Προς το περιεχόμενο

Αναθάθμιση από eos 100D


k_dinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Rising1980 είπε

Να πω κάτι και για το σώμα.

Σωστά λέμε να πάρει κάποιος όσο το δυνατόν μικρότερο και ελαφρύτερο σώμα για να παίρνει μαζί τη μηχανή αντί να μαζεύει σκόνη σε κάποιο ράφι.

Όμως δεν έχουμε όλοι τα ίδια χέρια. Τα δικά μου είναι αρκετά μεγάλα και γι'αυτό πήγα και έπιασα όλες τις μηχανές σε μεγάλο πολυκατάστημα μέχρι που η 800d μου έκατσε γάντι (σε συνδυασμό πάντα και με τις απαιτήσεις που είχα από μια μηχανή).  Γι'αυτό καλό είναι αν είναι εφικτό να πάμε να δούμε τις μηχανές από κοντά, να "παίξουμε" μαζί τους και μετά να προβούμε σε αγορά.

Σωστός. Το τέλειο μέγεθος μηχανής δεν υπάρχει.

Όσοι (μεταξύ των οποίων κι εγώ) ελκύονται από την ιδέα της συρρίκνωσης της τεχνολογίας, συχνά ξεχνάνε ότι όταν ο λόγος γίνεται για εργονομία, οι δικές τους ιδιαίτερες απαιτήσεις δε μπορεί να αποτελούν γενικό γνώμονα για επιλογή εξοπλισμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Σωστός. Το τέλειο μέγεθος μηχανής δεν υπάρχει.

Όσοι (μεταξύ των οποίων κι εγώ) ελκύονται από την ιδέα της συρρίκνωσης της τεχνολογίας, συχνά ξεχνάνε ότι όταν ο λόγος γίνεται για εργονομία, οι δικές τους ιδιαίτερες απαιτήσεις δε μπορεί να αποτελούν γενικό γνώμονα για επιλογή εξοπλισμού.

Για αυτο και εγω εχω και dslr και mirrorless . Μου αρεσει το πιασιμο και η εργονομια μιας μεγαλης σοβαρης καμερας...Θελω πιασιματα :D

Τωρα στις διακοπες πηρα μονο τη μιρρορλες και μου ελυσε τα χερια.... πουπουλο με τον κιτ pancake φακο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, afterhours είπε

Μου αρεσει το πιασιμο και η εργονομια μιας μεγαλης σοβαρης καμερας...Θελω πιασιματα :D

Ζωή να έχει, να είναι δίπλα σου στα δύσκολα και να την αγαπάς ακόμα κι όταν παραγεράσει (Α-mount) και δε μπορεί να βρει πια γυαλιά καινούργια να φορέσει. Και εάν ω μη γένοιτο σου κάνουν κλικ τα θέλγητρα μιας γεματούλας νεότερης λεφτά και χρόνο να έχεις να την πάρεις να της κάνεις κλικ κι εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να μην ανοίγω άλλο θέμα θέλω να ρωτήσω κάτι στα γρήγορα.

https://www.buychoice.gr/camera-nikon-1-j5-10-30mm-leyko.html?ref=bestprice.gr

Αυτή η mirrorless αξίζει σαν αγορά;γιατί εδώ την έχουν τόσο φθηνή σε σχέση με 400φευγα που έχει παντού;

Έχω διαβάσει πολύ πάρα πολλά νήματα και έχω καταλάβει ότι είμαι άνθρωπος όχι του όγκου της DSLR ενώ αυτό που θέλω είναι να το πάω παραπέρα από το κινητό ειδικά σε ανθρώπους.

Αυτό μόνο για πρώτη κίνηση όσο αναφορά τις φωτογραφικές που ποτέ δεν είχα μια.

Έλεγα να περιμένω πιο μέσα στο φθινόπωρο για αγορά καμίας rx100iii η mirrorless αν και θα ανοίξω και ένα θέμα αναλυτικά για εμένα στο μέλλον.

