Προς το περιεχόμενο

Αναθάθμιση από eos 100D


k_dinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/8/2019 στις 2:29 ΜΜ, k_dinos είπε

ο βασικός λόγος που ήθελα αναβάθμιση σώματος είναι η υποστήριξη ασύρματης μετάδοσης δεδομένων

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η ασύρματη μετάδοση έχει τη θέση της, αλλά ήθελα να ρωτήσω σε τι την έχεις βρει πιο βολική από την ενσύρματη; Απομακρυσμένο χειρισμό; Μεταφορά φωτογραφιών;

Σε ότι με αφορά, αν και έχω μηχανές που υποστηρίζουν ασύρματη μετάδοση, βρήκα πολύ βολικότερη τη μεταφορά φωτογραφιών μέ USB + micro USB card reader ακόμα και στο κινητό: μεγαλύτερες ταχύτητες διαμεταγωγής, μεταφορά αρχείων RAW, απουσία ανάγκης για διατήρηση ενεργοποιημένης της πηγής δεδομένων, σχεδόν μηδενική πιθανότητα διακοπής μεταφοράς δεδομένων.

Στις 21/8/2019 στις 2:29 ΜΜ, k_dinos είπε

Τώρα όμως έχουν αφαιρέσει την εφαρμογή από το playstore

Με το android αποχαιρετάμε τις καλές εποχές όπου αν ήθελες να επανεγκαταστήσεις offline μια εφαρμογή απλά το έκανες. Τώρα είσαι εξαρτημένος από έναν installer απόλυτα εχθρικό προς την ιδέα της offline διαχείρισης. Αυτά είναι προβλήματα που οφείλαμε να μην έχουμε. Δεν είναι δυνατό απλά και μόνο επεισή αποσύρεται μια εφαρμογή από ένα απομακρυσμένο αποθετήριο κάπου στο internet εγώ να μη μπορώ να την ξαναχρησιμοποιήσω. Πρέπει ντε και καλά να δηλώσεις διαπιστευτήρια πίστης στη Google (όχι εσύ προσωπικά, γενικά μιλώ).

Συμβουλή, όπου μπορεί κανείς να χρησιμοποιεί cross platform προσεγγίσεις καθώς και διαχείριση των αρχείων μας με file managers που επιτρέπουν την κατανόηση της δομής των καταλόγων του συστήματος. Δυστυχώς έτρεφα υπερβολική ελπίδα ότι οι χρήστες θα ζητούσαν περισσότερο έλεγχο στα δεδομένα τους, τη δυνατότητα να εγκαταστήσουν το λειτουργικό σύστημα της αρεσκείας τους σε ένα smartphone κλπ, ώστε να μην υποχρεούνται για παράδειγμα να διαχειρίζονται τη συσκευή μόνο εφόσον τη συσχετίσουν με ένα ονομαστικό λογαριασμό google που αν πέσει στα χέρια οποιουδήποτε μπορεί να πάρει τον έλεγχο όχι μόνο της συσκευής αλλά και του mail κλπ  αλλά το τσουνάμι εκείνο της ζήτησης από τη μεριά των χρηστών που θέλουν να κάνουν μια δουλειά χωρίς να πολυσκοτίζονται με το τι γίνεται κάτω από το καπώ, έχει συμπαρασύρει όλους μας. Αν με μια κάρτα wifi μπορεί κανείς να κάνει τη δουλειά του με generic εφαρμογές όπως ένας file manager αντί να είναι εξαρτημένος από ειδικά προγράμματα, ας την προτιμήσει.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την ασύρματη επικοινωνία, εγώ το θεωρώ αρκετά χρήσιμο σε περιπτώσεις που θέλεις να μεταφέρεις 5-10 φωτογραφίες στο κινητό. Μαζί και με τη σπαστή οθόνη θεωρώ πως είναι δυο features που βελτιώνουν την εμπειρία χρήσης και σίγουρα μετράει και αυτό - χωρίς βέβαια να βελτιώνουν την ποιότητα των φωτογραφιών. Τώρα το αν αξίζει να δαπανήσεις ένα Χ ποσό για αυτά, το αποφασίζεις ο ίδιος.

