Harvard είναι τόσο πλούσιο που δεν το νοιάζει να τα τσεπώσει από τα δίδακτρα των φοιτητών. Τα λεφτά τα βγάζει από τις δωρεές που είναι εκατοντάδες εκατομμύρια κάθε χρόνο.

Έχουν need-blind admissions, που σημαίνει ότι εξετάζουν την αίτησή σου χωρίς να τους νοιάζει αν μπορείς να πληρώσεις. Αν σε δεχτούν και δεν μπορείς, είναι δωρεάν. 20% των φοιτητών του Harvard δεν πληρώνει μία και αυτό ισχύει για Αμερικανούς και μη. Ίσα ίσα, τους νοιάζει πολύ να έχουν φοιτητές όλων των φυλών και από όλες τις χώρες.  Έχω την εντύπωση ότι αυτό καλύπτει και έξοδα διαβίωσης, αλλά το λέω με επιφύλαξη. Τα προηγούμενα είναι σίγουρα. Βεβαίως το Harvard είναι η εξαίρεση. Ελάχιστα είναι τα πανεπιστήμια που δίνουν τέτοιες υποτροφίες.

Από εκεί και πέρα, ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος, ΕΙΔΙΚΑ σε προπτυχιακό που σε ενδιαφέρει (για να πας μετά νομική). Οι άριστοί σου βαθμοί δεν σε κάνουν να ξεχωρίζεις. Θες εξωσχολικές δραστηριότητες, leadership, εξαιρετικά αποτελέσματα στα standardised tests κτλ. Εννοείται να το κυνηγήσεις, αλλά ψάξε τι χρειάζεται και φυσικά να έχεις και backup plan. Αλλά αν σε νοιάζουν τέτοια πανεπιστήμια, βρες τους συλλόγους αποφοίτων τους στην Ελλάδα και προσπάθησε να επικοινωνήσεις με ανθρώπους που έχουν σπουδάσει εκεί. Σίγουρα μπορούν να σου δώσουν πληροφορίες. Είναι πολυάσχολοι, αλλά όλο και κάποιος θα βρεθεί. Καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...