Αλλά όσον αφορά το από πάνω, βλέπετε καμιά φάκα οι γνωστές;

Δεν έχει αντικαταβολή,να την πληρώσω λέτε;

Σκέφτομαι μην ανέβει η τιμή ενώ με μια συμβίωση με μια 4000d kit φακό το αποτέλεσμα με υπέρ κάλυψε,οπότε και αυτή θα το κάνει.

@SeNNinhA και λοιποί σας ακούω.

Δε θα το μετανιώσω σίγουρα,το φθηνό της υποθέσης με κολλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Παιδιά για να μην ανοίγω άλλο θέμα θέλω να ρωτήσω κάτι στα γρήγορα.

https://www.buychoice.gr/camera-nikon-1-j5-10-30mm-leyko.html?ref=bestprice.gr

Αυτή η mirrorless αξίζει σαν αγορά;γιατί εδώ την έχουν τόσο φθηνή σε σχέση με 400φευγα που έχει παντού;

Έχω διαβάσει πολύ πάρα πολλά νήματα και έχω καταλάβει ότι είμαι άνθρωπος όχι του όγκου της DSLR ενώ αυτό που θέλω είναι να το πάω παραπέρα από το κινητό ειδικά σε ανθρώπους.

Αυτό μόνο για πρώτη κίνηση όσο αναφορά τις φωτογραφικές που ποτέ δεν είχα μια.

Έλεγα να περιμένω πιο μέσα στο φθινόπωρο για αγορά καμίας rx100iii η mirrorless αν και θα ανοίξω και ένα θέμα αναλυτικά για εμένα στο μέλλον.

Αλλά όσον αφορά το από πάνω, βλέπετε καμιά φάκα οι γνωστές;

Δεν έχει αντικαταβολή,να την πληρώσω λέτε;

Σκέφτομαι μην ανέβει η τιμή ενώ με μια συμβίωση με μια 4000d kit φακό το αποτέλεσμα με υπέρ κάλυψε,οπότε και αυτή θα το κάνει.

@SeNNinhA και λοιποί σας ακούω.

Δε θα το μετανιώσω σίγουρα,το φθηνό της υποθέσης με κολλάει.

Tι μπατζετ εχεις ;;

Επειδη εγραψες για μικρο ογκο και μιλησες για rx100 και νικον 1 ιντσες μοντελα σε ενδιαφερει να αλλαζει φακους το σωμα της καμερας ή οχι ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βιαζομαι λες;

ακομα δεν εχω ξεκαθαρισει μεσα μου εαν ειμαι για compact rx100 η θα ανεχθω κατι πιο μεγαλο λογο φακου τυπου Olympus OM-D E-M10 Mark II.

το μπατζετ μου ειναι εκει στα 450 και κατω,δε θα ηθελα παραπανω.

απο οσα διαβασα πριν λιγο ειδα την nikon να ποναει σε low light/τεχνιτο φωτισμο,ενω διαβασα και παραπονα ενω εχει ξανα πεξει στα 200 αρα ειναι ακριβη στα 400φευγα και οχι ευκαιρια οπως νομιζα στα 200.

τι θελω.

ειμαι καλος στην φωτογραφια για ασχετος,τραβαω πολυ καλα αποτελεσματα με το κινητο αλλα απο την στιγμη που επιασα για ενα απογευμα την 4000d που ειναι οτι πιο φθηνο υπαρχει στα dslr δε θελω να ξανατραβηξω ανθρωπους με το κινητο.

σε landscape και λοιπα αψυχα το ολο νετ οπως λετε δε με χαλαει η αποδοση του κινητου,αλλα σε ανθρωπους θελω αυτο το φωτογραφικο πλεον,αυτο που βλεπουμε εμεις με τα ιδια μας τα ματια,ο ανθρωπος δηλαδη να ειναι σε πρωτο πλανο απο το background,και φυσικα ουτε θελω να βλεπω το τεχνιτο boke των κινητων που ειναι σαν να ειναι edit ο ανθρωπος σε ενα θολο background..