Στις 21/8/2019 στις 3:20 ΜΜ, k_dinos είπε

Μέχρι στιγμής έχω τον EF-S 18 - 55 stm και τον EF 50mm 1,8f stm. Σκέφτομαι στο μέλλον να δώσω τον 18-55 και πάρω τον καινούριο ευέλικτο 18 - 135 usm ή να πάω στον 55-250 stm.

Το θέμα του autofocus σε χαμηλό φωτισμό έχει να κάνει και με τον φακό που χρησιμοποιείς. Με τον EF 50mm 1,8f stm έχεις δυσκολία; Δεν έχω χρησιμοποιήσει την 100D, αλλά αν δεν κάνει focus ούτε με τον 50άρη πιθανώς να κάνεις κάτι λάθος στον χειρισμό. Τα 9 ή 45 ή 150 σημεία εστίασης δεν κάνουν ιδιαίτερη διαφορά - όχι για τη χρήση που αναφέρεις.

Καλό θα ήταν, πριν προχωρήσεις σε αλλαγή, να ξέρεις τι ακριβώς είναι που σε περιορίζει πρακτικά σε αυτή που έχεις τώρα - για να ξέρεις και τι θα ψάξεις στη νέα μηχανή.

Επεξ/σία από anifiend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, anifiend είπε

Για την ασύρματη επικοινωνία, εγώ το θεωρώ αρκετά χρήσιμο σε περιπτώσεις που θέλεις να μεταφέρεις 5-10 φωτογραφίες στο κινητό. Μαζί και με τη σπαστή οθόνη θεωρώ πως είναι δυο features που βελτιώνουν την εμπειρία χρήσης και σίγουρα μετράει και αυτό - χωρίς βέβαια να βελτιώνουν την ποιότητα των φωτογραφιών. Τώρα το αν αξίζει να δαπανήσεις ένα Χ ποσό για αυτά, το αποφασίζεις ο ίδιος.

Το θέμα του autofocus σε χαμηλό φωτισμό έχει να κάνει και με τον φακό που χρησιμοποιείς. Με τον EF 50mm 1,8f stm έχεις δυσκολία; Δεν έχω χρησιμοποιήσει την 100D, αλλά αν δεν κάνει focus ούτε με τον 50άρη πιθανώς να κάνεις κάτι λάθος στον χειρισμό. Τα 9 ή 45 ή 150 σημεία εστίασης δεν κάνουν ιδιαίτερη διαφορά - όχι για τη χρήση που αναφέρεις.

Καλό θα ήταν, πριν προχωρήσεις σε αλλαγή, να ξέρεις τι ακριβώς είναι που σε περιορίζει πρακτικά σε αυτή που έχεις τώρα - για να ξέρεις και τι θα ψάξεις στη νέα μηχανή.

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Για το autofocus που ανέφερα, εννοώ σε live view αν πατήσω στην οθόνη την περιοχή που θέλω να εστιάσει, σε περιπτώσεις με χαμηλό φωτισμό καθυστερεί αρκετά και δεν το βρίσκει και πάντα. Σε βραδινά τοπία πάλι, είναι ακόμα πιο δύσκολο οπότε εκεί κάνω το ψηφιακό ζουμ από την οθόνη και εστιάζω manual.

Όταν βλέπω από το σκόπευτρο μου φαίνεται πως τα πράγματα είναι καλύτερα σε χρόνο, αλλά για να έχω πιο σίγουρο αποτέλεσμα βάζω εστίαση με το κεντρικό σημείο που είναι cross-type. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ευτυχής κάτοχος εδώ και 20 μέρες μιας canon 800d.

Προς το παρόν βέβαια έχω μόνο τον kit φακό που για κάποιο ακατανόητο λόγο η canon αποφάσισε να τον ρίξει μισο(περίπου) f-stop και να ξεκινάει από f4 στα 18mm και όχι f3.5 όπως ο τυπικός canon kit φακός.

Ευχαρίστως να απαντήσω σε οποιαδήποτε απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο φακός αυτός είναι μικρότερος από τον προηγούμενο, ξεκινάει με f4 στα 18mm, αλλά όσο ανεβαίνεις στα mm έχει πέφτει πιο αργά το διάφραγμα.

