Προς το περιεχόμενο

Nikon d7200- d5300


perseas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά αξίζει να δώσω την nikon d5300+50mm f1.8 +tamron 18-200vc για την d7200? Έχω πάρει υποτροφία για σχολή φωτογραφίας και σκέφτομαι ότι με την 7200, ίσως με βοηθήσει να μάθω να αξιοποιώ τις δυνατότητες μιας μηχανής.

Επεξ/σία από perseas13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, perseas13 είπε

Παιδιά αξίζει να δώσω την nikon d5300+50mm f1.8 +tamron 18-200vc για την d7200? Έχω πάρει υποτροφία για σχολή φωτογραφίας και σκέφτομαι ότι με την 7200, ίσως με βοηθήσει να μάθω να αξιοποιώ τις δυνατότητες μιας μηχανής.

Η 7200 δεν θα είναι δραματικά καλύτερη από την 5300. Ότι είναι να μάθεις με την 7200 θα τα μάθεις και με την 5300. H μοναδική ουσιαστική διαφορά είναι το LCD πάνω στην 7200, Όλα τα υπόλοιπα θα είναι περίπου μια από τα ίδια.

Κι ένα συγκριτικό.

Επεξ/σία από spectaculator
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, perseas13 είπε

Παιδιά αξίζει να δώσω την nikon d5300+50mm f1.8 +tamron 18-200vc για την d7200? Έχω πάρει υποτροφία για σχολή φωτογραφίας και σκέφτομαι ότι με την 7200, ίσως με βοηθήσει να μάθω να αξιοποιώ τις δυνατότητες μιας μηχανής.

    Για μία λογική διαφορά , ναι και πάλι ναι .......

1 ώρα πριν, perseas13 είπε

Παιδιά αξίζει να δώσω την nikon d5300+50mm f1.8 +tamron 18-200vc για την d7200? Έχω πάρει υποτροφία για σχολή φωτογραφίας και σκέφτομαι ότι με την 7200, ίσως με βοηθήσει να μάθω να αξιοποιώ τις δυνατότητες μιας μηχανής.

    Κι' αν το πάμε πιο πέρα , η 7200 είναι απολύτως ικανή να σε συντροφεύσει για τα επόμενα δέκα χρόνια ........ άσχετα που ακούω Nikon και βγάζω σπυριά ....... εξαιρουμένης της D1 μου ......... LoL 😂😂😂 .......

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Για μία λογική διαφορά , ναι και πάλι ναι .......

    Κι' αν το πάμε πιο πέρα , η 7200 είναι απολύτως ικανή να σε συντροφεύσει για τα επόμενα δέκα χρόνια ........ άσχετα που ακούω Nikon και βγάζω σπυριά ....... εξαιρουμένης της D1 μου ......... LoL 😂😂😂 .......

Η αλήθεια είναι ότι είμαι σε μεγάλο δίλλημα γιατί σκέφτομαι να κρατησω τους φακούς και να δώσω μόνο το σώμα και να πληρώσω την διαφορά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, perseas13 είπε

Η αλήθεια είναι ότι είμαι σε μεγάλο δίλλημα γιατί σκέφτομαι να κρατησω τους φακούς και να δώσω μόνο το σώμα και να πληρώσω την διαφορά..

    Η προσωπική μου άποψη , έχοντας την καλύτερη εικόνα από τους φακούς της Nikon , εξαιρούνται αυτοί της Olympus , είναι πως αφού τα σώματα αποτελούν μονόδρομο λόγω flange distance , θα έβλεπα σαν σοβαρή αναβάθμιση από μια D7100 και πάνω , χάριν κάποιων τεχνικών χαρακτηριστικών που δεν μπορώ να παραβλέψω . Όσο για τις πιο πέρα , θα έβλεπα άνετα από μια D500 και συνεχίζουμε , ευχόμενοι να βγάλουμε καμιά φωτογραφία στο τέλος αντί να ρίχνουμε συνέχεια νερό στο αυλάκι των τεχνικών χαρακτηριστικών . 

     Για το ζήτημα της μακροζωίας εν γένει , η τελευταία μου D200 είχε 285.000 κλικς και συνέχιζε απτόητη ......... μέχρι κι' εγώ δεν ξέρω που .

   Για τις φιλματες μου , ας μου επιτραπεί να χαρακτηρίσω ως μια Ferrari την πρόσφατα δοσμένη F90x , τρομακτικά γρήγορο autofocus αυτό που λένε lightning fast , την δε Canon EOS 50 μια Cadillac σε overall συμπεριφορά .

    Όχι , είναι φωτογραφία με όλα τα σύν και πλην , αρκεί να είμαστε σε θέση να αναγνωρίζουμε την ξεχωριστή χάρη του καθενός και το κυριότερο να είμαστε σε θέση οικονομικά , να μπορούμε να το αντέξουμε .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η D7200 ειναι σαφεστατα καλυτερη μηχανη απο την D5300 αλλα το θεμα ειναι εαν εσυ χρειαζεσαι τα επιπλεον καλυτερα χαρακτηριστικα της αυτη την στιγμη ή στο αμεσο μελλον.

Θα ηταν εως και επιβαλομενη αλλαγη εαν φωτογραφιζες πχ wild life ή action και sports. Σε στατικα θεματα πχ δεν βλεπω σχεδον κανενα λογο.

Σαφως μεγαλυτερη αλλα με καλυτερη εργονομια και weathersealed εαν τραβας σε περιβαλλον που το απαιτει.

Σαν αισθητηρας δεν θα σου δωσει κατι ουσιαστικα περισσοτερο. 

Μεγαλο ατου της το οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις εαν εχεις παλαιοτερους φακους με AF που απαιτει μοτερ πανω στην μηχανη.

Θα συμφωνησω απολυτα για την D500 που αναφερθηκε παραπανω (πολυ προτιμοτερη απο μια D7500).

Για να απαντησω και στο ερωτημα σου·

Τα επιπλεον χαρακτηριστικα της D7200 δεν θα σου μαθουν περισσοτερη φωτογραφια απο την D5300. Η αληθεια ειναι οτι μαθαινεις περισσοτερα οταν χρειαζεται να ζοριστεις σε κατι που σου λειπει. Μαθαινεις να αυτοσχεδιαζεις, να ερευνας και να ανακαλύπτεις ή να αποριπτεις νεες επιλογες και να γινεσαι καλυτερος εξ αναγκης.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάλογος το είδος της φωτογραφίας που κανείς.

Η d7200 θα είναι σαφέστατα καλύτερη σε autofocus κ ειδικά σε χαμηλό φωτισμό, επιπλεων έχει αρκετά περισσότερες ρυθμίσεις in menu+ περισσότερη εργονομία στα χειριστήρια(κυρίως την δεύτερη ροδέλα μπροστά κ τα επιπλεων fn κουμπια)

Επιπλεων έχει μεγαλύτερο/φωτινοτερο σκόπευτρο+  αρκετά μεγαλύτερη μπαταρία.

Τέλος "αδιάβροχο" σώμα και σημαντικότερο όλων(εάν δουλεύεις) διπλή sd κάρτα.

 

Από την άλλη η d5300 είναι μικρότερη κ έχει την σπαστη οθόνη.

Εγώ θα έλεγα να κρατήσεις την d5300 κ να ξεκινήσεις με την σχολη και βλεπεις στην πορεία εάν χρειαστεί να την αλλάξεις η ακόμα εάν την κρατήσεις για 2η.

Επεξ/σία από @topos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...