επισης σε δυσκολο φωτισμο να μη φοβαμαι τοσο ακομα και 400iso οπως στα κινητα,που η θα βγαλουν θορυβο η θα αρχισει το παστελι για να τον κρυψουν και τις οξυτητες για να μη φανει η ζημεια.

υ.γ δε μου αρεσει κιολας εμφανισιακα η Nikon σε λευκο τερμα!

Επεξ/σία από georgerapp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ελεγα να κοιταξεις σε σωμα micro4/3 (Olympus/Panasonic) που εχουν πολυ καλες τιμες στην αγορα μεταχειρισμενου

Δες απο τις δυο εταιριες ποια σωματα εχουν το καλο πιασιμο/grip που σου αρεσει.... τον πιο αξιοπρεπη καλο κιτ φακο για να ξεκινησεις (Παρε και το σωμα και το φακο ξεχωριστα μεταχειρισμενα για να γλιτωσεις λεφτα).Δες και τιμες φυσικα για να αποφασισεις στο budget σου.

Μετα παιρνεις και εναν prime φακο για πορτραιτα/η δρομο

Το συστημα της νικον 1 ιντσα ειδα οτι ειναι αρκετα αξιολογο αλλα δεν ξερω αν εχει το τεραστιο ευρος φακων και καλων τιμων που προσφερουν τα micro four thirds

Αν δεν εχεις προβλημα και με μεγαλυτερα μεγεθη και οπτικο εικονοσκοπιο μπορεις να κοιταξεις και για μεταχειρισμενη dslr που οι τιμες εχουν πεσει πολυ χαμηλα (μπορεις να βρεις παλιοτερα μοντελα αξιολογα σε τιμες "χωμα" )

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ισχυει,δεν εχει φακους ,ο κιτ ποναει σε λιγο φως και ο ανταπτορας για μεγαλυτερη γκαμα φακων ειναι πανακριβος.

θα εγκλωβιστώ ε;

αυτο το εχω στο μυαλο,διοτι απο την στιγμη που εμαθα το manual στο κινητο,αρχισα να νιωθω το φως τις σκιες που ειναι πως πρεπει να σταθω να καδραρω το θεμα οι εικονες που παιρνω απο αυτο εχουν ανεβει πολυ επιπεδο.

και φοβαμαι οτι εαν συμβει το ιδιο και με την μηχανη θα ζηταω φακο!

ακομα και μια παλια απλη dsc-w210 εβγαλε καλυτερα τα παιδια μου σε καλο φως απο το κινητο που αρχιζει τα ζωγραφιλικια για να που πουλησει λεπτομερεια.

εχω καταλαβει οτι οι ανθρωποι τελικα ειναι το πιο δυσκολο να αποτυπωθουν σωστα.

η φθηνια τρωει τον παρα λενε και βλεπω να την παταω.

σε ευχαριστω.

για μετα χειρισμενα που λες μονο εδω κοιταζω,που αλλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μεταχειρισμενα οπου μπορεις να βρεις και εδω αλλα και αλλου οπου θα υπαρχει συστημα αξιολογησεων για να μην σε κρεμασει κανενας τυχαρπαστος.

Πιστευω θα γραψουν και αλλα παιδια που εχουν ασχοληθει με micro4/3 να σε καθοδηγησουν σε επιλογη σωματος... Εγω παιζω μπαλα με apsc καμερες οποτε ξερω τα πολυ βασικα για 4/3 συστημα.

Επεξ/σία από afterhours
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα προβλημα...συνεχισε να γραφεις τους οποιος προβληματισμους σου...πιστευω θα απαντησουν και αλλοι στο ερωτημα προς ποιο σωμα πρεπει να κοιταξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικα με την Nikon 1:

Να πουμε πρωτα οτι το συστημα ειναι πια επισημως νεκρο απο την Nikon. Εξ ου και οι χαμηλες τιμες που θα βρεις τα υπολοιπομενα κομματια. Τα 200€ τα θεωρω καλή τιμη για αυτη την καμερα ουτως ή αλλως και ειδικα εαν αναλογιστεις οτι με 200€ δεν αγοραζεις ουτε μετρια compact.