Edit: Μάλλον κάνω λάθος, ψάχνω να βρω που το είχα διαβάσει αλλά δεν βρίσκω κάτι... 

Αν επιτρέπεται τι μηχανή είχες πριν? Την 100d έτυχε να τη δουλέψεις ποτέ? 

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω, πιστεύω ότι είναι απλή τσιγκουνιά της canon για να ρίξει λίγο το κόστος.

Η πρώτη μου dlsr είναι αυτή, πριν είχα δουλέψει μια δανεική Nikon d3200 αρκετά καλή αλλά επειδή ήταν δανεική την πρόσεχα περισσότερο κι από μωρό οπότε περισσότερο αγχωνόμουν παρά έβγαζα φωτογραφίες.

Την 100d δεν την έχω δουλέψει αλλά ζαχάρωνα τον διάδοχό της (200d) πριν καταλήξω στην 800d. Απ'ό,τι τσέκαρα και η 100d παραμένει μια χαρά μηχανή πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2019 στις 9:39 ΜΜ, Rising1980 είπε

Είμαι ευτυχής κάτοχος εδώ και 20 μέρες μιας canon 800d.

Προς το παρόν βέβαια έχω μόνο τον kit φακό που για κάποιο ακατανόητο λόγο η canon αποφάσισε να τον ρίξει μισο(περίπου) f-stop και να ξεκινάει από f4 στα 18mm και όχι f3.5 όπως ο τυπικός canon kit φακός.

Ευχαρίστως να απαντήσω σε οποιαδήποτε απορία.

Εγώ πάντως θεωρώ τον νεότερο (τον f/4.0) συνολικά καλύτερο. Ακόμα κι αν χάνει ελάχιστα σε ταχύτητα. Μου αρέσει περισσότερο κυρίως διότι, σε αντίθεση με τον προκάτοχο, δεν περιστρέφεται το μπροστινό στοιχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Haldol είπε

Εγώ πάντως θεωρώ τον νεότερο (τον f/4.0) συνολικά καλύτερο. Ακόμα κι αν χάνει ελάχιστα σε ταχύτητα. Μου αρέσει περισσότερο κυρίως διότι, σε αντίθεση με τον προκάτοχο, δεν περιστρέφεται το μπροστινό στοιχείο.

 

Είμαι λίγο biased γιατί πήρα τη μηχανή λόγω αστροφωτογραφίας περισσότερο και δεν έχω καταφέρει ακόμα να φωτογραφίσω το γαλαξιακό κέντρο ενώ με τη nikon d3200 και τον kit φακό σε f3.5 τα είχα καταφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάτι άλλο έφταιξε. Η διαφορά στο διάφραγμα των δύο φακών δεν είναι τόση ώστε να δικαιολογεί κάτι τέτοιο. Μπορεί να 'ταν οι συνθήκες της μέρας, ή της περιοχής, που έπαιξαν το ρόλο τους στο διαφορετικό αποτέλεσμα.

Εάν, πάντως, σκοπεύεις ν' ασχοληθείς με αστροφωτογραφία, σύντομα θα χρειαστείς νέο φακό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Haldol είπε

Μάλλον κάτι άλλο έφταιξε. Η διαφορά στο διάφραγμα των δύο φακών δεν είναι τόση ώστε να δικαιολογεί κάτι τέτοιο. Μπορεί να 'ταν οι συνθήκες της μέρας, ή της περιοχής, που έπαιξαν το ρόλο τους στο διαφορετικό αποτέλεσμα.

Εάν, πάντως, σκοπεύεις ν' ασχοληθείς με αστροφωτογραφία, σύντομα θα χρειαστείς νέο φακό. 

 

Προσπάθησα  με ό,τι ρυθμίσεις μπορείς να φανταστείς επί πολλές νύχτες (και χωρίς φεγγάρι) και δεν κατάφερα ούτε σε ΙSO 6400 όπου ο θόρυβος είναι περισσότερος κι από τα αστέρια 😛 Η αλήθεια είναι ότι η φωτορύπανση στην περιοχή που είμαι είναι στα κόκκινα αλλά και πάλι γεγονός είναι ότι με τον kit φακό της nikon κατάφερα να τραβήξω το γαλαξιακό κέντρο. Πάντως θα συνεχίσω την προσπάθεια είτε με μακρύτερα exposures ή με stacking μικρότερων exposures και βλέπουμε.

Το ξέρω ότι θα χρειαστώ φακό και είμαι ανάμεσα σε Tokina 11-16mm f2.8 και Samyang 14mm f2.8. Μήπως τους έχεις δουλέψει να με κατευθύνεις σε κάποιον από τους 2;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν έχω δουλέψει κανέναν απ' τους δύο. Εγώ σκέφτομαι να πάρω τον Samyang 16mm f/2.0 για την ίδια χρήση. Σε Canon crop παραμένει ευρυγώνιος (~25,6mm) οπότε πιστεύω ότι θα με βολέψει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Haldol είπε

Δυστυχώς δεν έχω δουλέψει κανέναν απ' τους δύο. Εγώ σκέφτομαι να πάρω τον Samyang 16mm f/2.0 για την ίδια χρήση. Σε Canon crop παραμένει ευρυγώνιος (~25,6mm) οπότε πιστεύω ότι θα με βολέψει.

Όου, φανταστικός φακός κι αυτός. Το δίλημμα γίνεται τρίλημμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2019 στις 9:53 ΠΜ, k_dinos είπε

Για το autofocus που ανέφερα, εννοώ σε live view αν πατήσω στην οθόνη την περιοχή που θέλω να εστιάσει, σε περιπτώσεις με χαμηλό φωτισμό καθυστερεί αρκετά και δεν το βρίσκει και πάντα. Σε βραδινά τοπία πάλι, είναι ακόμα πιο δύσκολο οπότε εκεί κάνω το ψηφιακό ζουμ από την οθόνη και εστιάζω manual.

Όταν βλέπω από το σκόπευτρο μου φαίνεται πως τα πράγματα είναι καλύτερα σε χρόνο, αλλά για να έχω πιο σίγουρο αποτέλεσμα βάζω εστίαση με το κεντρικό σημείο που είναι cross-type.

Επίσης κάτοχος της 800d εδώ και περίπου ένα έτος. Μπορώ να πω πως δεν είχα μέχρι τώρα ιδιαίτερη δυσκολία στο autofocus για νυχτερινές φωτογραφίες, αλλά χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά το σκόπευτρο. Με μερικές δοκιμές που έκανα τώρα, βλέπω πως πράγματι μέσα από την οθόνη σε πολύ χαμηλό φωτισμό δυσκολεύεται λίγο παραπάνω ενώ παίζει ρόλο και ο φακός. Χωρίς όμως να φτάνω σε σημείο που δεν κάνει autofocus με τίποτα. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από νυχτερινή φωτογράφιση, αλλά έχω την αίσθηση πως από ένα σημείο και μετά πας με manual focus.

Σχετικά με τον f4 18-55, το ότι δεν περιστρέφεται είναι πολύ θετικό. Αν θυμάμαι καλά, είχα διαβάσει ότι είναι και λίγο μικρότερος σε διαστάσεις σε σχέση με τον προηγούμενο. Απ'την άλλη σε χαμηλό φωτισμό δεν τα πάει και τόσο καλά και ανεβάζει εύκολα το ISO (πχ μέσα στο σπίτι), αλλά δε νομίζω να είχε μεγάλη διαφορά στο f3.5. Ο 50mm 1.8 σίγουρα τα καταφέρνει καλύτερα.