Προσωπικα το συμπαθω πολυ το συστημα αλλα αρκει να ξερεις τι περιμενεις απο αυτο.

Πλεονεκτηματα:

- Σουπερ γρηγορο AF ισως ακομη και σημερα το καλύτερο της αγορας και πρεπει να πας σε ακριβες επιλογες για να βρεις κατι κοντινο εστω στα 20fps με continuous AF και 60fps με σταθερο AF στο πρωτο καρε!!!

Το παραπανω γεγονος την κανει ιδιανικη επιλογη για καθημερινες οικογενειακες φωτο και ειδικοτερα παιδιων σε κινηση.

- Εξαιρετικα μικρο μεγεθος μαζι με τους φακους της. Μπορεις να την εχεις μαζι με 2 ή και 3 φακους σε ενα οποιοδηποτε καθημερινο τσαντακι που ουτως ή αλλως κουβαλας μαζι σου. Εγω κουβαλαω παντα φαντασου και τον 10-30 (27-80mm) και τον 30-110 (80-300mm) και ειναι σαν να μην υπαρχουν! Εαν ασχολεισαι με street photography θα την αγαπησεις.

- Το μεγαλο και φθηνο ζουμ στο πιο μικρο πακετο που μπορει να υπαρξει ειναι το αλλο της θετικο.

Η J5 ηταν το καλο μοντελο της σειρας οπου ο αισθητηρας βελτιωθηκε πολυ και σε low light καταστασεις.

Μειονεκτηματα:

- Το προφανες. Ο μικρος αισθητηρας της 1” βαζει τα ορια. 

- Δεν θα δεις τρομερα bokeh αν και ο πολυ καλος prime 18.5/f1.8 (50mm) τα παει καλα και σε αυτο. Ειναι φθηνος για την ποιοτητα του και αξιζει η αγορα του μιας και σε low light καταστασεις βοηθαει πολυ.

- Δεν συγκρινονται τα αποτελεσματα με μηχανες με μεγαλυτερους αισθητηρες σε low light καταστασεις χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν τα παει αρκετα καλα και εκει. Στο ISO400 τα παει μια χαρα και η δική μου J1 που ειναι 5 γεννιες πισω σε σχεση με την J5. 

- Ειναι μικρη και καποιοι εχουν προβλημα στο πιασιμο.

- Δεν εχει viewfinder αρα σε δυνατο ηλιο θα παιδευτεις.

- Ξεχασε τους ανταπτορες εκτος κι αν εχεις ηδη μια καλη συλλογη απο φακους Nikon και αξιζει το κοστος (αλλα ξεχνας πια το μικρο μεγεθος).

Φακοι υπαρχουν και καλυπτουν τα παντα σχεδον. Αλλα τωρα πια θα πρεπει να τους ψαξεις μιας και σταματησε επισημα η Nikon να ασχολειται με την σειρα 1.

Συνοψιζοντας:

Η J5 ειναι μια εξαιρετικα αξιολογη μηχανη.

Στα 200€ αξιζει να την εχεις αντι για compact στο συρταρι σου σιγουρα. Δεν ειναι και πολυ μεγαλυτερη και βγαζει κλασεις καλυτερες φωτο. 

Για οποιον θελει οικογενειακες φωτο και ειδικα απο παιδια ειναι η καλυτερη ακομη και απο μηχανες με κοστος 500-600€.

Και για διακοπες το μικρο μεγεθος σωματος και φακων την κανει πολυ καλη επιλογη οπως και για street photo.

Εαν θελεις bokeh και low light αποδοση με απαιτησεις, καθως και ολα τα καλα του μεγαλυτερου αισθητηρα τοτε δεν κανει για εσενα.

 Το σετ J5kit + prime 18,5 f/1.8 βγαζει φωτο εκει που αλλες επιλογες θα ειχαν προβλημα και με χαμηλοτερη τιμη αγορας μαλιστα.