Για να επανέλθω και στο αρχικό ερώτημα, μιας και τη θες για διακοπές πιστεύω πως είναι καλύτερα να πας σε όσο το δυνατόν μικρότερο σώμα - κάτι που καλύπτει σε ένα βαθμό η 100d. Αν τελικά θέλεις να αλλάξεις μηχανή, καλό θα ήταν να δεις και σε συνδιασμό με φακό τι θα σε καλύψει. Εμένα πχ. ο 18-55 με έχει καλύψει στα ταξίδια σε ένα βαθμό, αλλά αν την έπαιρνα τώρα θα έψαχνα για κιτ με φακό 18-135 ή κάτι αντίστοιχο. Η 800d με τον 18-135 γίνεται λίγο θηρίο (ζυγίζει σύνολο κάπου στο 1kg), οπότε δεν είναι και τόσο εύκολο να την κουβαλάς συνέχεια (αν μάλιστα έχεις και 2ο φακό μαζί... άστο). Δες δηλαδή όλο το πακέτο πως θα είναι σε όγκο/βάρος και χρήση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Rising1980 είπε

Προσπάθησα  με ό,τι ρυθμίσεις μπορείς να φανταστείς επί πολλές νύχτες (και χωρίς φεγγάρι) και δεν κατάφερα ούτε σε ΙSO 6400 όπου ο θόρυβος είναι περισσότερος κι από τα αστέρια 😛 Η αλήθεια είναι ότι η φωτορύπανση στην περιοχή που είμαι είναι στα κόκκινα αλλά και πάλι γεγονός είναι ότι με τον kit φακό της nikon κατάφερα να τραβήξω το γαλαξιακό κέντρο. Πάντως θα συνεχίσω την προσπάθεια είτε με μακρύτερα exposures ή με stacking μικρότερων exposures και βλέπουμε.

Το ξέρω ότι θα χρειαστώ φακό και είμαι ανάμεσα σε Tokina 11-16mm f2.8 και Samyang 14mm f2.8. Μήπως τους έχεις δουλέψει να με κατευθύνεις σε κάποιον από τους 2;

Πολύ ενδιαφέρον. Κι εγώ επιβεβαιώνω ότι με D3300 + κιτ 18-55 τράβηξα ικανοποιητική φωτογραφία milky way αλλά οι πληροφορίες σου δεν είναι καλό προμήνυμα για το αν μπορώ να καταφέρω το ίδιο με έναν σκοτεινότερο Nikkor 10-20mm f4.5 που απέκτησα προσφάτως. Με κάποιον kit της Canon f3.5 έχει δοκιμάσει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Πολύ ενδιαφέρον. Κι εγώ επιβεβαιώνω ότι με D3300 + κιτ 18-55 τράβηξα ικανοποιητική φωτογραφία milky way αλλά οι πληροφορίες σου δεν είναι καλό προμήνυμα για το αν μπορώ να καταφέρω το ίδιο με έναν σκοτεινότερο Nikkor 10-20mm f4.5 που απέκτησα προσφάτως. Με κάποιον kit της Canon f3.5 έχει δοκιμάσει κανείς;

Εξαρτάται πάντα κι από την φωτορύπανση. Πιστεύω ότι σε πιο σκοτεινό μέρος θα καταφέρω να τραβήξω το γαλαξιακό κέντρο με τον φακό μου κι ας είναι και f4. Θεωρώ ότι αν όχι αστροφωτογραφία, τουλάχιστον εντυπωσιακά nightscapes μπορούν να γίνουν με σχεδόν οποιονδήποτε φακό, απλά οι απαιτήσεις είναι άλλες για να βγάλεις τον γαλαξία ή κάποιο deep sky object. Δυστυχώς kit Canon f3.5 δεν έχω δουλέψει.

Να πω κάτι και για το σώμα.

Σωστά λέμε να πάρει κάποιος όσο το δυνατόν μικρότερο και ελαφρύτερο σώμα για να παίρνει μαζί τη μηχανή αντί να μαζεύει σκόνη σε κάποιο ράφι.

Όμως δεν έχουμε όλοι τα ίδια χέρια. Τα δικά μου είναι αρκετά μεγάλα και γι'αυτό πήγα και έπιασα όλες τις μηχανές σε μεγάλο πολυκατάστημα μέχρι που η 800d μου έκατσε γάντι (σε συνδυασμό πάντα και με τις απαιτήσεις που είχα από μια μηχανή).  Γι'αυτό καλό είναι αν είναι εφικτό να πάμε να δούμε τις μηχανές από κοντά, να "παίξουμε" μαζί τους και μετά να προβούμε σε αγορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...