Αυτα

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Σχετικα με την Nikon 1:

Να πουμε πρωτα οτι το συστημα ειναι πια επισημως νεκρο απο την Nikon. Εξ ου και οι χαμηλες τιμες που θα βρεις τα υπολοιπομενα κομματια. Τα 200€ τα θεωρω καλή τιμη για αυτη την καμερα

Δεν είναι μεγάλο μειονέκτημα το ότι είναι νεκρή σειρά ;

Δεν θα ήταν προτιμότερη μια DMC-GF9 , στα 270 με φακό , που έχει μεγαλύτερο αισθητήρα και το σύστημα έχει ακόμη ζωή ;

Δεν έχω καμία γνώση ή εμπειρία από κανένα από τα 2 , απλά βλέπω τι υπάρχει στην αγορά. 

 

Μέχρι το όριο των 450 ή με μικρή υπέρβαση , αποκτά και prime φακό 

https://www.eglobalcentral.eu/rxm3vqka9xeygphuv8qwcw7sc1llc6l1m.html

https://www.eglobalcentral.eu/r8kqdwuu6ggtvudc3g5xij3fgg6fqjz1m.html

(με τον τελευταίο , βλέπω 100Κ φωτογραφίες στο flickr , με πολλές εξαιρετικές). 

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Δεν είναι μεγάλο μειονέκτημα το ότι είναι νεκρή σειρά ;

Δεν θα ήταν προτιμότερη μια DMC-GF9 , στα 270 με φακό , που έχει μεγαλύτερο αισθητήρα και το σύστημα έχει ακόμη ζωή ;

Δεν έχω καμία γνώση ή εμπειρία από κανένα από τα 2 , απλά βλέπω τι υπάρχει στην αγορά. 

Μέχρι το όριο των 450 ή με μικρή υπέρβαση , αποκτά και prime φακό 

https://www.eglobalcentral.eu/rxm3vqka9xeygphuv8qwcw7sc1llc6l1m.html

https://www.eglobalcentral.eu/r8kqdwuu6ggtvudc3g5xij3fgg6fqjz1m.html

(με τον τελευταίο , βλέπω 100Κ φωτογραφίες στο flickr , με πολλές εξαιρετικές). 

Σαφεστατα η GF9 ειναι καλυτερη μηχανη.

Αλλα βεβαιως απο αποψη μεγεθους ειναι κατα πολυ μεγαλυτερη με τους φακους, ποσο μαλλον με σετακι 2 φακων μαζι.

Το οτι ειναι νεκρο συστημα ειναι προβλημα μεν αλλα αφορα καποιον που θελει να επενδυσει πολυ σε αυτο. Η Nikon 1 δεν ηταν ποτε της κατι τετοιο. Παιρνεις τον κιτ 10-30 και εισαι καλυμενος για τις βασικες σου αναγκες, παιρνεις και τον 30-110 ή τον 18,5 αναλογα με τις αναγκες σου σε zoom, bokeh ή low light. Δεν εχει νοημα κατι αλλο για τις καθγμερινες αναγκες καποιου.

Οπως ειπα και παραπανω την Nikon 1 ανεκαθεν την επελεγες για συγκεκριμενους λογους:

1) Extra super fast AF. Καμια σχεση με την GF9.

2) Εξαιρετικα μικρο μεγεθος που μονο η RX100 θα σου δωσει μικροτερο (ή αναλογο). Αλλα στην Sony η οποια παραμενει εξαιρετικη επιλογη κανεις την παραχωρηση του fix zoom και του αρκετα αργου AF ομως.

Κατι κερδιζεις και κατι χανεις αναγκαστικα. Το τι ειναι πιο σημαντικο αφορα τον εκαστοτε χρηστη. Απλα ανεφερα το τι μπορει κανεις να περιμενει.

2 ώρες πριν, georgerapp είπε

Σε υπέρ ευχαριστώ,ησουν αναλυτικοτατος.

Ειμαι σε σκέψεις για το που θα καταλήξω.

Με βοήθησες πολύ.

Ριξε μια ματια και σε αυτη την αγγελια. Ενδιαφερον να παρεις στα ιδια χρηματα και τον εξαιρετικο 18.5 f/1.8 (δεν εχω σχεση με την αγγελια).

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...